Jump to content
poen

New Ibiza Cupra

Recommended Posts

Κατι υποθηκε παραπανω για punto gt..Η αληθεια ειναι οτι,ΩΣ ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΟΧΟΣ, αν το θεσεις τεχνολογικα ηταν πολυ μπροστα για την εποχη του...φρενα τελεια..γρηγορο τιμονι,ωραιο κιβωτιο και ενα μοτερ που ηταν εκρηξη!επισης αν το οδηγουσες με ηρεμες κινησεις εστριβε τελεια..εγω του φορουσα bilstein+eibach+αντιστρεπτικες..εκανα πολλα αμαξια να μην ακολουθουν..ακομη και αλλης κατηγοριας.

Εχει υποθει πολλες φορες στα περιοδικα "Οποιος δεν εχει οδηγησει εστω και μια φορα PUNTO GT,απλα δεν εχει οδηγησει γρηγορο αυτοκινητο(κυριως σε αισθηση)!

Το cupra ειναι μικρο,σπορ,ανηκει σε αλλη εποχη,αλλα το περιμενα ποιο σπορ σε συμπεριφορα..και ποιο γρηγορο...με προβληματιζει και μενα που δεν βγαινει manual..αλλα τι να κανουμε!!

Παντως αποτι φιανεται πρακτικα δεν εινια τοσο γρηγορο...

Το θεωρητικα πιο αργα ειναι πιο γρηγορο...ABARTH ESSEESSE,στριβει,εχει φρενα,εχει δυμανη+κιβωτιο...οτι χρειαζεται δηλ!

Οποτε προσωοικα θα διαλεγα η το GP Abarth esseesse η την Mi.To QV..

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το 500αρακι ειναι καπως ακυρο στην ολη συγκριση!!!απλα το cupra απ'οτι καταλαβα ειναι πιο allaround...

Link to comment
Share on other sites

ενταξει το 500αρακι ειναι καπως ακυρο στην ολη συγκριση!!!απλα το cupra απ'οτι καταλαβα ειναι πιο allaround...

Συμφωνω...αλλα εχω το κολλημα που λεγαμε παραπανω με τα seat! :yahoo:

[Off topic]

Fiat 500 abarth esseesse!με απιστευτες επιδοσεις για την κατηγορια του..(σκεφτειτε το τεσταρουν με clio rs!!!),πολυ εμφανιση μεσα και εξω...προβαλει ενα πολυ ακριβο σπορ supermini αυτοκινητο...

Link to comment
Share on other sites

Κατι υποθηκε παραπανω για punto gt..Η αληθεια ειναι οτι,ΩΣ ΠΡΩΗΝ ΚΑΤΟΧΟΣ, αν το θεσεις τεχνολογικα ηταν πολυ μπροστα για την εποχη του...φρενα τελεια..γρηγορο τιμονι,ωραιο κιβωτιο και ενα μοτερ που ηταν εκρηξη!επισης αν το οδηγουσες με ηρεμες κινησεις εστριβε τελεια..εγω του φορουσα bilstein+eibach+αντιστρεπτικες..εκανα πολλα αμαξια να μην ακολουθουν..ακομη και αλλης κατηγοριας.

Εχει υποθει πολλες φορες στα περιοδικα "Οποιος δεν εχει οδηγησει εστω και μια φορα PUNTO GT,απλα δεν εχει οδηγησει γρηγορο αυτοκινητο(κυριως σε αισθηση)!

Το cupra ειναι μικρο,σπορ,ανηκει σε αλλη εποχη,αλλα το περιμενα ποιο σπορ σε συμπεριφορα..και ποιο γρηγορο...με προβληματιζει και μενα που δεν βγαινει manual..αλλα τι να κανουμε!!

Παντως αποτι φιανεται πρακτικα δεν εινια τοσο γρηγορο...

