Jump to content
dimitris918

¶ρχισαν τα όργανα :)

Recommended Posts

Το 7άρι είναι πιο πολιτισμένο... το 6άρι είναι πιο sportive
Το 7αρι είναι ξηρού συμπλέκτη με μόνο 1.7 Lt λάδι σε σχέση με το 6αρι με τα σχεδόν 4 lt αν θυμάμαι καλά.

Μικρότερο κόστος service στο 7αρι καλύτερη κατανάλωση και ρύποι μικρότερη αντοχή στην ροπή.

Σωστοί και οι δύο! ;)

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 DSG 6&7 σε περίπτωση που πηράξεις το μοτέρ μετά απο κάποια χ κιλά ροπής δεν βλέπει το DSG... δεν θα σε αφίνει το σασμάν να σικώσεις επιπλέων άλογα και ροπή... 320-330PS με Κ04 δηλαδη S3 setup το μηχανικό σασμάν για τέτιο tunning είναι πάντα μονόδρομος...

Link to comment
Share on other sites

και τα 2 DSG 6&7 σε περίπτωση που πηράξεις το μοτέρ μετά απο κάποια χ κιλά ροπής δεν βλέπει το DSG... δεν θα σε αφίνει το σασμάν να σικώσεις επιπλέων άλογα και ροπή... 320-330PS με Κ04 δηλαδη S3 setup το μηχανικό σασμάν για τέτιο tunning είναι πάντα μονόδρομος...

Εεε μα εσύ πάντα πιάνεις τα άκρα! tongue.gif;) Ξεπερνάς και εμένα σε αντίδραση! tongue.gif;)

Link to comment
Share on other sites

To Scirocco σε αντίθεση με το GOLF GT βγάζει τα 24 κιλά ροπή από τις 2200 και όχι από τις 1750 που είχε το GOLF. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα το GOLF να γκαζώνει πιο εύκολα ΑΚΟΜΑ και με 4η σε στενάκι της Αθήνας.... Αυτό ήταν πολύ καλό.... και ΑΛΛΑΞΕ ακόμα και στο GOLF ύστερα από μία "ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ" αναβάθμιση εγκεφάλου (R24M).

Ο λόγος ήταν να προστατέψουν τον compressor...

Γενικά έχω παρατηρήσει ότι το Scirocco σε σχέση με το GT θέλει σε χαμηλές στροφές 1 ταχύτητα πιο κάτω... Εκεί που με το GT από τις 1750 γκάζωνα με 4η ....τώρα με το Scirocco ζορίζετε ελάχιστα και θέλει 3η. Δεν δυσανασχετεί πολύ..αλλά το νιώθεις ότι δεν γκαζώνει το ίδιο....

Εκεί στηρίζετε και η καλύτερη κατανάλωση που λένε.. Μετά την αναβάθμιση αλλάζει και η χαρτογράφηση... και κάνει το Scirocco να δουλεύει σαν GT.... και να δίνει την μέγιστη ροπή από τις 1750....

Αυτό σημαίνει ότι το πόδι σου πατάει λιγότερο το γκάζι.... μιας και δεν ζορίζετε το αμάξι...ΑΡΑ και καλύτερη κατανάλωση

Αυτό μπορείς να το δεις και στα GOLF.....

Πάρε να οδηγήσεις το GOLF 1400 90hp και μετά πάρε το GOLF GT 170hp και κάνε μία normal βόλτα στην πόλη

Θα δεις ότι στο τέλος θα έχεις κάψει σχεδόν το ίδιο..... μην σου πω στο 90αρι GOLF παραπάνω

ποσο δικιο εχεις...ειχα το golf V 90 ps και εκαιγε 8,5 με 9,5 λιτρα στα 100χλμ

το σιροκο απλα καιει αν οχι το ιδιο και χαμηλοτερα.

