Jump to content
SPYROS16V

Μεταβιβαση Αυτοκινητου

Recommended Posts

Μηπως γνωριζει καποιος την ακριβη διαδικασια για την μεταβιβαση (πωληση) αυτοκινητου?

Φορολογικά - Μεταβίβαση αυτοκινήτου

Οι μεταβιβάσεις πραγματοποιούνται στις Διευθύνσεις Μεταφορών και Επικοινωνιών των κατά τόπους Νομαρχιών.

Ο αγοραστής μεταβαίνει στη Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση, όπου καθορίζεται το ποσό του τέλους μεταβίβασης και του τέλους άδειας του αυτοκινήτου οχήματος, καθώς και ο αριθμός του ειδικού λογαριασμού κατάθεσης του συνολικού ποσού. Στη συνέχεια καταθέτει στην τράπεζα, στην οποία έχει συσταθεί ο ειδικός λογαριασμός από την αρμόδια Νομαρχία, το τέλος άδειας και το τέλος μεταβίβασης του αυτοκινήτου.

Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στην αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών για τη μεταβίβαση του οχήματος και την έκδοση της νέας άδειας κυκλοφορίας στο όνομα του αγοραστή, είτε από τους ίδιους (πωλητής - αγοραστής) είτε από νομίμως εξουσιοδοτούμενα ή πληρεξούσια πρόσωπα

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Επικυρωμένα αντίγραφα δελτίων ταυτότητας πωλητή και αγοραστή.

2. Συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή εξουσιοδότηση όταν δεν παρίσταται κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη.

3. Κυριότητα (πράξη εξόφλησης ) όταν ο πωλητής χρωστούσε το αυτοκίνητο.

4. ¶δεια κυκλοφορίας θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

5. Τέλος μεταβίβασης αξίας αυτοκινήτου.

6. Καταβολή των τελών κυκλοφορίας για το έτος μεταβίβασης και τυχόν οφειλόμενα προηγουμένων ετών, καθώς και το τυχόν πρόστιμο.

*Η διαδικασία διεκπεραιώνεται και μέσω Κ.Ε.Π.

Σε περίπτωση πώλησης δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη ασφαλιστηρίου συμβολαίου του ύπο μεταβίβαση οχήματος. Θα πρέπει να πληροφορήσετε το νέο αγοραστή να ασφαλίσει το αυτοκίνητο με νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο, μια και η ασφάλιση δεν μεταβιβάζεται. Εσείς τώρα αν δεν αγοράσετε νέο αυτοκίνητο θα πρέπει να επιστρέψετε τη βεβαίωση ασφάλισης και το ειδικό σήμα στην ασφαλιστική σας εταιρεία και εγγράφως να ζητήσετε την ακύρωση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου σας, καθώς και την επιστροφή των τυχών μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων. Αν όμως αγοράσετε νέο αυτοκίνητο, μπορείτε να το ασφαλίσετε στο παλαιό σας συμβόλαιο εφ' όσον εγγράφως ενημερώσετε την ασφαλιστική εταιρεία για τα νέα στοιχεία του αυτοκινήτου σας και για τις τυχόν νέες καλύψεις που θα θέλατε να περιλαμβάνει στο εξής το συμβόλαιό σας.

Link to comment
Share on other sites

να ρωτησω και εγω κατι?μην ανοιγω αλλο topic!!!

εχω παρει με δανειο μεταχειρησμενο αυτοκινητο απο αθηνα και μενω φαρσαλα

τωρα θελω να κανω αρση παρακρατησης!!!!τι και πως ξερει καποιος?

εχω στειλει με fax αδεια κυκλοφοριας και την αποδειξη της τελευταιας πληρωμης στην τραπεζα(multifin) που δανειστηκα!!!!

τι αλλο χρειαζεται ξερει κανεις?

