Jump to content
regaltipboy

Ρεκόρ Κατανάλωσης Σε Scirocco 160Hp

Recommended Posts

Παίδες,

Αρχές του έτους πήρα και εγώ το Scirocco μου.

1.4 TSI - 160 PS - DSG7

με ζάντες Interlagos 18''

Μου φαίνεται πως η κατανάλωση του είναι σχετικά αυξημένη σε σχέση βέβαια με τα χαρτιά. Δηλαδή στο trip computer στην κατανάλωση 2 (που είναι η μέση κατανάλωση για τα 5000 χλμ που έχω κάνει), μου βγάζει 10.8 λίτρα / 100 χμ.

Έσεις τι αριθμούς έχετε?

Γενικά με ένα γέμισμα βγάζω το πολύ 500 χιλιόμετρα...

Link to comment
Share on other sites

Παίδες,

Αρχές του έτους πήρα και εγώ το Scirocco μου.

1.4 TSI - 160 PS - DSG7

με ζάντες Interlagos 18''

Μου φαίνεται πως η κατανάλωση του είναι σχετικά αυξημένη σε σχέση βέβαια με τα χαρτιά. Δηλαδή στο trip computer στην κατανάλωση 2 (που είναι η μέση κατανάλωση για τα 5000 χλμ που έχω κάνει), μου βγάζει 10.8 λίτρα / 100 χμ.

Έσεις τι αριθμούς έχετε?

Γενικά με ένα γέμισμα βγάζω το πολύ 500 χιλιόμετρα...

Αυτα ειναι σε πολη η σε εο?Αν ειναι σε πολη με πολυ σταματα ξεκινα ειναι φυσιολογικο (Καιει παρα πολυ σε πολη)

Μην αγχωνεσαι παντως μετα απο μερικα χιλιομετρα θα ''στρωσει''

Εγω τους 2 πρωτους μηνες σε συγκεκριμενη διαδρομη (Πατρα-Αθηνα) δεν εβλεπα με τιποτα κατω απο 7 με πραγματικα οσο πιο χαλαρη οδηγηση γινεται

Μετα απο 5000χλμ αρχισα να βλεπω μεχρι και 5.3λ/100 στην ιδια διαδρομη, με ιδια οδηγηση και ιδια βενζινη

Δεν ξερω αν παιζει ρολο το οτι ελαφρυνε το ποδι μετα απο λιγο καιρο η οντως εκαιγε πολυ στην αρχη , παντως εχω την εντυπωση οτι μετα απο ενα σημειο αρχισε να καιει παρα πολυ λιγοτερο

Μεσα σε πολη παντως μην περιμενεις να δεις κατω απο 9λ/100, σε ταξιδι με καλη βενζινη μπορει να δεις κατω απο 6λ/100 σχετικα ευκολα. Για Εο με σχετικα γρηγορη οδηγηση ειμαι γυρω στα 7+λ/100

Edited by markhel
Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, εγώ Αθήνα - Λαμία γρήγορα καίω 10 λίτρα/100 χμ, στην επιλογή Sport του αυτόματου έχω κάψει και 12 λίτρα/100 χμ... Ανησυχητικά νούμερα χαχα. Για να δούμε τι θα πούνε και οι υπόλοιποι!

Πάνω κάτω πόσα χιλιόμετρα κάνεις με ενα γέμισμα?

Link to comment
Share on other sites

Χμμμ, εγώ Αθήνα - Λαμία γρήγορα καίω 10 λίτρα/100 χμ, στην επιλογή Sport του αυτόματου έχω κάψει και 12 λίτρα/100 χμ... Ανησυχητικά νούμερα χαχα. Για να δούμε τι θα πούνε και οι υπόλοιποι!

Πάνω κάτω πόσα χιλιόμετρα κάνεις με ενα γέμισμα?

Τωρα τελευταια (μετα τις αυξησεις :drinks:) κανω 600 χλμ χωρις να εχει αναψει λαμπακι (Γεμιζω παλι στην τελευταια γραμμη , το trip computer δειχνει 100-120χλμ αυτονομια πριν απο καθε γεμισμα) αλλα με ταξιδι σχεδον αποκλειστικα σε εθνικη

Γενικα με απλα φυσιολογικη οδηγηση 120-140 και αρκετες προσπερασεις ειμαι μεχρι 9 το πολυ

Βεβαια ο τροπος οδηγησης μου (αφου πηρα μερικα σημειωματακια απο κατι μπλε ανθρωπακια και αφου η βενζινη περασε το 1.4 8)) απεχει πολυ απο το σκισιμο

Δοκιμασε να γεμισεις την καρτα μνημης με μουσικη, να παρεις καφεδακι και να δοκιμασεις να πας cruising και ταχυτητες 100-120 (το ξερω ειναι πολυ δυσκολο :D)

Ειδικα με dsg ειναι πολυ μεγαλα τα νουμερα σου :thumbsup:

Παντως τελευταια ακομα και με γρηγορη οδηγηση σε επαρχιακο δρομο (απλα γρηγορη οχι σκισιμο) ειμαι γυρω στο 8-9

Edited by markhel
Link to comment
Share on other sites

Τωρα τελευταια (μετα τις αυξησεις :thumbsup:) κανω 600 χλμ χωρις να εχει αναψει λαμπακι (Γεμιζω παλι στην τελευταια γραμμη , το trip computer δειχνει 100-120χλμ αυτονομια πριν απο καθε γεμισμα) αλλα με ταξιδι σχεδον αποκλειστικα σε εθνικη

Γενικα με απλα φυσιολογικη οδηγηση 120-140 και αρκετες προσπερασεις ειμαι μεχρι 9 το πολυ

Βεβαια ο τροπος οδηγησης μου (αφου πηρα μερικα σημειωματακια απο κατι μπλε ανθρωπακια και αφου η βενζινη περασε το 1.4 8)) απεχει πολυ απο το σκισιμο

Δοκιμασε να γεμισεις την καρτα μνημης με μουσικη, να παρεις καφεδακι και να δοκιμασεις να πας cruising και ταχυτητες 100-120 (το ξερω ειναι πολυ δυσκολο :D)

Ειδικα με dsg ειναι πολυ μεγαλα τα νουμερα σου :thumbsup:

Παντως τελευταια ακομα και με γρηγορη οδηγηση σε επαρχιακο δρομο (απλα γρηγορη οχι σκισιμο) ειμαι γυρω στο 8-9

το εχω 10 μηνες και το πηγαινω νορμαλ και η καταναλωση μου ειναι 9,6...επεσε τωρα γιατι βγηκα εξω απο την πολη και εκανα πολλα χιλιομετρα....αλλιως πριν ειχα γυρω στα 11...φωτια ειναι....

Link to comment
Share on other sites

το εχω 10 μηνες και το πηγαινω νορμαλ και η καταναλωση μου ειναι 9,6...επεσε τωρα γιατι βγηκα εξω απο την πολη και εκανα πολλα χιλιομετρα....αλλιως πριν ειχα γυρω στα 11...φωτια ειναι....

E ναι μεσα σε πολη καιει παρα πολυ

Σε ανοιχτο δρομο ομως αν δεν εχεις βαρυ ποδι αποζημιωνει :)

Link to comment
Share on other sites

Μετά από τις 15000 χιλιόμετρα θα δείτε αρκετή οικονομία λόγο χαρτογράφησης εγκέφαλου... υπομονή λοιπόν.

Τι ακριβως εννοεις, οτι ''συνηθιζει'' ο εγκεφαλος σε οικονομικη οδηγηση?

Παντως οποιος κανει πολλα χιλιομετρα στην πολη πρεπει να βαλει dsg, η διαφορα στην καταναλωση στο σταματα-ξεκινα ειναι τεραστια

Edited by markhel
Link to comment
Share on other sites

Οκ, για να δούμε! ¶ρα από ότι φαίνεται είναι γενικό το κακό! χαχα.

Το σάββατο πάω για το check των 5.000 χμ στην αντιπροσωπεία οπότε θα ρωτήσω και θα σας ενημερώσω!

Link to comment
Share on other sites

Εχει βαλει κανεις προγραμμα για να μου πει την διαφορα στην καταναλωση?σκεφτομαι να βαλω αυτες τις μερες και ειναι ενα θεμα που με απασχολει!!!

Εγώ έχω ακούσει ότι χαμηλώνει την κατανάλωση... new_sugkrotima.gif αλλά ειλικρινά δυσκολεύομαι να το πιστέψω...

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω ακούσει ότι χαμηλώνει την κατανάλωση... new_sugkrotima.gif αλλά ειλικρινά δυσκολεύομαι να το πιστέψω...

Και καλα κανεις!

Οσο αυξανεις ιπποδυναμη/ροπη τοσο μεγαλυτερη απαιτηση εχεις σε καυσιμο. Επειδη δε για λογους προστασιας τα προγραμματα δουλευουν 'πλουσια', δηλ αυξανοντας το ποσοστο καυσιμου σε σχεση με τον αερα, τοτε ειναι επιπλεον φυσιολογικο να καινε περισσοτερο. Φυσικα οσον αφορα τα κομπρεσσορατα μεχρι περιπου τις 2500 στροφες και επειδη ουσιαστικα δεν 'πειραζεται' ο κομπρεσσορας, τοτε εκει καιει τα ιδια οπως πριν. Απο τις 2500 που αρχιζει να λειτουργει και η τουρμπινα, εκει πραγματικα που γινεται και η βελτιωση του προγραμματος, και κυριως πανω απο τις 4000 στροφες οπου βλεπεις την περισσοτερη δυναμη στο αυτοκινητο, η καταναλωση ανεβαινει.

