Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Ανακοινώσεις:

2η Παννελήνια Εκδρομή 2014: 25 & 26 Οκτωβρίου - Γύθειο Λακωνίας!

Έκτακτη Ανακοίνωση: Παραγγελίες προωθητικού υλικού.
~~~~~~
Μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε!
VIP μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε... περισσότερο!
Δείτε εδώ την προσφορά του νέου μας Χορηγού!

Vw Corrado

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
89 απαντήσεις στο θέμα

bit

bit

VWClub Member

• Members
  • 1421 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf2
Δημοσίευση Εικόνας
Δημοσίευση Εικόνας

koukouroukou

koukouroukou

VWClub Member

• Members
  • 1167 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf3
Σε ομορφια δεν εχουν καμια σχεση, δεν το συζητω καν.
Ομως ας σκεφτουμε και πιο πολλα πραγματα, οπως τεχνολογιες που κουβαλανε (τα 3αρια ειναι φουλ εξτρα-ενω τα 'Rados ειναι πιο γυμνα στις περισσοτερες των περιπτωσεων), τα 'Rados εχουν σασι mk2 και πολλα αλλα συνεπως ειναι πιο παλια.
Αρα στα ιδια λεφτα γιατι να μην παρεις κατι πιο καινουριο, και δυνατο ισως που μπορει να σου βγαλει λιγοτερα προβληματα?
Αντικειμενικα να το σκεφτουμε.

Rocpet

Rocpet

VWClub Member

• Members
  • 379 Δημοσιεύσεις
  • Interests:Restoring, tuning VWs.
  • Μοντέλο:Scirocco
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Roccos & Rados

Σε ομορφια δεν εχουν καμια σχεση, δεν το συζητω καν.
Ομως ας σκεφτουμε και πιο πολλα πραγματα, οπως τεχνολογιες που κουβαλανε (τα 3αρια ειναι φουλ εξτρα-ενω τα 'Rados ειναι πιο γυμνα στις περισσοτερες των περιπτωσεων), τα 'Rados εχουν σασι mk2 και πολλα αλλα συνεπως ειναι πιο παλια.
Αρα στα ιδια λεφτα γιατι να μην παρεις κατι πιο καινουριο, και δυνατο ισως που μπορει να σου βγαλει λιγοτερα προβληματα?
Αντικειμενικα να το σκεφτουμε.

Φίλε μου σε τεχνολοία τα corrado είναι πολύ μπροστά από την εποχή τους, ακόμα κι από
τα ΜΚ3.Όσο για το θέμα εξοπλισμού εννοείται πως τα corrado υπερτερούν και σ' αυτόν τον τομέα.Τα περισσότερα έχουν έρθει από εξωτερικό και είναι full extra.¶σε που τα συγκεκριμένα αυτοκίνητα είναι μια πολή καλή βάση για τρελές μετατροπές (βλεπε turbo) μιας κι ο εγκέφαλος των g60 έχει turbισιο πρόγραμμα, το ντιζάτο σαζμάν τους επιτρέπει να αντέχουν τα παραπάνω άλογα, τα φρένα τους έχουν μπεί σε πολλά 16ν και όπως και να το κάνουμε άλλο coupe και άλλο hatchback!!!

bit

bit

VWClub Member

• Members
  • 1421 Δημοσιεύσεις
για το σασσί ότι είναι ίδιο δε μπορώ να καταλάβω ποιός έχει βγάλει αυτή την φήμη. Το μόνο που έχουν ίδιο mk2 και corrado είναι τα 2 μπροστινα πατώματα. Από εκεί περά μοιάζουν σε διαστάσεις και σε σχεδίαση στα μπροστινά ράμφη αλλά είναι πολύ πιο ενισχυμένα παντού. Κολώνες είναι διαφορετικές. Μαρσπιέ είναι πιο ενισχυμένα. Έχουν και μπάρες στις πόρτες που σημαίνει και διαφορετική σχεδίαση της πόρτας σε σχέση με τις κολώνες.

Επεξεργάσθηκε από bit, 02 September 2006 - 20:34:20.

