Jump to content
abyron

Το Φτιάχνω, Το Πουλάω Και Ησυχάζω ! (Κομπρεσορας A/C)

Recommended Posts

Guest TASOS HN

Η σύμπλεξη μπορεί να γίνεται με ηλεκτρομαγνητικό συμπλέκτη αλλά αυτό δεν αλλαζει το γεγονός ότι σχεδόν ακαριαία, ο κομπρέσσορας ενώ είναι ακίνητος, αποκτά την ταχύτητα περιστροφής του κινητήρα (ανάλογα τη σχέση πολλαπλασιασμού/ υποπολλαπλασιασμού των τροχαλιών).

Άλλο να αποκτά απότομα τις στροφές του ρελαντί και άλλο να τον εμπλέκεις πχ. στις 4000 σαλ.

Σε παραπέμπω στη δημοσίευση #21 και επαναλαμβάνω ότι έχουμε συμπλέκτη και όχι κόμπλερ.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα σε όποιες στροφές και να γίνει η σύμπλεξη.

Link to comment
Share on other sites

Να προτείνω κάτι ανόητο, χωρίς να είμαι τίποτα, ούτε μηχανικός, ούτε ψυκτικός. Μήπως να πήγαινες το αυτοκίνητο και να σου κάνανε έναν έλεγχο στάθμης ψυκτικού υγρού; Το λέω γιατί στο Fabia 1.2 65hp '06 που είχα, μόλις ενεργοποιούσα το a/c ναι μεν ερχόταν ψυχρός αέρας αλλά έκανε έναν θόρυβο σαν να έβρισκε κάπου ο συμπιεστής, ένα γρρρρρρρ, το οποίο ήταν σταθερά εκεί ανεξάρτητα με τις στροφές του κινητήρα.

Δυστυχώς αρκετοί που είδαν το αυτοκίνητο αποφάνθηκαν ότι ήταν ο συμπιεστής. Το ίδιο έκανε και μια αντιπροσωπεία. Εγώ πριν ψάξω για μεταχειρισμένο συμπιεστή, ζήτησα από ένα εξειδικευμένο συνεργείο Skoda να μου κάνει έλεγχο του freon. Ίσα που υπήρχε μέσα. Έγινε πλήρωση του κυκλώματος κι έκτοτε μέχρι που πούλησα το αυτοκίνητο δεν ακούστηκε τίποτα. Το κόστος ήταν 40 ευρώ και μου είχε πει τότε ότι το ψυκτικό υγρό (freon) έχει και λιπαντικές ιδιότητες για να λιπαίνει τον συμπιεστή. Αν μου είπε ψέματα σας λέω ψέματα.

.

Αν όντως για κάποιο λόγο δεν είναι πληρωμένο σωστά το κύκλωμα με υγρό τότε πιθανόν στην προσπάθεια του μέσα στον καύσωνα να παράξει κρύο αέρα μπορεί να ξεπέρασε την πίεση που είπε ο φίλος ΗΝ1984. Είναι αυτό που εμείς οι αδαείς θα λέγαμε "υπερθερμάνθηκε και σταμάτησε".

Κάνε έναν έλεγχο, ποτέ δεν ξέρεις.

Link to comment
Share on other sites

Στο σύστημα του κλιματισμού υπάρχει ο πρεσσοστάτης υψηλής ο οποίος ενεργοποιείται και σταματά το συμπιεστή

όταν η πίεση του κυκλώματος υψηλής ξεπεράσει τα 300 psi, επίσης υπάρχει και ο θερμοστάτης ασφαλείας ο οποίος επενεργεί με διακοπή της λειτουργίας του συμπιεστή

όταν η θερμοκρασία του στοιχείου ψύξεως πέσει κάτω από το όριο των 2 oC για να αποφευγθεί η δημιουργία πάγου στο στοιχείο( δεν είναι ο παγοφραγμός).

Στον κύκλο λειτουργίας του κλιματιστικού αυτοί οι αυτοματισμοί επενεργούν και βγάζουν εκτός λειτουργίας τον συμπιεστή

αρκετές φορές ανεξάρτητα από τις στροφές του κινητήρα.

Επίσης δεν γνωρίζω για τα manual κιβώτια , αλλά στο δικό μου που είναι το Tiptronic, υπάρχει κάτω από το πεντάλ του γκαζιού μπουτόν το οποίο σε πλήρη πάτημα του πεντάλ (πχ προσπέραση) θα αλλάξει ταχύτητα και θα βγάλει εκτός το συμπιεστή για όση ώρα είναι πλήρως πατημένο.

Η εμπλοκή του συμπιεστή δεν επηρεάζεται από τις στροφές του κινητήρα.

Αυτά από κάποιον που δεν είναι υπεύθυνος αντιπροσωπίας αλλά έχει αρκετά χρόνια στον κλιματισμό.

