Jump to content
Guest mitS.O.S.

Σύγκριση Λιπαντικών Sae 5W-30

Recommended Posts

Guest mitS.O.S.

Σίγουρα έχει γίνει πολύ κουβέντα μέσα στο forum περί λιπαντικών... επειδή όμως όσα και να διάβασα άκρη δεν έβγαλα, έκατσα και έψαξα κάποια πράγματα για λιπαντικά με SAE 5W-30 τα οποία καλύπτουν την προδιαγραφή VW 504.00/507.00...

Περιόρισα (καλώς ή κακώς, ελπίζω καλώς) το ψάξιμο στα παρακάτω λιπαντικά μιας και αυτά είναι που είτε φαίνεται να τα προτιμούν οι κάτοχοι VW είτε αυτά χρησιμοποιούν τα διάφορα συνεργεία:

CASTROL Edge 5W-30

FUCHS Titan GT1 Longlife III 5W-30

MOBIL 1 ESP Formula 5W-30

ARAL Supertronic Longlife III 5W-30

SHELL Helix Ultra Extra 5W-30

VALVOLINE Synpower XL III 5W-30

Παρακάτω μπορείτε να δείτε τεχνικές πληροφορίες για τα παραπάνω λιπαντικά.

Τώρα βέβαια, εγώ συγκέντρωσα αυτά τα στοιχεία αλλά αν υπάρχει και κάποιος που να ξέρει τι σημασία τους και ποιά από αυτά είναι τόσο σημαντικά ώστε να αποτελέσουν κριτήριο για την επιλογή λιπαντικού, θα είναι πολύ χρήσιμο να μας πει την γνώμη του...

ΛΙΠΑΝΤΙΚΑ 5W-30 VW504-507.pdf

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

δεν εβγαλες ακρη γιατι δεν γινεται να βγει ακρη οσον αφορα τα λαδια

το μονο που μπορει να σου πει καποιος ειναι αν εκαψε λιγο που κ παλι απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο εχει διαφορα δεν ειναι δλδ κανονας.

τωρα αν κανεις εχει κανει πανω απο 150 χιλ χλμ κ μπορει να βγαλει κανα συμπερασμα με τα λαδια του....

castrol k mobil ειναι τα πιο πολυφορεμενα

ξεχασες κ τα shell helix τα οποια ειναι αρκετα καλα κατα την γνωμη μου

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

δεν εβγαλες ακρη γιατι δεν γινεται να βγει ακρη οσον αφορα τα λαδια

το μονο που μπορει να σου πει καποιος ειναι αν εκαψε λιγο που κ παλι απο αυτοκινητο σε αυτοκινητο εχει διαφορα δεν ειναι δλδ κανονας.

τωρα αν κανεις εχει κανει πανω απο 150 χιλ χλμ κ μπορει να βγαλει κανα συμπερασμα με τα λαδια του....

castrol k mobil ειναι τα πιο πολυφορεμενα

ξεχασες κ τα shell helix τα οποια ειναι αρκετα καλα κατα την γνωμη μου

Το αρχείο που επισυνάπτω διορθώθηκε και περιλαμβάνει και τα SHELL Helix Ultra 5W-30 πλέον, μόνο που δεν βρήκα πουθενά ποιό είναι το σημείο ανάφλεξης για τα συγκεκριμένα λιπαντικά...

Κατά τα άλλα δεν περιμένω να βγάλω άκρη από το αν κάποιος έκαψε ή δεν έκαψε, ή αν έκανε 150000χλμ για να δει πως πάει το μοτέρ του...

Μην αρχίσουμε άλλη μια κουβέντα του στυλ "εγώ έχω αυτά τα λάδια και είμαι πολύ ευχαριστημένος..." κλπ... δεν νομίζω να έχει νόημα...

Εγώ παρέθεσα συγκεκριμένα νούμερα μήπως και υπάρχει κάποιος γνώστης που θα μας εξηγήσει αν είναι σημαντικά και αν δείχνουν σημαντικές διαφορές μεταξύ των λιπαντικών...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

μερικα λινκ θα βοηθουσαν;αν ναι πειτε μου.

Δεν ξέρω τι links εννοείς... τα στοιχεία που έχω συγκεντρώσει είναι από τα data sheets των προϊόντων... μην ξαναποστάρουμε τα ίδια δεν νομίζω να έχει νόημα...

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Αμέσως αμέσως είδα από τα links σου ότι είναι πολύ σημαντικός ο δείκτης HTHS (High Temperature/High Sheer Viscosity) τον οποίο δεν περιλαμβάνω στον πίνακα.............

Θα κοιτάξω να τον βρω και να τον συμπεριλάβω...

thanx...

Πάντως από τον Δείκτη Ιξώδους, που είναι το άλλο σημαντικό στοιχείο με βάση τα links σου, αυτό που φαίνεται ενδιαφέρον είναι το ARAL...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

τον ΗΤΗS δεν τον παρεχουν ολες οι εταιριες.δυσκολα θα τον βρεις.κανε μια προσπαθεια και οτι βρεις καλο ειναι.

