Jump to content
dimitris918

Τι λάδια για Scirocco 1.4 (160) ?

Recommended Posts

γιατι θα ειναι σιγουρος με το συγκεκριμενο λιπαντικο;

Γιατί στις άλλες μάρκες και περισσότερο στα Castrol, υπάρχουν πολλά κρούσματα παραεισαγωγής.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί στις άλλες μάρκες και περισσότερο στα Castrol, υπάρχουν πολλά κρούσματα παραεισαγωγής.

λετε τα mobil Και τα castrol να κυκλοφορουν και μουφα?πως αναγνωριζω τα αυθεντικα....

Link to comment
Share on other sites

λετε τα mobil Και τα castrol να κυκλοφορουν και μουφα?πως αναγνωριζω τα αυθεντικα....

Σίγουρα κυκλοφορούν και πολλά μούφα στην αγορά. Επικοινώνησε με τους αντιπροσώπους να σου πουν τους επίσημους διανομείς στην Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

αν το αναφερει ο κατασκευαστης αυτο το ιξωδες τοτε ο.κ

δεν ειναι ομως ολα τα μοντελα και τα turbo το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά διαβάστε το manual όπου προδιαγράφει το λάδι που απαιτείται ανάλογα με το αν επιλέξετε longlife service ή σταθερών διαστημάτων.

Εγώ χρησιμοποιώ τα ARAL SUPER TRONIC LONGLIFE III VW 504 AND 507 και τα αλλάζω κάθε 7.500χλμ και πάντα και φίλτρο.

Τα LONGLIFE΄δίνουν τη δυνατότητα για αλλαγή μέχρι και δύο χρόνια για κάποιον που δεν κάνει πολλά χιλ. το χρόνο, διαφορετικά αλλαγή κάθε χρόνο αν δεν συμπηρώνονται τα χιλόμετρα.

Υπάρχει κατατοπιστικότατο νήμα για τα λάδια. Κάντε μια αναζήτηση για όποιον έχει όρεξη για διάβασμα.

Μπορείτε να επιλέξετε από μια γκάμα λιπαντικών ανάλογα τις προτιμήσεις σας αρκεί να αναφέρεται στην συσκευασία ότι καλύπτει την προδιαγραφή της VW.

Edited by PERIS
Link to comment
Share on other sites

το g-market ειναι αξιοπιστο εχω παρει ηδη 4 λιτρα και ετοιμαζωμαια υριο μεθαυριο να παω για λλαγη λαδιων...

Λετε να παιζει καμια παραεισαγωγη ????/ Με φοβιζετε...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό παιδιά για τα μοτέρ μας . Mobil 1 ESP Formula SAE 5W30

Για τους ψαγμένους εδω

http://www.lubrizol.com/EuropeanEngineOils/default.html

http://www.api.org/aboutoilgas/motoroil/index.cfm

VW 505, 506 και 507 είναι για DIESEL δεν μας ενδιαφέρουν.

Όπου VW 504 είναι longlife.

Eίναι για όλους τους κινητήρες VW με την εξαίρεση των Unit-Injector/Pump-Duse TDI χωρίς Longlife Service και χωρίς DPF χρονολογίας 1999-2003 και R5/V10-TDi πριν από το 2006.

Yπερκαλύπτει τις: ACEA C2/C3, A3/B3/B4, ACEA (Meets Engine Test Requirements) A5/B5, API (Meets Engine Test Requirements) SL / SM, API CF

Εγκεκριμένο κατά: BMW Longlife 04, Mercedes Benz MB-Approval 229.31/229.51, Volkswagen (Gasoline / Diesel) 504.00 / 507.00, Peugeot Citroen Automobiles E06-N3 / D06-N3, Volkswagen (Gasoline) 502 00 / 503 00 / 503 01, Volkswagen^ (Diesel) 505 01/ 505 00 / 506 00 / 506 01

Κινηματικό ιξώδες.

Mobil 1 ESP Formula 5W30 (API SM/CF, ACEA A3/C3/B4, VW 504.00) = 130C=6.88cSt 100C=12.1cSt 40C=72.8cSt 4C=483.48cSt

HTHS at 150C=3.58cP / Pour point=-45C / Flash point=254C / VI 164

Για να καεί αυτό το λαδί πρέπει να φτάσει στους 254C !!!!! αυτήν την θερμοκρασία πολλά 40αρια δεν την φτάνουν !!!

Tο λάδι αυτό είναι από τα κορυφαία 30αρια παγκοσμίως

Αλλαγή κάθε 7500 με φίλτρο και έχεις το κεφάλι σου ήσυχο.

Βέβαια υπάρχουν και τα AMSOIL και REDLINE αλλά όχι με αυτά τα χαρακτηριστικά στην SAE 5W30 (όλα τα άλλα είναι υποδεέστερα.)

Edited by panozz
Link to comment
Share on other sites

Στο service των 15.000km που έκανα στην αντιπροσωπεία χρησιμοποίησαν λάδι CASTROL SLX Professional Powerflow LongLife III 5W-30, το οποίο μου χρέωσαν 22Ε το λίτρο. Η πραγματική του τιμή ποιά είναι; (δηλαδή αν το αγοράσεις απ' έξω). Σαν λάδι τί λέει; Ρωτάω επειδή βλέπω ότι όταν αναφέρεστε σε CASTROL συνήθως λέτε για τα EDGE. Όποιος γνωρίζει κάτι ας πει.

