Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

ερώτηση! καθώς εδώ πέρα κινητέ το θέμα! 43 βαθμού Κελσίου για αέρα εισαγωγής ενώ έξω έχει 16-17!υστερρα απο ενα 15 λεπτο χαλαρής οδήγησης, οπος και 0,6 βαρ ανωτάτη πίεση είναι καλά για το 20vt μιλάω για το πασσατ τις υπογραφής! ??? ευχαριστώ πολύ

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου λογω intercooler εχεις τοση θερμοκρασια!Αν αλλαξεις θα δεις οτι θα εχεις μικροτερη!!Που να δεις και την θερμοκρασια αν κανεις ενα ανοιγμα απο 0-200!θα φτανει 80-85 βαθμους!Αν αλλαξεις και βαλεις ενα σωστο intercooler θα εχεις μεχρι 45-50 βαθμους σε πατημα σου απο 0-200 και οταν κινεισαι φυσιολογικα καπου στους 25!

Link to comment
Share on other sites

mirrorsmk4.jpg

Αυτο ειναι το ηλεκτρολογικο σχεδιο και οπως συμπερενω απο αυτο, ο τελικος ελενχος τους δεν γινετε απο τον διακοπτη αλλα απο την κεντρικη μοναδα ελενχου. Ο Διακοπτης απλα δινει εντολες με αντιστασεις τις οποιες η μοναδα αντιλαμβανετε σαν πανω κατω δεξια αριστερα και καταληλα κινει τον καθρευτη.

Στο δικο μου ο διακοπτης εχει επιλογη για να τους αναδιπλωνει αλλα ποτε δεν δουλεψε... :p

Σε ευχαριστω πολύ φίλε μου

Link to comment
Share on other sites

Εχετε τριγμους το εσωτερικο? Ιδιως πισω στην εταζερα και στα πλαινα, γινετε χαμος!!!

Μετα, στο πισω καθισμα, εχουν ξεκουμπωθει τα πλαστικα τα πλαινα που εχουν τις θηκες για τα ηχεια

και οο βγαινουν απο την θεση τους !!!

Τι εχετε κανει για τετοιες περιπτωσεις?

Επεισεις, τα πλαστικα εσωτερικα εχουν μια επικαλυψη που με τον καιρο, αλλου εχει ξεφτισει, αλλου εχει φυγει.

Υπαρχει περιπτωσει να γινουν οπως ηταν?

Link to comment
Share on other sites

Εχετε τριγμους το εσωτερικο? Ιδιως πισω στην εταζερα και στα πλαινα, γινετε χαμος!!!

Μετα, στο πισω καθισμα, εχουν ξεκουμπωθει τα πλαστικα τα πλαινα που εχουν τις θηκες για τα ηχεια

και οο βγαινουν απο την θεση τους !!!

Τι εχετε κανει για τετοιες περιπτωσεις?

Επεισεις, τα πλαστικα εσωτερικα εχουν μια επικαλυψη που με τον καιρο, αλλου εχει ξεφτισει, αλλου εχει φυγει.

Υπαρχει περιπτωσει να γινουν οπως ηταν?

οι τριγμοι ειναι χαρακτηριστικο των αυτοκινητων μας.μια λυση πολυ πολυπλοκη ειναι να βαλεις στις ενωσεις των πλαστικων ενα φιλετακι αφρολεξ αλλα ειναι ταλαιπωρια!!βαλε βγαλε κτλ.γιαυτο προτεινω απλα να συνηθησεις τα τριξιματα!οσο για τα πλαστικα μπορεις να τα βαψεις αλλα παλι δεν πολυαξηζει αφου τα αλλαζεις πιοευκολα ειτε με καινουρια ειτε με μεταχειρισμενα

Link to comment
Share on other sites

οι τριγμοι ειναι χαρακτηριστικο των αυτοκινητων μας.μια λυση πολυ πολυπλοκη ειναι να βαλεις στις ενωσεις των πλαστικων ενα φιλετακι αφρολεξ αλλα ειναι ταλαιπωρια!!βαλε βγαλε κτλ.γιαυτο προτεινω απλα να συνηθησεις τα τριξιματα!οσο για τα πλαστικα μπορεις να τα βαψεις αλλα παλι δεν πολυαξηζει αφου τα αλλαζεις πιοευκολα ειτε με καινουρια ειτε με μεταχειρισμενα

Σε ευχαριστω για τις απαντησεις, μολις εβγαλα τα παντα απο πισω, μοκετες καθισματα, πλαινα....

Θα βαλω αφρολεξ οπου μπορω. Thanks και sorry που εγραψα σε θεμα κινητηρα , προβληματα για το εσωτερικο, λαθος μου.

Ειχατε ποτε προβλημα με το ρελαντι?

Τι θελω να πω...

Δεν εχω σταθερο ρελαντι, εκει που ειναι στις 800 σαλ, πεφτει στις 600 σαλ και ανεβαινει παλι.

(με a/c δεν το συζητω, σβηνει συνεχεια)

Αυτο το κανει στιγμιαια το ανεβοκατεβασμα.

Καποιες φορες οταν βαζω νεκρα, σβηνει πχ στα φαναρια.

Οταν τσιμπαω το γκαζι λιγο, ισα ισα για να ρολαρω, το αμαξι σκορτσαρει.

Αυτα τα ειπα σε δυο συνεργεια και ο ενας μου ειπε για μια καλωδιωση που ενωνει το a/c με τον εγκεφαλο

και ο αλλος

μου ειπε για αλλαγη πεταλουδας.