Ευτηχως που ηπαρχουν καποιοι που ξερουν για να μαθαινουν οσοι δεν ξερουν. :thumbsu:

Οπως ειπα και παραπανω , απο προχθές το a/c δουλευει κανονικα. Παρολα αυτα θα το παω την Δευτερα στον Μανδυλα , για να δω τι θα μου πει. Εχω μεγαλη απορια.

Θα ενημερωσω.

βρες ενα μαστορα που να ειναι ψυκτικος αυτοκινητων οχι μηχανικος ή ηλεκτρολογος
Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

http://www.vwclub.gr...41

Ο κάθε κλιματισμός (οικιακός—επαγγελματικός—αυτοκινήτου) είναι ένα κλειστό σύστημα με αποδεκτή διαρροή όχι πάνω από δέκα γραμμάρια το χρόνο. Η ποσότητα ψυκτικού υγρού που περιέχει ένα κλιματιστικό σύστημα έχει μια ανοχή της τάξεως του 15%, ήτοι σε ποσότητα 800gr (η συνήθης ποσότητα στον κλιματισμό αυτοκινήτου) όριο ασφαλείας μπορούν να θεωρηθούν περί τα 680gr. Με μια μικρή αποδεκτή διαρροή μπορεί να περάσουν και δέκα χρόνια μέχρι στο σύστημα να γίνει εμφανής

η μειωμένη απόδοση.

Μαζί με το ψυκτικό υγρό κυκλοφορεί στο κύκλωμα, επειδή παρασύρεται, και το ψυκτικό λάδι. Μια διαρροή μπορεί να γίνει αντιληπτή και σε κάποιον που δεν γνωρίζει από τη «λαδίλα»

που θα έχει δημιουργηθεί στην επιφάνεια (σύνδεσμοι—στυπιοθλήπτης συμπιεστή—κέλυφος συμπιεστή) που έχει τη διαρροή. Αυτή τη «λαδίλα» εκμεταλλεύτηκε η τεχνολογία για την ανίχνευση των διαρροών

και κατασκεύασε ειδικά φωσφορίζοντα υγρά τα οποία πρεσάρονται σε μικρή ποσότητα

μέσα στο δίκτυο,πάντα μετά την πρώτη διαρροή και δείχνουν σαφώς εάν αποκαταστάθηκε

η στεγανοποίηση της πρώτης διαρροής και εάν συμβεί κάποια καινούργια.

Ένας απλός τρόπος ελέγχου της απόδοσης είναι με την τοποθέτηση θερμόμετρου στον αεραγωγό. Η μέτρηση γίνεται σε κατάσταση ανακύκλωσης και με τη χαμηλή ταχύτητα αέρα

(εγώ θεωρώ ότι καλύτερη είναι κάποια ταχύτητα στο μέσον).

Το οποιοδήποτε κλιματιστικό (οικιακό—επαγγελματι-αυτοκινήτου) καλείται να αποδώσει μια σταθερή διάφορα θερμοκρασίας

μεταξύ της θερμοκρασίας του αέρα πρόσπτωσης (εισαγωγής) στο στοιχείο ψύξεως και της θερμοκρασίας του αέρα αναχώρησης (εξαγωγής) που κυμαίνεται από τους ΔΤ 15 οC έως 20οC διάφορα. Όσο πιο μεγάλη είναι η θερμοκρασία εισαγωγής τόσο πιο μεγάλη είναι και η θερμοκρασία

εξαγωγής. Όταν ενεργοποιούμε τον κλιματισμό σε ένα πολύ ζεστό αυτοκίνητο (40—50 οC) καλό είναι η αρχική λειτουργία να γίνεται με φρέσκο αέρα, ας πούμε 35 οC και όχι με ανακύκλωση 50 οC. Όταν η εσωτερική θερμοκρασία πέσει κάτω από την εξωτερική τότε περνάμε στην ανακύκλωση. Με μια διάφορα ΔΤ 15 οC έως 20οC και εσωτερικό καμπίνας στους 25 οC η έξοδος πρέπει να έχει θερμοκρασία 5 οC έως 10οC.

Στα περί ελέγχων και επισκευών από αντιπροσωπίες κλπ

Όταν σας πουν ότι θα κάνουν έλεγχο του κλιματισμού

ζητήστε να γίνει πρώτα έλεγχος μόνο με το θερμόμετρο και εάν αυτό δείξει

ότι δεν μπορεί να φτάσει στο κατώτερο σημείο τότε επιτρέψτε να λυθεί η οποιαδήποτε βίδα—τάπα κλπ.

Εάν αποδειχθεί ότι υπάρχει διαρροή, εκτός από την επαναπλήρωση πρέπει να βρεθεί και από που προήλθε και να στεγανοποιηθεί. ζητήστε να μπει φωσφορίζων υγρό και αυτομάτως θα ξέρετε στο μέλλον εάν έγινε αποκατάσταση

της διαρροής

και εάν γίνει κάποια άλλη.

