Jump to content
granset

Service Κλιματισμου / Αir Condition. Γνωμες

Recommended Posts

Μιας και καλοκαιριαζει σκεφτομαι να κανω ενα service στον κλιματισμο.

Μετα απο 3 χρονια, πλεον οταν αρχιζει να λειτουργει το air codition εχει μια περιεργη μυρωδια, οχι τιποτα τρομερο αλλα ειναι αντιληπτο. Πιθανο να εχει και μια μειωμενη αποδοση του κρυου κατι που ακομη δεν το εχω διαπιστωσει. Οταν καλοκαιριασει για τα καλα θα ειναι ευκολο να το καταλαβω.

Οι λυσεις που εχω δει εκτος απο το συμπληρωμα freon που στην περιπτωση μου δεν αρκει μιας και το θεμα της μυρωδιας δεν θα λυθει και κατ αλλους δεν ειναι και σωστος τροπος, ειναι :

1) χρηση αφρου σπρευ που καθαριζει το συστημα απο τους αεραγωγους

2) επισκεψη σε συνεργειο που ασχολειται με τον κλιματισμο.

Υπαρχει καμια γνωμη για τη δουλεια που κανει το σπρευ?

Για το service σε συνεργειο vw μου εγινε μια "προσφορα" απο τηλεφωνικως στα 79ευρω μαζι με φιλτρο. Επειδη το εψαξα και βρηκα σε site με κουπονια-προσφορες τιμη 29ευρω που περιλαμβανει ελεγχο, ανακτηση - καθαρισμο-συμπληρωμα freon και αντικατασταση λιπαντικου και προαιρετικα + 10ε για φιλτρο.

(Αυτο που λενε ολοι φιλτρο ειναι το καμπινας?)

Επειδη το θεμα κλιματισμου δεν το εχω καθολου και ουτε ειχα ασχοληθει ποτε μπορει καποιος να πει αν ειναι απαραιτητο /αξιζει το service και αν οι παραπανω εργασιες - τιμες ειναι οκ και τι προτεινει? Η με το σπρευ γινετε μια χαρα δουλεια?

Να πω πως το φιλτρο καμπινας που εχω ειναι ενεργου ανθρακα MANN ,το εχω αλλαξει πριν 3 μηνες.

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Να απαντησω σε μενα...μετα απο αρκετο ψαξιμο και μετρησεις σε συνεργεια που εμπιστευομαι διαπιστωσα πως το κυκλωμα freon στον κλιματισμο ειναι αρκετα δυσκολο να χανει. Η αποδοση του ειναι καλη ακομα και μετα απο 3-3.5χρονια χρησης, οποτε ενα ψεκασμα με αφρο-σπραυ για την μυρωδια και ειναι οκ , κ με κοστος 10ε.

Link to comment
Share on other sites

Μιας και πλησιαζει η εποχη που τα air condition θα δουλευουν υπερωριες, να δωσω εμπειρικα μερικες πηγες/οδηγιες για καθαρισμο σε περιπτωση οσμων μυρωδιας, που τα τελευταια χρονια ειχα φαει πακετο. Δεν ειχα προβλημα με αποδοση παρα μονο με μυρωδια. Καλο ειναι να γινετε 1-2 φορες το χρονο ή οποτε γινετε ενοχλητικο.Υπαρχουν πολλα προϊοντα για καθαρισμο οσμων κλιματιστικου . Προτιμηστε αυτα που εχουν σωληνακι ωστε να ψεκαζονται μεσα στον αεραγωγο. Αυτα που τα αφηνετε να ψεκαζουν στο πατωμα νομιζω ειναι κυριως αποσμητικα οχι απολυμαντικα και εμενα δεν μου εκαναν δουλεια. Τα τελευταια χρονια εχω δοκιμασει με ικανοποιητικα αποτελεσματα ενα της

wurth  http://www.wurth.gr/gr/products/?MG=2&Cid=73&Sid=07_01&sub1=1&sub2=&group_key=07&sc=ps&proid=12967 ,

της Liqui Moly http://www.liqui-moly.de/liquimoly/produktdb.nsf/id/en_4087.html?Opendocument&land=GB&voilalang=e&voiladb=web.nsf

και ενα ελληνικης κατασκευης που ειχα παρει απο την autoplus - το μοναδικο που πουλαει νομιζω. Το κοστος γενικα δεν ξεφευγει πανω απο 10-15ευρω και θα σας παρει ενα μισαωρο.

 

Το πως θα γινει ο ψεκασμος ειναι μια γενικη ιστορια ο καθενας λεει τα δικα του. Εγω ειχα θεμα και δεν εφευγε η μυρωδια με την καμια οποτε κατεληξα στον ποιο αποτελεσματικο οπως περιγραφουν η wurth στο αντιστοιχο pdf και η Liqui Moly οπως και στο video.

 

 

Γραφω και μερικες οδηγιες απο προσωπικη εμπειρια - μεχρι να καθαρισω τις οσμες αποτελεσματικα, εκανα αρκετες πατατες.

Γενικα :

1. Ειναι καλο να ειναι στεγνη η βαπορετα εξαερισμου ειδικα αν εχει γινει χρηση κλιματισμου προσφατα : βαζουμε ανακυκλωση αερα με φορά στα ποδια και  θερμοκρασια στο φουλ (ζεστη) με A/C on για 5-10 λεπτα...Καλυτερα να εχετε ανοιχτα παραθυρα και να ειστε εξω απο το αμαξι ! Αν θελετε μπορειτε να παραλειψετε αυτο το βημα.