εχει και αλλους δεικτες που ειναι εξισου σημαντικοι.4 ειναι οι βασικοι.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Θα το ψάξω joop. και ότι βρω καλό θα είναι... γιατί στο προηγούμενο αυτοκίνητο μου την είχα πατήσει με τα κολόλαδα και με τους άσχετους τους μηχανικούς που άκουγα...

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Ίσως η φράση "την πάτησα" να είναι υπερβολική...

Συγκεκριμένα προβλήματα με την έννοια της ζημιάς ή της βλάβης δεν είχα...

Απλά συγκρινόμενο το δικό μου μοτέρ με άλλο ίδιο, δούλευε αρκετά πιο άγρια και αυτό με χάλαγε κυρίως ψυχολογικά...

Αυτό πιθανόν να ήταν αποτέλεσμα των μεγάλων διαστημάτων μεταξύ των αλλαγών λαδιών (20000χλμ) και του λιπαντικού του κατασκευαστή αντί για κάποιο επώνυμο...

Εν τω μεταξύ, το αρχείο PDF στο αρχικό post ανανεώθηκε με κάποιες τιμές για HTHS...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Και μια απορία... ξέρει κανείς με τι λάδια έρχονται τα Golf μας από το εργοστάσιο...?

Κάποιος φίλος μου είπε για Castrol... ισχύει...?

Link to comment
Share on other sites

αν ισχυει να μας δειξει και το λινκ που το αναφερει.κανεις δεν ξερει τι λιπαντικο εχει το αμαξι οταν φευγει απο το εργοστασιο.εκτος αν δουλευει στο εργοστασιο.

Link to comment
Share on other sites

κορυφαια λαδια ειναι τα Amsoil.

http://www.amsoil.com/a/synthetic-motor-oil-engine-oil

εχει συγγριτικα τεστ οποτε μπειτε και διαβαστε.αυτα βαζω και τα παιρνω σε καλη τιμη.

επισης απο το εργοστασιο παιζει να βαζουν και FUCHS.

για εμενα τα κορυφαια λαδια ειναι MOBIL και amsoil.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Εξαρχής παρακάλεσα να μην ανοίξουμε κουβέντα τέτοιου στυλ...

Τι πάει να πει "για εμένα τα καλύτερα λάδια είναι τα τάδε..." χωρίς καμία επιχειρηματολογία...?? έτσι μπορώ να πω και γω ότι το καλύτερο λάδι είναι το ελαιόλαδο που βγάζει το χωρίο της μάνας μου...

Και για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα... τα 2 λάδια της AMSOIL με SAE 5W-30 που υπάρχουν στο site που παραθέτεις δεν φαίνεται ούτε καν να ικανοποιούν τις προδιαγραφές VW504/507... άρα τι συζητάμε...??!!

Καλά λάδια μπορεί να είναι, καμία αντίρρηση... αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα λάδια που αναφέρουμε παραπάνω... δεν μπορούν να συγκριθούν και δεν κάνουν για VW που ζητάνε προδιαγραφή 504....

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Και για να μιλάμε πιο συγκεκριμένα... τα 2 λάδια της AMSOIL με SAE 5W-30 που υπάρχουν στο site που παραθέτεις δεν φαίνεται ούτε καν να ικανοποιούν τις προδιαγραφές VW504/507... άρα τι συζητάμε...??!!

Καλά λάδια μπορεί να είναι, καμία αντίρρηση... αλλά δεν έχουν καμία σχέση με τα λάδια που αναφέρουμε παραπάνω... δεν μπορούν να συγκριθούν και δεν κάνουν για VW που ζητάνε προδιαγραφή 504....

Ακριβώς αυτό θα έλεγα και με πρόλαβες.

Link to comment
Share on other sites

παιδια προς ενημερωση και χωρις να θελω να χαλασω το θεμα σου Μητσο.η vw αν δεν τα παρει απο τους κατασκευαστες λιπαντικων δεν δινει το ο.κ να αναγρφαουν οι προδιαγραφες της.η amsoil ειναι μια εταιρια που δεν συνηθιζει να τα ακουμπαει στον καθε κατασκευαστη.η 504.00 προδιαγραφη αφορα το ιξωδες 5/30 και μονο.η amsoil εχει τετοια λιπαντικα που τηρουν την προδιαγραφη αλλα για τους λογους που προεγραψα δεν αναγραφεται στα μπουκαλια της.επιλεξτε ενα με ACEA A3 αν αναγραφεται διαφορετικα κοιταξτε στα χαραχτηριστικα του λιπαντικου το HTHS να ειναι περιξ του 3.5 το οποιο και σημαινει οτι το λιπαντικο εχι την δυνατοτητα να δημιουργει ισχυρο φιλμ προστατευοντας επαρκως στο ζορισμα του κινητηρα/υψηλες θερμοκρασιες,ζεστη κλπ.το amsoil Series 3000 Synthetic 5W-30 Heavy-Duty Diesel Oil μπορει να συμπεριληφθει στα κορυφαια λιπαντικα που πληρουν την 504.00 εστω και αν δεν την αναγραφει στην ετικετα του.