Μην δεχθείτε αλλαγή ψυκτελαίου, ψυκτικού υγρού. Αυτά τα υλικά δεν γερνάνε. Σε μια ολική πλήρωση από την αρχή η ποσότητα ελαίου που έχει χαθεί δεν ξεπερνά τα 20 gr .

Ευχαριστώ για την υπομονή και την ανοχή σας στην ανάγνωση αυτού του σεντονιού.

Link to comment
Share on other sites

εγγρινω και μπραβο σου για το τοσο αναλιτικο ποστ. Για να καταλαβουν ολοι ο κομπρεσορας του κλιματιστικου δουλευει οταν η θερμοκρασια του εξαερωτη(ψυγειο καμπινας) πεφτει κατω απο την επιλεγμενη.Αυτο σημαινει πως το κλιματιστικο ειναι στο on εχουμε κρυο στους αεραγωγους και ο κομπρεσορας παιρνει μπρος οταν το κυκλωμα χρειαζεται πιεση ασχετος το τι στροφες εχει ο κινητηρας

Link to comment
Share on other sites

Πείτε τα ρε παιδιά γιατί αυτό το ¨ανοίγουμε το a/c μόνο στις χαμηλές στροφές¨ είναι μεγάλη μ@#£¥^α!!!

Δηλαδή είμαι στην Ε.Ο και όποτε θέλω να ανοίξω ή να κλείσω το a/c πρέπει να κάνω δεξιά μέχρι να πέσουν οι στροφές ή να βρω parking να σταματάω και ξανά πάλι ??????

Ρε ήμαρτον........

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ παντός εάν αλλάξεις συμπιεστή κατά την γνώμη μου βαλέ denso=toyota! Έχω toyota starlet ep 91 όλα τα ηλεκτρικά είναι denso εργοστασιακά .232.000χλμ.=15 έτη ζωής του αυτοκινήτου χωρίς να έχω μείνει ποτέ και χωρίς να αλλάξω ούτε μπουζοκαλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλέ παντός εάν αλλάξεις συμπιεστή κατά την γνώμη μου βαλέ denso=toyota! Έχω toyota starlet ep 91 όλα τα ηλεκτρικά είναι denso εργοστασιακά .232.000χλμ.=15 έτη ζωής του αυτοκινήτου χωρίς να έχω μείνει ποτέ και χωρίς να αλλάξω ούτε μπουζοκαλωδιο.

denso εχουν και τα γολφακια...

Link to comment
Share on other sites

Ελα ρε υπευθυνε της αντιπροσωπειας. (Δεν αναφερομαι σε εσενα AlexkSeRRes). Τι θα πει επιτρεπτο οριο? Ελεος. Σιγα μην κοιταω ποσες στροφες εχω εν κινησει για να βαλω σε λειτουργια το a/c. Τι αλλο θα ακουσω?

Βρηκα καινουργιο 350 ευρω. Δεν ξερω ποσα θα μου ζητησει ο μαστορας να το περασει. Θα ψαξω και για μεταχειρισμενο.

στο τελος θα μας πεις οτι το χτυπας με βαριοπουλα και στραβωνει η λαμαρινα και φταιει η vw.............ΑΝ το εχεις παρει μεταχειρισμενο μπορει να ειχε αλαξει υγρο o προηγουμενος και να μην ειχε βαλει το σωστο,ΑΝ το ειχες παρει καiνουριο τοτε πρεπει καπιος να σου πει οτι το a/c το αναβουμε ΠΑΝΤΑ σε χαμηλες στροφες και αν ειναι δυνατον και στο ρελαντι αν δεν κοιτας τις στροφες οπως λες τοτε να μην κοιτας και αν π.χ ειναι κρυο το αμαξι κ μολις ξεκινησεις πλακοσε το στον κοφτη "θα αντεξει πολυ"........τωρα αν αντιμετοπιζεις προβλημα οπως πολλα παιδια απο εδω με το θορυβο και οχι στην αποδοση ή στην λειτουργεια του τοτε αντε να σου αλλαξουν ρολεμαν στην τροχαλια(πραγμα που δεν κανει η vw γτ λεει δεν υπαρχει ρολεμαν) αν δεις εχω φτιαξει ενα θεμα εδω http://www.vwclub.gr...showtopic=52565 .

τωρα μιας και ανεφερες τα παραθυρα και τα λαμπακια,οταν εχουμε το συνοδηγο με το χερι εξω κ ανοιχτο το παραθυρο κ παμε να του κανουμε πλακα και σηκωνουμε και το χερι μαζι με το παραθυρο,ο γρυλος και το μοτερ ειναι κατασκευασμενα για το φορτιο του τζαμιου και μονο ή οταν εχουμε μισανοιχτο το παραθυρο και βγαζουμε κ ακουμπαμε το χερι κ ριχνουμε κ το φορτιο μας γτ βαριομαστε...τοτε τι να σου κανει και ο μηχανησμος......