Link to comment
Share on other sites

εφοσον το εχεις εξοφλησει το αμαξι δηλαδη εχεις δωσει και την τελευταια δοση,επικοινωνεις με την τραπεζα και τους ενημερωνεις οτι κατεβαλες και την τελευταια δοση του δανειου που ειχες παρει.αφου σε ρωτησουν καποια τυπικα πραγματακια που αφορα το δανειο σου,ζητησε να σου αποστειλουν ενα χαρτι-πιστοποιητικο οτι δεν χρωστας αλλα χρηματα και εξοφλησες το δανειο ολοκληρωτικα,προκειμενου να το χρησιμοποιησεις για να αρεις την κυριοτητας του οχηματος.δεν θα σου αρνηθουν,υποχρεουνται να το κανουν και ειναι κατι το τυπικο για αυτους αλλα ουσιαστικο για σενα.να ξερεις οτι μπορει να κανει καμμια 10ρια μερες μεχρι να σου αποσταλει και αυτο γιατι η τραπεζα θα εξετασει εξονυχιστικα ολη την πορεια του δανειου σου απο την 1η δοση μεχρι και την τελευταια.αυτο γινεται γιατι για να σου δωσουν το εξοφλητικο χαρτι πρεπει να ειναι σιγουροι οτι δεν χρωστας ουτε ενα ¤ απο τυχον καθυστερησεις καταβολων δοσεων,τοκους και αλλα πιθανα εξοδα που πιθανον να προεκυψαν.αυτο δεν σημαινει οτι θα πληρωσεις κατι επιπλεον του δανειου,πιθανο δε να εχεις και καποια επιστροφη χρηματων.

οταν τελος θα παραλαβεις το χαρτι αυτο απο την τραπεζα, που θα αναφερει οτι εξοφλησες το δανειο και η τραπεζα δεν εχει καμμια αλλη αξιωση προς εσενα,το πηγαινεις στον αντ/πο,μαντρα,εκθεση ή οπου πηρες το αμαξι,το δινεις μαζι με την αδεια του οχηματος που αναφερει την παρακρατηση,δινεις και καμμια 10¤ για την διαδικασια(κανονικα ειναι δωρεαν) και αναμενεις να σου φερει την καινουρια αδεια, μολις εκδοθει, ο αντ/ος που πηρες το αμαξι.συμπληρωματικα σου λεω οτι σε αυτον που πηρες το αμαξι και που θα του δωσεις την αδεια και το εξοφλητικο της τραπεζης,θα συμπληρωσεις και μια αιτηση και κανα χαρτι ακομα που θα σου δωσει αυτος.ειναι εντελως τυπικα και πρεπει να γινουν ωστε να κατατεθουν τα χαρτια στην αρμοδια υπηρεσια του υπ.μεταφορων.

βεβαια αυτη την διαδικασια με το υπουργειο μπορεις να την κανεις και μονος σου αλλα γιατι να τρεχεις;

ουφφφφ αυτα,αν θυμηθω τιποτα αλλο σε ενημερωνω αμεσως... :mellow::blink::blink:

edit:η διαδικασια της αρσης παρακρατησης μπορει να γινει και στα Κ.Ε.Π.

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Ολα τα παραπανω ειναι σωστα αλλα θα σας πω και την δικη μου εμπειρια μια και πηρα την κυριοτητα την προηγουμενη εβδομαδα....

πηγα στην τραπεζα και λογω εμπορικης τραπεζας...η μονη που το κανει....πληρωσα 20 ευρω και πηρα το χαρτι οτι ξοφλησα....

κατοπιν επικοινωνησα με το λογιστηριο της Καρεντα και τους εστειλα με φαξ την τραπεζικη εξοφληση....σε μια εβδομαδα...ταχυδρομικα...

ηρθε και το χαρτι της κυριοτητας....κατοπιν στο πλησιεστερο Κ.Ε.Π....και σε 7 εργασιμες...η αδεια πισω....

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω ρε παιδες ειμαι φαρσαλα πρεπει να παω ωποσδηποτε εκει που το πηρα?η μπορω να παω να αλαξω την αδεια εδω στο μηχανολογικο?

Link to comment
Share on other sites

ναι αλλα εγω ρε παιδες ειμαι φαρσαλα πρεπει να παω ωποσδηποτε εκει που το πηρα?η μπορω να παω να αλαξω την αδεια εδω στο μηχανολογικο?

