Jump to content
Guest Karaman

Aa

Recommended Posts

Λες.??

εμεις αυτα φοραμε 06A906031BA μια φορα στο vortex που ειχα βρει ενα θεμα ελεγε οτι ηταν 282...να καναν λαθος τα αμερικανακια.!!

ναι τον ξερω τον κωδικο αλλα ετσι οπως ημουνα σημερα στο ψαξιμο ειδα οτι λεει 314 και εκτος απο αφτο που σου ποσταρα το ειδα και σε ενα αλλο site αν το βλω και το αλλο θα το ποσταρο και αυτο.....υπαρχει τροπος να τα δουμε καπως εμεις αυτα η δε γινετε με τπτ?

δες εδω ο κωδικος αυτος που μου εδωσες οτι τον δινει για 317cc

http://vwmod.com/fuel.php

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Εγω αυτα φοραω τα εχω δει, αυτο το σαιτ που εδειξες φενετε ποιο σιγουρο, τωρα αν τα βγαλεις και τα πας σε μηχανημα και τα μετρησει δεν ξερω αν μπορει να δει ποσα cc πεταει, που λογικα θα μπορουν, το μονο που μπορεις να δεις εκει πανω ειναι να δεις την αποκλιση μπεκ με μπεκ ποιο ψεκαζει ποιο πολυ και ποιο ποιο λιγο...

μαλιστα ρωταω γτ πρεπει να ξερω αν ειναι 282 οπως ειπες η αν ειναι 314 για το προγραμμα γτ αν ειναι 314 ειναι αυτα που εχει και το κουπρα αρα δε χρειαζομαι μπεκ για να το δουλεψω ετσι οπως θελω.....υπαρχει καποιος που να εχει το ΕΤΚΑ να μας πει ακριβως?

Edited by sakasgolf
Link to comment
Share on other sites

Απο εδω εγω το ειχα διαβασει και νωμιζα οτι ειναι 282, πρεπει να κανει λαθος αυτος...στο 4ο μυνημα το λεει.

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?450388

ναι ειδα δε λεει για aum αλλα υποτηθετε οτι ειναι ιδιο......τι να πω αν καποιος ειχε το ΕΤΚΑ θα μας βοηθουσε παρα πολυ.....

Link to comment
Share on other sites

εγω απο εδω βρησκω κωδικους, ειναι σαν το ετκα αλλα Online, πρεπει να κανεις register για να δεις τον καταλογο...

http://www.vagcat.com

http://www.vagcat.com/epc/

α εσυ εισαι γραμενος?αν ναι δε γινετε να δεις απο εκει για τα μπεκ που εχουμε να δουμε τι παιζει τλκ?

Link to comment
Share on other sites

οχι μονο κωδικους, και το ετκα δεν νωμιζω να λεει.

δεν θυμαμαι οταν τα ειχα βγαλει αν εγραφα πανω τιποτα τα cc...θα παω να δω με τον φακο αν μπωρω να διαβασω...

αν μαθεις πες να μαθουμε και εμεις τι γινετε.....

Link to comment
Share on other sites

χθες εβαλα το προγραμμα(unitronic stage 2) και το αμαξι πραγματικα το χαρηκα παρα πολυ και η διαφορα ηταν αισθητη......αλλα δυστηχος και παλι προεκιψε προβλημα με την αντλια βενζινης αποτι μου ειπε ο προγραμματιστης και μου ειπε οτι θελει αλλαγη οχι αμεσα αλλα θελει και μετα μου ειπε να ξαναπαω για να το ξαωαπρογραμματισει......ειχε κανεις κανενα τετοιο προβλημα?ποιο ειναι το κοστος αφτης της ζημιας?

Link to comment
Share on other sites

θελω να βαλω την αντλια απο το s3 και μου ειπαν 240euro περασμενη......πολλα δεν ειναι?

Εμενα πολλα μου φαινονται!Εγω εβαλα εξωτερικη την Bosch 044 και εδωσα αγορα και τοποθετηση 200 ευρω!

Link to comment
Share on other sites

Εμενα πολλα μου φαινονται!Εγω εβαλα εξωτερικη την Bosch 044 και εδωσα αγορα και τοποθετηση 200 ευρω!

τι να πω δε ξερω τορα την εκλεισα και θα παω αυριο να τη περασω πρωι πρωι.....αντε να δουμε αν θα σταματησουν αυτα το κοψηματα επιτελους......