οσο για τα λαμπακια εχουμε μια μανια ολοι μας στο πλυσιμο να το "χτυπαμε" με την μανικα ή το λαστιχο της βρυσης στις χαραμαδες γυρο απο τα φαναρια για να καθαρισει λες και δεν μπορουμε να το σκουπισουμε με ενα πανι....

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ και οπιος θελει ας διαφωνισει.......τουλαχιστον το 50% και παραπανω των ευθυνων για μια ζημια που παθαινει το αμαξι μας ευθηνετε ο οδηγος οπως ο φιλος εδω λεει "σιγα μην κατσω να κοιταξω ποσες στροφες εχει για να αναψω a/c" ή το παλικαρι πιο πανω που λεει παω εθνικη και σταματαω...συμπλεκτη δεν εχει???????????αν ειναι αυτοματο κοψε ταχυτητα......μην κοπαναμε και τα ριχουμε ολα στην vw...

Edited by sodimitris
Link to comment
Share on other sites

στο τελος θα μας πεις οτι το χτυπας με βαριοπουλα και στραβωνει η λαμαρινα και φταιει η vw.............ΑΝ το εχεις παρει μεταχειρισμενο μπορει να ειχε αλαξει υγρο o προηγουμενος και να μην ειχε βαλει το σωστο,ΑΝ το ειχες παρει καiνουριο τοτε πρεπει καπιος να σου πει οτι το a/c το αναβουμε ΠΑΝΤΑ σε χαμηλες στροφες και αν ειναι δυνατον και στο ρελαντι αν δεν κοιτας τις στροφες οπως λες τοτε να μην κοιτας και αν π.χ ειναι κρυο το αμαξι κ μολις ξεκινησεις πλακοσε το στον κοφτη "θα αντεξει πολυ"........τωρα αν αντιμετοπιζεις προβλημα οπως πολλα παιδια απο εδω με το θορυβο και οχι στην αποδοση ή στην λειτουργεια του τοτε αντε να σου αλλαξουν ρολεμαν στην τροχαλια(πραγμα που δεν κανει η vw γτ λεει δεν υπαρχει ρολεμαν) αν δεις εχω φτιαξει ενα θεμα εδω http://www.vwclub.gr...showtopic=52565 .

τωρα μιας και ανεφερες τα παραθυρα και τα λαμπακια,οταν εχουμε το συνοδηγο με το χερι εξω κ ανοιχτο το παραθυρο κ παμε να του κανουμε πλακα και σηκωνουμε και το χερι μαζι με το παραθυρο,ο γρυλος και το μοτερ ειναι κατασκευασμενα για το φορτιο του τζαμιου και μονο ή οταν εχουμε μισανοιχτο το παραθυρο και βγαζουμε κ ακουμπαμε το χερι κ ριχνουμε κ το φορτιο μας γτ βαριομαστε...τοτε τι να σου κανει και ο μηχανησμος......

οσο για τα λαμπακια εχουμε μια μανια ολοι μας στο πλυσιμο να το "χτυπαμε" με την μανικα ή το λαστιχο της βρυσης στις χαραμαδες γυρο απο τα φαναρια για να καθαρισει λες και δεν μπορουμε να το σκουπισουμε με ενα πανι....

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ και οπιος θελει ας διαφωνισει.......τουλαχιστον το 50% και παραπανω των ευθυνων για μια ζημια που παθαινει το αμαξι μας ευθηνετε ο οδηγος οπως ο φιλος εδω λεει "σιγα μην κατσω να κοιταξω ποσες στροφες εχει για να αναψω a/c" ή το παλικαρι πιο πανω που λεει παω εθνικη και σταματαω...συμπλεκτη δεν εχει???????????αν ειναι αυτοματο κοψε ταχυτητα......μην κοπαναμε και τα ριχουμε ολα στην vw...

θα διαφωνισω λιγο μαζι σου φιλε μου.

Ψαξε λιγο να δεις και αλλα ποστ αλλων κατοχων vw.

Η αλλαγη μηχανισμου για το παραθυρο ηταν οδηγια αλλαγης και απο τη μαμα εταιρεια. Δεν χρειαστηκε κανενα χερι να ειναι πανω στο τζαμι ουτε να παξω με τα παραθυρα.

