Jump to content
pyragelos

Αδεια Κυκλοφοριας

Recommended Posts

Ηρθε η ωρα να κανω τα χαρτια για την αρση παρακρατησης της αδειας κυκλοφοριας.Αφου,λοιπον εγιναν ολα κανονικα περιμενα περιπου 3 μηνες να με παρουν απο τα ΚΕΠ να ερθει η καινουργια αδεια.Με πηραν τηλεφωνο και μου λενε οτι ηρθε.

Παω,με χαρα,να τη παραλαβω και μου δινουν ενα εκτυπωμενο χαρτι Α4.

Ρωταω τη κυρια

-"που ειναι η αδεια?"

-"Διαβασε",μου λεει.

Εγραφε αντιγραφο αδειας κυκλοφοριας.Μη τα πολυλογο,μου εξηγησε οτι το υπουργειο δεν εχει λεφτα και καταργησε τις αδειες!

Τωρα δινουν ενα χαρτι με στρογγυλη σφραγιδα!

και που σαι ακομα.... :thumbsup:

Εχει τυχει να ακουσετε κατι παρομοιο?

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κουφό. Εγώ το καλοκαίρι έκανα άρση παρακράτησης στο ΚΕΠ και ταυτόχρονη αλλαγή διεύθυνσης. Είπαν ότι θα με πάρουν τηλέφωνο, δεν πήραν. Πήγα μετά από 1,5 μήνα και παρέλαβα την καινούργια άδεια. Όλα ωραία, όλα καλά αλλά από το υπουργείο ξέχασαν να κάνουν την αλλαγή διεύθυνσης. μην τα θέλω και όλα δικά μου ...

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο και καλο θα ειναι να το ψαξεις λιγο παραπανω.Μηπως σου εδωσε καποιο προσωρινο χαρτι,οπως τοτε με τις πινακιδες που δεν ειχαν κοψει και πας και παρεις μετα την κανονικη σου αδεια.

Link to comment
Share on other sites

Πολυ περιεργο και καλο θα ειναι να το ψαξεις λιγο παραπανω.Μηπως σου εδωσε καποιο προσωρινο χαρτι,οπως τοτε με τις πινακιδες που δεν ειχαν κοψει και πας και παρεις μετα την κανονικη σου αδεια.

Με διαβεβαιωσε οτι δεν ειναι προσωρινο,ουτε προβλεπετε να αλλαξει αυτη η οδηγια.

Παρολα αυτα θα ρωτησω και αλλου και θα σας ενημερωσω.

Link to comment
Share on other sites

Εγραφε αντιγραφο αδειας κυκλοφοριας

εμενα αυτο θα με εκανε αυτοματως να θελω το original ,μου κανει χαρη να παω και στην αθηνα για την πραγματικη αδεια...

σεναριο επιστημονικης φαντασιας.....αυτο αποτελει υλικο για το αμαν παντως...φοβερο σκιτσακι θα ηταν.....καπου σε ορεινο δρομο της δυτικης ελλαδας προς τ ασυνορα με πολυτελειας αυτοκινητο...

αντε μετα να εξηγεις σε στρουμφ επαρχιας οτι αυτο το α4 δεν το εχεις φτιαξει εσυ στον υπολογιστη σου ενχρωμο και να εξηγησεις οτι δεν εισαι ελεφαντας...σε βλεπω αν ερθεις προς δυτικη ελλαδα να περνας κανα 6 ωρο σε κρατητηριο ως υποπτος για κλοπη αυτοκινητου.....μεχρι αποδειξεως του εναντιου ,ελπιζω φυσιογνωμικα να μοιαζεις με ελληνα και οχι κανα ιταλο μαφιοζο...βασικα να ξερεις οτι ο ελεφαντας να του πεις του οργανου ειναι μεγαλος και γκρι..

εδω ειναι σαιτινια και κατι τετοια ειναι σιγουρο οτι πας μεσα.. για πλαστογραφια για αρχη και μετα για κλοπη ... τυχερεεεε....

ειναι και αλλοι σαν και εσενα με α4? ...η μονο σε εσενα ετυχε σε ολη την ελλαδα,? για ψαχτο....

εγω τρεις μηνες πριν πηρα κανονικη απο αθηνα

φιλικα και χαριτολογωντας..

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφνο στο υπουργειο μεταφορων και μου ειπαν οτι ειναι θεμα νομαρχιας.

Πηρα τηλεφωνο στη νομαρχια.

Μου ειπαν οτι δεν εχουν καταργηθει η κλασσικες αδειες,αλλα "εσυ εχεις τη καινουργια.την μηχανογραφημενη.Μην ανησυχεις."

Αραγε εχουν ενημερωσει τα στρουμφακια ή θα εχω τρεχαματα........σε περιπτωση ελεγχου :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφνο στο υπουργειο μεταφορων και μου ειπαν οτι ειναι θεμα νομαρχιας.

Πηρα τηλεφωνο στη νομαρχια.

Μου ειπαν οτι δεν εχουν καταργηθει η κλασσικες αδειες,αλλα "εσυ εχεις τη καινουργια.την μηχανογραφημενη.Μην ανησυχεις."