κανονικα πρεπει να πας εκει που το πηρες ωστε να φτιαξεις και τα υπολοιπα χαρτια με τον εμπορα-αντ/πο.

αν δεν σε βολευει επειδη φαρσαλα-αθηνα ειναι μακρια,πηγαινε σε καποιο Κ.Ε.Π να σου κανουν αυτοι την δουλεια και την μεσολαβηση με τον εμπορο.

δεν εχεις καποιο εκει κοντα σε σενα; :angry:

Link to comment
Share on other sites

κανονικα πρεπει να πας εκει που το πηρες ωστε να φτιαξεις και τα υπολοιπα χαρτια με τον εμπορα-αντ/πο.

αν δεν σε βολευει επειδη φαρσαλα-αθηνα ειναι μακρια,πηγαινε σε καποιο Κ.Ε.Π να σου κανουν αυτοι την δουλεια και την μεσολαβηση με τον εμπορο.

δεν εχεις καποιο εκει κοντα σε σενα; :rolleyes:

να το παω ΚΕΠ λες?θα περιμενω την τραπεζα να μου στειλει το χαρτι και θα μιλησω με τον εμπορο να μου πει τι μπορουμε να κανουμε!!!

ειναι ταλαιπωρια να κατεβω αθηνα για ενα κολοχαρτο :angry:

σ'ευχαριστω παντως για τις πολυ γρηγορες απαντησεις...... :angry:

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στα Κ.Ε.Π να κανεις την δουλεια σου γρηγορα και ξεκουραστα και τσαμπα.

θα συμπληρωσεις και μια υπ.δηλωση αλλα θα στα πουν καλυτερα εκει... :huh:

Link to comment
Share on other sites

πηγαινε στα Κ.Ε.Π να κανεις την δουλεια σου γρηγορα και ξεκουραστα και τσαμπα.

θα συμπληρωσεις και μια υπ.δηλωση αλλα θα στα πουν καλυτερα εκει... :lol:

ολα ενταξει φιλε μου!!!!πηρα τηλεφωνω εκει που το πηρα και ΕΥΤΗΧΩΣ ητανε μια πολυ εξυπηρετικη κοπελα η οποια

πηρε τηλεφωνω στην τραπεζα και τα κανονισα αυτη ολα!!!θα την στειλω και εγω την αδεια και θα παει αυτη να μου κανει αρση παρακρατησης και θα μου στειλει την αδεια!!!!!ευχαριστω παντως...... :huh:

Link to comment
Share on other sites

ολα ενταξει φιλε μου!!!!πηρα τηλεφωνω εκει που το πηρα και ΕΥΤΗΧΩΣ ητανε μια πολυ εξυπηρετικη κοπελα η οποια

πηρε τηλεφωνω στην τραπεζα και τα κανονισα αυτη ολα!!!θα την στειλω και εγω την αδεια και θα παει αυτη να μου κανει αρση παρακρατησης και θα μου στειλει την αδεια!!!!!ευχαριστω παντως...... :huh:

ωραιος!!!

μια χαρα σου εκατσε,ευτυχως που υπαρχουν και ανθρωποι προθυμοι να εξυπηρετησουν οταν μπορουν.

αντε με το καλο η νεα σου αδεια.. :lol::D

Link to comment
Share on other sites

2. Συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή εξουσιοδότηση όταν δεν παρίσταται κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη.

οσον αφορα το παραπανω θα σας ελεγα να πατε μαζι για την μεταβιβαση γιατι αυτος μπορει να μην την κανει κ ενω το εχετε πουλησει τυχον κλησεις,τρακαρισματα μιας κ θα ναι κ ανασφαλιστο,τελη κυκλοφοριας κτλ συνεχιζουν να ερχονται σε σας

Link to comment
Share on other sites

Φορολογικά - Μεταβίβαση αυτοκινήτου

Οι μεταβιβάσεις πραγματοποιούνται στις Διευθύνσεις Μεταφορών και Επικοινωνιών των κατά τόπους Νομαρχιών.

