Jump to content
Guest Steven

Vw Corrado

Recommended Posts

παιδια ειμαι κατοχοσ ενοσ golf3 που σημαινει οτι ειναι ξαδελφακι του corrado επαιρνε τον ιδιο κινητηρα ,μηχανηκα μερη αλλα.......δεν ειναι corrado!μακαρι να ξαναβγει στην παραγωγη για να ξεφτιλισει κατι bysexoual αυτοκινητα που κυκλοφορουν και εννοω σε σχεδιαση!κατι ακουσα

οτι θα αναβοιωσουν το scirocco ,μακαρι!πιστευω οτι το corrado αν βγει στον δρομο σημερα θα ξεφτιλισει το 90% των αυτοκινητων και τα υπολοιπα που δεν θα ξεφτιλιστουν vw θα ειναι σιγουρα.ελπιζω στο μελλον να μπορεσω να αγορασω ενα corrado χωρισ φυσικα να πουλησω τον μπεμπη μου(golf3)που δεν με εχει πουλησει ποτε!

φιλε ριξε μια ματια και εδω

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=3417

Link to comment
Share on other sites

για το σασσί ότι είναι ίδιο δε μπορώ να καταλάβω ποιός έχει βγάλει αυτή την φήμη. Το μόνο που έχουν ίδιο mk2 και corrado είναι τα 2 μπροστινα πατώματα. Από εκεί περά μοιάζουν σε διαστάσεις και σε σχεδίαση στα μπροστινά ράμφη αλλά είναι πολύ πιο ενισχυμένα παντού. Κολώνες είναι διαφορετικές. Μαρσπιέ είναι πιο ενισχυμένα. Έχουν και μπάρες στις πόρτες που σημαίνει και διαφορετική σχεδίαση της πόρτας σε σχέση με τις κολώνες.

Μπαρες στις πορτες εχουν και τα τελευταια mk2 οπως το δικο μου. (μοντελο 91')

Και ΟΛΑ τα Corrado ηλεκτρικη αεροτομη.

Link to comment
Share on other sites

Και ΟΛΑ τα Corrado ηλεκτρικη αεροτομη.

Δεν έχουν όλα τα Corrado, ηλεκτρική αεροτομή!

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια σασ ευχαριστω πολυ για την φωτογραφια του scirocco γιατι αμα βγει ετσι θα δακρυσουν πολλοι ιδιοκτητεσ κατι ιμιτασιον φτου γαλλικων -φτου γιαπονεζικων-και φτου ιταλικων κατα αυτουσ αυτοκινητων!καλα θα την δειξω και σε κατι φιλουσ μου που εχουν κατι ιμιτασιον και θα τουσ ξεφτιλισω την ψυχολογια!επισησ περιμενω και καμια εξυπνη διαφημηση

τησ vw που λεει πολλα χωρισ να μιλαει γιατι μονο με τισ εικονεσ δεινει στον αλλο να καταλαβει τι σημαινει vw!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά σε όλους. Αρχικά θα συμφωνήσω ότι είναι 160 τα άλογα του Corrado G60 :excl:, αν και η αλήθεια είναι οτι αν ο G60 είναι καλός τα άλογα είναι αρκετά ζωντανά και δεν σε προβληματίζει ποτέ και πουθενά το αυτοκίνητο.

Όσο για το θέμα αεροτομής θα πω ότι όλα τα Corrado την έχουν και είναι ηλεκτρονικά ελεγχόμενη. Και ως προς απόδειξη θα σας πω οτι το ΕΤΚΑ την δίνει κοινό ανταλλακτικό για όλα τα μοντέλα.

Link to comment
Share on other sites

Guest tuninghouse

kalimera paides. eimai katoxos enos corrado g60 kai einai poli trello amaksi. pataei kala sto dromo kai exei emfanisi pou trabaei ta blemata akoma kai simera (18 xronia meta tin proti kukloforia tou) kai apo ftiakseimo den to sizitame.

Link to comment
Share on other sites

kalimera paides. eimai katoxos enos corrado g60 kai einai poli trello amaksi. pataei kala sto dromo kai exei emfanisi pou trabaei ta blemata akoma kai simera (18 xronia meta tin proti kukloforia tou) kai apo ftiakseimo den to sizitame.

Ναι, το αμάξι είναι απλά τέλειο! Πολυ κλασσικό σχέδιο που θα μείνει για πάντα νέο! Το μόνο πρόβλημα και μεγάλο είναι ότι δε βρίσκεις εύκολα ανταλλακτικά!

Link to comment
Share on other sites

kalimera paides. eimai katoxos enos corrado g60 kai einai poli trello amaksi. pataei kala sto dromo kai exei emfanisi pou trabaei ta blemata akoma kai simera (18 xronia meta tin proti kukloforia tou) kai apo ftiakseimo den to sizitame.

γεια σου ρε scania man :D

Link to comment
Share on other sites

tha eperna kai ego ena Raddo alla telika imoun atyxos....

O ergodotis mou eixe ena G60 tou 91 full extra kai pleon apofasise na parei mia Cayman.