http://www.amsoil.com/storefront/hdd.aspx

ελπιζω αυτη η μικρη τοποθετηση μου να μην χαλαει το θεμα.αν ναι τοτε δεν υπαρχει προβλημα να το σβησω new_iloveyou.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

joop. για το HTHS ήθελα να γράψω και πριν αλλά το ξέχασα... συμφωνώ σε αυτό που λες περί μη αναγραφής του VW504 λόγω του ότι η AMSOIL δεν τα σκάει... αν δεν κάνω σοβαρό λάθος, μετά από κάμποσο ψάξιμο βρήκα πως η προδιαγραφή VW504 απαιτεί το HTHS να είναι πάνω από 3,5 το οποίο μάλλον συμφωνεί με αυτό που λες και εσύ για HTHS πέριξ του 3,5... τα 2 AMSOIL 5W-30 απ' ότι βλέπω έχουν HTHS 3,2 άρα μάλλον είναι μακριά από το 3,5 και σίγουρα δεν είναι πάνω... αυτό που δίνεις εσύ όμως στο link έχει HTHS 3,5 άρα μάλλον είναι ΟΚ όπως λες...

Κατά τα άλλα, δεν τίθεται ζήτημα ότι μου χαλάς το θέμα... προς Θεού...

Edited by mitS.O.S.
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ότι τα παίρνει η VW για να δώσει την πιστοποίηση για κάποιο λιπαντικό που πληρεί τις προδιαγραφές της.

Η VW έφτιαξε την προδιαγραφή σύμφωνα με την οποία απαιτεί συγκεκριμένες ιδιότητες και χαρακτηριστικά από το λιπαντικό που θα μπει στον κινητήρα. Από κει και πέρα όποια εταιρεία λιπαντικών θέλει να αναγράφεται στο λιπαντικό της ότι καλύπτει την συγκεκριμένη προδιαγραφή (π.χ VW504) πρέπει να αναθέσει σε εξειδικευμένο οίκο πιστοποίησης να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους και εφόσον το λιπαντικό καλύπτει τις απαιτήεις παίρνει και την αντίστοιχη πιστοποίηση.

Όλα αυτά στη θεωρεία βέβαια.Τώρα στην πράξη η εμπειρία έδειξε ότι όλα συμβαίνουν. Ακόμα και μαϊμού λιπαντικά σε συσκευασία ακριβές αντίγραφο των γνήσιων.

Link to comment
Share on other sites

Guest mitS.O.S.

Δεν νομίζω ότι τίθεται θέμα ότι τα παίρνει η VW για να δώσει την πιστοποίηση για κάποιο λιπαντικό που πληρεί τις προδιαγραφές της.

Η VW έφτιαξε την προδιαγραφή σύμφωνα με την οποία απαιτεί συγκεκριμένες ιδιότητες και χαρακτηριστικά από το λιπαντικό που θα μπει στον κινητήρα. Από κει και πέρα όποια εταιρεία λιπαντικών θέλει να αναγράφεται στο λιπαντικό της ότι καλύπτει την συγκεκριμένη προδιαγραφή (π.χ VW504) πρέπει να αναθέσει σε εξειδικευμένο οίκο πιστοποίησης να κάνει τους απαραίτητους ελέγχους και εφόσον το λιπαντικό καλύπτει τις απαιτήεις παίρνει και την αντίστοιχη πιστοποίηση.

Όλα αυτά στη θεωρεία βέβαια.Τώρα στην πράξη η εμπειρία έδειξε ότι όλα συμβαίνουν. Ακόμα και μαϊμού λιπαντικά σε συσκευασία ακριβές αντίγραφο των γνήσιων.

Ε καλά κάνει και "τα παίρνει"... πελατολόγιο μερικών εκατομμυρίων αυτοκινήτων προσφέρει...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντίθετο είπα. Ότι η πιστοποίηση δεν δίδεται από την VW αλλά από εξειδικευμένους οίκους ποιοτικού ελέγχου.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το αντίθετο είπα. Ότι η πιστοποίηση δεν δίδεται από την VW αλλά από εξειδικευμένους οίκους ποιοτικού ελέγχου.

σωστα το λες φιλε peri αλλα μετα το μπερδευεις λιγο.οι εξειδικευμενοι οικοι(ACEA) εδωσαν την Α3 στο συγκεκριμενο λιπαντικο της amsoil που γραφω πιο πριν.η 504.00 απαιτει την πιστοποιηση ACEA A3.εφοσον λοιπον την εχει την πιστοποιηση γιατι δεν την αναγραφει την 504.00;αυτο για μενα ειναι αρκετο να καταλαβω οτι αν δεν πληρωσεις,δεν αναγραφεις την 504.00 στο μπουκαλι σου.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.