Jump to content
Marios 122

Αλλαγή λαδιών πότε?

Recommended Posts

joop να σου κανω μια ερωτηση ρε φιλε και οχι μονο εσενα αλλα και οποιος αλλος μπορει να ξερει..

τα λαδια τα mobil esp formula ή οποιο αλλο λαδι θελουμε...ξερουμε καποιο μαγαζι για να τα προμηθευτουμε?

εγω μενω ηλιουπολη

Φίλε μου ρίξε μια ματιά στα παρακάτω site, στα οποία γενικά παίζουν πολύ καλές τιμές:

http://www.g-market.gr/ και http://www.trade-wind.gr/ .

Edited by Christos4mot
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...πηρα τηλεφωνο τον Φιλοσιδη για να παω το αυτοκινητο για αλλαγη λαδιων(εχω 3400χλμ) και μου λενε οτι δεν χρειαζεται και ειναι κριμα να χαλασω χρηματα. μου ειπαν στα 15000 ή στον χρονο!

εσεις πατε και τα αλλαζετε γιατι χρειαζεται?

Link to comment
Share on other sites

προσωπικα οπως ανεφερα κ παραπανω,μολις ολοκληρωσω το στρωσιμο του αυτοκινητου θα παω για αλλαγη λαδιων γιατι οπως προειπα θεωρω οτι ειναι λαδια για στρωσιμο με διαφορετικο ιξωδες απο τα λαδια που θα χρησιμοποιει το αυτοκινητο μετα το στρωσιμο..απο εκει κ περα αν στο ειπε καποιος μηχανικος,τοτε πραξε οπως επιθυμεις..αλλα αν στο ειπε καποιοσ πωλτητς τοτε δεν ξερω..την προσωπικη μου αποψη στην ανεφερα..αν γνωριζει κατι περαιτερω καποιο αλλο μελος,ευχαριστως να μας διαφωτισει.. B)

υ.γ.

παντως μου φαινεται υπερβολικο να κρατησεις τα αρχικα λαδια για ενα ετος..κ τα ρινισματα σιδηρου που θα μεινουν στον πατο του δοχειου λαδιου τι θα τα κανεις?

Edited by kwnstantinos
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια...πηρα τηλεφωνο τον Φιλοσιδη για να παω το αυτοκινητο για αλλαγη λαδιων(εχω 3400χλμ) και μου λενε οτι δεν χρειαζεται και ειναι κριμα να χαλασω χρηματα. μου ειπαν στα 15000 ή στον χρονο!

εσεις πατε και τα αλλαζετε γιατι χρειαζεται?

έχω ανοίξει ένα θέμα ανάλογο και έχω παραθέσει κάποια κείμενα τα οποία έχω βρει στο διαδίκτυο.

Διάβασέ τα ελπίζοντας ότι θα σε κατατοπίσουν πλήρως για το τι πρέπει να κάνεις! B)

http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/forum/viewtopic.php?f=20&t=27

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια τοξοτη.

τα λαδια πρεπει να τα αλλαζουμε στην αντιπροσωπεια ομως? γιατι αυτοι λενε καθε 15, αν εσυ το κανεις καθε 5 τοτε ισως μπορεις να τα αλλαζεις σε βενζιναδικο

Link to comment
Share on other sites

πολυ καλη δουλεια τοξοτη.

τα λαδια πρεπει να τα αλλαζουμε στην αντιπροσωπεια ομως? γιατι αυτοι λενε καθε 15, αν εσυ το κανεις καθε 5 τοτε ισως μπορεις να τα αλλαζεις σε βενζιναδικο

Ναι τα λάδια θα τα αλλάζω μόνος μου στο σπίτι μιας και έχω τα σχετικά, αλλά κάθε 15 θα πηγαίνω στην αντιπροσωπεία για να μη χάσω και την εγγύηση!!! ;)tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά η αλλαγή λαδιών και φίλτρου μαζί με τα εργατικά στο 2.0tsi είναι 200 ευρώ μετά απο τηλεφωνική επαφή και κλείσιμο ραντεβού.

