Jump to content
skarabaios78

Σκαστρα-μπαρομετρο

Recommended Posts

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζουμε με τι πιεση λειτουργει ο καθε κινητηρας σε σταθερο η overbooost!Για παραδειγμα εγω που εχω παραγγειλει με τα 160 ατια δεν εχω ενημερωθει,γνωριζω μονο οτι οι εργοστασιακες πιεσεις ειναι αρκρτα χαμηλες και για προστασια και μακροζωια αλλα τπτ παραπανω

Επισης για μια σκαστρα αν θα μπορουσε να τοποθετηθει για διακριτικο παντα θορυβο,ουτως η αλλως ειπαμε πως εχοθμε χαμηλες πιεσεις.

Για δωστε μας τα φωτα σας οι ειδικοι,εγω δεν ειχα ποτε τουρμπατο αμαξι και ειπα να το δοκιμασω στα πρωτα αντα μου

Link to comment
Share on other sites

θα ηθελα να ρωτησω αν γνωριζουμε με τι πιεση λειτουργει ο καθε κινητηρας σε σταθερο η overbooost!Για παραδειγμα εγω που εχω παραγγειλει με τα 160 ατια δεν εχω ενημερωθει,γνωριζω μονο οτι οι εργοστασιακες πιεσεις ειναι αρκρτα χαμηλες και για προστασια και μακροζωια αλλα τπτ παραπανω

Επισης για μια σκαστρα αν θα μπορουσε να τοποθετηθει για διακριτικο παντα θορυβο,ουτως η αλλως ειπαμε πως εχοθμε χαμηλες πιεσεις.

Για δωστε μας τα φωτα σας οι ειδικοι,εγω δεν ειχα ποτε τουρμπατο αμαξι και ειπα να το δοκιμασω στα πρωτα αντα μου

Δεν θυμάμαι ακριβώς ...νομίζω ότι είναι στο 1.0bar... μπορεί να είμαι όμως και τελείως λάθος... ας με διορθώσει κάποιος

Σκάστρα έχει..... εννοείς να βάλεις άλλη για λίγο περισσότερο θόρυβο?????

Link to comment
Share on other sites

ναι σαφως και εχει ,λαθος διατυπωση, εννουσα μια aftermarket για ενισχυση του ηχους στις αλλαγες,παντα με την προυποθεση οτι δεν θα βλαψει τον κινητηρα και οτι ηχιτικα θα εχει καποια διαφοροποιηση σε συγκριση με την εργοστασιακη

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν το αμάξι δουλεύει 0,6-1,2bar σύμφωνα με προγραμματιστή και μηχανικό του Παζαρόπουλου,που μιλάγαμε για προγράμματα και ότι σε ενα Scirocco 200ps το δουλεύουν με πίεση 0,9-1,45bar!Απροβλημάτιστα...και με εγγύηση δική τους;)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα...εδω και ενα μηνα εχω στα χερια μου ενα λευκο scirocco 160 ps....και ψάχνομαι και εγώ για να αλλάξω την εργοστασιακή σκάστρα..προσανατολίστηκα στη λύση της Greddy με την ονομασία Type RS Universal...από οτι μου είπα με μια μικρή πατέντα κουμπώνει καλά πάνω στο αυτοκίνητο...ΑΛΛΑ...μυ είπαν να περιμένω να δοκιμαστούν σκάστρες παάνω στο συγκεκριμένο...ούτε λόγος για τη Forge γιατί δημιουργεί προβλήματα...ενδεχομένως εκτός από της Greddy, να μπαίνει και της Blitz.... Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω σε αυτό το θέμα... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Παιδες καλημερα...εδω και ενα μηνα εχω στα χερια μου ενα λευκο scirocco 160 ps....και ψάχνομαι και εγώ για να αλλάξω την εργοστασιακή σκάστρα..προσανατολίστηκα στη λύση της Greddy με την ονομασία Type RS Universal...από οτι μου είπα με μια μικρή πατέντα κουμπώνει καλά πάνω στο αυτοκίνητο...ΑΛΛΑ...μυ είπαν να περιμένω να δοκιμαστούν σκάστρες παάνω στο συγκεκριμένο...ούτε λόγος για τη Forge γιατί δημιουργεί προβλήματα...ενδεχομένως εκτός από της Greddy, να μπαίνει και της Blitz.... Θα ήθελα τα φώτα σας πάνω σε αυτό το θέμα... :)

