Jump to content
dimitris918

Τι λάδια για Scirocco 1.4 (160) ?

Recommended Posts

Ζαλιστηκα με τις προδιαγραφες :wub:

Ρε παιδια ανοιξτε το ρημαδι το βιβλιο του κατασκευαστη και κοιταξτε για ποια προδιαγραφη μιλαει.Στο TSI 140 παντως στην 504.00 αναφερεται για τα longlife διαστηματα.Μηπως η 502.000 αναφερεται στα μεταβλητου χρονου σερβις;

:) το θέμα υπεραναλύθηκε! tongue.gif

Στο βιβλίο κάθε αυτοκινήτου γράφει συγκεκριμένα ποιά προδιαγραφή λαδιού χρειάζεται. Οπότε γνωρίζοντας ότι χρειάζεται την 504.00, ψάχνεις για λάδια με προδιαγραφές 504.00. Απλό.

Αν θες το κάτι παραπάνω, τότε και μόνο τότε ψάχνεις μεταξύ των λιπαντικών που καλύπτουν την 504.00 και συγκρίνεις ποιό είναι καλύτερο.

Εκεί όμως πάει αλλού η βαλίτσα, καθώς θα πρέπει να ψάξεις να βρείς τα επιμέρους χαρακτηριστικά του κάθε λαδιού και να τα συγκρίνεις.

Link to comment
Share on other sites

εν τελει γιατι δεν συζηταμε ποια λαδια ειναι καλυτερα για το αυτοκινητο μας?

εγω βρηκα αυτα

Castrol EDGE SAE 5W-30

Mobil 1 ESP Formula 5W-30

Shell Helix Ultra VX 5w-30

αν υπαρχει κατι καλυτερο συμπληρωνουμε

¶λλη μία εναλλακτική από την Aral:

ARAL SUPER TRONIC III SAE 5W-30

Link to comment
Share on other sites

εν τελει γιατι δεν συζηταμε ποια λαδια ειναι καλυτερα για το αυτοκινητο μας?

εγω βρηκα αυτα

Castrol EDGE SAE 5W-30

Mobil 1 ESP Formula 5W-30

Shell Helix Ultra VX 5w-30

αν υπαρχει κατι καλυτερο συμπληρωνουμε

¶ψογα λαδάκια. Εξίσου πολύ καλά είναι και τα ακόλουθα:

FUCHS TITAN GT1 LONGLIFE III 5W30 - VW 504.00

TOTAL QUARTZ INEO 5W30 - VW 504.00

VALVOLINE SynPower XL-III 5W30 - VW 504.00

Για περισσότερες λεπτομέριες στη σελίδα του Μίλτου http://www.prcclub.gr/Topics/Lubricants/Lubricants.htm

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά βρήκα αυτό :

The following oils meets specifications VW 504 00 and 507 00. All are 5W-30 oils. Those highlighted in bold are known to be available in the UK.

Addinol Mega Light MV0539 LE

Agip 7008

Autol Carrera Longlife III

Aral SuperTronic LongLife III

Astris Matro L-3

Aviasynth 5W-30 LongLife 3

BP Visco 7000 Longlife III

Bucher AG Motorex Profile V-XL

Castrol EDGE 5W-30

Castrol SLX LongLife III

Castrol TXT 507 00

Castrol LongLife III Hochleistungsmotorenol

Castrol SLX Longlife III Topup

Cepsa Star TDI Synth

Divino Syntholight 03

Elf Solaris LLX

Eurol Syntence Longlife

Fuchs TITAN GT1 Longlife III

Galp Formula Longlife III

Gamaparts Super Longlife III

Havoline Ultra V

Madit Gold Longlife

Megol Motorenol Compatible

Millers XF LONG LIFE 5w30

Mobil 1 ESP Formula 5W-30

MOL Dynamic Gold Longlife

Motorex Profile V-XL

Panolin Avanis SV-X

Pentosin Pento Super Performance III

Q8 Formula V Long Life 5W/30

Repsol Elite Longlife 50700/50400

Shell Helix Ultra Extra

Shell Helix Ultra VX

Statoil LazerWay LL

Tecar Motorenol 504 00 / 507 00

Top Tec 4200

Total Quartz Ineo 504-507

VAPS Vapsoil 507 00

Volkswagen LongLife III

Wintershall ViVA1 SLV Plus

Zeller+Gmelin Divinol Syntholight 03

VW 504 00 covers the following VW-specifications for petrol-engine cars:

VW 501 01

VW 502 00

VW 503 00

Vw 503 01

VW 507 00 covers the following VW-specifications for diesel-engine cars:

VW 505 00

VW 505 01

VW 506 00

VW 506 01

Η αλλιώς : http://briskoda.net/octavia-ii/what-oils-m...507-00-a/55476/

Link to comment
Share on other sites

ΠωΠΩ <_< τωρα μπερδευτηκαμε για τα καλα !!!

