Jump to content
sculper

Αποφυγή Πρατηρίων

Recommended Posts

Μάλιστα! Ευτυχώς που ειδοποίησαν τουλάχιστον!

Link to comment
Share on other sites

E ενταξει κανει μπαμ οτι δεν ειναι shell μονο το σημα εχουν κατα τα αλλα γραφουν αλλο ονομα στις πινακιδες αλλα παραπλανουν κοσμο με το σημα της shell για να εχουν κινηση ρε τους πονηρους!!! ;):thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως στις πινακίδες τους λένε ξεκάθαρα πως εμπορεύονται μόνο λιπαντικά και όχι καύσιμα της Shell.

Link to comment
Share on other sites

Και πάντα να βάζετε ενα συγκεκριμένο ποσό βενζίνησ αφού ανάψει το λαμπάκι και να μηδενίζετε τα χιλιόμετρα. Μόνο έτσι θα καταλαβένετε αν ο μετρητής σε ενα πρατήριο δουλεύει σωστά και αν είναι νοθευμένη με τα χλμ που βγάζετε.

Εγώ παρατήρησα κλεψιά τις προάλλες σε ενα πρατήριο και μου το έπεξαν και μάγκες. Πήρα λοιπόν και τους έκανα μια αναφορά αυτή τη φορά όχι στου καταναλωτή αλλα ΣΤΗΝ ΙΔΙΑ ΤΗΝ ΕΤΑΙΡΕΙΑ ΤΟΥΣ ! Μόνο έτσι καταλαβαίνουν γιατι όπως καταλαβαίνετε η εταιρεία που τους έχει δώσει το franchise δεν γουστάρει να βγάζει κακό όνομα και θα τους κάνει η ίδια έλεγχο.

Link to comment
Share on other sites

Guest Scorpio
Tα εχω δει και τα 3 μιας και μενω Χαϊδαρι. Ετσι και περασετε απο εξω, φωναζουν απο μακρυα οτι βρωμαει η δουλεια. Ειδικα το 2ο που ειναι στο Παλατακι, εχει πολυυυυυ ωραιο νερακι tongue.gif

Σοβαρά μιλάτε? Ρε τους απατεώνες!!! Εγώ παραλίγο να έβαζα στο 2ο πρατήριο, την προηγούμενη εβδομάδα, που έφευγα για Γιάννενα!!! Με το που βγάζω φλας να μπώ (Μάλλον σχεδόν μπήκα) κάτι δεν μου πάει καλά και την έκανα!!! Και μου λέει η Κατερίνα, "Μα καλά γιατί δεν σταμάτησες?" "Δεν ξέρω κάτι δεν μου πάει καλά..." Αρε ρε αθάνατο ένστικτό μου tongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.giftongue.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Και πάντα να βάζετε ενα συγκεκριμένο ποσό βενζίνησ αφού ανάψει το λαμπάκι και να μηδενίζετε τα χιλιόμετρα. Μόνο έτσι θα καταλαβένετε αν ο μετρητής σε ενα πρατήριο δουλεύει σωστά και αν είναι νοθευμένη με τα χλμ που βγάζετε.

kalytera να μην το αφηνουμε μεχρι λαμπακι γιατι αρχιζει κ περνει οτι μαλακιες εχει η βενζινη κ μετα θελει καθαρισμα μπεκ...

Link to comment
Share on other sites

Χτες το βράδυ μου άναψε λαμπάκι, και ήξερα οτι ένα πρατήριο μένει τη νύκτα ανοιχτό στο Κερατσίνι. Είναι μια Shell στη διασταύρωση της Σαλαμίνος και Γρηγορίου Λαμπράκη στο Κερατσίνι (στα φανάρια για Σχιστό).

Πηγαίνω εκεί, σκοτεινά. Στο βάθος, στις πίσω αντλίες, βλέπω έναν τύπο που έβαζε βενζίνη μερικούς άλλους αραχτούς, και λέω, μπορεί να έχει πρόβλημα με τα φώτα. Του ζητάω να μου βάλει 30 ευρώ, και χρειάστηκε 5 λεπτά για να βάλει η αντλία αυτή την ποσότητα καυσίμου στο ρεζερβουάρ μου. Ρωτάω το παιδί που μου έβαλε βενζίνη γιατί δεν είχε φώτα.

Μου απαντά οτι βγήκε νόμος για τα ωράρια των πρατηρίων, και έτσι βάζουν βενζίνη στα κρυφά. Τον ρωτάω επίσης γιατί άργησε τόσο πολύ η αντλία και μου απαντά "επειδή έβαζε κι άλλο αυτοκίνητο αμόλυβδη (!!). Του λέω, "αν περάσει η αστυνομία τώρα, τι γίνεται;" Και μου απαντά "θα πάω αυτόφορο. Αλλά εντάξει τώρα, με τα παιδιά εδώ δεν υπάρχει πρόβλημα. Εκτός αν έρθουν απο Αθήνα!!"