Κοίτα να βρεις κάποια που να κάνει σε Golf GT 170 που είναι πολύ περισσότερο καιρό στην αγορά.... άλλωστε ο κινητήρας είναι ακριβώς ο ίδιος

Link to comment
Share on other sites

¶ν θέλεις απλά να ακούς τη σκάστρα να κάνει τσούφ άστην όπως είναι και βάλε μιά εισαγωγή με φιλτροχοάνη, θα εκπλαγείς με αυτό που θα ακούσεις..... και θα κερδίσεις και λίγο στα ψηλά.

Link to comment
Share on other sites

Auto to polo gti an einai auto pou nomizw to kserw kala...arazei synexeia epi tis dekeleias apenanti apo ta palia joe weider ...epeidi kai egw eimai apo filadelfeia giauto to lew phantom....eksw apo to ekbous an legetai etsi....otan les apla na akouw ti skastra? tha akougetai i ergostasiaki ennoeis pio kala?

Link to comment
Share on other sites

Auto to polo gti an einai auto pou nomizw to kserw kala...arazei synexeia epi tis dekeleias apenanti apo ta palia joe weider ...epeidi kai egw eimai apo filadelfeia giauto to lew phantom....eksw apo to ekbous an legetai etsi....otan les apla na akouw ti skastra? tha akougetai i ergostasiaki ennoeis pio kala?

Αυτό το polo Gti είναι αυτό που νομίζεις και αράζει συνέχεια εκεί που λές γιατί εκεί είναι το σπίτι του... :):lol:

Αφού είσαι και γείτονας γιατί δέν κανονίζουμε να βρεθούμε και να ακούσεις στην πράξη τί εννοώ????

Εγώ έβαλα τη φιλτροχοάνη και ακούγεται σάν να έχεις την Greddy rs ανοιχτού.....

Link to comment
Share on other sites

Κοίταξε να δείς, εσύ δέν έχεις το ίδιο μοτέρ με εμένα, στο δικό μου ξέρω τί μπορώ να βάλω, στο δικό σου ότι κι άν σου πώ θα είναι θεωρητικό ή και λάθος.

Καλύτερα κοίτα τί βάζουν οι golf GT ή GTI που έχουν ίδιο με το δικό σου μοτέρ, αυτοί θα σε κατατοπίσουν καλύτερα.

Νομίζω πάντως πως έχει βγάλει μία καλή εισαγωγή για το δικό σου η Injen. Γιά ψάξτο λίγο και ρώτα και τους Golfάκηδες που ξέρουν καλύτερα.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως χθες που μίλησα με δικό μου άτομο στην αντιπροσωπεία μου είπε ότι η Κοσμοκάρ έχει δώσει οδηγία ο,τιδήποτε αλλάζει στο αυτοκίνητο σημαίνει αυτόματα και ότι χάνεις την εγγύηση...και όσον αφορά στα aftermarket προϊόντα με παρέπεμψε στην ΑΒΤ που μου είπε πως ότι φέρνουν είναι guarantee από Γερμανία αν και λίγο ακριβά.... :D

Link to comment
Share on other sites

Παίδες έχετε χάσει λίγο το θέμα σας. Δέν είπε κανείς ότι δέν κουμπώνουν οι σκάστρες αυτές στα δικά σας μοτέρ ούτε είπε κανείς ότι θα έχετε ένα σκασμό προβλήματα, φυσικά και μπαίνουν αλλά αυτό δέ σημαίνει ότι δουλεύουν και σωστά.... τί θέλεις δηλαδή, να ακούς τσούφ και να σε περνάει και το ΚΙΑ ή να ακούς λιγότερο τσούφ αλλά να δουλεύει σωστά το αμάξι σου???? Και στο δικό μου η Greddy type RS μιά χαρά μπήκε και ακουγότανε πολύ πωρωτικά αλλά με πέρναγε και η κουτσή μαρία....