Ο αγοραστής μεταβαίνει στη Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση, όπου καθορίζεται το ποσό του τέλους μεταβίβασης και του τέλους άδειας του αυτοκινήτου οχήματος, καθώς και ο αριθμός του ειδικού λογαριασμού κατάθεσης του συνολικού ποσού. Στη συνέχεια καταθέτει στην τράπεζα, στην οποία έχει συσταθεί ο ειδικός λογαριασμός από την αρμόδια Νομαρχία, το τέλος άδειας και το τέλος μεταβίβασης του αυτοκινήτου.

Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στην αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών για τη μεταβίβαση του οχήματος και την έκδοση της νέας άδειας κυκλοφορίας στο όνομα του αγοραστή, είτε από τους ίδιους (πωλητής - αγοραστής) είτε από νομίμως εξουσιοδοτούμενα ή πληρεξούσια πρόσωπα

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Επικυρωμένα αντίγραφα δελτίων ταυτότητας πωλητή και αγοραστή.

2. Συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή εξουσιοδότηση όταν δεν παρίσταται κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη.

3. Κυριότητα (πράξη εξόφλησης ) όταν ο πωλητής χρωστούσε το αυτοκίνητο.

4. ¶δεια κυκλοφορίας θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

5. Τέλος μεταβίβασης αξίας αυτοκινήτου.

6. Καταβολή των τελών κυκλοφορίας για το έτος μεταβίβασης και τυχόν οφειλόμενα προηγουμένων ετών, καθώς και το τυχόν πρόστιμο.

*Η διαδικασία διεκπεραιώνεται και μέσω Κ.Ε.Π.

Σε περίπτωση πώλησης δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη ασφαλιστηρίου συμβολαίου του ύπο μεταβίβαση οχήματος. Θα πρέπει να πληροφορήσετε το νέο αγοραστή να ασφαλίσει το αυτοκίνητο με νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο, μια και η ασφάλιση δεν μεταβιβάζεται. Εσείς τώρα αν δεν αγοράσετε νέο αυτοκίνητο θα πρέπει να επιστρέψετε τη βεβαίωση ασφάλισης και το ειδικό σήμα στην ασφαλιστική σας εταιρεία και εγγράφως να ζητήσετε την ακύρωση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου σας, καθώς και την επιστροφή των τυχών μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων. Αν όμως αγοράσετε νέο αυτοκίνητο, μπορείτε να το ασφαλίσετε στο παλαιό σας συμβόλαιο εφ' όσον εγγράφως ενημερώσετε την ασφαλιστική εταιρεία για τα νέα στοιχεία του αυτοκινήτου σας και για τις τυχόν νέες καλύψεις που θα θέλατε να περιλαμβάνει στο εξής το συμβόλαιό σας.

Να σημειωσω οτι πλεον χρειαζεται υποχρεωτικα ΚΤΕΟ για την μεταβιβαση και οτι για να ακυρωθει η ασφαλεια του πωλητη (και να του επιστραφει το υπολοιπο ποσο)πρεπει να ασφαλισει ο αγοραστης το οχημα.

Link to comment
Share on other sites

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

.

4. ¶δεια κυκλοφορίας θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ.

πρεπει να παει κάποιος στη ΔΟΥ ή εννοείται η σφραγίδα που έχουν πάνω οι άδειες κυκλοφορίας?

Link to comment
Share on other sites

την αδεια δινεις οπως ειναι δεν την θεωρεις ή κατι τετοιο.εννοειται οτι εχει σφραγιδα του υπουργειου επανω.την εφορια τι την νοιαζει;η μεταβιβαση ειναι αρμοδιοτητα του υπ.μεταφορων :lol:

Link to comment
Share on other sites

να κάνω και εγώ μια γρήγορη ερώτηση?

αν πάω απεύθείας στο υπουργείο, γίνεται η μεταβίβαση αυθημερόν? γιατί στο ΚΕΠ μου είπαν οτι θέλει περίπου 10ήμερο για να γυρίσει πίσω η άδεια ενώ στο υπουργείο την παίρνεις την ίδια μέρα...

επίσης να σας πω οτι δεν χρειάζεται επικυρωμένη ταυτότητα - τουλάχιστον όχι στο ΚΕΠ Νέου Ηρακλείου Αττικής που ρώτησα.