Οσο για τα λαμπακια, αστοχη η παρατηρηση για μανικες και πιεση νερου στα φαναρια. Μαλλον δεν το εγραψα καλα εγω. (εχω ανοιξει και ποστ, αλλα δεν μπορω να το βρω).Εννοουσα για στιγμιαιο σβησιμο στο φωτακια εντος της καμπινας (καντραν και οτι αλλο φως υπαρχει μεσα στη καμπινα) οταν ξεκινουσα στα φαναρια. Πηγα αντιπροσωπεια και μου αλλαξαν μπαταρια (μεγαλυτερη) και μια αλλη παπαρια. Και για αυτην την υποθεση εχουν μιλησει και αλλοι κατοχοι.

Μαλλον ξεχασαν οταν εδωσα 22 χιλιαρικα να μου δωσουν και μωρομαντιλα για να το καθαριζω...

Link to comment
Share on other sites

στο τελος θα μας πεις οτι το χτυπας με βαριοπουλα και στραβωνει η λαμαρινα και φταιει η vw.............ΑΝ το εχεις παρει μεταχειρισμενο μπορει να ειχε αλαξει υγρο o προηγουμενος και να μην ειχε βαλει το σωστο,ΑΝ το ειχες παρει καiνουριο τοτε πρεπει καπιος να σου πει οτι το a/c το αναβουμε ΠΑΝΤΑ σε χαμηλες στροφες και αν ειναι δυνατον και στο ρελαντι αν δεν κοιτας τις στροφες οπως λες τοτε να μην κοιτας και αν π.χ ειναι κρυο το αμαξι κ μολις ξεκινησεις πλακοσε το στον κοφτη "θα αντεξει πολυ"........τωρα αν αντιμετοπιζεις προβλημα οπως πολλα παιδια απο εδω με το θορυβο και οχι στην αποδοση ή στην λειτουργεια του τοτε αντε να σου αλλαξουν ρολεμαν στην τροχαλια(πραγμα που δεν κανει η vw γτ λεει δεν υπαρχει ρολεμαν) αν δεις εχω φτιαξει ενα θεμα εδω http://www.vwclub.gr...showtopic=52565 .

τωρα μιας και ανεφερες τα παραθυρα και τα λαμπακια,οταν εχουμε το συνοδηγο με το χερι εξω κ ανοιχτο το παραθυρο κ παμε να του κανουμε πλακα και σηκωνουμε και το χερι μαζι με το παραθυρο,ο γρυλος και το μοτερ ειναι κατασκευασμενα για το φορτιο του τζαμιου και μονο ή οταν εχουμε μισανοιχτο το παραθυρο και βγαζουμε κ ακουμπαμε το χερι κ ριχνουμε κ το φορτιο μας γτ βαριομαστε...τοτε τι να σου κανει και ο μηχανησμος......

οσο για τα λαμπακια εχουμε μια μανια ολοι μας στο πλυσιμο να το "χτυπαμε" με την μανικα ή το λαστιχο της βρυσης στις χαραμαδες γυρο απο τα φαναρια για να καθαρισει λες και δεν μπορουμε να το σκουπισουμε με ενα πανι....

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ και οπιος θελει ας διαφωνισει.......τουλαχιστον το 50% και παραπανω των ευθυνων για μια ζημια που παθαινει το αμαξι μας ευθηνετε ο οδηγος οπως ο φιλος εδω λεει "σιγα μην κατσω να κοιταξω ποσες στροφες εχει για να αναψω a/c" ή το παλικαρι πιο πανω που λεει παω εθνικη και σταματαω...συμπλεκτη δεν εχει???????????αν ειναι αυτοματο κοψε ταχυτητα......μην κοπαναμε και τα ριχουμε ολα στην vw...

Ακόμα και έτσι να είναι, δεν θα έπρεπε να το γράφει στο manual ??? (αν ισχύει πρόκειται για βασικό κανόνα!!!)

Όσο για τα φώτα και το πλύσιμο, χιλιάδες αυτοκίνητα που πλένονται καθημερινά σε βενζινάδικα (με τρόμερη πίεση) θα είχαν το ίδιο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

στο τελος θα μας πεις οτι το χτυπας με βαριοπουλα και στραβωνει η λαμαρινα και φταιει η vw.............ΑΝ το εχεις παρει μεταχειρισμενο μπορει να ειχε αλαξει υγρο o προηγουμενος και να μην ειχε βαλει το σωστο,ΑΝ το ειχες παρει καiνουριο τοτε πρεπει καπιος να σου πει οτι το a/c το αναβουμε ΠΑΝΤΑ σε χαμηλες στροφες και αν ειναι δυνατον και στο ρελαντι αν δεν κοιτας τις στροφες οπως λες τοτε να μην κοιτας και αν π.χ ειναι κρυο το αμαξι κ μολις ξεκινησεις πλακοσε το στον κοφτη "θα αντεξει πολυ"........τωρα αν αντιμετοπιζεις προβλημα οπως πολλα παιδια απο εδω με το θορυβο και οχι στην αποδοση ή στην λειτουργεια του τοτε αντε να σου αλλαξουν ρολεμαν στην τροχαλια(πραγμα που δεν κανει η vw γτ λεει δεν υπαρχει ρολεμαν) αν δεις εχω φτιαξει ενα θεμα εδω http://www.vwclub.gr...showtopic=52565 .