Telika opos katevaine apo tin athina liga xiliometra prin apo tin epidavro trakarise... kai pire fotia to Raddo kai etsi dystixos den tha to paro... Itan apsogo apo kathe apopsi....

Any way... Tora pou sas to leo stenaxoriemai....

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπαρχει λογος για στενοχωριες...

Με λιγο χρονο να διαθεσεις, εχει αρκετα καλα ακομα που κυκλοφορανε στους δρομους, η απλα βγαινουν που και που βολτες.

Ειχα βρει 4 g60 καλα τοτε που τα εψαχνα, και αυτο που τελικα μου εκατσε, ηταν γιατι ο πρωην ιδιοκτητης του ηταν αρωστος με το αμαξι, και μ'αρεσε και ο τροπος συμπεριφορας του.

Θεμα χημειας που λενε.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όσα άλλα και να βγάλει η VW δεν θα είναι ποτέ το ίδιο ούτε θα βγάλει το ίδιο Corrado. Αυτό που θα έπαιρνα εγώ ήταν εισαγωγή από Γερμανία το Σεπτέμβριο του 91 και πάρα την ηλικία του πάταγε πολλά σημερινά αμάξια. Βέβαια το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που δεν έφτασε μέχρι τα χέρια μου μάλλον δεν ήταν γραφτώ να πάρω ένα. Ήμουν τυχερός και έχω να θυμάμαι τα ταξίδια που κάναμε με το Raddo….

Βέβαια το κακό με αυτά τα αμάξια είναι ότι αν πάρεις μεταχειρισμένο από κάποιον που δεν ξέρεις είναι πολύ δύσκολο να έχεις εμπιστοσύνη μιας και τα Raddo είναι Performance Cars δεν ξέρεις τι τους έχει κάνει ο άλλος.

Για αγορά ΜΟΝΟ από γνωστό ή ΜΟΝΟ από κάποιον ο οποίος έχει πραγματικά λατρέψει αυτό το αμάξι ( αν και αυτή που πραγματικά αγαπάνε τα Raddo δεν τα πουλάνε...!!! )

Link to comment
Share on other sites

Βασικά όσα άλλα και να βγάλει η VW δεν θα είναι ποτέ το ίδιο ούτε θα βγάλει το ίδιο Corrado. Αυτό που θα έπαιρνα εγώ ήταν εισαγωγή από Γερμανία το Σεπτέμβριο του 91 και πάρα την ηλικία του πάταγε πολλά σημερινά αμάξια. Βέβαια το θέμα είναι ότι από τη στιγμή που δεν έφτασε μέχρι τα χέρια μου μάλλον δεν ήταν γραφτώ να πάρω ένα. Ήμουν τυχερός και έχω να θυμάμαι τα ταξίδια που κάναμε με το Raddo….

Βέβαια το κακό με αυτά τα αμάξια είναι ότι αν πάρεις μεταχειρισμένο από κάποιον που δεν ξέρεις είναι πολύ δύσκολο να έχεις εμπιστοσύνη μιας και τα Raddo είναι Performance Cars δεν ξέρεις τι τους έχει κάνει ο άλλος.

Για αγορά ΜΟΝΟ από γνωστό ή ΜΟΝΟ από κάποιον ο οποίος έχει πραγματικά λατρέψει αυτό το αμάξι ( αν και αυτή που πραγματικά αγαπάνε τα Raddo δεν τα πουλάνε...!!! )

Φιλε οπως τα λες ειναι.Αν καποιος αγαπαει πραγματικα ενα αυτοκινητο δεν το πουλαει.Τυχαινει να εχω 2 απο τα ομορφοτερα κουπε που εχει βγαλει ποτε η Vw.Το πρωτο ειναι ενα scirocco ΜΚ2 16ν το οποιο το αγορασα σε αθλια κατασταση και το ξεκινησα απο την αρχη.Το δευτερο ειναι το corrado G60 που και αυτο ηταν σε ασχημη εξωτερικη κατασταση οταν το πηρα.Ασχετως αν αυτη τη στιγμη εχω 2 αυτοκινητα δεν νομιζω να πουλισω καποιο απο αυτα γιατι ηταν παιδικο ονειρο και τα 2.

Υ.Γ. Τωρα εχω σκοπο να βρω κι ενα scirocco MK1 :lol::lol::lol: .

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εκατσε ενα Passat 1.8 τουρμπακι (το ψανχω καιρο) σε μετρια κατασταση, και συζητουσαμε σημερα να τα κανουμε τραμπα + - διαφορα.

Δεν μ'αρεσε που αν και ο τυπος ενθουσιαστηκε μονο που το ειδε (οφθαλμοφανες) να το παρει για τον γιο του (μαλλον για τον εαυτο του), ηθελε να μου το μειωσει.

Μου ελεγε για παλαιοτητα μοντελου και τα γνωστα με τα G60 και τα προβληματα τους...για να ριξει το δικο μου και να ανεβασει το δικο του.

Ρε φιλε του λεω, εχω ριξει ενα σκασμο λεφτα για G και οχι μονο, και ακομα δεν τελειωσα...αλλα μ΄αρεσει.