koukouroukou

koukouroukou

VWClub Member

• Members
  • 1167 Δημοσιεύσεις
lol...Τεσπα εχω δει αρκετα Rado που ανδιαφερομουν να αγορασω και αυτη ειναι η αποψη μου.Μερικα ουτε υδραυλικο τιμονι ειχαν.. lol

Τωρα οταν λες scirocco2 οτι μερικα ειναι πολυ καλα για μετατροπες.. εχω να σου πω οτι μπορει να ειναι καλα, αλλα οταν θες καπου στα 15Κ για να φτασει το αυτοκινητο οπως ηταν μεσα-εξω και μηχανικα..Ε, δεν το συζητω καν. :D

Rocpet

Rocpet

VWClub Member

• Members
  • 379 Δημοσιεύσεις

lol...Τεσπα εχω δει αρκετα Rado που ανδιαφερομουν να αγορασω και αυτη ειναι η αποψη μου.Μερικα ουτε υδραυλικο τιμονι ειχαν.. lol

Τωρα οταν λες scirocco2 οτι μερικα ειναι πολυ καλα για μετατροπες.. εχω να σου πω οτι μπορει να ειναι καλα, αλλα οταν θες καπου στα 15Κ για να φτασει το αυτοκινητο οπως ηταν μεσα-εξω και μηχανικα..Ε, δεν το συζητω καν. :heart:

Δηλαδή μου λες ότι αν θα πάρεις golf3 που στην ουσία βγήκε στη παραγώγη μόνο 2 χρόνια
μετά απο το corrado θα διαθέσεις λιγότερα για να το φτιάξεις όπως εσύ θές? :heart:
(Την άποψή μου σου λέω χωρίς να θέλω να φανώ ξερόλας.)
Υ.Γ. Όσο για το υδραυλικό μπορούσες να πάρεις από golf2 είναι ακριβώς το ίδιο και το βρίσκεις το πολύ 150ε κομπλέ.

bit

bit

VWClub Member

• Members
  • 1421 Δημοσιεύσεις
το μεγάλο καλό με το corrado είναι ότι θα ρίξεις λεφτά που ίσως κάποτε να έχουν αντίκρισμα. Αυτό, γιατί θα κρατήσει αξία το συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Τώρα για golf, είτε mk2 είτε mk3, "χαμμένα" $ είναι και τα ρίχνουμε μόνο για την #%$@$ μας.

tsitoum

tsitoum

VWClub Member

• Members
  • 41 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:OtherVW

για το σασσί ότι είναι ίδιο δε μπορώ να καταλάβω ποιός έχει βγάλει αυτή την φήμη. Το μόνο που έχουν ίδιο mk2 και corrado είναι τα 2 μπροστινα πατώματα. Από εκεί περά μοιάζουν σε διαστάσεις και σε σχεδίαση στα μπροστινά ράμφοι αλλά είναι πολύ πιο ενισχυμένα παντού. Κολώνες είναι διαφορετικές. Μαρσπιέ είναι πιο ενισχυμένα. Έχουν και μπάρες στις πόρτες που σημαίνει και διαφορετική σχεδίαση της πόρτας σε σχέση με τις κολώνες.

επειδη corrado εχω ολα αυτα που ειπες ειναι σωστα και κατι που ξεχασες: ειναι απο τα λιγα αμαξια που εχουν πισοχαρτο παντου μεχρι και στα φτερα ενω τα αλλα αμαξια εχουν μονο στο πατωμα.

koukouroukou- για να φτιαχτει αυτο το αμαξι μηχανικα στο εγγιομαι οτι δεν θελει και πολα φραγκα απλα λιγη καλη θεληση. αν σκεφτεις οτι μεχρι και τα πιστωνια + μπιελες απο την μανα του ειναι σφυρηλατα και το σασμαν του δεν καταλαβενει τιποτα

τωρα για τα ανταλακτικα που λετε οσο αφορα τα μηχανικα μεροι του corrado βρησκεις, αυτα που δεν βρησκεις αυκολα ειναι φτερα, πορτες, φαναρια και ολα αυτα τα τζιτζιρι μιτζιρι

Επεξεργάσθηκε από tsitoum, 20 April 2006 - 03:49:09.

koukouroukou

koukouroukou

VWClub Member

• Members
  • 1167 Δημοσιεύσεις
Αλλο το Corrado του 1990 και αλλο το Golf του 1997.

Ειναι "ηλικιακα" τα προβληματα, και σε πολλες περιπτωσεις "προβληματακια" οπως πχ να σου σπανε μικρα πλαστικα μεσα κτλ.

Ειπωθηκε οτι το Corrado θα κρατησει την αξια του αν πεσουν λεφτα..Ε ηρεμα, αν με τα ιδια λεφτα παιρνεις κατι πιο καινουριο σιγουρα δεν θα τα δωσεις στο Corrado αν δεν εισαι φαν, και αν δεν γουσταρεις να οδηγεις αμαξι 20 χρονων.