Όπως καταλάβατε, ο βενζινάς, στο βωμό του κέρδους είχε αφήσει έναν καημένο αλλοδαπό να πληρώσει τη νύφη αν γινόταν κάτι, κανείς δεν ξέρει τι βενζίνη έβαζε, και κάποιοι έκαναν τα στραβά μάτια...

Ας όψεται που ήμουν με το εταιρικό αυτοκίνητο και έπρεπε να βάλω βενζίνη γιατί είχα να πάω Ελευσίνα και δεν θα με έβγαζε. Είναι ένα RAV4 που καίει σαν σόμπα (λόγω βάρους, κυβικών και αυτόματου κιβωτίου).

Όλα αυτά επειδή μιλάμε για νομιμότητα και έλεγχο...

Τα συμπεράσματα δικά σας.

Edited by Britair
Link to comment
Share on other sites

Guest Thermoman

Το ίδιο ακριβώς όμως σκηνικό παίζει και σε μία jetoil Πίσω από το Εθνος κοντά στο μετρό της Δουκίσης Πλακεντίας... ακριβώς το ίδιο...

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι κακώς δούλευε νύχτα. Ερώτηση νούμερο 1: εσύ γιατί πήγες και έβαλες βενζίνη, αφού σου είπε ότι είναι παράνομο;

Νούμερο 2: θα ξαναβάλεις άμα χρειαστεί νύχτα σε αυτόν;

Νούμερο 3: ξέρεις σε τι οικονομική κατάσταση βρίσκεται αυτός που ίσως να χρειάζεται να δουλέψει νύχτα;

Νούμερο 4: Ξέρεις αν οι άλλοι συνάδελφοί του στη γύρω περιοχή κάνουν το ίδιο, άρα για ανταγωνισμό να δουλεύει και αυτός;

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και να είμαι και εριστικός!

Edited by skaraviaios
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ ότι κακώς δούλευε νύχτα. Ερώτηση νούμερο 1: εσύ γιατί πήγες και έβαλες βενζίνη, αφού σου είπε ότι είναι παράνομο;

Νούμερο 2: θα ξαναβάλεις άμα χρειαστεί νύχτα σε αυτόν;

Νούμερο 3: ξέρεις σε τι οικονομική κατάσταση βρίσκεται αυτός που ίσως να χρειάζεται να δουλέψει νύχτα;

Νούμερο 4: Ξέρεις αν οι άλλοι συνάδελφοί του στη γύρω περιοχή κάνουν το ίδιο, άρα για ανταγωνισμό να δουλεύει και αυτός;

Χωρίς να θέλω να θίξω κανέναν και να είμαι και εριστικός!

Νούμερο1: Το είπε αφού είχα βάλει βενζίνη, και άλλωστε εκεί βάζω πολύ συχνά.

Νούμερο2: Αν πρόκειται να "μείνω" και βέβαια θα βάλω. Τι να κάνω; Να σπρώξω; Αλλά μόνο σ'αυτή την περίπτωση.

Νούμερο3: Τι εννοείς ρωτώντας με αν ξέρω την οικονομική του κατάσταση; Πρόκειται για ένα πρατήριο πολλών χρόνων, ΠΟΛΥ μεγάλο, που πάντα περιμένεις για να βάλεις βενζίνη.

Νούμερο 4: Στην περιοχή του Κερατσινίου, σύμφωνα με τα όσα ξέρω εγώ, ήταν το μόνο που έμενε ανοικτό όλη τη νύχτα. Εκεί βάζω βενζίνη πολύ καιρό. Οι συνάδελφοί του στη γύρω περιοχή ΔΕΝ κάνουν το ίδιο, διαφορετικά θα τους έβλεπα (φεύγω απο τη δουλειά μου στις 11.00 το βράδυ και όλα τα πρατήρια που περνάω είναι κλειστά.

Είναι δυνατόν να έχει ελαφρυντικά ο βενζινάς;;;;;; Ποιός τον ελέγχει εκείνη την ώρα που είναι κλειστός; Ποιός με εξασφαλίζει οτι η βενζίνη που βάζει εκείνη την ώρα δεν είναι μαύρη, αφού λειτουργεί εξ'επίτηδες μόνο μία αντλία;;; Πολλοί εδώ μέσα έχουν συμφωνήσει στο τι παθαίνουμε οι περισσότεροι εδώ μέσα απο κακό καύσιμο. Αν δεν πετάξουμε αυτή τη νοοτροπία σαν Έλληνες, ποτέ δεν πρόκειται να αλλάξει τίποτα. Και να σου πώ κάτι; Εδώ και μερικούς μήνες είχα καταφέρει να μην έχω το πρόβλημα με τα πυράκια. Τώρα γιατί χτυπάνε πάλι; Είναι φυσιολογικά όλα αυτά;

Κυνήγι και καταγγελίες θέλουν. Αν δεν υπολογίζουν κανένα, θα είναι πάντα ασύδοτοι με τις περιουσίες μας. Εγώ πλέον δεν κολώνω πουθενά σε κάτι τέτοια. Για να τα έκαναν αυτά στην Αγγλία, να βλέπατε τι θα γινόταν...