Link to comment
Share on other sites

.... και απαντάω απ'ευθείας στο ερώτημά μου, ναι ισχύει το αυθημερόν, πήγα το πρωί στη Θεομήτορος για μεταβίβαση και μέσα σε 40 λεπτά η νέα άδεια ήταν έτοιμη!!!! Το ΚΕΠ θέλει καμμιά 10αριά μέρες....

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω άρση παρακράτησης αλλά η αντιπροσωπεία που πήρα το αυτοκίνητο (Κολέτσας) εχει κλείσει. Το χαρτί από την τράπεζα το έχω αλλά δεν ξέρω τι να το κάνω. Αν ξέρει κάποιος οποιοδήποτε τρόπο επικοινωνίας με την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία ( το τηλ. 210 2586000 δεν ισχύει) ή έχει κάποια άλλη λύση για το πρόβλημα ας πει. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω άρση παρακράτησης αλλά η αντιπροσωπεία που πήρα το αυτοκίνητο (Κολέτσας) εχει κλείσει. Το χαρτί από την τράπεζα το έχω αλλά δεν ξέρω τι να το κάνω. Αν ξέρει κάποιος οποιοδήποτε τρόπο επικοινωνίας με την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία ( το τηλ. 210 2586000 δεν ισχύει) ή έχει κάποια άλλη λύση για το πρόβλημα ας πει. Ευχαριστώ.

Ρώτησες στο Γραφείο Μεταφορών όπου εκδόθηκε η άδεια κυκλοφορίας σου? Λογικά θα σου την αλλάξουν και δεν θα αναγράφεται παρακράτηση..

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να κάνω άρση παρακράτησης αλλά η αντιπροσωπεία που πήρα το αυτοκίνητο (Κολέτσας) εχει κλείσει. Το χαρτί από την τράπεζα το έχω αλλά δεν ξέρω τι να το κάνω. Αν ξέρει κάποιος οποιοδήποτε τρόπο επικοινωνίας με την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία ( το τηλ. 210 2586000 δεν ισχύει) ή έχει κάποια άλλη λύση για το πρόβλημα ας πει. Ευχαριστώ.

κολετσας!αυτος εχει κλεισει χρονια τωρα!ποτε ξοφλησες το αμαξι σου ;την τελευταια φορα που τον επισκεφτηκα για σερβις ειχε συγχωνευτει με μια εταιρια και ειχε αλλαξει η επωνημια του.επισης μετακομισε απο την φιλ/λφεια αλλα δεν ξερω που πηγε τελικα.εχω κρατησει ομως τα τιμολογια σερβις με τα νεα του στοιχεια.τωρα δεν μπορω να τα δω(πρεπει να ψαξω να τα βρω που τα εχω καταχωνιασει)αλλα αυριο το απογευμα θα εχω την δυνατοτητα και θα σε ενημερωσω αμεσα.

πολυ γυφτος παντως.απο εκει αγορασα το αμαξι μου που δεν ηταν και φθηνο,στην κορη του ειχα ασφαλισει το αμαξι μου για αρκετα χρονια,ολα τα σερβις σε αυτον και στο τελος οταν πηγα να κανω την αρση παρακρατησης μου ζητησε και 10¤ για την διαδικασια που θα εκανε.!τι τσιπις ..... :blush:

Link to comment
Share on other sites

Το έχω ξοφλήσει από το 2001, αλλά ως κλασικός έλληνας ^%$#@, τώρα που θέλω να το πουλήσω, ψάχνομαι... :blush:

Όσο για πόσο σωστή αντιπροσωπεία ήταν, ας μην το συζητήσω...

Ευχαριστώ προκαταβολικά!

Link to comment
Share on other sites

μέσα το 2017 έκανα 2 πωλήσεις αυτοκινήτων που είχα στην κατοχη μου. 

 

 

τα χαρτιά που θα χρειαστείτε ειναι τα εξής.

