Jump to content
harryal

ΠΕΤΤΑΣ - Επισκευές ζαντών - προσωπική εμπειρία

Recommended Posts

Πάω Τρίτη 19/5 γιατί μία ζάντα ήταν εμφανώς στραβωμένη. Μου λέει ο τύπος (από το προσωπικό που έχει) "Μόνο αυτή να βγάλω ή να τις ελέγξουμε όλες;" Και λές λέω δε τις ελέγχουμε όλες;

Μετά από καμμιά ώρα, με φωνάζει μέσα ο κύριος Νίκος (φαντάζομαι εκ των αφεντικών) και μου λέει ότι οι 3 από τις 4 χρειάζονται επισκευή. Συμφωνώ, σε 1 ώρα είναι έτοιμες (σύνολο περίπου 2 ώρες αναμονή). Πληρώνω 75 ευρώ + ΦΠΑ και φεύγω.

Παρασκευή βράδυ ταξίδι προς Πάτρα. Το αυτοκίνητο μετά τα 80 χιλιόμετρα έτρεμε!!! Παίρνω τηλ. Σαββάτο πρωί:

Του περιγράφω το γεγονός και απαντάει ο ίδιος ο κος Πέττας:

"Ρε φίλε πρέπει να πας να σου κάνουν μία ζυγοστάθμιση"..

Το κλείνω...

Μετά από λίγο τον ξαναπέρνω τηλ. και του λέω:

-"Εδώ στο βουλκανιζατέρ, μου λένε ότι τη ζυγοστάθμιση έπρεπε να μου κάνετε εσείς αφού φτιάξατε τις 3 από τις 4 ζάντες!"

-"Ρε φίλε και να σου κάναμε σε 100χλμ. θα ήθελε και πάλι ζυγοστάθμιση!"

-"Επαγγεματίες είστε, δεν έπρεπε τουλάχιστον να μου το πείτε ότι πρέπει να κάνω ζυγοστάθμιση;"

-"Ρε φίλε τώρα τί να σου πω... ε θα το ξεχάσαμε!" (με ύφος του στυλ: Τί μου λές τώρα; .. ούτε με ενδιαφέρει!)

... Τα συμπεράσματα δικά σας! ...

Όταν ήταν να ελέγξουν και τις άλλες ζάντες ήταν επαγγελματίες. Μετά που έπρεπε είτε να κάνουν οι ίδιοι τη ζυγοστάθμιση είτε να με ενημερώσουν, ήταν άνθρωποι και το ξεχάσαν.... Και φυσικά ούτε για τους τύπους να πει "Έλα από Δευτέρα να σου κάνουμε μία ζυγοστάθμιση"...

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι!μερικοι επαγγελματιες οταν πιασουν φραγκα και κονομησουν για τα καλα μετα δεν ενδιαφερονται για τον πελατη και τις υπηρεσιες που παρεχουν.ειδικα αν μονοπωλουν στην αγορα ..... :lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι!μερικοι επαγγελματιες οταν πιασουν φραγκα και κονομησουν για τα καλα μετα δεν ενδιαφερονται για τον πελατη και τις υπηρεσιες που παρεχουν.ειδικα αν μονοπωλουν στην αγορα ..... :lol:

πες τα ρε φίλε!!!

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει απο φιλο μου οτι ο Πεττας δεν κανει ζυγοσταθμιση!!! Τωρα κατα ποσο ισχυει?????

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι!μερικοι επαγγελματιες οταν πιασουν φραγκα και κονομησουν για τα καλα μετα δεν ενδιαφερονται για τον πελατη και τις υπηρεσιες που παρεχουν.ειδικα αν μονοπωλουν στην αγορα ..... :D

και σιγα το μονοπωλειο....αλλοι 300 υπαρχουν στην α8ηνα!!!

εγω στον ΣΤΕΡΓΙΟ εμεινα οχι απλα ικανοποιημενος αλλα οτι καλυτερο μπορουσε να κανει πανω στην δουλεια του!!!