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητα ολα αυτα που λετε ετσι ειναι αν και εγω αν αποφασισω καποια στιγμη να το δυναμωσο και αλλο θα βαλω καποιο προγραμα οχι να φτασω τοσο ψηλα 330 αλογα.Κατι normal σκεφτομαι,εσεις ποιο μου προτεινεται?Η Volkswagen ποιο βαζει που σε καλυπτει και η εγγυηση?Δεν θυμαμαι τι μου ειπαν τοτε που ρωτησα της Revo??? η καποιο αλλο

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητα ολα αυτα που λετε ετσι ειναι αν και εγω αν αποφασισω καποια στιγμη να το δυναμωσο και αλλο θα βαλω καποιο προγραμα οχι να φτασω τοσο ψηλα 330 αλογα.Κατι normal σκεφτομαι,εσεις ποιο μου προτεινεται?Η Volkswagen ποιο βαζει που σε καλυπτει και η εγγυηση?Δεν θυμαμαι τι μου ειπαν τοτε που ρωτησα της Revo??? η καποιο αλλο

σύμφωνα πάντα με το GOLF GT που έχει τον ίδιο κινητήρα

195-205 απροβλημάτιστα

220- απροβλημάτιστα... καλό θα είναι να βάλεις και ένα Intercooler από S3

240 μόνο με δικό σου ρίσκο...

>240 πρέπει να σκάσεις πολλά λεφτά για να πεις ότι δεν θα σου μείνει στο δρόμο

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις 195-205 απροβληματιστα? Το 2.0Τ DSG εχω τοσα αλογα τα χει και με το παραπανω νομιζω το ιδιο το μοτερ απο μονο του?

:lol: Καλό!!! Ίσως να θέλει να σου πει να βάλεις πρόγραμμα για να αφερέσεις τα άλογα, για να έχεις οικονομία! tongue.giftongue.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

Κατανοητα ολα αυτα που λετε ετσι ειναι αν και εγω αν αποφασισω καποια στιγμη να το δυναμωσο και αλλο θα βαλω καποιο προγραμα οχι να φτασω τοσο ψηλα 330 αλογα.Κατι normal σκεφτομαι,εσεις ποιο μου προτεινεται?Η Volkswagen ποιο βαζει που σε καλυπτει και η εγγυηση?Δεν θυμαμαι τι μου ειπαν τοτε που ρωτησα της Revo??? η καποιο αλλο

Ναι Revo :lol: βάζουν οι αντιπρόσωποι.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοεις 195-205 απροβληματιστα? Το 2.0Τ DSG εχω τοσα αλογα τα χει και με το παραπανω νομιζω το ιδιο το μοτερ απο μονο του?

Sorry .... μιλούσα για το 160άρι μιας και για αυτό ξεκίνησε το thread....

Υπάρχουν 1000άδες post σχετικά με αυτό που ρωτάς στα GOLF V GTi ..... τον ίδιο κινητήρα φοράνε...

Edited by solaris
Link to comment
Share on other sites

Το καταλαβα φιλε μου οτι μαλλον το 1.4 160 εννοουσες αλλα παραξενευτηκα( μηπως ενοουσες με αυτο το 195-205 αλογα που εγραψες να το αφησω ως εχει και να μην το πειραξω) Αν και να σου πω το 2.0 ποσα αλογα πραγματικα βγαζει δεν ξερω και το χω απορια ενω για το 1.4 160 λενε οτι δυναμομετρημενα βγαζει γυρω στα 180 για το 2.0 δεν εχω διαβασει κατι.Μαλλον θα ειναι οπως το golf 2.0 λογικα.

Link to comment
Share on other sites

λεγετε ότι ο 2.0TSI είναι λίγο καλύτερος απο τον 2.0TFSI κάπου υπάρχει σχετικό post που το αναφέρει κάποιος απο βελτιοτικό οίκο που είδε ανοιγμένο 2.0TSI κάπου στο εξωτερικό...

Link to comment
Share on other sites

λεγετε ότι ο 2.0TSI είναι λίγο καλύτερος απο τον 2.0TFSI κάπου υπάρχει σχετικό post που το αναφέρει κάποιος απο βελτιοτικό οίκο που είδε ανοιγμένο 2.0TSI κάπου στο εξωτερικό...

Όχι λίγο, πάρα πολύ καλύτερος!!!

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα σε ολους..οσο κ να σας φανει παραξενο,παρηγγειλα το scirocco με dsg7 μονο κ μονο για να μη μπω στη λογικη της μηχανικης αναβαθμισης(?)..επειδη ξερω οτι λογω βαρους δεν θα τραβαει αρκετα..γιαυτο εβαλα αυτοματο κ εβγαλα απο το μυαλο μου τετοια ενδεχομενα.αν κρινω απο το προηγουμενο αυτοκινητο μου,mini cooper μκ2,το οποιο με ταλαιπωρησε ιδιαιτερως με προβληματα αξιοπιστιας,καλυτερα να αφηνεις ενα αυτοκινητο οπως ειναι,παρα να το βελτιωνεις,πολλες φορες χωρις καν τις απαραιτητες εγγυησεις..το μινι ηταν μαμα κ παρολα αυτα με εκανε αλλοθρησκο -_- ..σκεφτομαι τι μπορει να συμβει σε αυτοκινητο με turbo k compressor..οσο για βελτιωση των επιδοσεων..θα κοιταζα προς τη μειωση του βαρους παρα προς την μηχανικη βελτιωση(?)..αυτα απο μενα.. :)