Ακριβής χρέωση αύριο που θα πάω εγώ για service.

Link to comment
Share on other sites

το πραγματικο κοστος ενος φιλτρου λαδιου δεν ειναι πανω απο 3-4¤ για μια αντιπροσωπεια,οποτε αντε να στο πουλησει 10¤

λαδι οπου το λιτρο πανω απο 15¤ ειναι κλοπη..μιλαμε για συνθετικο οπου θελουμε 4 λιτρα αρα 60¤.

το συνολο ανταλακτικων ειμαστε 70¤..θελετε αλλα 20¤ για αλλαγη λιπαντικων?το συνολο 90¤...

τα υπολοιπα 110¤ τι ειναι ????????

θελετε διαγνωστικο ελεγχο οπου τυπικα ειναι δωρεαν?θελετε τι αλλο?

ποιος μπορει να μου πει τι ειναι τα 110¤?

προσωπικα αλλαζω λαδια συνθετικα καθε 7500km με αλλαγη φιλτρου και το κοστος μου ειναι 4 λιτρα απο αυτο

http://www.amsoil.com/storefront/afl.aspx οποιος ξερει να διαβαζει τις προδιαγραφες θα δει οτι προκειται για κορυφαιο λιπαντικο και τα 4 λιτρα μου στοιχιζουν 36¤ και 5¤ το φιλτο ειμαστε στα 41¤.

οποιος κραταει λιπαντικο για πανω απο 10000km οταν μεσο ορο κανει 15000km το χρονο απλα δεν εχει λιπαντικο μετα τις 8000km..εχει ενα αποσταγμα πετρελαιου..ολα τα υγρα χανουνε τις ιδιοτητες τους με το περασμα του χρονου..ειτε νερο.ειτε βενζινη ειτε βαλβολινη,ειτε λαδι..

υγρα ψυγειου κανονικα θελει αλλαγει καθε 2 χρονια ή 30000km..ποιος το κανει αυτο ομως?εγω εχω για 105000km την ιδια τρομπα νερου στο opel μου,οταν αρκετοι τις αλλαζαν στα 60000km..ναι αλλα εγω αλλαζω καθε 1 χρονο το νερο.

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά η αλλαγή λαδιών και φίλτρου μαζί με τα εργατικά στο 2.0tsi είναι 200 ευρώ μετά απο τηλεφωνική επαφή και κλείσιμο ραντεβού.

Ακριβής χρέωση αύριο που θα πάω εγώ για service.

new_grrrr.gif;) Είναι τρελλοί για δέσιμο!!!! new_killother.gifrocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα σήμερα για την αλλαγή των λαδιών.Μου είπαν και εμένα να μην τα αλλάξω και οτι είναι κρίμα.Τα λάδια που έχει μέσα απο το εργοστάσιο πρέπει να μείνουν μέσα μέχρι τον χρόνο η τα 15000 χιλιόμετρα είναι λάδια που δέν υπάρχουν στις αντιπροσωπείες όπως μου είπαν.Ετσι και έφυγα με ένα μπουκάλι Castrol longlife 21,96 euro. (Το άλλο λαδι ήταν της vw και έιχε 4 ευρώ ποιο ακριβά ίδιας ποιότητας με το Castrol)

Tιμή για το 2.0tsi service 15.000km αλλαγή λαδιών και φίλτρου κοντά στα 200 ευρώ.

Tιμή για το 1.4tsi service 15.000km αλλαγή λαδιών και φίλτρου κοντά στα 180 ευρώ.

Οι διαφορές του 2.0 tsi με το 1.4 tsi σε όλα τα service είναι ποιο ακριβό του δύλιτρου πάντα κατα 21,96 ευρώ λόγω του 1 λίτρου λαδιου παραπάνω.

