Jump to content
Guest Steven

Vw Corrado

Recommended Posts

Ποιος νοιαζεται για το τι θα πει ο καθενας!

Σημασια εχει οτι τα 5 παραπανω χρονια θα τα "πληρωσεις" κυριολεκτικα και μεταφορικα για να καλυψεις τις μικρες ζημιουλες που θα βγαλει το αυτοκινητο επειδη θα ειναι 5 ετων μεγαλυτερο.Ολο και καποιο πλαστικο θα σου σπαει, ολο και καποιο ηλεκτρολογικο θα σου προκυπτει, και αντε να το φτιαξεις.

Αυτη η διαδικασια σε μερικους μπορει να ειναι και ευχαριστη, δηλαδη το να φερνουν στα ισια ενα απο τα πιο ομορφα αυτοκινητα. Οταν ομως δεν υπαρχει το χρημα ακομη και ο χωρος να φτιαξεις 2-3 πραγματα στο αυτοκινητο σου, τοτε το ξανασκεφτεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα φιλαράκι τα πλαστικά στο εσωτερικό δεν είναι και τόσο δύσκολο να τα βρείς.

Μην ξεχνάς πως το ταμπλώ του corrado είναι ίδιο με του passat 35i και οτι όλα τα vw από 90 εως 97 λίγο πολύ έχουν τον ίδιο σχεδιασμό στο εσωτερικό τους και κοινά περιφεριακά κομμάτια.π.χ. αεραγωγοί, χειριστήρια, ντουλαπάκια, βαπορέττες, λεβιεδάκια κλπ.Όπως είπε και ο φίλος τσίτουμ το μόνο δύσκολο είναι να βρείς λαμαρίνα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πολλά έχουν ακουστεί και γραφτεί αλλά με το συμπάθιο και χωρίς παρεξήγηση θα ήθελα να γράψω δυο πραγματάκια.

Πρώτα απο όλα με την ίδια λογική που όλοι μας δίνουμε τα καλά και δυσεύρετα λεφτουδάκια μας στα αυτοκίνητα μας (οτι και αν είναι αυτά) και οι "απ'εξω " δεν το καταλαβαίνουν, ετσι και κάποιοι άλλοι θα τα ρίξουν σε ένα Corrado και κάποιοι άλλοι δεν θα το καταλάβουν.Δηλαδή αν αυτό το αυτοκίνητο είναι η κ@υλα σου Θα τα χώσεις με το παραπάνω.

Μερικές διευκρινίσεις για να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους.Ανταλλακτικά Φανοποιίας και εσωτερικού ίδια με άλλα αυτοκίνητα ΔΕΝ υπάρχουν.Κοινά ανταλλακτικά είναι μόνο κουμπάκια βιδούλες και τέτοιες αηδίες.Στα μηχανικά υπάρχουν πολλά κοινά.Αυτά τα λέω με πάσα σιγουριά γιατί έχω Corrado και γιατί έχω και το ΕΤΚΑ και ψάχνομαι συνέχεια.

Απο κει και πέρα έχω ξαναγράψει οτι το αυτοκίνητο αυτό ήταν,είναι και θα είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ.Δεν παίρνεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο με σκοπό να πάρεις τα λεφτά σου πίσω,όπως και δεν τα χώνεις σε ένα αμάξι με σκοπό να τα πάρεις πίσω όταν το πουλήσεις.Αυτο το αυτοκίνητο το παντρεύεσαι.

Πριν από ένα χρόνο πούλησα το Polo που είχα 6Ν,100 ΗP,11/99 ένα σχετικά καινούργιο ,καλοστημένο αυτοκίνητο και πήρα το Corrado.Το αγόρασα 6500 και έχω φτάσει τα 16000 και δεν του έχω κάνει ακόμα το ολικό βάψιμο που είναι στο πρόγραμμα.Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσα να έχω πάρει ένα άλλο αυτοκίνητο ακόμα και καινούριο αλλά δε θα είχε αυτά που του έχω βάλει και πάνω απο όλα δεν θα ήταν CORRADO .Ενημερωτικά έχουν γίνει τα εξής ΓΕΝΙΚΟ service δηλ Ψυγεία,τρόμπες,σινεμπλόκ,λουριά,τεντοτήρες,συμπλέκτη και πολλά άλλα.Σαλόνι δερμάτινο,ουρανό αλλαγή,φιμέ,πηγή Alpine,Φανάρια μπροστινά Look BMW με Xenon,Ανάρτηση Bilstein PSS με ελατήριο H&R,Φρένα τετραπίστονα Brembo,Ζαντολάστιχα 17',Εξάτμιση απο το χταπόδι ανοξείδοτη στο Παπαδόπουλο με καταλύτη Americat κ.α.

Γιατί να πουλήσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο ??

Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει πραγματικα να πάρει ένα να ψάξει για του '93.

Link to comment
Share on other sites

τα έχεις μπερδέψει. Τα g60 ήταν μαμά μοτέρ για τα corrado με 160hp. Tα g40 μαμά μοτέρ για τα polo δεύρερης γενιάς με 110hp (εκεί γύρω, δε θυμάμαι ακριβώς).

Μόνο κομπρέσσορα.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

βασικα ενας καραγκιοζης με μπερδεψε π δουλευει κ σε συνεργειο...οποτε g40 μονο σε πολο 2η γενιας μπηκε ?

το g40 κ αυτο κομπρεσορα?

κ τα scirocco φοραγαν g40/g60?

thanks

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Για δείτε αυτό εδώ να πάθετε πλάκα:

Και αυτό:

http://www.youtube.com/watch?v=RAbmKeWU4GE...ted&search=

Edited by Polakias
Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς άν ήρθαν, και πήραν έγκριση τύπου, Corrado VR6 στην Ελλάδα?

Εντόπισα Corrado G60, με σπασμένο ladder. Ξέρω ότι μπαίνει τουρμπίνα αλλά σκέφτομαι τη μεταροπή σε VR6.

Ευχές για το αίσιο τέλος της διαπραγμάτευσης δεκτές με χαρά.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι πρόλαβα να ενημερωθώ απο το διαδίκτυο, η αντικατάσταση του G-Ladder κοστίζει μία περιουσία. Και το G-Ladder αυτού που βρήκα είναι βίδες, κατά δήλωση του πωλητή.

Αν είναι να δώσω χρήματα για αντικατάσταση, προτιμώ τη μεταξένια αίθηση των 6 κυλίνδρων. Εξ' άλλου το VR6 δεν θα ξανασπάσει, ΕΛΠΙΖΩ.

Η παραγγελία σου, θυμάσαι, καταφθάνει εντός εβδομάδος. Τότε θα γυρίσουν τα κοπρ......, τα μεγαλοστελέχη ήθελα να πώ.

Link to comment
Share on other sites

Απ' ότι πρόλαβα να ενημερωθώ απο το διαδίκτυο, η αντικατάσταση του G-Ladder κοστίζει μία περιουσία. Και το G-Ladder αυτού που βρήκα είναι βίδες, κατά δήλωση του πωλητή.

από 1500-2000 να είναι έτοιμος ανακατασκευασμένος

Αν είναι να δώσω χρήματα για αντικατάσταση, προτιμώ τη μεταξένια αίθηση των 6 κυλίνδρων. Εξ' άλλου το VR6 δεν θα ξανασπάσει, ΕΛΠΙΖΩ.

πραγματικά το SLC είναι διαμάντι αμάξι. Αλλά η μετατροπή θα σου βγει αρκετά παραπάνω. Πάντως δε το ξέρα ότι είχε ηλεκτρική πίσω αεροτομή το corrado. Στο video του πολακια το πρωτοείδα

Η παραγγελία σου, θυμάσαι, καταφθάνει εντός εβδομάδος. Τότε θα γυρίσουν τα κοπρ......, τα μεγαλοστελέχη ήθελα να πώ.

ποιά παραγγελία·

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στα πράγματα απο Wurth.

Ηλεκτρικά κινούμενη αεροτομή είχε μόνο το SLC, όχι όλα τα Corrado. Τα G60 σίγουρα δεν είχαν.

Το Corrado το είδα, θέλει δουλειά, το υπολογίζω περίπου 14,000 μαζεμένο μαζί με τη μετατροπή σε VR6. Αν μείνει G60 κερδίζω περίπου 2,000 ευρώ. Κάτι εξωτερικά με "τρομάζουν" γιατί είμαι κάθετα αντίθετος σε εκτεταμμένη χρήση στόκου και πρέπει να αλλαχθούν.

Ακόμα είμαι σε φάση συγκέντρωσης υλικού. Δεν έχω αποφασίσει ακόμα.

Είδωμεν.............................................

Link to comment
Share on other sites

Αναφέρομαι στα πράγματα απο Wurth.

Παραγγελία τα έκανες;! :)

Δε μου είπες τιμές ακόμα όμως.

Κάτι εξωτερικά με "τρομάζουν" γιατί είμαι κάθετα αντίθετος σε εκτεταμμένη χρήση στόκου και πρέπει να αλλαχθούν.

Πιστεύω λίγες γνωριμίες να έχεις βρίσκεις φανοποιεία για corrado. Δε θα δυσκολευτείς ιδιαίτερα. Εδώ βρίσκουν για mustang, για VW δε θα βρούμε; Τραβηξέ το καμία φωτογραφία να το δούμε και μεις.