Το λεω αυτο εγω που ειμαι λατρης των Rados, να μην παρεξηγηθω.

Επεξεργάσθηκε από koukouroukou, 20 April 2006 - 11:30:13.

bit

bit

VWClub Member

• Members
  • 1421 Δημοσιεύσεις
¶μα το αυτοκίνητο είναι ομορφότερο, το ίδιο γρήγορο, το ίδιο άνετο, ίδια τιμή αγοράς γιατί να μην το προτιμήσεις για 5χρόνια διαφορά;;;; Λες και η γκόμενα που θα βάλεις μέσα, θα σου ζητήσει τα χαρτιά του αυτοκινήτου για να σου την πει που δεν πήρες το νεότερο golf mk3!

Και όπως είπα σε 10 ακόμα χρόνια το corrado θα είναι συλλεκτικό και εμείς θα ψάχνουμε να το δούμε στο δρόμο.

koukouroukou

koukouroukou

VWClub Member

• Members
  • 1167 Δημοσιεύσεις
Ποιος νοιαζεται για το τι θα πει ο καθενας!
Σημασια εχει οτι τα 5 παραπανω χρονια θα τα "πληρωσεις" κυριολεκτικα και μεταφορικα για να καλυψεις τις μικρες ζημιουλες που θα βγαλει το αυτοκινητο επειδη θα ειναι 5 ετων μεγαλυτερο.Ολο και καποιο πλαστικο θα σου σπαει, ολο και καποιο ηλεκτρολογικο θα σου προκυπτει, και αντε να το φτιαξεις.
Αυτη η διαδικασια σε μερικους μπορει να ειναι και ευχαριστη, δηλαδη το να φερνουν στα ισια ενα απο τα πιο ομορφα αυτοκινητα. Οταν ομως δεν υπαρχει το χρημα ακομη και ο χωρος να φτιαξεις 2-3 πραγματα στο αυτοκινητο σου, τοτε το ξανασκεφτεσαι.

Rocpet

Rocpet

VWClub Member

• Members
  • 379 Δημοσιεύσεις
Κοίτα φιλαράκι τα πλαστικά στο εσωτερικό δεν είναι και τόσο δύσκολο να τα βρείς.
Μην ξεχνάς πως το ταμπλώ του corrado είναι ίδιο με του passat 35i και οτι όλα τα vw από 90 εως 97 λίγο πολύ έχουν τον ίδιο σχεδιασμό στο εσωτερικό τους και κοινά περιφεριακά κομμάτια.π.χ. αεραγωγοί, χειριστήρια, ντουλαπάκια, βαπορέττες, λεβιεδάκια κλπ.Όπως είπε και ο φίλος τσίτουμ το μόνο δύσκολο είναι να βρείς λαμαρίνα.

packageme77

packageme77

VWClub Member

• Members
  • 9 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:OtherVW
Παιδιά πολλά έχουν ακουστεί και γραφτεί αλλά με το συμπάθιο και χωρίς παρεξήγηση θα ήθελα να γράψω δυο πραγματάκια.
Πρώτα απο όλα με την ίδια λογική που όλοι μας δίνουμε τα καλά και δυσεύρετα λεφτουδάκια μας στα αυτοκίνητα μας (οτι και αν είναι αυτά) και οι "απ'εξω " δεν το καταλαβαίνουν, ετσι και κάποιοι άλλοι θα τα ρίξουν σε ένα Corrado και κάποιοι άλλοι δεν θα το καταλάβουν.Δηλαδή αν αυτό το αυτοκίνητο είναι η κ@υλα σου Θα τα χώσεις με το παραπάνω.
Μερικές διευκρινίσεις για να μπουν κάποια πράγματα στη θέση τους.Ανταλλακτικά Φανοποιίας και εσωτερικού ίδια με άλλα αυτοκίνητα ΔΕΝ υπάρχουν.Κοινά ανταλλακτικά είναι μόνο κουμπάκια βιδούλες και τέτοιες αηδίες.Στα μηχανικά υπάρχουν πολλά κοινά.Αυτά τα λέω με πάσα σιγουριά γιατί έχω Corrado και γιατί έχω και το ΕΤΚΑ και ψάχνομαι συνέχεια.
Απο κει και πέρα έχω ξαναγράψει οτι το αυτοκίνητο αυτό ήταν,είναι και θα είναι ΜΟΝΑΔΙΚΟ.Δεν παίρνεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο με σκοπό να πάρεις τα λεφτά σου πίσω,όπως και δεν τα χώνεις σε ένα αμάξι με σκοπό να τα πάρεις πίσω όταν το πουλήσεις.Αυτο το αυτοκίνητο το παντρεύεσαι.