Για τα 30.000 χιλιόμετρα είναι 370 - 391 ευρώ ανάλογα για το μοντέλο 1.4 και 2.0 απο ερώτηση που έκανα σε τεχνικό σύμβουλο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά πήγα σήμερα για την αλλαγή των λαδιών.Μου είπαν και εμένα να μην τα αλλάξω και οτι είναι κρίμα.Τα λάδια που έχει μέσα απο το εργοστάσιο πρέπει να μείνουν μέσα μέχρι τον χρόνο η τα 15000 χιλιόμετρα είναι λάδια που δέν υπάρχουν στις αντιπροσωπείες όπως μου είπαν.Ετσι και έφυγα με ένα μπουκάλι Castrol longlife 21,96 euro. (Το άλλο λαδι ήταν της vw και έιχε 4 ευρώ ποιο ακριβά ίδιας ποιότητας με το Castrol)

Tιμή για το 2.0tsi service 15.000km αλλαγή λαδιών και φίλτρου κοντά στα 200 ευρώ.

Tιμή για το 1.4tsi service 15.000km αλλαγή λαδιών και φίλτρου κοντά στα 180 ευρώ.

Οι διαφορές του 2.0 tsi με το 1.4 tsi σε όλα τα service είναι ποιο ακριβό του δύλιτρου πάντα κατα 21,96 ευρώ λόγω του 1 λίτρου λαδιου παραπάνω.

Για τα 30.000 χιλιόμετρα είναι 370 - 391 ευρώ ανάλογα για το μοντέλο 1.4 και 2.0 απο ερώτηση που έκανα σε τεχνικό σύμβουλο.

Αν έχεις κάνει πάνω από 4.000km, πάρε το λάδι σου και πήγαινε σε κανένα βεντζινάδικο και άλλαξέ τα με 10 ευρώ, και όταν πάλι φτάσεις τα 15.000km ξαναπάς στην αντιπροσωπία για την προγραμματισμένη αλλαγή λαδιών. Ένα είναι το σίγουρο, κάνοντας μία ενδιάμεση αλλαγή κακό στον κινητήρα δεν κάνεις, μόνο καλό μπορεί να κάνεις. Μην τους εμπιστεύεσαι τους αντιπροσώπους, 15.000 km είναι πάρα πολλά για αλλαγή λαδιών όσο σύγχρονος και να είναι ο κινητήρας και ότι λάδι και αν έχει, και ιδιαίτερα στην αρχή που γίνεται το στρώσιμο και λιαίνονται τα έμβολα.Το πώς θα φροντήσεις τον κινητήρα στην αρχή κρίνει την απόδοσή του στην συνέχεια. Μία αλλαγή στη συνέχεια κάθε 7.500km είναι ότι πρέπει ανεξάρτητα απο τι λάδια βάζεις.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά πλάκα μας κάνουνε????? 180 - 200 ευρώ για αλλαγή λαδιών κ φίλτρου?????? :blink:

Από τη άλλη σκέφτομαι το εξής...οκ οι αλλαγές έχουν μεγάλα διαστήματα μεταξύ τους και εγώ ο ίδιος προτιμώ την αλλαγή κάθε 7500χλμ, αν όμως κάνω αυτή τη δουλειά δεν θα ξοδεύω πολύ περισσότερα χρήματα για λάδια στο τέλος????? διότι και τα 180 θα σκάω κάθε 15000χλμ στη VW για να μην χάσω την εγγυηση και καμιά 50αρια ευρώ κάθε 7500χλμ για να τα αλλάζω μόνος μου.....δεν ξέρω!!!!! μπερδεύτηκα :wacko:

Link to comment
Share on other sites

Εμένα στην αντιπροσωπεία μου είπαν ότι το λάδι για το scirocco (160) που έχω είναι 5w-30 πλήρως συνθετικό και ότι η πρώτη αλλαγή θα πρέπει να γίνει στα 15.000km. Επειδή όμως κάνω αρκετά χιλιόμετρα το μήνα (περίπου 2.500) και μου φάνηκε μεγάλο το διάστημα, ρώτησα ένα φίλο μου μηχανικό τον οποίο εμπιστεύομαι και μου είπε: Αν είναι πλήρως συνθετικά αντέχουν 15.000km. Αν είναι ημισυνθετικά, σαν αυτά που χρησιμοποιεί και ο ίδιος στο συνεργείο του όπως μου είπε, τότε αντέχουν 10.000km. Επίσης μου τόνισε ότι αν μου είπαν από την αντιπροσωπεία για αλλαγή στα 1.500, εκτός από το ότι θέλουν να με «κλέψουν» κάνουν και «έγκλημα» γιατί όπως είπε δεν υπάρχουν καλύτερα λάδια για το στρώσιμο του κινητήρα από αυτά με τα οποία βγαίνει από το εργοστάσιο και είναι κρίμα να μην τα αφήνουμε να κάνουν τη δουλεία τους.

Επίσης πήγα στην αντιπροσωπεία για έλεγχο στα 5.000km και στα 10.000km (όπως μου είχαν πει να κάνω) και δεν είχε κάψει καθόλου.

Οπότε εγώ θα κάνω την αλλαγή στα 15.000km?.και με τόσα χιλιόμετρα που κάνω μάλλον θα είμαι από τους πρώτους που θα δω αν αυτό ήταν τελικά καλό ή όχι? tongue.gif

Το μόνο που με τρομάζει σε αυτά που διαβάζω, και δεν έχω ρωτήσει στην αντιπροσωπεία σχετικά, είναι το κόστος!200Ε για λάδι και φίλτρο δεν δίνω!!!! Γιατί όσο καλό και να είναι το λάδι χρυσάφι μέσα αποκλείεται να έχει... tongue.giftongue.gif

Edited by tsi_rocco
Link to comment
Share on other sites

Επίσης μου τόνισε ότι αν μου είπαν από την αντιπροσωπεία για αλλαγή στα 1.500, εκτός από το ότι θέλουν να με «κλέψουν» κάνουν και «έγκλημα» γιατί όπως είπε δεν υπάρχουν καλύτερα λάδια για το στρώσιμο του κινητήρα από αυτά με τα οποία βγαίνει από το εργοστάσιο και είναι κρίμα να μην τα αφήνουμε να κάνουν τη δουλεία τους.

Μπορεί για στρώσιμο να είναι πολύ καλα τα πρώτα λάδια αλλά μέσα στα 15000 χλμ που προτείνει η αντιπροσωπεία δεν γίνεται μόνο στρώσιμο αλλά και πιθανές τελικές, κόντρες, κόφτες κτλ οπότε δεν είναι ότι καλύτερο όλα αυτά να γίνονται με λάδια που προορίζονται για στρώσιμο και που έχουν ταλαιπωρηθεί κατά τη διάρκεια του στρωσίματος που οι τριβές είναι αυξημένες.

Εγώ έκανα μία αλλαγή στα 1200 χλμ και δεύτερη στα 8000 και ειχα βάλει το μαγνήτη filtermag στο φίλτρο και όταν το έκοψα υπήρχαν αρκετά ρινίσματα που κράτησε ο μαγνήτης και που δε θα θελα να τα αφήσω μέσα για 15000 χλμ.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ραντεβού (σε αντιπροσωπεία) για το πρώτο service στα 15.000km για scirocco 160hp...κόστος μου είπαν περίπου 140Ε, εκ των οποίων τα 90Ε περίπου θα είναι για λάδι (Castrol 5w-30 πλήρως συνθετικά είπε). Το θέμα είναι...αν κάνουν 90Ε τα λάδια και άλλα 10Ε ας πούμε το φίλτρο...τότε τα 40Ε είναι για εργασία? Πολλά μου φαίνονται...αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το ψάξω ούτε να αγοράσω μόνος μου τα αναλώσιμα. Το μόνο που έκανα ήταν να τηλεφωνήσω και σε μία ακόμη αντιπροσωπεία όπου μου έδωσαν ακριβώς την ίδια τιμή. Anyway, θα δω αύριο τι θα με χρεώσουν αναλυτικά και θα σας πω...