 

    

Απαιτούμενα δικαιολογητικά

● ’Αδεια κυκλοφορίας.
● Παραστατικό Τράπεζας για την καταβολή του τέλους μεταβίβασης αυτοκινήτου οχήματος και του τέλους άδειας οχήματος

● Κυριότητα (πράξη εξόφλησης) όταν ο πωλητής χρωστούσε το αυτοκίνητο
● Συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή εξουσιοδότηση όταν δεν παρίσταται κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη
● Απλό φωτοαντίγραφο ισχύοντος δελτίου τεχνικού ελέγχου.

● Βεβαίωση περί μη οφειλής τελών κυκλοφορίας από την αρμόδια ΔΟΥή εκτύπωση εικόνας οφειλών οχήματος «print screen» με τη σχετική σφραγίδα της αρμόδιας ΔΟΥ.

 

 

Και ας τα δούμε και λιγο αναλυτικά.

 

1) άδεια κυκλοφοριας . 

Σε κάποιους μπορει να ειναι το πράσινο φυλλάδιο και σε άλλους μπορει να ειναι μια απλή κόλλα Α4. 

 

2)Τα  τέλη κυκλοφοριας  (μαζί με την απόδειξη πληρωμής της τράπεζας) αυτή που σας έδωσαν κατά την πληρωμή τους. 

 

3)Την κυριότητα του αυτοκίνητου σας. (και ποιο συγκεκριμένα θα εξηγήσω τι γίνετε εδώ) 

 

Όση αγοράσατε αμάξι με δόσης  η άδεια κυκλοφοριας σας έχει ''ΠΑΡΑΚΡΆΤΗΣΗ ΚΥΡΙΌΤΗΤΑΣ''  το χαρτί της άδειας κυκλοφοριας σας γραφει επάνω του μια λέξη {C4 ΚΥΡΙΟΣ ΟΧΗΜΑΤΟΣ: II} 

Αυτό σημαίνει ότι το όχημα σας ,ειναι με παρακράτηση.

Και θα γραφει επάνω και ''ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ'' πχ 1/1/2018 (ειναι η ημερομια που το πήρατε) 

 

ΈΝΑ ΛΑΘΟΣ ΠΟΥ ΚΆΝΟΥΝ ΠΆΡΑ ΠΟΛΎ ειναι το εξής.

Όταν ξοφλήσετε  το αμάξι σας ,θα πρέπει να πάτε στην τράπεζα και να πάρετε χαρτί ότι το δεν εχετε άλλο χρέος προς την τράπεζα και ότι αμάξι έχει εξοφληθεί!!!!

Θα πάρετε τα χαρτιά σας και θα πάτε στην ''ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΊΑ ΣΑΣ'' και τους τα δώσετε για να σας γυρίσουν την άδεια κυκλοφοριας στο όνομα σας!! 

 

ΤΗΝ ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ ΠΟΥ ΣΑΣ ΛΈΩ , ΕΊΝΑΙ ΔΙΚΙΆ ΣΑΣ ΔΟΥΛΕΙΆ  ΝΑ ΤΗΝ ΚΆΝΕΤΕ!!!! όχι της αντιπροσωπια σας.

 

Την νέα άδεια που θα πάρετε από την αντιπροσωπία θα γραφει πλέων  ''ΗΜΕΡΟΜΗΝΊΑ ΜΕΤΑΒΟΛΗΣ'' π.χ 1/1/2019 (ειναι η ημερομια που το αμάξι ήρθε πλήρως στο όνομα σας ) 

 

Και την λέξη που σας είπα ποιο πάνω την {C4 ΚΥΡΙΟΣ ΟΧΗΜΑΤΟΣ: II}  θα αλλαξει και θα γίνει  ΚΥΡΙΟΣ ΟΧΗΜΑΤΟΣ: I 

To Ι σημαίνει ότι το αμάξι ειναι πλέων στο όνομα σας και δεν έχει πλέων παρακράτηση.  

 

ΑΝ ΤΟ ΈΧΕΤΕ ΞΟΦΛΉΣΕΙ ΚΑΙ ΔΕΝ ΈΧΕΤΕ ΑΛΛΆΞΕΙ ΤΗΝ ΆΔΕΙΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ ΑΠΌ  ΙΙ σε Ι , δεν μπορείτε να πουλήσετε το αμάξι.  