Edited by Britair
Link to comment
Share on other sites

Ok! Λοιπόν ρώτησα και έμαθα πως απαγορεύεται να είναι ανοικτοί παρά μόνο αν έχουν διανυκτέρευση!

Όσων αφορά το τρίτο δεν έχει καμία σχέση με αυτό που είπες! Μπορεί να έχει κάποιο οικονομικό πρόβλημα, και να μην φαίνεται παρά έξω!

Link to comment
Share on other sites

Συγχωνεύτηκαν 4 θέματα σε 1.

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

protest.gif - πως τα εχει φερει ο διαολος και την εχω πατησει απανωτα απο την ΕΚΟ στην λεωφορο Αλεξανδρας δεξια κατω κατω πριν ενα παρκο που εχει μπροστα του πρασινη λωριδα ΟΑΣΑ - την πρωτη φορα πηγαινε σαν γαιδουρι,την δευτερη μου εβγαλε σφαλμα ο λ και την τριτη με τετοιο κρυο μου εβγαλε τρελη καταναλωση το αμαξι λες και το εβγαλα απο ρεκτιφιε (!) αρα η αντλια γραφει οτι θελει αφου με την καταναλωση εχω μανια και προσεχω πολυ χιλιομετρα/τροπο οδηγησης και σταματαω οταν κανει Κλακ η αντλια δεν του λεω "φουλαρισε το" δεν υπαρχει καμια δικαιολογια για τετοια μεγαλη καταναλωση

ο ενας υπαλληλος λιγο μαγκιτης,ο αλλος ο καραφλος πολυ ευγενικος μα τι να το κανω ? ειναι συμπτωση που 3 φορες με εκαψαν ? 2 φορες πτωση αποδοσης/πειρακια και την 3η τετοιο καζο ? αναθεμα την ωρα που ειναι ο δρομος απο εκει πριν βγω πατησιων και μετα εθνικη για την Ευβοια,εχει και απεναντι του ΕΚΟ μα δεν εχω βαλει επειδη ειναι ανοδος

Link to comment
Share on other sites

τηλ καταγγελιών για νοθευμένα καύσιμα κάθε τύπου 210-6969855

Κλιμάκια Ελέγχου Διακίνησης και Αποθήκευσης Καυσίμων (Κ.Ε.Δ.Α.Κ.).

λενε εως 3 μερες...σε ενα ποστ π διαβασα...αλλα τι πιθανοτητες εχεις να πετυχεις το ιδιο καυσιμο??οπως κ να χει το προστιμο θα το φαει...

γ(*(*& κρατος αντι να τους επερνε αδειες,τους βαζει προστιμο που τραβιεται επι χρονια κ με δικαστηρια...κ στο σιτε του υπουργειου με την λιστα εδω κ χρονια τα ιδια πρατηρια...κ μονο 30-40 σε ολη την ελλαδα....χαχαχα

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

new_killpc.gif - τα προστιμα αργουν πολυ να εισπραχτουν,γινονται εφεσεις απο τα λαμογια τους βενζιναδες και τελικα το πληρωνει σε δοσεις μετα απο 3-4 χρονια - εν τω μεταξυ ξερεις ποσα εχει βγαλει στα ενδιαμεσα απο νοθεια ? τα πολλαπλα ενω σου λεει και να μου ξαναερθει ελεγχος ξανα παλι η ιδια διαδικασια ,το κρατος Δ-Ε-Ν Θ-Ε-Λ-Ε-Ι κατα βαθος να χτυπησει το λαθρεμποριο καυσιμων γιατι υπαρχει πολλη κονομα για ολους τους εμπελεκομενους κακους και καλους <με καταλαβες τωρα>
Link to comment
Share on other sites

kati akomh π ειδα στις αποδειξεις για νοθευμενο πετρελαιο,μια ερευνα ελεγε οτι τους μηνες του καλοκαιριου χρειαζονται ~120χιλ λιτρα πετρελαιου κινησης ενω ολοκληρο το χειμωνα καινε μονο 50χιλ λιτρα

κ για το ποσο ευκολα αναμιγνυεις/καθαριζεις πετρελαιο θερμανσης για κινησης το δειξε...

Link to comment
Share on other sites

new_killpc.gif - εδω μαυρο πετρελαιο πλοιων εν πλω μεταφερεται σε πλωτη δεξαμενη και με αποχρωματισμο συν μιξη γινεται "θερμανσης" που με την καυση στον λεβητα κανει αυτον συν την ατμοσφαιρα μας κ@λος (!)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.