Link to comment
Share on other sites

Έκλεισα ραντεβού (σε αντιπροσωπεία) για το πρώτο service στα 15.000km για scirocco 160hp...κόστος μου είπαν περίπου 140Ε, εκ των οποίων τα 90Ε περίπου θα είναι για λάδι (Castrol 5w-30 πλήρως συνθετικά είπε). Το θέμα είναι...αν κάνουν 90Ε τα λάδια και άλλα 10Ε ας πούμε το φίλτρο...τότε τα 40Ε είναι για εργασία? Πολλά μου φαίνονται...αλλά δυστυχώς δεν έχω χρόνο να το ψάξω ούτε να αγοράσω μόνος μου τα αναλώσιμα. Το μόνο που έκανα ήταν να τηλεφωνήσω και σε μία ακόμη αντιπροσωπεία όπου μου έδωσαν ακριβώς την ίδια τιμή. Anyway, θα δω αύριο τι θα με χρεώσουν αναλυτικά και θα σας πω...

Σε αντιπροσωπεια Θεσσαλονικης θελουν εργατικα μονο για αλλαγη λαδιων 54 ευρω!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω,το κερδος ειναι μεγαλο.αγορασα 1 τετραλιτρο mobil 1 esp formula στην τιμη των 49,19 ευρω.στην αντ/πια αφενος δεν υπαρχουν αφετερου αν υπηρχαν θα τα χρεωναν πολυ παραπανω.

Link to comment
Share on other sites

Ηθελα και να μοιραστω μια εμπειρια μου μαζι σας οσον αφορα για το χρονο αλλαγης των λαδιων με μια πρωην μου που ειχε opel corsa και ελεγε ο κατασκευαστης νομιζω 15000 η 30000 αλλαγη.Αποτελεσμα το αμαξι να χτυπησει καδενα.Εχω μιλησει με τον μηχανικο μου που ειναι και καιρο φιλος και η πολιτικη που ακολουθουνε οι εταιρες στον τομεα αυτο εχουν σαν σκοπο να βγαλουνε κερδος απο μεσομακροπροθεσμες η και βραχυπροθεσμες βλαβες στο μοτερ απο λαδια με πολλα χιλ.Η δικια μου το ειχε παθει στα 45000 χιλ.Εγω προσωπικα θα τα αλλαζω καθε 10000χιλ και θα εχω το κεφαλι μου ησυχο.Ειναι προτιμοτερο απο το να ψαχνομαι σε προγραμματα και διαφορα τετοια διοτι εμβαθυνω και σε θεματα ουσιας.

Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω και κατι πάνω σ'αυτό? Πόσα λίτρα να πάρω απο έξω και να τους τα παω για αλλαγη λαδιών?

ένα 4λιτρο φτάνει? ή θέλει 5 λίτρα και χωράει 4,5 ? δεν θύμαμαι και απο το manual, sorry!

Ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

αν εχεις το 122αρι τοτε 4 λιτρα αρκουν.αν εχεις το 160αρι τοτε παρε 5 λιτρα.πριν λιγο αλλαξα λαδια και φιλτρο λαδιου(122αρι) και πηρε ενα 4λιτρο ακριβως.αν και πιστευα/ω οτι περνει λιγοτερο.ετσι τουλαχιστον αναφερει το elsa(3,6 λιτρα).

Edited by joop.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους

Πριν δύο μήνες απέκτησα ένα Scirocco 122ps και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος από το αυτοκίνητο.

Επείδή όμως ήμουν πάντοτε άνθρωπος της καλής συντήρησης του αυτοκινήτου θα ήθελα να ρωτήσω:

Στην αντιπροσωπεία μου είπαν τα πρώτα λάδια να τα αλλάξω στα 15.000 χλμ., νουμερο υπερβολικά μεγάλο, κατά τη γνώμη μου, για πρώτη αλλαγή λαδιών.