τωρα μιας και ανεφερες τα παραθυρα και τα λαμπακια,οταν εχουμε το συνοδηγο με το χερι εξω κ ανοιχτο το παραθυρο κ παμε να του κανουμε πλακα και σηκωνουμε και το χερι μαζι με το παραθυρο,ο γρυλος και το μοτερ ειναι κατασκευασμενα για το φορτιο του τζαμιου και μονο ή οταν εχουμε μισανοιχτο το παραθυρο και βγαζουμε κ ακουμπαμε το χερι κ ριχνουμε κ το φορτιο μας γτ βαριομαστε...τοτε τι να σου κανει και ο μηχανησμος......

οσο για τα λαμπακια εχουμε μια μανια ολοι μας στο πλυσιμο να το "χτυπαμε" με την μανικα ή το λαστιχο της βρυσης στις χαραμαδες γυρο απο τα φαναρια για να καθαρισει λες και δεν μπορουμε να το σκουπισουμε με ενα πανι....

ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ και οπιος θελει ας διαφωνισει.......τουλαχιστον το 50% και παραπανω των ευθυνων για μια ζημια που παθαινει το αμαξι μας ευθηνετε ο οδηγος οπως ο φιλος εδω λεει "σιγα μην κατσω να κοιταξω ποσες στροφες εχει για να αναψω a/c" ή το παλικαρι πιο πανω που λεει παω εθνικη και σταματαω...συμπλεκτη δεν εχει???????????αν ειναι αυτοματο κοψε ταχυτητα......μην κοπαναμε και τα ριχουμε ολα στην vw...

Φιλε μου στο ξανελεω παλι ποιο απλα για να το καταλαβεις ο κομπρεσορας του κλιματισμου ΔΕΝ ΔΟΥΛΕΥΕΙ ΣΥΝΕΧΕΙΑ αν αυτο συμβενει τοτε το ψυκτικο υγρο ειναι λιγο
Link to comment
Share on other sites

Εχω μια πρώτη απάντηση απο την αντιπροσωπεια.

Το πρωι που το πηγα δεν ειχα a/c. Τωρα μου ειπαν πως εχει κανονικα a/c !! Που οφείλετε αυτό ρε παιδιά;

Εστιαζουν το προβλημα στον κομπρέσορα και συγκεκριμένα στην ηλεκτρονική λειτουργια του. Εξαιτιας αυτου του ηλεκτρονικού

προβλήματος ο κομπρέσορας μία κουμπώνει και άλλοτε δεν κουμπώνει.

Προτείνουν αλλαγή κομπρέσορα.

Δεν ξέρω τι πρέπει να κάνω.

Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

Εάν είσαι στα πλαίσια της εγγύησης τότε αντιπροσωπία

Εάν είσαι εκτός εγγύησης αναζήτησε μαγαζί που να ασχολείται μόνο με κλιματισμό.

Εάν ο συμπιεστής έχει πρόβλημα εμπλοκής , μπορείς να αλλάξεις μόνο το συμπλέκτη, ο οποίος είναι ξεχωριστό εξάρτημα και πωλείται μεμονωμένα.

Εάν ο συμπιεστής έχει πρόβλημα εμπλοκής μπορεί να φταίει ο πρεσσοστάτης , ο θερμοστάτης ασφαλείας είτε ο θερμοστάτης λειτουργείας.

Μάνο μαγαζί ασχολούμενο αμιγώς με κλιματισμό θα σου λύσει το πρόβλημα.

Edited by HN1984
Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι στα πλαίσια της εγγύησης τότε αντιπροσωπία

Εάν είσαι εκτός εγγύησης αναζήτησε μαγαζί που να ασχολείται μόνο με κλιματισμό.

Εάν ο συμπιεστής έχει πρόβλημα εμπλοκής , μπορείς να αλλάξεις μόνο το συμπλέκτη, ο οποίος είναι ξεχωριστό εξάρτημα και πωλείται μεμονωμένα.

Εάν ο συμπιεστής έχει πρόβλημα εμπλοκής μπορεί να φταίει ο πρεσσοστάτης , ο θερμοστάτης ασφαλείας είτε ο θερμοστάτης λειτουργείας.

Μάνο μαγαζί ασχολούμενο αμιγώς με κλιματισμό θα σου λύσει το πρόβλημα.

ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση σου.

Δεν μπορω να χωνέψω να χρειάζεται ολόκληρος ο κομπρέσορας αλλαγή.

Το κόστος είναι πολυ μεγάλο.

Ξέχασα να πώ , πως είμαι εκτός εγγύησης. Το παλεύω μήπως το σώσω με την εγγύηση καλής θελήσεως.