βαψιμο ισιωμα και ζυγοστα8μιση χωρις να το ζητησω 240 ευρο κομπλε,δωρο φρεσκαρισμα (βαψιμο) δαγκανες και περιμετρικα τις δισκοπλακες!!!

αξιζει την καλυτερη διαφημηση ο αν8ρωπος!!!

Link to comment
Share on other sites

harryal, σε αυτόν που λες είχα πάει κι εγώ μία ζάντα για έλεγχο και ενώ δεν είχε ούτε μια γρατζουνιά, κατάφερε και την έκανε πουτ@ν@. Το έπαιζε βέβαια τρελίτσα αλλά του είπα πως αν με ξαναδεί να μου γράψει.

Εμείς όμως φταίμε που εμπιστευόμαστε την περιουσία μας σε λάθος ανθρώπους. Όταν (αν) καταλάβουμε οτι εμείς έχουμε την επιλογή, θα είναι καλύτερα...

Με την ευκαιρία, όποιος ξέρει ας προτείνει καναν σωστό στο είδος.

Link to comment
Share on other sites

harryal, σε αυτόν που λες είχα πάει κι εγώ μία ζάντα για έλεγχο και ενώ δεν είχε ούτε μια γρατζουνιά, κατάφερε και την έκανε πουτ@ν@. Το έπαιζε βέβαια τρελίτσα αλλά του είπα πως αν με ξαναδεί να μου γράψει.

Εμείς όμως φταίμε που εμπιστευόμαστε την περιουσία μας σε λάθος ανθρώπους. Όταν (αν) καταλάβουμε οτι εμείς έχουμε την επιλογή, θα είναι καλύτερα...

Με την ευκαιρία, όποιος ξέρει ας προτείνει καναν σωστό στο είδος.

κατάλαβα....

εν τω μεταξύ ξέχασα να αναφέρω και άλλο κωμικοτραγικό!.... όταν μου τοποθέτησε τα λάστιχα, μου έβαλε ένα που ήταν αρχικά πίσω μπροστά! ...

...

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω πάει στο συγκεκριμένο μαγαζι πριν 3 χρόνια. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Οτι συμφωνήσαμε έγινε και με το παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Εγω έχω πάει στο συγκεκριμένο μαγαζι πριν 3 χρόνια. Έμεινα απόλυτα ικανοποιημένος. Οτι συμφωνήσαμε έγινε και με το παραπάνω.

Σπύρο, μπορεί εσένα να σου φέρθηκε ωραία, εγώ την δεύτερη φορά που πήγα (την πρώτη ήταν οκ), το σκυλομετάνιωσα.

Δεν το συνεχίζω γιατί μπορεί απλά να ήταν μεμονωμένο περιστατικό και δεν θέλω να φανεί πως έχω κάτι μαζί του.

Όποιος είναι ευχαριστημένος, μπορεί να τον προτιμά, πάντως εγώ δεν ξαναπάω.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρο, μπορεί εσένα να σου φέρθηκε ωραία, εγώ την δεύτερη φορά που πήγα (την πρώτη ήταν οκ), το σκυλομετάνιωσα.

Δεν το συνεχίζω γιατί μπορεί απλά να ήταν μεμονωμένο περιστατικό και δεν θέλω να φανεί πως έχω κάτι μαζί του.

Όποιος είναι ευχαριστημένος, μπορεί να τον προτιμά, πάντως εγώ δεν ξαναπάω.