Εγώ λοιπόν σκέφτομαι να τα αλλάξω στα 7.500 χλμ μαζί με φίλτρο ώστε να έχω το κεφάλι μου ήσυχο.

Η αλλαγή μπορεί να γίνει σε αντιπροσωπεία ή σε κάποιο συνεργείο φίλου*, πάντοτε με λάδια Castrol που συστήνει η VW και με γνήσιο φίλτρο λαδιού.

*Αν γίνει η αλλαγή σε συνεργείο φίλου, τα παλιά λάδια θα τα βγάλω ρουφηχτά ώστε να μην φανεί κάποιο σημάδι από κλειδί στην τάπα του κάρτερ στο σερβις των 15.000 χλμ στην αντιπροσωπεία και μου πουν τα δικά τους...

Το πρόβλημά μου όμως είναι ότι πολλοί μου έχουν πει να μην τα αλλάξω διότι τα λάδια του εργοστασίου είναι τα καλύτερα για στρώσιμο. Οπότε δεν ξέρω τι να κάνω...

Σήμερα, το αυτοκίνητό μου έχει περίπου 3.500 χλμ.

Θα ήθελα να ακούσω τις γνώμες σας, μήπως καταφέρω και πάρω μία απόφαση...

Το μόνο σίγουρο είναι, ότι ότι και να επιλέξω, δε θα προκαλέσω πρόβλημα στον κινητήρα. Είναι καθαρά θέμα ψυχολογικό...

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά!

γιατι θεωρεις υπερβολικο να αλλαξεις λαδια στα 15000; μου θυμιζεις εναν παππου που ελεγε πως δεν εμπιστευεται το υδραυλικο τιμονι! επισης ενας συμφοιτητητς μου Αθηναιος απο Βουλα (εχει σημασια) οταν το 93 πηρα το GTI II μου ελεγε πως ειναι μεγλαο λαθος που εχει υδραυλικο τιμονι και 16 βαλβιδες γιατι με το τιμονι δεν εχεις την αισθηση του δρομου και με τις 16 βαλβιδες αν παθει κατι το μοτερ θα αλλαζεις 16 αντι 8 βαλβιδες!!!

εγω τωρα εχω ενα GTI V 3μιση χρονια. το σκιζω. αλλαγη λαδιων στα 15000 χωρις κανενα προβλημα. φιλςο τα αλλαξε στα 20,000 κανενα προβλημα.

φιλος με golf 20ετιας τα αλλαξε στα 150.000 και μετα ξανα στα 180.000!!! κανενα προβλημα.

ηρεμησε. απλα κοιτα τη σταθμη μηπως χρειαστει συμπληρωμα, εμενα μου εβγαλε μηνυμα στην οθονη plus στα 13500 και συμπληρωσα.

Link to comment
Share on other sites

ειχα παρει σε μια αντιπροσωπεια για αλλαγη λαδιων και μου λενε 140 μαζι με σερβις..ομως ειναι περιττο το σερβις.αλλα λενε δεν γινεται.αργοτερα ξεψαρωμενος περνω τηλεφωνο σε μια αλλη αντιπροσωπεια και τους λεω αν μπορω να κανω αλλαγη λαδιων χωρις σερβις (μονο αυτο ειπα), και μου απαντησαν βεβαιως και μπορεις.

ωραια.

αγορασα λαδια τα castrol 5w-30 EDGE 4 λιτρα μεσω ιντερνετ 53 ευρω και εδωσα αλλα 13 για τα εργατικα.φιλτρο δεν αλλαξα.

ωστοσο το ενα μπουκαλακι μου το επεστρεψαν γεματο ή μισογεματο.

και με προβληματισε λιγο αυτο.4 λιτρα δεν παιρνει;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.