Edited by abyron
Link to comment
Share on other sites

Εάν είσαι στα πλαίσια της εγγύησης τότε αντιπροσωπία

Εάν είσαι εκτός εγγύησης αναζήτησε μαγαζί που να ασχολείται μόνο με κλιματισμό.

Εάν ο συμπιεστής έχει πρόβλημα εμπλοκής , μπορείς να αλλάξεις μόνο το συμπλέκτη, ο οποίος είναι ξεχωριστό εξάρτημα και πωλείται μεμονωμένα.

Εάν ο συμπιεστής έχει πρόβλημα εμπλοκής μπορεί να φταίει ο πρεσσοστάτης , ο θερμοστάτης ασφαλείας είτε ο θερμοστάτης λειτουργείας.

Μάνο μαγαζί ασχολούμενο αμιγώς με κλιματισμό θα σου λύσει το πρόβλημα.

μηπως έχεις καμια φωτο ,που να φαίνεται που βρισκεται ο πρεσσοστάτης, οι θερμοστάτες και ο συμπλέκτης του κομπρέσορα.

κάποιος μου είπε πως ο συμπλέκτης πηγαίνει κόμπακτ με τον κομπρέσορα. αληθεύει ?

Link to comment
Share on other sites

Guest TASOS HN

μηπως έχεις καμια φωτο ,που να φαίνεται που βρισκεται ο πρεσσοστάτης, οι θερμοστάτες και ο συμπλέκτης του κομπρέσορα.

κάποιος μου είπε πως ο συμπλέκτης πηγαίνει κόμπακτ με τον κομπρέσορα. αληθεύει ?

http://www.vwclub.gr...41

Για όλα τα ανωτέρω χρειάζεται η παρέμβαση ψυκτικού, διότι όλα αυτά είναι κύρια εξαρτήματα του κυκλώματος και χωρίς γνώσεις και κατάλληλα εργαλεία δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Edited by HN1984
Link to comment
Share on other sites

Το επιτρεπτό όριο στο οποίο μπορείς να ανοίξεις το a/c είναι στις 1,500 με 2,500 χιλ στροφές κινητήρα. Τάδε εφη ο υπεύθυνος της αντιπροσωπείας της Audi. Και πάλι καλυτερα είναι όταν είσαι σε στάση. Απο εκει και πέρα υπάρχουν και εξαιρέσεις περιπτώσεων που χωρις να το προσέχουν αυτο, ο κομπρεσσορας τους δεν χάλασε ποτε.

Αυτο που σου ειπε ειναι μεγαλη βλακεια! Το κλιματιστικο οταν οδηγεις κλεινει και ανοιγει το συμπιεστη πολλες φορες! Ειτε οταν πατας το γκαζι σε προσπεραση ειτε οταν πιασει θερμοκρασια το στοιχειο κλπ.εινα σαν να προσεχεις να κοτμπωσει σωστα 1 στις 100. Τα γκολφ ορισμενης παρτιδας εχουν θεμα με το κομπρεσσερ που τα λιωνει ολα μεσα....

http://www.vwclub.gr...41

Για όλα τα ανωτέρω χρειάζεται η παρέμβαση ψυκτικού, διότι όλα αυτά είναι κύρια εξαρτήματα του κυκλώματος και χωρίς γνώσεις και κατάλληλα εργαλεία δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

http://www.vwclub.gr...41στο συμπιστη που αναφερεται δεν εχει συμπλεκτη οπως περιγραφης και αναφερεις στο λινκ αλλα ηλεκτρονικη βαλβιδα by pass

Για όλα τα ανωτέρω χρειάζεται η παρέμβαση ψυκτικού, διότι όλα αυτά είναι κύρια εξαρτήματα του κυκλώματος και χωρίς γνώσεις και κατάλληλα εργαλεία δεν μπορείς να κάνεις κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Εγω ένα έχω να πω. Τα golf γενικά θα βγάλουν κάποιο πρόβλημα κάπου. Εγω αυτο το δέχομαι γιατι όλα τα αυτοκίνητα βγάζουν δεν είναι η vw προβληματική. Αυτο που μου την δίνει είναι ότι οι ελληνικές αντιπροσωπείες είναι απαράδεκτες. Πουλάνε

Εγω ένα έχω να πω. Τα golf γενικά θα βγάλουν κάποιο πρόβλημα κάπου. Εγω αυτο το δέχομαι γιατι όλα τα αυτοκίνητα βγάζουν δεν είναι η vw προβληματική. Αυτο που μου την δίνει είναι ότι οι ελληνικές αντιπροσωπείες είναι απαράδεκτες. Πουλάνε Πολλα φουμαρα για να σε δουλέψουν για να βγάλουν κέρδος η για να μην χρεώθουν αυτοι για λάθος χειρισμούς τους. Το αποτέλεσμα είναι να μην ξέρεις ποτε τι είναι σωστό και τι λάθος. Παράδειγμα έχω με το σαζμαν μου που είναι ελλατωματικο απο τα 5.000χλμ και ακομα δεν έχω βρει τι είναι. Και αντι να το ψάξουν κάθονται και αλλάζουν ότι τους κατέβει. Δεν λέω ότι πληρώνω αλλα πραγματικά αφου δεν ξέρουν καλυτερα να μην πειράζουν αυτοκίνητα που τα κάνουν χειρότερα στην τελική. Το μονο που τους ενδιαφέρει στην τελικη είναι το κέρδος τους που το έχουν..