Το θεωρητικα πιο αργα ειναι πιο γρηγορο...ABARTH ESSEESSE,στριβει,εχει φρενα,εχει δυμανη+κιβωτιο...οτι χρειαζεται δηλ!

Οποτε προσωοικα θα διαλεγα η το GP Abarth esseesse η την Mi.To QV..

κοιτα το μοτερ του gt ηταν στην ουσια μια τροποποιηση ενος ιδιου μοτερ απο την δεκαετια του 70 καπως ασχημο και με αρκετα προβληματα...ημουν και εγω κατοχος βλεπεις....σιγουρα για την εποχη του ηταν πυραβλακι αλλα σε χερια ανιδεου ηταν ενας καλος και θεαματικος τροπος να αυτοκτονησεις...φρενα οντως ειχε πολυ καλα οπως επισης και κρατηματα!!!

Link to comment
Share on other sites

κοιτα το μοτερ του gt ηταν στην ουσια μια τροποποιηση ενος ιδιου μοτερ απο την δεκαετια του 70 καπως ασχημο και με αρκετα προβληματα...ημουν και εγω κατοχος βλεπεις....σιγουρα για την εποχη του ηταν πυραβλακι αλλα σε χερια ανιδεου ηταν ενας καλος και θεαματικος τροπος να αυτοκτονησεις...φρενα οντως ειχε πολυ καλα οπως επισης και κρατηματα!!!

ηταν αν θυμαμαι καλα απογονος του F.I.R.E.!

το πιο πετυχυμενο μοτερ τησ FIAT (χωρις κανενα προβλημα σε νορμαλ μορφη!)...

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως οπως και αρκετο κοσμο με χαλαει λιγακι η εμφανιση του...απο επιδοσεις για τα κυβικα του καλο..αλλα δεν ξερω κατα ποσο σηκωνει βελτιωση αφου ηδη εχει αρκετα για τα κυβικα του...

Link to comment
Share on other sites

Το ibizaκι το Cupra είναι πάρα πολύ γρήγορο και λογικά θα πέρνει την ίδια βελτίωση με τα δικά μας TSI δλδ μέχρι 250 άλογα μαχ, με τόσα βέβαια θα είναι πυραυλάκι, αλλά καμία σχέση με το παλιό, με το 20vt, που ξέρουμε όλοι μέχρι πόσο φτάνει....

Αυτό που με χάλασε εμένα όταν πήγαμε μαζί με ένα φίλο να το δώ, ήταν η κατώτeρη ποιότητα, από τα VW και το πολύ μικρό εσωτερικό σχεδόν, ακούμπαγαν οι όμοι μας.Για κανα πιτσιρικά που θέλει γκάζια και δεν τον πολυ νοιάζουν τα υπόλοιπα μιά χαρά είναι.

Πιο συμφέρουσα αγορά όμως μου φαντάσει το FR με ποιο κάλό value for money.

Link to comment
Share on other sites

Ποσο εχει το FR???παντως το Cupra εχει 22700 αρχικη-2000(εκπτωση seat)+5 χρονια εγγυηση!

Δηλ...χοντρικα με 21500 με εξοδα..(τελη...πινακιδες)!

Χθες βραδυ εκανα βολτα με ενα Cupra..και ειχα και την ευκαιρια να το οδηγησω...

Αυτο που εχω να πω ειναι οποιος εχει σκοπο να αγορασει αυτη την στιγμη ενα αμαξι να το παρει σιγουρα DSG!

Ενταξει καμια σχεση με το DSG του Edition30,το οποιο οταν το οδηγησα πραγματικα τρελαθηκα με την αμεσοτητα του!

Ειναι γρηγορο παντως σαν αμαξι..και σταθερο...αλλα πιστευω με αυτα τα χρηματα μπορεις να παρεις κατι καλυτερο..π.χ.207RC(πραγματικα τελειο και με πολυ καλο κινητηρα...)!!