Μπορεί να έτυχε δεν ξέρω. Απλά μεταφέρω την εμπειρία μου. Τίποτα άλλο. Αν χρειαζόταν και δε είχαν υποθεί αυτα που έχουν υποθεί παραπάνω θα ξαναπήγαινα :D

Link to comment
Share on other sites

Εγώ σήμερα μετά απο επίσκεψη-ερώτηση στο Στέργιο και στο Πέττα κατάλειξα στον Πέττα γιατί ο Στέργιος μου είπε ότι για ένα μικρό γδαρσιματάκι της ζάντας δεν θα είχε 100% επιτυχία στο μαμά χρώμα της ζάντας ο Πέττας αν και τοπική βαφή αντί 20 ευρώ που ζητούσε ο Στέργιος μου πήρε 15 ευρώ και την είχε σε 1,5 ώρα έτοιμη με τέλειο αποτέλεσμα και στην λεπτομέρεια ενώ ο Στέργιος μου είπε να πάω την επόμενη.Συνεπώς Πέττας.

Link to comment
Share on other sites

θυμασαι διευθυνση του καταστηματος Stergios;

Λεύκτρων 12 'η 13 ή 14 νομίζω στο Περιστέρι ,Μπουρνάζι,απο το Κηφισσό στο ρεύμα πρός Λαμία, αριστεράστην Κων/λεως.στο τρίτο στενό που θα δείς το κατάστημα Bed & Bath στο δεξί σου χέρι κάνεις δεξιά θα το δείς μπροστά σου στα δεξιά μετά από 30 μέτρα,Τηλ 2105900621

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια. πηγα πριν 2 εβδομαδες τις ζάντες μου για βάψιμο στον ΠΕΤΑ. Δεν έμεινα καθόλου ευχαριστημένος. Ενώ με διαβεβαίωσε οτι θα γινόντουσαν όπως πριν ( οπου τα μέταλα μέσα στο χρώμα αστράφτανε απίστευτα), τις παρέλαβα σχεδον ματ με ενα χρώμα σχεδον γκρι και με νερα σε καποια σημεία και φαίνονται σαν after market. Εκτός αυτού δεν ξερει τι ειναι ζυγοσταθμιση. οk, λεω την πατησα ας πρόσεχα. Προχθές πήγε ένα φιλαράκι να ισιώσει τις ζάντες του 18'' απο cooper S. χθες το απογευμα εμεινε απο λάστιχο στην Κηφισίας. Βγάλαμε τη ζάντα κ την πήγαμε σε βουλκανιζατερ στο κέντρο κ διαπιστώσαμε οτι έχανε αέρα μέσα απο το μέταλο η ζάντα κ οτι η ζάντα είναι για πέταμα και επίσης οτι έχει ένα σωρο περιστατικά απο ζάντες απο τον ΠΕΤΑ που μετα είναι για πέταμα. Απλά δηλώνω προσοχη ψάξτε το λίγο καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

paidia to Paulo ton Petta to gnorizo prosopika! exei to skafos tou sti Maurolimni sto Alepoxori!!! alla prin 3 ebdomades piga ston Stergio ( kanoniko onoma Biliris www.bilirisepiskeveszanton.gr-o Sterios htan ypallilos). Allaxa lastixa kai eipa na kano ena retouche stis zantes mou! o zantolastixas sta Melissia (Pantelis osoi xeroun) mou ekane foveri timi stalastixa (pirelli p zero rosso 225-40-18)=600euro kai sinergazetai me ton Biliri! mou isiose -ebapse (mauro nikel =230euro! h douleia tou teleia kai malista o zantolastixas mou eipe oti den tsigkouneutike kotholou sta ylika kai sto verniki!!! :rolleyes: mono parapono tis hthela 2 tonous pio skoures :frantics:

p.s giati den exoume merimnisei na sunergastoume me to sugkekrimeno magazi???? :money: fantazomai polloi apo mas exoume anagki apo mikroepiskeues kai bapsimata!! :rock: gia na to proothisoume.... :ike:

Edited by petrose Melissia
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα....εχω παει κ στους 2 Κυριους.Στον μεν Πεττα 2 φορες την μια για ισιωμα στην μια κ μου εβγαλε αχρηστες κ στραβες κ τις 4 κ λεω οκ επαγγελματιας ειναι θα ξερει 80ε κ ετοιμος...την αλλη φορα πεφτω σε ενα χαντακι κ στραβωνει η μια τη παω κ ηθελε κ κολλημα λεει γιατι εχανε κιολας τον αερα μετα την επισκευη 35ε...φαινοταν κομπλε...ολα αυτα κανα χρονο το πολυ πριν.αλλαζω λαστιχα πριν κατι μηνες κ λεω δεν παω στον στεργιο που ειχα ακουσει κ καλα λογια κ λεω ας παω κ βλεπω....ηξερα πως ηθελαν ενα φρεσκαρισμα κ ισιωμα ολες,μου τις βγαζει κ μετα απο 5 λεπτα με φωναζει κατω στο εργαστηριο κ μου δειχνει αυτη που ειχα ισιωσει μονη της την τελευταια φορα κ μου λεει αυτη δεν μπορω να στην φτιαξω ειναι φλυδα το στεφανι της κ δεν αναλαμβανω την ευθυνη γιατι μπορει να παθεις κατι...μου λεει η πας για αλλη η αλλαζουμε στεφανι(πισω-μεσα πλευρα ζαντας).τελος παντων ισωμα-νεο στεφανι στην μια κ ζυγοσταθμιση σε ολες ολα μαζι 130ε(20+20+20+70) αλλη αισθηση το αυτοκινητο κ πολυ καλυτερη πληροφορια στο τιμονι....για εμενα τεραστια διαφορα ο στεργιος.γιατι σε βλεπει μεμονομενα σαν πελατη.ο πεττας αν πας εχει τουλαχιστον στο περιστερι 6-7 αυτοκινητα απο εξω κ μεσα ολοι ειναι αλλοδαποι χωρις παρεξηγηση.κ κανει δουλεια του ποδιου για να τα προλαβει ολα....προσωπικη γνωμη κ φιλικα παντα...

Link to comment
Share on other sites

εγω παλι που του ειχα στειλει του πεττα τις ζαντες απο πατρα για βαψιμο,οτι κ να πω ειναι λιγο...η ζαντα ηταν βαμμενη μονο εξωτερικα η προσοψη της,ολη η υπολοιπη ηταν με το ασταρι...το ιδιο και στις αλλες 3...τι να πω,απλα θα επρεπε να ντρεπεται,συν οτι μετα απο 4 μηνες στις 2 ζαντες το βερνικι ξεφλουδισε :clapping: κριμα τα καλα λογια που λενε γι αυτον. δεν λεω μπορει να ειχε πολυ δουλεια,αλλα αντι για 10 μερες που εκανε να μου τισ στειλει,ας εκανε 20,οχι να μου τις στειλει ετσι!και για ολο αυτο εσκασα και 220 ευρω(γιατι ηταν και τα μεταφορικα) για δουλεια του ποδαριου. :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Που στα κομμάτια είναι αυτός ο Στέργιος? Ένα Site, ένα τηλέφωνο?

Oριστε stoilas....

Διευθυνση:Λευκτρων 13 Περιστερι

Τηλεφωνα:210-5716627,210-5727464

Σαιτ:http://www.bilirisepiskeveszanton.gr/index.html

Εγω σε αυτον τους στελνω τους πελατες μου γιατι κανει απο οτι εχω δει και μου εχουν πει πολυ προσεκτικη και καλη δουλεια. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως που τις είχα βάψει στο Πέττα μου είχε κάνει καλή δουλειά

αλλά τις είχε στείλει ο "ζαντάς" μου.. Ωστόσο δεν ξέρω αν φταίει ο

Πέττας ή το πληντύριο που το είχα πάει (λόγω χημικών που ρίχνουν στις

ζάντες) και με ένα πλύσιμο από γυαλιστερές έγιναν ματ. :whistle:

Link to comment
Share on other sites

Που στα κομμάτια είναι αυτός ο Στέργιος? Ένα Site, ένα τηλέφωνο?

ξεχνας γρηγορα ''φαρμακογλωσσα''....θα τις βαψεις τελικα;ψηθηκες στο χρωμα σαν το ζαντικο του Σταματη;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.