Jump to content
Guest super sayian

Προβλημα συμπλεκτη

Recommended Posts

Και στο δικό μου το ίδιο συμβαίνει από τα 67.500km που το αγόρασα.6Ν 1.4 16V.

Τα γρστζούνισμα το κάνει στο ρελαντί και μου είπαν ότι είναι από τα ρουλεμάν, κάτι τέτοιο και όταν πατάω κσι αφήνω γρήγορα το συμπλέκτη σταματάει.Υπάρχει τρόπος να μαλακώσει ο συμπλέκτης;

Link to comment
Share on other sites

εγώ πάντως έχω διαβάσει ότι γενικά ο συμπλέκτης στο 6Ν2 GTi είναι βαρύς..

το βλέπω και στο δικό μου..

ακόμα και μετά από αλλαγή σετ συμπλέκτη και ντίζας παραμένει βαρύς..

τώρα για το θόρυβο δεν ξέρω να σου πω

Link to comment
Share on other sites

ρε λαμογια δεν ντρεπεστε καθολου????

ο ανθρωπος σας λεει τον πονο του και σεις του μαματε το τοπικ!!!

περα απο την πλακα το gti εχει γενικα πολυ σκληρο συμπλεκτη(εχω οδηγησει 2-3).

ο θορυβος κοιτα μην ειναι κανα ρουλεμαν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου καλησπερα και απο μενα. Βασικα για τον θορυβο δεν ξερω να σου πω κατι. Οσο για την σκληραδα αν ειναι σαν το 6Ν2 (μου) που λογικα ετσι θα ειναι, εχουν προβλημα οι ντιζες. Η ντιζα εχει μεσα εναν αυτοματο προεταντηρα ο οποιος χαλαει .... και αν εχεις παρατηρησει αλλοτε ειναι πολυ σκληρος και αλλοτε λιγοτερο. Αυτο που μπορω να σου πω ειναι οτι πριν σου μιλησει κανεις για αλλαγη δισκο-πλατο καλο ειναι να αλλαξεις πρωτα την ντιζα που ειναι φτηνο υλικο (σχετικα.... 70ευρω) και μετα να πας σε αλλες ιστοριες. Και αν εχεις καποιον φιλο μηχανικο να του πεις να σου περασει ντιζα με πεταλουδα και σαν οχι αυτην που εχει γιατι θα ξαναχαλασει (εαν εχει προβλημα).

Αυτα. Ελπιζω να βοηθησα. Θανος

Link to comment
Share on other sites

ντίζα με πεταλούδα?? αυτή είναι η μη-αυτορυθμιζόμενη??

Ναι, ρυθμιζεται με την πεταλουδα που εχει. Κοινως μπορεις και εσυ να την ρυθμισεις ευκολα.

+ οτι δεν προκειται να δημιουργισει ποτε προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενα 9n 100αρι και τον τελευταιο καιρο με τις ζεστες τριζει και μυριζει ο συμπλεκτης.Το φαινομενο παρουσιαζεται και μετα απο οδηγηση μεσα στην πολη(πολλες αλλαγες ταχυτητων)και μετα απο διαδρομη στην εθνικη οδο(με 5η).Το αμαξι εχει 38000χλμ.Τι μπορει να συμβαινει?

Link to comment
Share on other sites

το ότι τρίζει ναι μπορεί να είναι και ζέστη...

το ότι μυρίζει όμως...

μήπως θέλεις αλλαγή δίσκου?

Link to comment
Share on other sites

ΤΟ ΟΤΙ ΤΡΙΖΕΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΟΙ ΛΟΓΟΙ. ΤΟ ΟΤΙ ΜΥΡΙΖΕΙ ΟΜΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ Ο ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ. ΤΟΥΛΑΧΙΣΤΟΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΑΦΟΥ ΤΑ ΔΙΚΑ ΜΑΣ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΑ [ΣΙΓΟΥΡΑ ΤΟ 6Ν2] ΕΧΟΥΝ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΜΕ ΚΑΣΤΑΝΙΑ ΠΟΥ ΣΗΜΑΙΝΕΙ ΠΩΣ ΔΕΝ ΦΤΑΝΕΙ ΣΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΠΑΤΗΝΑΡΕΙ Ο ΔΙΣΚΟΣ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΕΙΝΑΙ ΔΙΣΚΟΣ ΤΙ ΝΑ ΣΟΥ ΠΩ ΘΑ ΜΟΥ ΦΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΠΕΡΙΕΡΓΟ. ΨΑΧΤΟ ΠΑΝΤΟΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΣΟΒΑΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

μπορει να μυρισει ευκολα ο δισκος αν παραδειγμα σε ανηφορα το πατηναρεις για 4-5 δευτερα

το τριξιμο στο κανει οταν πατας το συμπλεκτη?

ΝΑΙ ΑΛΛΑ ΑΝ ΕΧΕΙΣ ΤΟ ΠΟΔΙ ΣΟΥ ΣΤΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΚΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΑΣ

Link to comment
Share on other sites

Το τριξιμο και η μυρωδια ερχονται πακετο.Ειτε αφηνω,ειτε παταω τριζει.Και κλειστα παραθυρα να εχω,το καταλαβαινω στο ποδι.

Πριν 2 περιπου χρονια ειχα "καπνισει" τον δισκο στην προσπαθεια μου να ξεκολλησω απο αμμο.Τοτε μυριζε για καμια βδομαδα οπως και να οδηγουσα.

Μηπως τα εχει φτησει?

Link to comment
Share on other sites

Το τριξιμο και η μυρωδια ερχονται πακετο.Ειτε αφηνω,ειτε παταω τριζει.Και κλειστα παραθυρα να εχω,το καταλαβαινω στο ποδι.

Πριν 2 περιπου χρονια ειχα "καπνισει" τον δισκο στην προσπαθεια μου να ξεκολλησω απο αμμο.Τοτε μυριζε για καμια βδομαδα οπως και να οδηγουσα.

Μηπως τα εχει φτησει?

Η ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΤΟ ΚΟΙΤΑΞΕΙΣ ΕΠΕΙΓΩΝΤΟΣ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΤΙΠΟΤΑ ΧΕΙΡΟΤΕΡΟ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παω την Πεμπτη για αλλαγη δισκο-πλατω-ρουλεμαν και μπορει να εχει παρει και το βολαν.Επι της ευκαιριας θα αλλαξω τακακια μπρος-πισω,υγρα φρενων και το αντιψυκτικο(G12).Τα ανταλλακτικα τα πηρα σημερα αλλα δεν τα εχω πληρωσει ακομη.Εργατικα γυρω στο 150αρι.

Link to comment
Share on other sites

καθε πρωι τον τελευταιο καιρο οταν περνω το αμαξι(ειναι κρυο) και για κανα 10λεπτο μου ψιλοκολλαει ο συμπλεκτης.....

εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?????

Link to comment
Share on other sites

καθε πρωι τον τελευταιο καιρο οταν περνω το αμαξι(ειναι κρυο) και για κανα 10λεπτο μου ψιλοκολλαει ο συμπλεκτης.....

εχει κανεις ιδεα τι μπορει να ειναι?????

Γινε λιγο πιο συγκεκριμενος.Σου κολλαει στο πατωμα κ δεν επανερχεται?

Link to comment
Share on other sites

Αυτό με το πατάκι το έχω πάθει πολλές φορές ;)

Αλλά παίζει να είναι και η ντίζα, αν αρχίσουν και γρατζουνάνε οι ταχύτητες πήγαινε για ντίζα μη την πατήσεις όπως έχω μείνει και εγώ -_-

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.