Πριν από ένα χρόνο πούλησα το Polo που είχα 6Ν,100 ΗP,11/99 ένα σχετικά καινούργιο ,καλοστημένο αυτοκίνητο και πήρα το Corrado.Το αγόρασα 6500 και έχω φτάσει τα 16000 και δεν του έχω κάνει ακόμα το ολικό βάψιμο που είναι στο πρόγραμμα.Με αυτά τα λεφτά θα μπορούσα να έχω πάρει ένα άλλο αυτοκίνητο ακόμα και καινούριο αλλά δε θα είχε αυτά που του έχω βάλει και πάνω απο όλα δεν θα ήταν CORRADO .Ενημερωτικά έχουν γίνει τα εξής ΓΕΝΙΚΟ service δηλ Ψυγεία,τρόμπες,σινεμπλόκ,λουριά,τεντοτήρες,συμπλέκτη και πολλά άλλα.Σαλόνι δερμάτινο,ουρανό αλλαγή,φιμέ,πηγή Alpine,Φανάρια μπροστινά Look BMW με Xenon,Ανάρτηση Bilstein PSS με ελατήριο H&R,Φρένα τετραπίστονα Brembo,Ζαντολάστιχα 17',Εξάτμιση απο το χταπόδι ανοξείδοτη στο Παπαδόπουλο με καταλύτη Americat κ.α.
Γιατί να πουλήσεις ένα τέτοιο αυτοκίνητο ??
Υ.Γ. Αν κάποιος θέλει πραγματικα να πάρει ένα να ψάξει για του '93.

kage

kage

VWClub Member

• Members
  • 732 Δημοσιεύσεις
  • Νομός:Μη ορισμένος
  • Μοντέλο:Golf1
το g40+g60 posa hp ebgazan apo to mama perissotera?
μονο κομπρεσορα ειχε ή κ τουρμπο τα συγκεκριμενα μοντελα?

bit

bit

VWClub Member

• Members
  • 1421 Δημοσιεύσεις
τα έχεις μπερδέψει. Τα g60 ήταν μαμά μοτέρ για τα corrado με 160hp. Tα g40 μαμά μοτέρ για τα polo δεύρερης γενιάς με 110hp (εκεί γύρω, δε θυμάμαι ακριβώς).

Μόνο κομπρέσσορα.

Επεξεργάσθηκε από bit, 02 September 2006 - 20:43:55.

scirocco_GTX

scirocco_GTX

VWClub Member

• Members
  • 445 Δημοσιεύσεις
Polo G40: 1272cc / 113hp 6000rpm, 15.3kg 3600rpm, 830kg, 8.6sec, 196km/h

kage

kage

VWClub Member

• Members
  • 732 Δημοσιεύσεις
  • Νομός:Μη ορισμένος
  • Μοντέλο:Golf1
βασικα ενας καραγκιοζης με μπερδεψε π δουλευει κ σε συνεργειο...οποτε g40 μονο σε πολο 2η γενιας μπηκε ?
το g40 κ αυτο κομπρεσορα?
κ τα scirocco φοραγαν g40/g60?
thanks

Επεξεργάσθηκε από kage, 04 September 2006 - 02:03:17.

bit

bit

VWClub Member

• Members
  • 1421 Δημοσιεύσεις
-90% ναι. σε corrado δε μπήκε σίγουρα πάντως
-ναι
-όχι
-τπτ

Polakias

Polakias

VWClub Member

• Members
  • 1081 Δημοσιεύσεις
  • Interests:Αυτοκίνητα, υπολογιστές και παιχνίδια!!!
  • Μοντέλο:Polo9n
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Blue Angel
Για δείτε αυτό εδώ να πάθετε πλάκα:

Και αυτό:

http://www.youtube.c...E...ted&search=

Επεξεργάσθηκε από Polakias, 09 September 2006 - 00:40:51.

adoniram

adoniram

VWClub Member

• Members
  • 252 Δημοσιεύσεις
  • Interests:I adore my MKII 16V.
Γνωρίζει κανείς άν ήρθαν, και πήραν έγκριση τύπου, Corrado VR6 στην Ελλάδα?

Εντόπισα Corrado G60, με σπασμένο ladder. Ξέρω ότι μπαίνει τουρμπίνα αλλά σκέφτομαι τη μεταροπή σε VR6.

Ευχές για το αίσιο τέλος της διαπραγμάτευσης δεκτές με χαρά.

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.