Link to comment
Share on other sites

Σημερα εβαλα σκαστρα, πηρα μια motosport απο το ebay 30€, τζαμπα πραμα.!! γουμαροσκαστρα σε σχεση με την μανησια, ευτηχως μπηκε και κουμπωσε και το καπακι του κινητηρα απο επανω, σε καποιο θεμα συζητουσαμε για ποια ειναι κανονικη της θεση, την εβαλα αναποδα σε σχεση οπως ειχα την μανησια, δηλ, κοντρα το εμβολο στην πιεση μιας και απο την αλλη μερια εχει μια μηδαμινη δοιαροη απο το κελυφος που αλαζεις το ελατηριο, δεν ειχε φλαντζα αναμεσα απο τα καπακια, κανονικα δεν θα επρεπε να εχει καποια φλατζα εκει.??

Ειχε μεσα 3 ελατηρια σκληροτητας, χρησημοποιησα το μεσαιο και μεχρι στιγμης οι εντυπωσεις ειναι θετικες, ροπες ροπες ροπες.!!! :growl: αυξηθηκε κατα πολη η ροπη του χαμηλα, θα δοκιμασω και το ποιο σκληρο ελατηριο να δω, αλλα κανονικα με ποιο να την δουλεψω.???

Δεν σου δινει για τι πιεσεις ειναι το καθε ελατηριο?Οπως πχ η forge 006 που εχω εγω εχει 4?Το κοκκινο ειναι το πιο σκληρο για πιεσεις 1.7-1.8+!Εγω που πεζω 1.55 εχω το μπλε που ειναι το αμεσως πιο σκληρο απο το κοκκινο...

Link to comment
Share on other sites

Σημερα περασα αγελαδα στο αμαξι και πραγματικα ειδα τρελη διαφορα........η αγελαδα αυτη ηταν φορεμενη σε ενα λεον 180αρι που αποτι ξερω εγς που εχω AUM κωδικο κινητηρα ειναι το ιδιο αλλα με 150 αλογα.....καθως ομως την περνουσα ειδα οτι μενει μια απο τις υποδοχες της κενη και ετσι την εκλεισα με πασοβιδα και εβαλα και εναν σφιχτηρα.....η απορια μου ειναι η εξης γτ αφου εχω ιδιο μοτερ με το 180αρι και αλλαζει μονο ο εγκεφαλος, η αγελαδα ειχε μια παραπανο υποδοχη????δλδ φαινοταν οτι το 180αρι εχει εναν αισθητηρα παραπανο......ενας μηαχανικος μου ειπε οτι η αγελαδα μου ειναι αυτη που φορουσε το μοντελο του 2000 μαλλον θα εννοουσε το ντιζατο.....μπορει καποιος να μου εξηγησει τι παιζει???????

Link to comment
Share on other sites

Αν εχει το ντιζατο AGU ειχε 1-2 αισθητηρες λιγοτερους απο τα μεταγενεστερα!Γιαυτο και σου μενει κενη!Απλα την κλεινεις οπως εκανες εσυ σωστα!Δεν δημιουργει καποιο προβλημα!

Εχει αλαξει κανενας actuator που ελενχει την wastegate.???

πηρα απο εναν φιλο το δικο του της force γιατι το εβγαλε, το εβαλα πανω το αμαξι σηκωσε 0,3bar σχεδον παραπανω overboost, ολα καλα αλλα μετα απο 2 μερες περπατημα αν και το overboost βαρουσε κανονικα ειδα το αμαξι σαν να ψοφησε λιγακι.! η πρωτη κινηση πριν μου μπουν ιδεες οτι εχω προβλημα αλλου ηταν να ξηλωσω το actuator και να ξαναβαλω το δικο του, μετα απο μια μερα το αμαξι πηρε παλι τα πανω του, το ξαναλαζω βαζω το force, μηπως καμια βενζινη τιποτα μου εκανε νουμερα, μετα απο 2 μερες ξαναπαρατηρησα τα ιδια σαν να ειναι κομενο το αμαξι, οποτε ξαναεβαλα το δικο του και υσηχασα.!!

τι παιζει λετε.??? να βλεπει υπερβολικο overboost και να ριχνει τα γκαζια.??? υποψην safe mode δεν βγηκε ποτε, να θελει ρυθμιζμα το προγραμμα με το αλλο actuator.?? στο αλλο golf που το φορουσε ειχε προγραμμα πανω, το actuator το εβαλε μετα και δεν ειχε τετοια συμπτωματα...

Εσφηξες καθολου το actuator για να μην πεζει?

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.