Αραγε εχουν ενημερωσει τα στρουμφακια ή θα εχω τρεχαματα........σε περιπτωση ελεγχου :whistling:

ο θεος να σε φυλαει φιλε! παρε ενα τηλ σε μια περιοχη

σε ακρη της ελλαδας σε τροχαια και ρωτα τι ενημερωση

εχουν...! αν δεν εχουν κρατα το τηλ τους πηγαινε στη

νομαρχια η μηχανολογικο και ριχτα τους αφου κανεις

κ ενα τηλ στην τροχαια του σουφλιου η της κρυσταλοπηγης

για να ξερουν τι ωραια που δουλευουν στην ελλαδα ολα και

απαιτησε την αδεια οπως ηταν!

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι καινούργιες άδειες έτσι είναι!! Εγώ το παρελαβα το δικό μου τέλος Ιουλίου με Α4 χαρτί και μου είπαν από την αντιπροσωπεία να έχω το νου μου μήπως και αλλάξουν τις άδειες πάλι σε κλασσικές πράσινες!!! Φήμες λένε πάντως ότι ο μ@λ@κο-υπεύθυνος/ανευθυνος και ταλαιπωρημένος από όλες αυτές τι περικοπές υπάλληλος ξέχασε να παραγγείλει το ειδικό αυτό πράσινο χαρτί με νανοτεχνολογια από τη NASA και να τα αποτελέσματα κύριοι!!!!! ( χωρίς Πλάκα πάντως το χαρτί αυτό λέει έρχεται από Γερμανία, τώρα τι ισχύει;; Ο Θεός κ η ψυχή τους!!!!)

Link to comment
Share on other sites

...Θες να κλαψεις ? Κυριες και κυριοι μεγαλο ποσοστο χαρτικων του δημοσιου προμηθευεται απο εταιρια με εδρα τουρκια....και μιαλω για τα ειδικα χαρτια........αυτη ειναι η καταντια μας....ο θεος να μας φυλαει πραγματικα οτι εγινε 2 χρονια τωρα ηθελε διδακτορικο ηλιθιοτητας για να τα κανει καποιος...Εγω πηγα να αλλαξω το παλιο διπλωμα ...σε νεο με καρτα πλαστικοποιημενη κτλ....και η κυρια που πηγα μου ειπε οτι δεν δικαιουμαι...και κατι τετοια...διαβαζω την οδηγια στο ιντερνετ την εκτυπωνω και ξαναπαω...μαντεψτε! Ειχε φυγει για 16 μερες διακοπες την επομενη ... Μπορουσε να μου το πει θα την καταλαβαινα...

ΥΓ. Το παλιο μου διπλωμα κατα τον ελεγχο που εγινε απο τροχαια τους επεσε κατω και εβρεχε και εχει γινει ...@#%@ δικαιουμαι δωρεαν αλλαγη ξερει καποιος ? ...Εαν επικοινωνησω με την τροχαια που εγινε ?

Edited by thanos katsas
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μάλλον στο υπουργείο δεν εχουν την κλασσική πράσινη άδεια κυκλοφορίας και εκδίδουν λευκό α4 με στρογγυλή. Επίσης ο αντιπρόσωπος μου ανέφαρε ότι μάλλον θα ειδοποιειθούμε -μάλλον-. Έχετε κάτι νεότερο?

Link to comment
Share on other sites

Στην περίπτωση που η αντιπροσωπεία που έχεις αγοράσει το αμάξι έχει κλείσει τί ακριβώς γίνεται? Τι θα πρέπει να κάνω για να γίνει άρση της παρακράτησης?

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ κατά την παραλαβή του αυτοκινήτου από την αντιπροσωπεία μου είπαν ότι μάλλον στο υπουργείο δεν εχουν την κλασσική πράσινη άδεια κυκλοφορίας και εκδίδουν λευκό α4 με στρογγυλή. Επίσης ο αντιπρόσωπος μου ανέφαρε ότι μάλλον θα ειδοποιειθούμε -μάλλον-. Έχετε κάτι νεότερο?

Τα ίδια ακριβώς. Μια φωτοτυπία μου έδωσαν και μένα. Εέκανα και δυο αντίγραφα στο scanner τα πήγα στο κεπ και τώρα κυκλόφοράω με αυτα

Link to comment
Share on other sites

σημερα πηρα την καινουργια αδεια για το γκολφ του πατερα μου υστερα απο 6 μηνες με χαρτι α4 προσωρινο λογω ελλειψης χαρτιουπρασινου.............επαθα κριση οταν το ειδα,τα χωσα στον πατερα μου οτι εχασε την αδεια καιτωρα που γυρισα ελλαδα εμαθα οτι την εποχη που καναμε την μεταβιβαση εμεις τον γεναρη δεν υπηρχε χαρτι πρασινο για εκδοση αδειας.....χθες πηγα με το προσωρινο και σε 5 λεπτα μου ειχανε δωσει την κανονικη αδεια και ηρεμησα...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.