Link to comment
Share on other sites

ωραιος συμφωνω και εγω. ελπιζω να μην το μετανιωσεις βεβαια μετα. οσο για τα προβληματα δεν ξερεις ποτε για αυτα ποσο θα σε ταλαιπωρησουν ειναι να μην σου τυχει. βεβαια αναλογα με την εταιρια μπορεις να "φτιαξεις" και την τυχη σου εσυ :)-_-

Link to comment
Share on other sites

πιστευω πως στην ελλαδα δυστυχως δεν βρισκεις συχνα μηχανικους με τις απαραιτητες γνωσεις..οποτε φοβαμαι πως μια εταιρια που π.χ. στην γερμανια ειναι κορυφη στην ελλαδα δεν ειναι το ιδιο,επειδη στην γερμανια εγκαθειστα τα παντα ενας αξιολογος γερμανος(μπορει βεβαια να ειναι κ αυτος ασχετος,αλλα σπανιοτερα απο οτι στην ελλαδα..) ενω στην ελλαδα ο μητσος η ο τακης(που μπορει να βρηκε λεφτα για να ανοιξει παραρτημα της εταιριας στην ελλαδα) η εντελει κ οι 2 μαζι που γινονται μητσοτακης..για να πω την αλη8εια ειμαι ιαπωνοφιλος γιατι toyota k honda σαν σοβαρες εταιριες,παιρνουν τους εκαστοτε μελλοντικους μηχανικους κ τους διδασκουν πραγματα για τα αυτοκινητα της εταιριας κ πριν τους δωσουν την ειδικη αδεια μηχανικου honda-toyota τους εξεταζουν να δουν αν οντως εχουν μα8ει οσα διδαχθηκαν..αν συνεβαινε αυτο πχ στην bmw hellas,τωρα θα ημουν πι8ανον ακομη κατοχος mini cooper..απλως προτιμουν να δωσουν 600€ στον τυπακο της γειτονιας που του αρεσουν τα αυτοκινητα,παρα 1.200€ για ειδικευμενο μηχανικο στα bmw-mini.μονο οι εργοδηγοι ειναι ειδικευμενοι δυστυχως..τουλαχιστον στη bmw κ στην peugeot που εχω προσωπικη εμπειρια..ολα αυτα τα λεω γιατι πιστευω ακραδαντα οτι ειναι πραγματικα λιγοστοι οσοι εχουν ηθος κ αξιοπρεπεια κ κυριως γνωσεις για βελτιωση στην ελλαδα..(σε οποιον ''μαστορα'' πας κ του ζητησεισ να στο βελτιωσει,θα σου απαντησει πως φυσικα κ μπορει!ολοι ξαφνου ειναι μετρ του ειδουσ..αρκει να μη χασουν το παραδακι..κ ας τρεχεις μετα..συνη8ως το τρεχεισ συνοδευεται απο το γυρευε..τρεχα γυρευε που λεμε..)

υ.γ. ζητω συγνωμη για το μεγαλο ποστ.. -_-

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Γι αυτό και εγώ DSG7! :)

Υ.Γ. Γι αυτό βλέπεις τους πιτσιρικάδες να πηγαίνουν να κάνουν βελτίωση και μετά κάθε τρις και λίγο είναι στο συνεργείο! Δυστυχώς δεν υπάρχει και η ανάλογη παιδεία, αν του πεις κάτι του πιτσιρικά νομίζει ότι του κάνεις τον ξύπνιο! -_-

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου!!! Γι αυτό και εγώ DSG7! -_-

Υ.Γ. Γι αυτό βλέπεις τους πιτσιρικάδες να πηγαίνουν να κάνουν βελτίωση και μετά κάθε τρις και λίγο είναι στο συνεργείο! Δυστυχώς δεν υπάρχει και η ανάλογη παιδεία, αν του πεις κάτι του πιτσιρικά νομίζει ότι του κάνεις τον ξύπνιο! ;)

Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι ουτε πιτσιρικας ειμαι ουτε τρελαμμενος(χορτασα παρα πολλα αυτοκινητα στη ζωη μου και γρηγορα) αλλα ενα προγραμμα απο REVO Η ABT δηλαδη απο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και μεγαλα Brand Names θα το εβαζα.Οπως βεβαια και θα κανω.Δεν παθαινει τιποτα το αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι ουτε πιτσιρικας ειμαι ουτε τρελαμμενος(χορτασα παρα πολλα αυτοκινητα στη ζωη μου και γρηγορα) αλλα ενα προγραμμα απο REVO Η ABT δηλαδη απο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και μεγαλα Brand Names θα το εβαζα.Οπως βεβαια και θα κανω.Δεν παθαινει τιποτα το αυτοκινητο.

gia ta custom ti exeis na peis, as poume overload h etuners pou kiriarxoun san onomata mesa sto club???

Link to comment
Share on other sites

Να πω και εγω με τη σειρα μου οτι ουτε πιτσιρικας ειμαι ουτε τρελαμμενος(χορτασα παρα πολλα αυτοκινητα στη ζωη μου και γρηγορα) αλλα ενα προγραμμα απο REVO Η ABT δηλαδη απο ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΕΣ και μεγαλα Brand Names θα το εβαζα.Οπως βεβαια και θα κανω.Δεν παθαινει τιποτα το αυτοκινητο.

Όποιος έχει τις μύγες μυγιάζεται λέει μια παροιμία! tongue.gif;)

Υ.Γ. Σιγά βρε Θόδωρε δεν σε πείρανε και τα χρόνια δα! -_-

Edited by archery
Link to comment
Share on other sites

προσωπικα δεν γνωριζω αν κανουν κακο η οχι τα συγκεκριμενα προγραμματα.απλως αναρωτιεμαι,αν οντως εχουν καλυτερη ιπποδυναμη κ μικροτερη καταναλωση με την ιδια παντα αξιοπιστια,ποιος ο λογος για μια εταιρια σαν την vw να μην παραγει-πουλαει τα μοντελα της με αυτες τις προδιαγραφες?την τεχνολογια κ την τεχνογνωσια την εχει.οποτε?τεσπα,απλως ηθελα να εκφερω την αποψη μου πως προτιμω να παρω εξαρχης ενα αυτοκινητο με καλυτερες προδιαγραφες,παρα ενα με ''χειροτερες'' κ να προσπαθησω να επιτυγχω ανωτερα επιπεδα..εκτος κ αν ειμαι ''ερωτευμενος'' με καποια χαρακτηριστικα του που δεν βρισκω σε αλλο μοντελο,αλλα καποια αλλα χαρακτηριστικα του δεν μου ειναι αρκετα..αλλα κ παλι πρεπει να ειμαι 100% σιγουρος οτι μετα δεν θα τρεχω κ δε θα φτανω εξαιτιας προβληματων προερχομενων απο την βελτιωση..κ μη ξεχναμε πως ο καθενας πραττει οπως οριζει η θεληση κ η τσεπη του.. ;)

Link to comment
Share on other sites

με βαση οσα γραφονται απο αλλα μελη σε αλλα θεματα του φορουμ,παρατηρω οτι αναφερουν χαμηλοτερη καταναλωση κ τιμη βελτιωσης σε ακρως ανταγωνιστικα πλαισια με τιμες κυμαινομενες στα 500-1000¤.οποτε εγω σαν υποψηφιος αγοραστης θα προτιμουσα να δωσω 1.000 παραπανω κ να μη βαλω π.χ. δερμα η χενον η λοιπα εξοπλιστικα στοιχεια πολυτελους χαρακτηρα,αλλα να εχω 200 αλογα 30 περιπου (αν δεν κανω λαθος) κγ ροπης..ειδικα με το βαρος του scirocco,τα παραπανω κιλα ροπης θα κανουν διαφορα τουλαχιστον στην αισθηση..αλλα για να βλεπω οτι ο tsi 170 μετατραπηκε σε 160 στα καινουργια πλεον μοντελα,σημαινει οτι κατι δεν πηγαινε καλα.που σημαινει οτι ισως αυτα τα αλογα που βλεπω απο τους βελτιωτες να μην ειναι απολυτως αξιοπιστα..ειλικρινα δεν ξερω παιδια..υποθεσεις κανω,δεν ειμαι μηχανολογος μηχανικος..απλως εκφερω μια αποψη.. ;)

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.