Και σε πληροφορώ ότι με τη Forge 006 κλειστού τύπου και με τη φιλτροχοάνη ακούγεται σχεδόν ίδια με τη Greddy.... και γουστάρω καί πατάω και δουλεύει σωστά το αμάξι μου.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ phantom σκέφτομαι να καταλήξω σε αυτό που μου πρότεινες μόνο με τη φιλτροχοάνη, αφού η εργοστασιακή σκάστρα ακούγεται μεν αλλά όχι πολύ έντονα και αν όπως μου είπες εσύ βάζοντάς τη θα εκπλαγώ προτιμώ ακόμα να μην προχωρήσω σε πολλές αλλαγές...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Καλά, εσύ είπαμε έχεις και τη δυνατότητα να ακούσεις και πρίν τη βάλεις και να κρίνεις άν σου αρέσει....

Την άλλη εβδομάδα θα κατέβω την πέμπτη στην ανεπίσημη συνάντηση που υπάρχει στο ΣΕΦ, όσοι θέλετε ελάτε να το ακούσετε και να κρίνετε μόνοι σας.

Link to comment
Share on other sites

Μάστορα δέν τα ρωτάνε αυτά, αφού απο το ίδιο μέρος θα ξεκινήσουμε, στην πλάτη μου θα σε πάρω??? Δέ μου λές, ένα κόκκινο είναι το δικό σου? Το πάρκαρες 2 μέρες τώρα δίπλα απο το γήπεδο του Ιωνικού?

Τί εστί ανεπίσημη συνάντηση πέμπτης βράδυ θα το δείς εδώ, αλλά πιάσε τις σελίδες απο την αρχή, μή δείς μόνο το τέλος...

Εγώ στις 10 που κλείνω το μαγαζί θα ξεκινήσω για κάτω, σου στέλνω με pm το κινητό μου να με πάρεις να συνεννοηθούμε και να κατέβουμε παρέα.

Link to comment
Share on other sites

Οκ αδερφέ...το σημείωσα....όχι δεν είναι κόκκινο το δικό μου...είναι λευκό...σήμερα ανέβασα φωτογραφίες ...τσέκαρέ το......

η μονη εταιρεια που βγαζει κιτ σκαστρας για τους 1.4 κινητηρες tsi ειναι η bonalume. καμια αλλη σκαστρα δεν κανει για τον συγκεκριμενο κινητηρα. ο λογος?

η μεταφορα της πιεσης απο τον κομπρεσσορα στην τουρμπινα και το εγκεφαλακι που ελεγχει την πιεση αυτη μεσα στην σκαστρα! εκτος αν καποιος θελει να ταπωσει την εξαγωγη να αφαιρεσει την σκατρα και ετσι να μπορεσει να βαλει οτι θελει...!!!!

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εγώ έχω το 1.4 το 122ps από τι άκουσα εγώ δουλεύω με turbo όχι με compressor η "σκαστρα" HKS πιστεύετε να μου βγάλει προβλήματα? ωστόσο σκέφτομαι να του κάνω αναβάθμιση να αλλάξω μπιέλες πιστόνια k αλλα διαφορα και να του κοτσάρω μια k4 τουρμπίνα τι λετε?

<<απαγορευεται η χρηση Greeklish>>

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

λεμε να βαλεις ενα προγραμμα να πας για 155 αλογα και να βαλεις μια χωανη να γουσταρεις.

Και πολλα ειπε.. Εγω σ λεω μονο χωανη! Το προγραμμα ειναι ακριβο!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.