Ξερω οτι εδω μεσα ειναι αρκετοι, που εχουν ριξει πολλα πανω στο συγκεκριμενο μοντελο

Το σκεφτηκα....το ξανασκεφτηκα...μεχρι που με επιασε πονοκεφαλος!

Αποτελεσμα: Παλι με το corrado ειμαι.

ΔΕΝ ΣΤΟ ΔΙΝΩ ΡΕ ΜΑΝΓΚΑ!!! Το παρκαρω στο σπιτι μου, και την στηνω απενατνι του λεω πινω καφε και το βλεπω.

Μου φτιαχνει την μερα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδια μου εκατσε ενα Passat 1.8 τουρμπακι (το ψανχω καιρο) σε μετρια κατασταση, και συζητουσαμε σημερα να τα κανουμε τραμπα + - διαφορα.

Δεν μ'αρεσε που αν και ο τυπος ενθουσιαστηκε μονο που το ειδε (οφθαλμοφανες) να το παρει για τον γιο του (μαλλον για τον εαυτο του), ηθελε να μου το μειωσει.

Μου ελεγε για παλαιοτητα μοντελου και τα γνωστα με τα G60 και τα προβληματα τους...για να ριξει το δικο μου και να ανεβασει το δικο του.

Ρε φιλε του λεω, εχω ριξει ενα σκασμο λεφτα για G και οχι μονο, και ακομα δεν τελειωσα...αλλα μ΄αρεσει.

Ξερω οτι εδω μεσα ειναι αρκετοι, που εχουν ριξει πολλα πανω στο συγκεκριμενο μοντελο

Το σκεφτηκα....το ξανασκεφτηκα...μεχρι που με επιασε πονοκεφαλος!

Αποτελεσμα: Παλι με το corrado ειμαι.

ΔΕΝ ΣΤΟ ΔΙΝΩ ΡΕ ΜΑΝΓΚΑ!!! Το παρκαρω στο σπιτι μου, και την στηνω απενατνι του λεω πινω καφε και το βλεπω.

Μου φτιαχνει την μερα!

Για μια στιγμη τρομαξα! Τρομαξαμε να γινουμε με το ζορι 5-6 Corrado μες το κλαμπ και λες θα το πουλισεις.

Καλα του ειπες του φιλου κι εγω μαζι σου ειμαι.Και πες του να μην κοιταει τη ηλικια του αυτοκινητου σου

γιατι το Passat ειναι αυτοκινητο που μετα απο 10 χρονια θα εχει χασει κατα πολυ τη μεταπωλητικη του αξια

σε αντιθεση με τα Corrado που σε 10 χρονια θα πληρωνουν αρκετα φραγκα για να παρουν ενα σε μετρια κατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Τι να λέμε τώρα...Το αυτοκίνητο ήταν όλα τα λεφτά!!!Ήταν ο λόγος που έγινα γερμανόφιλος!!Το αγαπημένο μου αυτοκίνητο απο τότε που πρωτοπαρουσιάστηκε στο AUTO MOTO UND SPORT στο πρώτο τευχος του το '91..Τι να πει κανείς...Εκπληκτικό αυτοκίνητο από όλες τις απόψεις!!Το 2001 κατάφερα να το αποκτήσω και ήταν ο λόγος που έδωσα το τότε αγαπημένο μου RALLYE!Ήταν ένα 1.8 8V G60.Δυστυχώς όμως ήμουν από τους άτυχους!Έβγαλε ένα πρόβλημα στον ρώτορα που έχει ο κομπρέσορας και μου ζήταγαν τότε 1 χαρτί!Όπως ήταν φυσικό το έσπρωξα και απαλλάχτηκα.. :lol::lol:

Αν όμως δεν γινόταν αυτό θα το είχα ακόμα και θα ήταν τούμπανο!!Γι'αυτό είμαι σίγουρος!!!!!

Παιδιά πρίν λίγο καιρό κατάφερα να αγοράσω ένα G60 του '90, το οποίο είχε έρθει Ελλάδα από Αμερική το 1996 (προφυλακτήρας εμπρός με πλαϊνά φλας, ζώνες ενός σημείου με ράγα, δερμάτινο σαλόνι, οροφή, κλπ). Μηχανικά το moter είναι παρα πολυ καλό, χωρίς καμία μετατροπή (καρατσεκαρισμένο από Μπουλέκος, DSP cars, Τσελέπος VW). Μου φύγανε ομως αρκετά Ευρώ στο αμάξωμα (κρεμαριέρα, ψαλλίδια, φρένα, ρολεμάν τροχών και πολλά άλλα συναφή...). Καλά να είμαστε να το φτιάχνουμε αφού το πράγμα έχει συνέχεια με τα ηλεκτρολογικά του (είχε μπει χέρι από άσχετους). Οδηγικά είναι άψογο. Έχω οδηγήσει Maserati 3200 και η αίσθηση από τη θέση οδηγού είναι παρόμοια (βέβαια δεν το πλησιάζει στην ιπποδύναμη μην παρεξηγηθώ). Τυχεροί όσοι έχουν και μπορούν να κρατήσουν σε καλή κατάσταση αυτό το αμάξι...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.