Τελικα αλλαξα πεταλουδα μεταχειρισμενη, 150 ευρω με αποτελεσμα να μην σβηνει τοσο συχνα

αλλα το προβλημα να εξακολουθει να υπαρχει.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

λαδια εγω βαζω castrol 5-30 edge

Επανέρχομαι λιγο στο θέμα και θέλω να σου ρωτήσω μοίπος είναι πολυ λεπτά και θα αργή στο ζέσταμα????Ειμαι απο Καβάλα Β.Ελλαδα ..

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι λιγο στο θέμα και θέλω να σου ρωτήσω μοίπος είναι πολυ λεπτά και θα αργή στο ζέσταμα????Ειμαι απο Καβάλα Β.Ελλαδα ..

Δεν νομιζω να επηρεαζει το ζεσταμα το λεπτο λαδι...

Link to comment
Share on other sites

ΓΙΑ ΠΙΟ ΛΟΓΟ ΦΥΣΙΚΑ ΟΧΙ?ΔΗΛΑΔΗ ΤΙ ΘΑ ΓΙΝΟΤΑΝ ΑΝ ΕΒΑΖΕΣ 20-50?15-40 Η 10-40 ΘΑ ΕΒΑΖΕΣ?(ΓΙΑ ΒΟΗΘΗΣΕ ΛΙΓΟ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΡΩ) :-D .ΣΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ Κ ΠΑΛΙ

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ νομίζω ότι είναι ίδια τα ψαλίδια, αλλά μπορείς να βάλεις του tt ή του s3 είτε με powerflex ή με τα δικά τους (audi). Βάλε οπωσδήποτε πίσω αντιστρεπτική (αν είχε στο τροπέτο που πήρες ακόμα καλύτερα).

wraios & grigoros........

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το 1.6 16v ποσα λιτρα λαδι θελει για αλαγη?4 λιτρα φτανουν?αν θελω να συμπληρωσω?θα βαλω redline 5-30επισης σκεφτομουν να βαλω ενα bmc cda φιλτρο που εχω και στο gt αξιζει?μπορω να παρω κατι πιο οικομομικο?

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το 1.6 16v ποσα λιτρα λαδι θελει για αλαγη?4 λιτρα φτανουν?αν θελω να συμπληρωσω?θα βαλω redline 5-30επισης σκεφτομουν να βαλω ενα bmc cda φιλτρο που εχω και στο gt αξιζει?μπορω να παρω κατι πιο οικομομικο?

http://www.castrol.com/castrol/iframe.do?categoryId=9024084&contentId=7044829

Link to comment
Share on other sites

16v ειναι?εγω σε 1,6SR θέλω 4,5λίτρα

Golf 4 , 1.600cc με ιπποδύναμη 77kw παίρνει 3.5 λίτρα (μοντέλο 99-04) : http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?site=1&modelyear=&vehicle=8548

Golf 4 , 1.600cc με ιπποδύναμη 81kw παίρνει 4.7 λίτρα (μοντέλο 01-04) : http://ew5.earlweb.com/recommendations.php?site=1&modelyear=&vehicle=8550

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

ΠΑΙΔΕΣ ΕΠΕΙΓΟΝ ΜΩΛΙΣ ΤΟΡΑ ΠΗΡΑ ΜΙΑ ΣΚΑΣΤΡΑ ΑΠΟ Σ3 710Ν ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΟΥ ΠΕΙΤΕ ΠΩΣ ΝΑ Τ ΒΑΛΩ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΝ ΑΛΛΗ ΜΕΡΙΑ ΔΟΥΛΕΩΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ.....(ΑΝ ΓΙΝΕΤΕ ΚΑΙ ΜΙΑ ΕΙΚΟΝΑ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΩ)

Link to comment
Share on other sites

Οπως θα βγαλεις την μια ακριβως ετσι θα βαλεις και την αλλη, ειναι ιδιες ακριβως. και αναποδα να την βαλεις παλι δουλευει.

Αν και θα ειναι ακριβως ο ιδιος κωδικος με αυτην που εχεις οποτε δεν νωμιζω να δεις διαφορα...

Η ΠΑΛΙΑ ΜΟΥ ΕΚΑΝΕ ΘΟΡΥΒΟ ΚΑΙ ΑΡΚΕΤΟ ΜΑΛΙΣΤΑ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΜΑΝΙΣΙΟ ΦΙΛΤΡΟ ΣΤΟΝ ΠΑΠΑ ΚΑΙ ΜΩΛΙΣ ΕΒΑΛΑ ΤΟΥ Σ3 ΓΙΑ ΝΑ ΤΗ ΔΟΚΙΜΑΣΩ ΤΠΤ ΜΟΥΓΚΑΘΙΚΕ ΤΟ ΑΜΑΚΣΙ....ΤΙ ΠΑΙΧΤΙΚΕ ΚΑΙ ΕΓΙΝΕ ΑΦΤΟ ΔΕΝ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΕΙ ΠΕΡΙΣΣΤΟΤΕΡΟ ΘΟΡΥΒΟ?

Link to comment
Share on other sites

Καλα και εγω σημερα βγαζω το esp το δινω μια πρωτη-δεφτερα και μετα παταω το κουμπι να απενεργοποιηθει αλλα αφτο τπτ η ενδεικση εκει στο κατραν αναμενει σταματαω στο φαναρι το κσαναπαω τπτ δεν εσβηνε εεε μετα παρκαρα κλεινω διακοπτη και μετα κσαναβαζω μπροστα και ειχε σβησει το ενεργοποιω κσανα μπασ και κσαναμεινει αναμενο και μετα μου δουλευε κανονικα κανω παλι το ιδιο βγαζω το esp και το κσαναδινω το αμακσι 1η-2α και μετα δε μου το κσανακανε...τι λετε να ειναι ?(μονο μια φορα κολλησε)

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.