Εγω πάντως σκεφτομαι για τα Castrol.....

Link to comment
Share on other sites

Το MOBIL 1 10W40 HIGH MILEAGE μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι φουλ συνθετικό?

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Το MOBIL 1 10W40 HIGH MILEAGE μπορεί να μου πει κάποιος αν είναι φουλ συνθετικό?

συμφωνα με αυτο http://www.mobil.com/USA-English/Lubes/PDS...mileage_oil.pdf ναι ειναι.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που έχω ακούσει είναι ότι οι προδιαγραφές που δίνει η VW για 5/30 είναι για την Γερμανία και γενικά για τις βόρειες χώρες όπου οι θερμοκρασίες είναι χαμηλότερες. Για την Ελλάδα το κατάλληλο λάδι είναι το 10/40 λόγω ηψηλών θερμοκρασιών κυρίως το καλοκαίρι.

Link to comment
Share on other sites

Ίσως να έχεις και δίκαιο. Και εμένα μου φάινεται υπερβολικό να μην έχουν ξεχωριστές οδηγίες για την Ελλάδα αν χρειάζεται. Πάντως από μάρκες εγώ είμαι υπέρ των Castrol & Valvoline.

Link to comment
Share on other sites

Δε μπορώ να καταλάβω πως λέει κάποιος ότι ένα λάδι είναι καλύτερο από κάποιο άλλο και ταυτόχρονα δεν κατανοεί ούτε τι σημαίνουν οι προδιαγραφές.Το να βάλεις πχ 502 00 στον TSI είναι μάλλον καταστροφικό.Γιατί δεν βάζετε τα προτεινόμενα από τον κατασκευαστή castrol 5W30;Δηλαδή αν υποθέσουμε ότι τα χ λάδια είναι καλύτερα από τα Castrol τι θα κερδίσετε παραπάνω στα περίπου 200000 km που θα κάνετε με το αυτοκίνητο;Θα καίει λιγότερο λάδι ή δεν θα έχει καθόλου φθορές το μοτέρ.Μάλλον γίνεται συζήτηση για την συζήτηση.

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω κατα πόσο διαφέρει η μία μάρκα από την άλλη, όμως αυτό που ξέρω είναι ότι σε διάφορες μάρκες γίνονται και παραεισαγωγές, και αν το λάδι που βάζεις είναι πχ. μούφα castrol, τότε σίγουρα θα παρουσιασθούν φθορές στον κινητήρα πολύ νωρίτερα από τα 200.000 km. To castrol θεωρήται από τα καλυτερα λάδια, αλλά ταυτόχρονα είναι και από τις μάρκες με τα μεγαλύτερα φαινόμενα παραεισαγωγής. Το καλύτερο θα είναι να ρωτάμε τον αντιπρόσωπο του λαδιού από που μπορούμε να το αγοράζουμε για να είμαστε σίγουροι.

Το λάδι είναι το Α και το Ω για την ζωή του κινητήρα!

Link to comment
Share on other sites

Για την ζωή του συγκεκριμένου κινητήρα το Α και το Ω είναι όμως μόνο το 5w40 και όχι το 10w40.

Ο κατασκευαστής δεν συστήνει ούτε το 5w40 ούτε το 10w40. Συστήνει για τον συγκεκριμένο κινητήρα 5w30 full synthetic.

Από ότι γνωρίζω για τα λάδια, το πρώτο νούμερο, στην προκειμένη περίπτωση το 5, αντιστοιχεί στην ελάχιστη θερμοκρασία στην οποία μπορεί να λιπαίνει σωστά το λάδι και το δεύτερο νούμερο (30) την μέγιστη θερμοκρασία. Κάποτε είχα δεί ένα πίνακα που έδειχνε τους βαθμούς κελσίου για το κάθε νούμερο, δεν θυμάμαι όμως ακριβώς σε τί αντιστοιχεί το καθένα. Νομίζω το 5 είναι κάπου στους -20 βαθμούς και το 30 δεν θυμάμαι αλλά αρκετά ψηλά.