Υπολογισε γυρω στο λιτρο παραπανω τα 100 χιλιομετρα αν οδηγει πανω απο τις 4000 στροφες συνηθως. Διαφορετικα λιγωτερο. Εξυπακουεται οτι οταν πας κοκκινα εκει κανει παρτυ η καταναλωση.

Σε αυτα που εχουν μονο τουρμπο η αυξηση της καταναλωσης ειναι πιο αμεση, χωρις εκπτωσεις.

Παντα βεβαια παιζει ρολο το ποσο βαρυ ποδι εχουμε. Αλλα αυτο ισχυει και σε μαμα αυτοκινητα.

Link to comment
Share on other sites

Το καύσιμο γίνεται πιο πολύσιο σε συνθήκες WOT(Wide Open Throttle) δηλαδη σε τερμα γκαζι και κυριως στις υψηλες στροφές. Στα μισα γκάζια και σε χαμηλες στροφες δεν αλλαζει.

Ασε που μερικα προγραμματα το φτωχαίνουν κιολας οποτε γινεται και πιο οικονομικο.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως σχετικά με την κατανάλωση, ειλικρίνα δεν ξέρω πως εγινε και γιατί, αλλά όπως είπανε και οι υπολοιποι πριν, με το που πέρασα τα 5.000 χμ, και για την ακρίβεια με το που ξεκινησα ταξίδι στα 5200 χμ η κατανάλωση απο 10.8 που ηταν συνηθως εγινε 8.8 (!!!) και η μέση ζωης επεσε απο 11 στα 9 !!! Ειχα παθει πλακα!

Link to comment
Share on other sites

Το καύσιμο γίνεται πιο πολύσιο σε συνθήκες WOT(Wide Open Throttle) δηλαδη σε τερμα γκαζι και κυριως στις υψηλες στροφές. Στα μισα γκάζια και σε χαμηλες στροφες δεν αλλαζει.

Ασε που μερικα προγραμματα το φτωχαίνουν κιολας οποτε γινεται και πιο οικονομικο.

Οι εργοστασιακες ρυθμισεις στις χαμηλες στροφες ειναι αρκετα φτωχες ηδη.

Link to comment
Share on other sites

Οι εργοστασιακες ρυθμισεις στις χαμηλες στροφες ειναι αρκετα φτωχες ηδη.

Ναι στα χαμηλά έχεις δίκιο, το κρατάνε κοντά στο στοιχειομετρικό.

Βέβαια υπάρχουν και επιθετικά προγράμματα το φτωχαίνουν στα ψηλα!

Link to comment
Share on other sites

Ναι ετσι ειναι γι'αυτο και λεγονται επιθετικα, παιζεις ομως ετσι με την ζωη του κινητηρα σου και των περιφερειακων (τουρμπινα, κλπ) γιατι ετσι δεν υπαρχει επαρκης ψυξη στον θαλαμο καυσης που δινει η παραπανω ποσοτητα καυσιμου και κατα συνεπεια και τα καυσαερια ειναι πολυ πιο θερμα με οτι αυτο συνεπαγεται.

Βεβαια οι ρυποι στα πλουσια μειγματα (σε καυσιμο) πανε περιπατο, αλλα δεν μπορεις να τα εχεις ολα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα κ απο μενα 1.4 tsi i/c scirocco r εισαγωγη forge εξατμιση cat back 63.5 και τελειως οικονομικα οσο δεν παει αλλο μου βγαζει μεση καταναλωση 8,2 λιτρα στα 100 χλμ αλλα δεν σηκωνω καθολου πιεση και τελειως οικονομικα ξαναλεω και το αμαξι κινηται αθηνα αλλα τα πολλα χλμ τα κανω στον κιφησο. ταξιδι καιει πολυ λιγοτερο μου εχειβγαλει και 6,5 λιτρα τα 100 με 6η 3000 3500 στροφες συνεχομενα σε ταξιδι 350 χιλιομετρα

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα καταναλωση ειναι ρε παιδια.μην γινομαστε και υστερικοι,και εγω καμια φορα αυτο σκεφτομαι αλλα 1 δεν παει πιο κατω και 2 το προβλημα δεν το εχει το αμαξι μας ουτε η βενζινη μας αλλα η καταντια μας και η μιρλα μας.αμα ειχαμε λεφτα και 19 να εβλεπες στις παπαρες σου.

αν και μπορει να φταινε και οι βενζινες γιατι και οι νοθειες αυξανονται

Link to comment
Share on other sites

Επειδή άνοιξες αυτό το θέμα πρόσφατα που πήγα μια βόλτα γύρω στα 30 km είπα να πάω χαλαρά και να μην το "σπάσω" και είδα αυτό :p (Polo 1.6 tdi Bluemotion)

ojbQMEb.jpg  :db:  :db:  :db:

Link to comment
Share on other sites

Ουτε σβηστος δεν καιω 3.1

χαχαχα ????
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.