Link to comment
Share on other sites

Καλα εδω που τα λεμε ολοι γνωριζουμε οτι απο τη μια η καθε εταιρεια θελει να εχει καλα επιπεδα αξιοπιστιας αλλα απο την αλλη βγαζει λεφτα απο την αγορα ανταλλακτικων.Αυτη την ισσοροπια ψαχνουν και οι εταιρειες, να μην ειναι τελειως αξιοπιστες αλλα και να μην χαλανε πολλα.Δυστυχως η Vw δεν την εχει βρει την ισορροπια, η ζυγαρια εχει γειρει επικινδυνα κατα της αξιοπιστιας και ηδη το πληρωνει ασχετα με την κριση.Το ψαρι εχει βρωμισει....

Link to comment
Share on other sites

Καλα εδω που τα λεμε ολοι γνωριζουμε οτι απο τη μια η καθε εταιρεια θελει να εχει καλα επιπεδα αξιοπιστιας αλλα απο την αλλη βγαζει λεφτα απο την αγορα ανταλλακτικων.Αυτη την ισσοροπια ψαχνουν και οι εταιρειες, να μην ειναι τελειως αξιοπιστες αλλα και να μην χαλανε πολλα.Δυστυχως η Vw δεν την εχει βρει την ισορροπια, η ζυγαρια εχει γειρει επικινδυνα κατα της αξιοπιστιας και ηδη το πληρωνει ασχετα με την κριση.Το ψαρι εχει βρωμισει....

Κι όμως φέτος μέχρι πριν 1 μήνα περίπου δήλωσε 6 δις ευρώ κέρδη.

Link to comment
Share on other sites

Αντιμετωπίζω τo εξής πρόβλημα με ένα Golf VI. Το έχω τρία χρόνια και το παρουσίασε φέτος τον Αύγουστο. Μερικές φορές, μετά από πολύωρη στάση στον ήλιο, ανοίγω τον κλιματισμό, αλλά δεν παίρνει ο κομπρέσσορας. Το λέω γιατί δεν νιώθω αυτό το "βάρος" που δημιουργεί η λειτουργία του και δεν έχει και απόδοση προφανώς. Καλύπτω μια απόσταση 20km από τη δουλειά μου για το σπίτι μέσω Αττικής και παρόλη τη διαδρομή ο κομπρέσσορας δεν. Όλες τις υπόλοιπες ώρες ο κλιματισμός λειτουργεί πολύ αποδοτικά και μάλιστα ακόμα και στο 26 που το έχω τις περισσότερες φορές.

Θέλω να πάρω μερικές γνώμες για το τι μπορεί να φταίει πριν πάω στο service.

Edited by netblaster
Link to comment
Share on other sites

Κακά τα ψέματα, τα καινούργια αυτοκίνητα έχουν σχεδιαστεί έτσι ούτως ώστε τα ανταλλακτικά τους να χαλάνε όσο το δυνατόν συχνότερα (ανάλογα με την εταιρεία), απο κει κονομάνε. Ίσως βέβαια και να φταίει η πολυπλοκότητα των καινούργιων αυτοκινήτων με τα ηλεκτρονικα τους κλπ, ενώ τα παλαιάς τεχνολογίας δεν χαλάνε και είναι σκυλιά. Όπως και να ΄χει, σε αυτόν τον τομέα τα VW σε απογοητεύουν συνήθως, που ναι μεν είναι ποιοτικά αυτοκίνητα, αλλά θα σου ματώσει την τσέπη...

Συμβουλή μου, αν κρατήσεις το αμάξι, αγόρασε μεταχειρισμένο κομπρέσορα σε μαγαζί με ανταλλακτικά, ψάξτο λίγο και θα βρεις...

Link to comment
Share on other sites

Φιλοι μου μην την ψαχνετε με τα καινουργια αυτοκινητα,απο τη στιγμη που εχουμε ολοκληρομενα ηλεκτρονικα κυκλωματα ολλοι οι κατασκευαστες φτιαχνουν καποια μερη του αυτοκινητου μετα απο καποια χιλ να βγαινουν οf και να πουλουν ανταλακτικα

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.