ΕΊΝΑΙ ΔΙΚΙΆ ΣΑΣ  ΔΙΑΔΙΚΑΣΊΑ! 

 

4) Το χαρτί του ΚΤΕΟ σας ( εξερουνται τα καινουργια τα οποια δεν έχουν κλήση 4 χρονια , εκεί δεν θέλετε χαρτι κτεο )  

 

5) Θα πάτε στην εφορία  σας και θα πάρετε βεβαίωση ότι δεν χρωστάτε τέλη κυκλοφοριας (ΓΙΑ ΌΛΑ ΤΑ ΧΡΌΝΙΑ ΠΟΥ ΤΟ ΈΧΕΤΕ) 

 

 

ΜΕΤΆ 

θα πάτε στο υπουργειο μεταφορών (της περιοχής σας) και κανετε την μεταβίβαση , η οποία βγαίνει αμέσως με τα νέα στοιχεία  του ιδιοκτήτη 

 

 

 

ΑΝ ΠΆΤΕ ΣΤΑ ΚΕΠ

να κανετε την μεταβίβαση η νέα άδεια θα ειναι έτοιμη σε 3 μήνες! τα ΚΕΠ έχουν πάψει να κάνουν μεταβίβαση πλέων.....!!!!! 

 

 

Διαδικασία

Ο ενδιαφερόμενος μεταβαίνει στη Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών, στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση, όπου καθορίζεται το ποσό του τέλους μεταβίβασης και του τέλους άδειας του αυτοκινήτου οχήματος, καθώς και ο αριθμός του ειδικού λογαριασμού κατάθεσης του συνολικού ποσού. Στη συνέχεια καταθέτει στην τράπεζα, στην οποία έχει συσταθεί ο ειδικός λογαριασμός από την αρμόδια Νομαρχία, το τέλος άδειας και το τέλος μεταβίβασης του αυτοκινήτου. Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στην αρμόδια Δ/νση Μεταφορών και Επικοινωνιών για τη μεταβίβαση του οχήματος και την έκδοση της νέας άδειας κυκλοφορίας στο όνομα του αγοραστή, είτε από τους ίδιους (πωλητής - αγοραστής) είτε από νομίμως εξουσιοδοτούμενα ή πληρεξούσια πρόσωπα. Όταν τα συμβαλλόμενα μέρη είναι νομικά πρόσωπα, απαιτείται ταυτόχρονα και η προσκόμιση των καταστατικών και των νομιμοποιητικών στοιχείων εκπροσώπησης.
 
Η διαδικασία της μεταβίβασης ολοκληρώνεται, μόνο εφόσον ελεγχθούν τα εκ του νόμου απαραίτητα δικαιολογητικά από τον αρμόδιο υπάλληλο της Υπηρεσίας Μεταφορών & Επικοινωνιών της οικείας Περιφέρειας και εκδοθεί από την Υπηρεσία Μεταφορών και Επικοινωνιών νέα άδεια κυκλοφορίας στο όνομα του νέου ιδιοκτήτη ή του νέου κατόχου
και όχι με την κατάθεση της αίτησης στο ΚΕΠ.

 

 

http://www.yme.gr/index.php?tid=334

 

  

     

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι ακόμα για όσους δεν ξέρουν.

 

Όταν γίνετε μεταβίβαση από τον έναν στον άλλον μετά αφού ολοκληρωθεί η μεταβίβαση. 

Θα ανταλλάξετε μετάξι σας 2 υπεύθυνες δηλώσεις, που εκεί θα αναφέρετε ότι.

 

Ο ένας πούλησε το αμάξι στον άλλον, Και ο νέος ιδιοκτήτης,  θα κάνει δήλωση ότι αγόρασε το αμάξι (Από τον προηγούμενο ιδιοκτήτη)

 

Και η δύο σας θα αναγράφετε σε αυτές της δηλώσεις το μοντέλο του αμαξιού, τον αριθμό πλαισίου , πινακίδα και χρώμα. 

 

Για να είστε στην εφορία εντάξει. 

 

Οπότε 2 υπεύθυνες δηλώσεις, ότι ο ένας πούλησε και ο άλλος αγόρασε.