και για μετα πλεον την Mi.To QV ή το GP abarth essesse!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επειδη πηγα κ το οδηγησα,μπορω να πω οτι ειναι ιδανικο για εναν που απλα θελει γκαζια σε αυτο το κοστος,αλλα δε μαρεσε καθολου μεσα.προτιμω να παρω το polo 105 αλογα κ να το φορτωσω κ οθονες αφης κ κλιμα κλπ κ να φτασει 19.000 παρα αυτο. Επισης νομιζω οτι πιο προσιτο ειναι το FR (εμενα δε μαρεσουν κ τα 3θυρα για πρακτικους λογους),αλλα κ τα 180 αλογα μου φαινονται υπερβολη...

Μια απορια εχω ομως: με 40αρι προφιλ κ 17αρα ζαντα σε τετοια αμαξια,δε θα σου μενει το λαστιχο στο χερι (για να μην πω ολη η ροδα),με τους κωλοδρομους που εχουμε?

Link to comment
Share on other sites

ειμαι κατοχος fr εδω και περιπου 4 μηνες.η ποιοτητα του αυτοκινητου ειναι παραπολυ καλη και το εσωτερικο του νεανικο πολυ....οσο για το μοτερ δεν εχω να πω κατι καινουριο....δυναμη πολυ...το dsg ειναι εκει παντα για να σε κανει να χαμογελασεις...και αν βαλεις σε ενα fr το προγραμμα του cupra....σιγουρα στελνεις για υπνο πολλα fiat kai alfaromeo και φυσικα το OPC

Link to comment
Share on other sites

αν εισαι της φιλοσοφιας περι ποιοτητας πλαστικων κλπ μην πας καθολου ειναι για τελειως διαφορετικο αγοραστικο κοινο το αμαξι!!!! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Raven το ξερεις οτι ειμαι υπερ των παραπανω.

το θελα ειναι πως δεν παω για αγορα... δεν ειμαι σε οικονομικη φαση δλδ για κατι τετοιο..

παω ποιο πολυ να δω τι δυναμη εχει σε αναλογια με το βαρος του και το Dsg.

να πω την αληθεια τα κριτηρια μου για ενα αμαξι εχουν αλαξει πλεον.

ωταν πηρα το 122αρι μου ηταν ποιο πολυ η εσωτερικη/εξωτερικη εμφανιση ποιοτητα κατασκευης.

σημερα δεν ειναι ποια αυτα.. χαχαχαχαχα.

η μαλλον ειναι απλα δεν παιζουν το βασικοτερο ρολο. παιζει τωρα στο παιχνιδι και το θεμα δυναμης.

δλδ αν ηταν σημερα να παρω κατι οπως εχουν τωρα τα πραγματα αν και τοπ επιλογη για εμενα το scirocco 2.0 το οποιο φανταζει μακρινο ονειρο με τα δεδομενα που εχουμε.

θα το σκευτομουν σοβαρα για το cupraki. αληθεια και χωρις ντροπη. λες να με ενθουσιασει τοσο και να μπω στο λουκι? sillyhorse1rb5.gifsillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω φιλε μου με ολα αυτα τα ηλεκτρονικα μπιχλιμπιδια πραγματικα δεν ξερω...το esp δεν απενεργοποιειται το dsg ειναι 7αρι αρα lc δεν υφιστανται και συνεπως μονο παιχνιδιαρικο δεν θα ειναι!!!σιγουρα ομως θα ειναι σβελτο!!!με τα νεα δεδομενα παντως φορολογησης και τεκμηριου το σκεφτομαι πολυ σοβαρα (αν δεν μπορω να δηλωσω το διλιτρο πλεον) να χτυπησω ενα ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗΣ γενιας cupraki!!!αν μπορω να το δηλωσω ετσι οπως εγιναν τα πραγματα θα το κρατησω ΠΟΛΛΑ χρονια ακομα και σιγουρα δεν θα μεινει φπε :)

Edited by raven
Link to comment
Share on other sites

Εγώ Poen αν είμουν 20άρης θα το χτύπαγα σίγουρα, είτε το Ibiza είτε Polo, Corsa opc κλπ.