2. Σβηνουμε τον αερα & το αυτοκινητο, αφαιρουμε το φιλτρο καμπινας (ποδια συνοδηγου) και βαζουμε το σωληνακι μεσα στο ανοιγμα οπου υπηρχε το φιλτρο ωστε να φτασει στην βαπορετα. Να ψεκαστει εκει η περισσοτερη ποσοτητα (απο εκει προερχονται οι μυρωδιες). Οι οδηγιες λενε το μισο περιπου σπρευ (30sec). Ριξτε και καμια ψεκασια στους κεντρικους αεραγωγους και στους δεξια αριστερα βαζοντας το σωλινακι - δεν βλαπτει, ή αν ψεκασετε παραπανω δεν παθαινει τιποτα.

3. Να μεινει το υγρο να δρασει 10-15mins - μην το αφησετε ωρες /ενα βραδυ γιατι μετα θα μυριζει για μερες φαρμακιλα μεχρι και η ρεζερβα . Χωρια τις τζουρες που θα περνετε οταν μπαινετε στο αμαξι.

4.Ξαναβαζουμε το φιλτρο καμπινας. και βαζουμε μπροστα το air condition επαναλαμβανοντας το βημα 1  με τις ιδιες ρθθμισεις φορας αερα και μετα παιζοντας με τους αεραγωγους ανακύκλωση κτλ. ωστε να καθαριστουν και οι υπολοιποι αεραγωγοι

5. Αν δεν εχετε αλλαξει προσφατα φιλτρο καμπινας δεν βλαπτει να το αλλαξετε και αυτο, ειδικα αν οι μυρωδιες ερχονται μονο οταν ο αερας ειναι στην ανακυκλωση.

Liqui Moly - Air Condition Cleaning - Work instructions.pdf

060195.pdf

Edited by granset
Link to comment
Share on other sites

Το σπρέυ της Wurth το έχω χρησιμοποιήσει και εγώ στα κλιματιστικά του σπιτιού και κάνει τρομερή δουλειά!!

Επειδή όμως είναι πολύ δραστικό προτείνω την χρήση του με μασκούλα :)

Link to comment
Share on other sites

Τα προιοντα της WURTH τα χρησιμοποιω πολλα χρονια (μιας και δουλευει ο αδερφος μου), καλυτερη δουλεια θα κανεις αν το ακροφυσιο το τοποθετησεις στο σωληνακι που "τρεχει" το νερο στον δρομο κατα την λειτουργια του A/C .

Link to comment
Share on other sites

Τα προιοντα της WURTH τα χρησιμοποιω πολλα χρονια (μιας και δουλευει ο αδερφος μου), καλυτερη δουλεια θα κανεις αν το ακροφυσιο το τοποθετησεις στο σωληνακι που "τρεχει" το νερο στον δρομο κατα την λειτουργια του A/C .

 

μηπως ξέρεις που βρίσκεται αυτο το σωληνάκι σε golf v?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, αρχικά που μπορούμε να βρούμε το προϊόν της wurth και έπειτα στα κλιματιστικά του σπιτιού πως ακριβώς γίνεται η διαδικασία?

Link to comment
Share on other sites

Δες σε καταστηματα με αναλωσιμα αυτοκινητων αν το φερνουν , απο ebay ή αλλιως μπορεις να το παρεις απο καταστηματα της wurth:

 

http://wurth.gr/gr/company/index.php?MG=5&Mid=39&sub1=1

 

αντιστοιχα για τα πρϊοντα της liqui moly : http://www.autopartscenter.gr/simeia-paralavis.aspx

Link to comment
Share on other sites

τελικά λόγω ελλείψει χρόνου πέρασα από φιλιππαίο και το καθάρισα μαζί με το φίλτρο μου πήγε 41€

 

χρησιμοποίησαν ένα σπρέη με κωδικό Ρ-825040 κόστος 15,03 έβγαλαν το φίλτρο και έβαλαν να ψεκάζει ενώ δούλευε το clima

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

μηπως ξέρεις που βρίσκεται αυτο το σωληνάκι σε golf v?

 

Πρεπει να σηκωσεις το αμαξι για να το δεις. κοιτοντας τα σινεμπλοκ στους εμπρος τροχους λιγο πριν θα δεις 2 τρυπες που πιθανως να εχουν σταξει αν το εχεις σε λειτουργια προσφατα . εκει μεσα ειναι το σωληνακι. Υπαρχει πιθανοτητα να το προσεγγισεις και  απο μεσα αλλα θελει λιγο ξηλωμα εκει που ειναι το φιλτρο καμπινας για να βρεις την βαπορετα. Εγω δεν ειχα την δυνατοτητα ουτε και την διαθεση να ξηλωνω/σηκωνω και εκανα την δουλεια μου απο τους αεραγωγους και απο το σημειο που ειναι το φιλτρο καμπινας

Link to comment
Share on other sites

για να μην ανοιγω αλλο θεμα....

αυτες τις μερες με τα πολλα τα κρυα ποση ωρα κανει απο την στιγμη που θα βαλετε το κλειδι στην μιζα να βγαλει ζεστο αερα?οχι χλιαρο

αλλα το πιο ζεστο που μπορει να αποδοσει ο κλιματισμος σας

εγω μετρησα περιπου 10+ λεπτα

Edited by leonenero
Link to comment
Share on other sites

Σε κανονική κίνηση σε 3-4 λεπτά με το κουμπάκι a/c on και τον ρυθμιστή στο τερμα ζεστο σε climatic. Κατα κανόνα μόλις δεις την ένδειξη του ψυγείου νερού να ανεβαίνει αρχίζει να ζεσταίνει (εμπειρικά αυτο)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.