Link to comment
Share on other sites

μολις μου φερανε 4 λιτρα λαδι που ειχα παραγγειλει!

θεωρουν πολλοι οτι ειναι το καλυτερο λαδι της αγορας mobil 1 esp formula....κοστος 50ευρω τα 4 λιτρα 12,50 το λιτρο

Link to comment
Share on other sites

μολις μου φερανε 4 λιτρα λαδι που ειχα παραγγειλει!

θεωρουν πολλοι οτι ειναι το καλυτερο λαδι της αγορας mobil 1 esp formula....κοστος 50ευρω τα 4 λιτρα 12,50 το λιτρο

Και γώ την ίδια ποσότητα και είδος ακριβώς έχω παραγγείλει !!! :DB)

Link to comment
Share on other sites

Η αντιπροσωπεία πάντως δίνει τα CASTROL EDGE SAE 5W-30 τα οποία και χρεώνει 25 ευρώ το λίτρο. τα βρήκα - 10 ευρώ στο:

http://www.g-market.gr/index.php?page=shop...p;Itemid=100002

20 ευρω το λιτρο τα χρεωνει η αντιπροσωπια στην θεσνικη

Link to comment
Share on other sites

2 ειναι οι καλυτερες επιλογες λαδιων για το scirocco τα Castrol edge longlife 5w-30 και τα mobil 1 esp formula 5w-30!!!!τα castrol ειναι λιγο πιο ακριβα τα βρηκα στην αντιπροσωπεια της Ξανθης 17,5 το λιτρο...

Link to comment
Share on other sites

λιγο πιο ακριβα απο ποια;γιατι να βρηκες τα mobil σε αντ/πια αποκλειεται.τα trade wind και g-market τα εχουν 12,5 ευρω το λιτρο,γιατι δεν τα παιρνεις απο εκει;

Link to comment
Share on other sites

λιγο πιο ακριβα απο ποια;γιατι να βρηκες τα mobil σε αντ/πια αποκλειεται.τα trade wind και g-market τα εχουν 12,5 ευρω το λιτρο,γιατι δεν τα παιρνεις απο εκει;

τα mobil δεν τα βρηκα στην αντιπροσωπεια για τα castrol μιλαω...κοιτα και εγω τα βρηκα 12,5 ευρω απλα η διαφορα τουσ ειναι 20ευρω...ασε που θες και μεταφορικα οποτε πεφτει και αλλο...σκεφτομαι οτι αν παω λαδια δικα μου στην αντιπροσωπεια μπορει να τους φανει λιγο παραξενο και να με χρεωσουν την εργασια πιο πολυ...οποτε δεν το ρισκαρω για μια τοσο μικρη διαφορα....οι Ελληνες ειμαστε περιεργοι....

Link to comment
Share on other sites

τα μεταφορικα ειναι δωρεαν.αν για παραδειγμα αγορασεις 4 μονολιτρα συνολικης αξιας 50 ευρω δεν πληρωνεις τιποτα αλλο.εχω αγορασει και απο τους 2 και το εγγυωμαι προσωπικα οτι ετσι ειναι.μαλιστα αναφερεται και στο site(νομιζω του trade wind)οτι παραγγελιες ανω των 40 ευρω δεν εχουν μεταφορικα.για το θεμα χρεωσης των εργατικων,υπαρχει τιμοκαταλογος υπηρεσιων.ειναι αδυνατο να πει σε σενα 40 ευρω επειδη του πηγες τα λαδια(εκδικητικα) και 30 ευρω σε καποιον που δεν θα τα παει.οπως λοιπον καταλαβαινεις επιλεγεις ειτε να βαλεις το 20ρικο στην τσεπη ειτε να τους το χαρισεις.δικα σου τα χρηματα...

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο με τον τιμοκαταλογο υπηρεσιων δεν το εχω δει ποτε μου...εχω παει πολλες φορες στην αντιπροσωπεια και δεν το ειδα ποτε...κοιτα αν θελουν να σε χρεωσουν πιο πολλα θα βρουν καποιο τροπο...μπορει να ειναι με την ωρα και να κανει να μου αλλαξει λαδια 2 ωρες...ασε που κανουν και αυτους τους χαζοελεχγους στα φωτα στα φλας και σε αλλες τετοιες βλακειες για να στα χρεωσουν και αυτα....τεσπα θα δω τι θα γινει στο 1ο service και θα το κανω στο 2ο αν ειναι...

Link to comment
Share on other sites

λοιπόν πριν κάνα δύο εβδομάδες, άλλαξα τα λάδια και έβαλα τα castrol edge FST 5/30 WV , δεν ξέρω πόσο ανώτερα είναι από τα απλά edge, αυτό που είδα είναι λίγο περισσότερη θερμοκρασία λαδιού.. δηλαδή εκεί που έβλεπα 84, τώρα βλέπω 88..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.