Συμφωνώ για το ibiza και για το polo!!!Αλλά όχι για το opc γτ οδηγός opc(και δεν είναι μόνος που μου το έχει πει),είπε πως ο κινητήρας δεν έχει καλά μέταλλα όπως αυτά των tsi!!!Με αποτέλεσμα να σκάνε οι κινητήρες!!!!Σαν αμάξι είναι γα@@@το αλλά....!!!!!!

Όσο για τα άλλα 2 ΝΑΙ!!!!

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

Εγω που ειμαι 25αρης παντως,αν το GTI polo βγει σε λογικα λεφτα θα το τσιμπησω 5πορτο!!θαχω μικρο αμαξι που χρειαζομαι με γκαζι οποτε θελω!Αν φερεσαι εξυπνα ειναι πολυ καλος συνδυασμος. (βεβαια θα προτιμουσα ενα polo με λιγοτερα αλογα οπως το FR αλλα τι να κανουμε). ibiza να πω την αληθεια θα επαιρνα λιγο δυσκολα,καθαρα θεμα γουστου..προτιμω το 1.2tsi polo. μαρεσει πιο πολυ τοσο μεσα οσο κ εξω (παντα για 5θυρα)

Link to comment
Share on other sites

εκανα το test drive.

εβρεξα το βρακακι μου να πω την αληθεια στο πρωτο ανοιγμα που εκανα καθως το τεστ drive το εκανα πανω στην Εθνικη και κεντρικους δρομους της Λαρισας.

με ενθουσιασε πολυ το πως αντιδρουσε στο S πολυ νευρικο ετοιμο για ολα.

στο D ειναι απλα ψωφιο το βαζεις μονο αν θες να μην εχεις καταναλωση για εμενα. ταξιδι βολτα κλπ.

τωρα στο D manual ξανα εβρεξα το βρακι μου με τα pedal στο τιμονι καθως ειναι οτι καλυτερο εχει παιξει ΑΛΛΑ,

ψηλοξενερωσα με την αποκριση σε ανεβασα κατεβασμα καθως δινει την αισθιση να αργει καπως.

σε γενικες γραμμες μου φανηκε αρκετα καλο και ποιοτικο για seat. (μην αρχισεις να μου φωναζεις Raven αγαπη μου)

20700 με το κλειδι στο χερι + 700 ευρο οροφη. εχει και XDS δεν το ηξερα γενικα ο ανθρωπος της Seat πολυ καλο παιδι αλλα δεν ειχε ιδεα εγω του τα ελεγα και με κοιτουσε σαν alien στην αρχη. τη διαδρομη την καναμε μιση μιση και στο δικο μου μισο ειχε κολησει στο καθισμα και κρατουσε τη λαβη χαχαχαχαχαχαχα.

ΕΝ ΤΕΛΗ ΤΟ ΤΣΙΜΠΟΥΣΑ ΑΝΕΤΟΤΑΤΑ + revo και μια milltek και θα ηταν οπλακι

και απο τα καλυτερα που παιζουν στα χρηματα αυτα

αμα το εβγαζε και manual θα ηταν τελειο.

λιγο το πισω του ειναι σαν εκτροματακι αλλα δεν πηραζει οποιος το παρει θα το αγαπησει σιγα σιγα αχαχα

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Ποιο γρήγορο το Ίμπιζα ή το πειραγμένο Γκολφάκι σου ?

Αν δεν το αγοράσεις, θα το πρότεινες π.χ. σε φίλο σου?

Στο πίσω μέρος ούτε το Polo είναι καμία καλλονή, αλλά έχει πιο νορμάλ σχέδιο με πιο τετραγωνισμένα φώτα. Στα φώτα του Ίμπιζα έχει γίνει λίγο της Κορέας!

Πες και κάτι για καθίσματα, εσωτερικό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.