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

καλα εγω σημερ5α εκανα το θεικο πηγα σε ενα μαντρα

corrado 16v με 16αρες αλλα ηθελε κατι ψιλα

μου λεει πως το βλεπεις

ετσι και ετσι του λεω

για τροπετο το βλεπω

εεεεε??? μου λεει

ναι μωρε του λεω ημαστε μια παρεα θα το παρουμε να το κοψουμε τις πινακιδες κρατατες θες να σου φερω και οτι μεινει?

αλλα τελικα μου ειπε οτι το πουλαει κανονικα

καλα του λεω αν σου ξεμινει παρε τηλ.

Link to comment
Share on other sites

εχω βρει ενα corrado g60 τελος 92 με το αμαξι να εχει κανει 215000χλμ αλλα με αλλαγμενο μοτερ με περιπου 80000χλμ αεροτομη που ανοιγει μετα τα 120χλμ, δερματινο σαλονι recaro ηλεκτρικο ( θελει λιγο φτιαξιμο), ηλιοροφη, air- con, μου το δινει με ακομα εναν κομπρεσορα. το αυτοκινητο ειναι μαμα μηχανικα. μου ειπε οτι ειναι η γενια που εβγαζε 170 αλογα οχι 160. εξωτερικα θελει λιγο μαζεμα κατι ψιλογραντζουνιες το σκεφτομαι εσεις τι λετε περιμενω γνωμες γιατι πρεπει να του απαντησω μεχρι την παρασκευη

Link to comment
Share on other sites

τι σκεφτεσαι?αν πουλησεις το Golf η αν θα εχεις 2 vw μετα και δεν θα ξερεις πιο να παρεις?

εισαι τρελλος?το ρωτας κιολας?ΧΤΥΠΑ ΤΟ!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχουμε και λέμε:

1) δεν υπήρχε 170άρι g60

2) ένα μοτέρ δε μπορείς να το θεωρήσεις αλλαγμένο άμα δε σου δείξει τιμολόγια αγοράς και εργασίας. Ζήτα τα και άμα σου έχει τπτ να δείξει τον πιστεύεις

3) το πας σε φανοποιό να το δει ότι είναι ατρακάριστο

4) με 5000ε έχω δει vr να φεύγει άρα πέστου για τουλάχιστον 4500ε

5) εννοείται θα το χαρείς πολύ περισσότερο από το μκ3

Edited by bit
Link to comment
Share on other sites

Μη κάνεις βιαστικές κινήσεις..... αυτό που σου δίνει ο γνωστός σου θα το βρεις και αλλού.

Πάρε μια χρυσή ευκαιρία που έχει 4-6 Corrado για πώληση. Κλείσε ραντεβού με όλους.....σήμερα η χτες. Δες τι σου δίνουν οι άλλοι, ολο και κάτι θα σου πει και ο κάθε ιδιοκτήτης! και τη Παρασκευή να είσαι διαβασμένος οσο το δυνατόν καλύτερα.

Εάν είχες χρόνο, να επικοινωνούσες με κάποια απο τα παιδία που εχουν Corrado εδώ Αθηνά και Εύβοια και να πάτε μαζί. ετσι ώστε να έχεις κάποιον που το ξέρει το αυτοκίνητο απ'εξω και ανακατωτά.

Εκει θα καταλάβεις εάν το αυτοκίνητο σου κάνει. Εάν σου κάνει, δε σημαίνει ότι θα το αγοράσεις. έχεις κερδίσει χρόνο ώστε να το ψάξεις καλύτερα.

Θα πάρεις αριθμούς πλαισίου κτλ κτλ και θα πας και σε ευθυγραμμισά και φαναρτζή.

Αυτά. Στα γρήγορα γιατί είπες βιάζεσαι.

Καλή τύχη! και να θυμάσαι... ευκαιρία δε σημαίνει πάντα το πιο φτηνό....... γιατί τα 5,000 εύκολα γίνονται....7,000-10,000 με τα μαστορικά....

Γιώργος Scirocco

Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κατοχοσ ενοσ golf3 που σημαινει οτι ειναι ξαδελφακι του corrado επαιρνε τον ιδιο κινητηρα ,μηχανηκα μερη αλλα.......δεν ειναι corrado!μακαρι να ξαναβγει στην παραγωγη για να ξεφτιλισει κατι bysexoual αυτοκινητα που κυκλοφορουν και εννοω σε σχεδιαση!κατι ακουσα

οτι θα αναβοιωσουν το scirocco ,μακαρι!πιστευω οτι το corrado αν βγει στον δρομο σημερα θα ξεφτιλισει το 90% των αυτοκινητων και τα υπολοιπα που δεν θα ξεφτιλιστουν vw θα ειναι σιγουρα.ελπιζω στο μελλον να μπορεσω να αγορασω ενα corrado χωρισ φυσικα να πουλησω τον μπεμπη μου(golf3)που δεν με εχει πουλησει ποτε!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.