Jump to content
triatec

Μπάρα θόλων για Golf Iv 1.4

Recommended Posts

Guest golfmania
zhm έχεις απόλυτο δίκιο και αυτό είναι σοβαρό θέμα που θέλει ψάξιμο.

Τώρα αναρωτιέμαι βγαίνει κανένα αυτοκίνητο σπορ με θολόμπαρα από το εργοστάσιο?

Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι το Volvo S60.

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

σιγά μην γράφει τέτοια πράγματα.. και γιατί να χρεώνει παραπ'ανω η ασφάλεια???δλδ τι ζημιά παραπάνω κάνει? εκτος και αν μιλάμε για μεικτή που δεν έχω γνώση...

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Αφού έχει η Volvo μπάρα θόλων που είναι η κορυφαία σε ασφάλεια στα αυτοκίνητά της, τότε αυτό μου φτάνει και μου περισσεύει!

Link to comment
Share on other sites

σιγά μην γράφει τέτοια πράγματα.. και γιατί να χρεώνει παραπ'ανω η ασφάλεια???δλδ τι ζημιά παραπάνω κάνει? εκτος και αν μιλάμε για μεικτή που δεν έχω γνώση...

Gia to an to grafei den ksero sigoura ipothesi kano, oso gia to ti zimia kanei einai aplo! An se kopanisei kapios apo to plaino ftero kai sto katastrepsei telios tote automata metaferete dinami meso tis mparas tholon kai ston allo tholo kai ton strabonei mono an eisai tixeros i ston katastrefei an eisai gantemis!

Link to comment
Share on other sites

Guest arci_20VT4

δεν εννοώ αυτό. εννοώ οτι ηξ ασφαλιστική σου πληρώνει τον άλλο(εκτός αν έχεις μεικτή) και δν καταλαβαίνω τι ζημιά παθαίνει ο άλλος αν εσύ φοράς μπάρα θόλων....προφανώς καμία άρα δεν ενδιαφέρει την ασφαλιστική.και στο φινάλε τη βγάζεις πριν έρθει ο εκτιμητής...αν και δεν υπάρχει λόγος..

α και άλλο αμάζι που φόραγε απο μαμά: fiat coupe 24vT....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Ήθελα να ρωτήσω αν ξέρει κανείς αν μπαίνει μπάρα θόλων σε golf 1.4 generation 2002. Βασικά δεν υπαρχει υποδοχή και προφανώς δεν πρέπει να τρυπήσουμε το σασί! οπότε τι παίζει?

SPARCO μπαρα θολων για golf. Εβαλα κι εγω και μου εκοψε ολα τα μουτρα που ειχα.

Link to comment
Share on other sites

Αν οπως ειπαν μερικα παιδια βαζοντας μπαρα αδυνατιζουμε τον θολο τοτε ρε παιδια τα τουτου τα 1.8T που εχουν ενα καρο αλογακια και θελουν και περισσοτερη ασφαλεια γιατι εχουν μπαρες...?

Καταληγουμε λοιπον στο οτι..βαζοντας μπαρα θολων χανουμε η κερδιζουμε σε ασφαλεια?

Link to comment
Share on other sites

Geia sas paidia!

epidi kai ego endiaferomai gia mpara tholon tha ksanakono tin idia erotisi pou eixa kanei paliotera!

Me tis asfalies ti paizei? pos kai poso se kaliptoun miktes kai oxi? Opoios kserei kati sta sigoura apo kapia asfalistiki me endiaferei giati exoun akousei polla ta autia mou me to thema mpara tholon!!

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα τον ασφαλιστή μου για την μπαρα θόλων και μου είπε οτι αφού δεν είναι δική μου πατεντα αλλά υπάρχει σε άλλα μοντελα τοτε με την ασφαλιστική ολα οκ.

Link to comment
Share on other sites

Από ότι γνωρίζω η ασφαλιστική δεν καλύπτει ζημιές που οφείλονται σε προϊόντα aftermarket.Δηλαδη αν η μπάρα θόλων μετά από τρακάριμσα προκαλέσει ζημιά και στον άλλον θόλο τότε δεν σου καλύπτει την συγκεκριμένη ζημιά.

Επίσης όμως ξέρω πως αν η μπάρα είναι αλουμινίου,επειδή το αλουμίνιο έχει μεγάλη ακαμψία σε περίτωση που ασκηθεί μεγάλη δύναμη έχει την ικανότητα να σπάει κάτω από το όριο που μπορεί να προκληθεί ζημιά στον θόλο.Αντίθετα η σιδερένια μπάρα δεν έχει τόση ακαμψία οπότε λυγίζει και μπορεί να προκαλέσει πρόβλημα και όχι μόνο σε περίπτωση ατυχήματος αλλά και σε περίπτωση άσκησης απλά πολύ μεγάλης δύναμης.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.