Με τα στοιχεία σας κανονικά. Μπορείτε να την κάνετε και στα ΚΕΠ 

 

 

Υ/Γ

 

Στο θέμα της ασφάλειας του αυτοκινήτου.

 

Όταν κάνετε μεταβίβαση, το ασφαλιστήριο συμβόλαιο που είχατε Πλέων παύει να ισχύει, και είναι ΆΚΥΡΟ.

Δεν έχει καμία ισχύει ΟΎΤΕ να μεταβιβαστεί Μπορεί, ουτε να πουληθεί, και ούτε έχει κάποια ισχύει για μερικές μέρες.

 

Με το που βγει η νέα άδεια κυκλοφορίας στον νέο ιδιοκτήτης.

Το ασφαλιστήριο έχει πλέων πάψει να ισχύει...

 

 

Από εκεί και μετά είναι θέμα του νέου ιδιοκτήτη.

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Τον αυγουστο πουλησα 2 αυτοκινητα μου, υπαρχει και ο τροπος της εξουσιοδοτησης που κανει ο πωλητης στον αγοραστη, να το μεταβιβασει αυτος, και ο αγοραστης το μεταβιβαζει στον τοπο του, ειναι ποιο γρηγορη διαδικασια για τον πωλητη. Σημαντικο ειναι οτι πρεπει  να γινουν οι υπευθηνες δηλωσεις αγοροπωλισιας σε ΚΕΠ, και σφραγισμενες απο τα ΚΕΠ, για να ειναι καλυμενος ο πωλητης, σε περιπτωση που δεν κανει την μεταβιβαση ή το κυκλοφοραει ανασφαλιστο, η σφραγιδα απο τα ΚΕΠ, εξασφαλιζει τον πωλητη στην ουσια. Ο αγοραστης φευγει με το αυτοκινητο με την υσχυουσα ασφαλεια, και την αλλη μερα κατεργητε την ασφαλεια.

Στον αγοραστη δινεται και ενα αντιγραφο της ταυτοτητας σας, και την δηλωση απο την εφορια οτι δεν χρωσταει τελη κυκλοφοριας.

Link to comment
Share on other sites

1 ώρα πριν , dasauto said:

Τον αυγουστο πουλησα 2 αυτοκινητα μου, υπαρχει και ο τροπος της εξουσιοδοτησης που κανει ο πωλητης στον αγοραστη, να το μεταβιβασει αυτος, και ο αγοραστης το μεταβιβαζει στον τοπο του, ειναι ποιο γρηγορη διαδικασια για τον πωλητη. Σημαντικο ειναι οτι πρεπει  να γινουν οι υπευθηνες δηλωσεις αγοροπωλισιας σε ΚΕΠ, και σφραγισμενες απο τα ΚΕΠ, για να ειναι καλυμενος ο πωλητης, σε περιπτωση που δεν κανει την μεταβιβαση ή το κυκλοφοραει ανασφαλιστο, η σφραγιδα απο τα ΚΕΠ, εξασφαλιζει τον πωλητη στην ουσια. Ο αγοραστης φευγει με το αυτοκινητο με την υσχυουσα ασφαλεια, και την αλλη μερα κατεργητε την ασφαλεια.

Στον αγοραστη δινεται και ενα αντιγραφο της ταυτοτητας σας, και την δηλωση απο την εφορια οτι δεν χρωσταει τελη κυκλοφοριας.

 

Και τι ασφάλεια παρέχει αυτός ο τροπος??? 

 

Με τα λεφτά τι γίνετε??? 

 

Πρώτη φορά ακούω κάτι τέτοιο. 

 

Με την ασφάλεια τι γίνετε ακριβώς?  Άμα πάρει το αμάξι και φάει τίποτα κλήσεις στον δρόμο, τα πρόστιμα που θα πέσουν???  

Αν αυτός ισχυριστεί ότι το οτιδήποτε?

 

 

Έχω προσωπικά δεν θα διακινδύνευα να κάνω μια τέτοια μεταβίβαση. :unsure:

 

Καλύτερα να φάω μια ολόκληρη μέρα..

 

 

Edited by OMINUS
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.