Λογικά για τις θερμοκρασίες της Ελλάδας και για τις θερμοκρασίες που δουλεύει ο συγκεκριμένος κινητήρας, τόσο το 5w30 όσο και τα 5w40 και 10w40, καλύπτουν και τα τρία τις θερμοκρασίες λειτουργίας του, άρα δεν πρέπει να υπάρχει πρόβλημα όποιο από αυτά και να χρησιμοποιηθεί. Όμως τα λάδια αυτά διαφέρουν ως προς την αντοχή τους στο χρόνο. Όσο μεγαλύτερο είναι το εύρος των θερμοκρασιών που καλύπτουν, τόσο μικρότερη είναι η αντοχή τους στο χρόνο και τόσο πιο συχνά πρέπει να αλλάζονται. Το 5w30 πχ. αντέχει περισσότερο από το 5w40.

Αυτά γνωρίζω εγώ, αν κάποιος ξέρει περισσότερα ας μας πει.

Edited by click
Link to comment
Share on other sites

5/30 αποκλειστικα και μονο εφοσον το λεει ο κατασκευαστης.μην βαζετε αλλο ιξωδες δεν ειναι φρονιμο για τον κινητηρα.

Link to comment
Share on other sites

Γεια και χαρα σας...

επειδη κανεις δεν εχει κανει αναφορα τι λαδια μπορουμε να βαλουμε στο scirocco εκτος αντιπροσωπειας μπορω να εχω τα φωτα σας και την γνωμη σας ? Castrol ισως full συνθετικα ?

Η αντιπροσωπεία πάντως δίνει τα CASTROL EDGE SAE 5W-30 τα οποία και χρεώνει 25 ευρώ το λίτρο. τα βρήκα - 10 ευρώ στο:

http://www.g-market.gr/index.php?page=shop...p;Itemid=100002

Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπεία πάντως δίνει τα CASTROL EDGE SAE 5W-30 τα οποία και χρεώνει 25 ευρώ το λίτρο. τα βρήκα - 10 ευρώ στο:

http://www.g-market.gr/index.php?page=shop...p;Itemid=100002

Αυτα λεω και εγω να παρω....:wacko:

Edited by Dimitris V.
Link to comment
Share on other sites

Η Volkswagen είναι στα δικαστήρια για την επιλογή των λαδιών της από ιδιοκτήτες ακριβών αυτοκινήτων της εταιρίας από μελέτες που έγιναν από τους ιδιοκτήτες αποδείχτηκε ότι τα λάδια δεν προστατεύουν τους κινητήρες εμφανίζοντας πρόωρες φθορές αλλά και επικαθίσεις σε εισαγωγές και βαλβίδες ειδικά στους κινητήρες τεχνολογίας FSI μετά από χημικές αναλύσεις που έγιναν έκαναν μηνύσεις στην VW αλλά και στις εταιρίες λιπαντικών η Castrol ανέφερε ότι δεν είναι δικό της πρόβλημα διότι υπερκαλύπτει την προδιαγραφή που ζητήθηκε από την vw οπότε αν παρουσιάζει πρόβλημα τα λιπαντικά της δεν φέρει καμία ευθύνη διότι δεν είναι δική της ευθύνη αλλά ευθύνη του κατασκευαστή το θέμα είναι ανοικτό και αναμένουμε εξελίξεις ίδια περίπου απάντηση έστειλε και η ΚΟLBEN .

(εσωτερική πληροφορία που έπεσε στα αυτιά μου )

Link to comment
Share on other sites

Oσοι ιδιοκτήτες μπλέχτηκαν στην δικαστική αυτή διαμάχη αποζημιώθηκαν από την εταιρία για τις ζημιές των αυτοκίνητων τους αφήνοντας ανοικτό το θέμα περί αποδοχής ευθηνών από την vw.

Link to comment
Share on other sites

Με κάθε επιφύλαξη αν τα παραπάνω είναι αληθή κοιτάζω να βρω στο διαδίκτυο κάτι σχετικά αν μπορεί κανένας φίλος ας βοηθήσει για διασταυρώσουμε την πληροφορία.

Link to comment
Share on other sites

Volkswagen is facing another investigation by Mario Monti, Competition Commissioner following a complaint to the EC by the European Union of Independent Lubricant Manufacturers. The small engine oil makers have accused VW of attempting to collude with two major oil companies to distort the market. From 1999 to the end of 2000 VW insisted that its dealerships could only use Castrol or Esso engine oil when they serviced VW models such as Golfs, Polos and Passats. Both Castrol and Esso paid VW to become exclusive suppliers to VW dealerships. The European Union of Independent Lubricant Manufacturers has gone to the Commission arguing that their products were of equal quality as Castrol and Esso but the VW agreement meant that their 400 members were effectively shut out of the market. Mario Monti's spokesman has confirmed that the Commission is investigating the matter, but that it was too early to anticipate a ruling. (Source: European Voice)

Μάλλον πρόκειται για αθέμιτο ανταγωνισμό μεταξύ των εταιριών λιπαντικών τι να πω?

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.