Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Ανακοινώσεις:

Καλό Πάσχα! Χρόνια Πολλά!

Φωτογραφία

πολλαπλασιαστης

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
34 απαντήσεις στο θέμα

atrias

atrias

VWClub Member

• Members
  • 903 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Polo6n2
ε πάτα περισσότερο γκάζι! http://www.vwclub.gr...tyle_emoticons/default/tongue.gif

golfakias1983

golfakias1983

VWClub Member

• Banned
  • 2336 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf4

ε πάτα περισσότερο γκάζι! http://www.vwclub.gr...tyle_emoticons/default/tongue.gif

ειναι επικινδυνο το παραπανω γκαζι στο Golfaki μου! http://www.vwclub.gr...tyle_emoticons/default/tongue.gif http://www.vwclub.gr...tyle_emoticons/default/tongue.gif ^_^

Euro

Euro

VWClub Member

• Members
  • 12 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Beetle

ρε συ ξερω οτι αν καει κουνιεται σαν τρακτερι...εμενα το κανει σε μικρη ενταση,χωρις να παιζουν οι στροφες...αλλα οταν ξεκινας με λιγο γκαζι τρεμει το αυτοκινητο...καταλαβες?

εικάζω πως δεν πρέπει να ειναι πολλαπλασιαστής,βέβαια πρίν καεί ο δικός μου άκουγα τον ήχο του κάπως περίεργο,σαν να ενα μικρό συριγμό,ισα που ακουγόταν.
έχω την εντύπωση πως κάτι πρέπει να παίζει με την πεταλούδα γκαζιού.Βρωμίζουν αρκετά εύκολα δυστυχώς λόγω της ποιότητας καυσίμων.
Φαντάσου οτι στο δικό μου βάζω μόνο v-power racing (επειδή μου την πληρώνουν) και παρ'ολα αυτά,χρειαστηκε να την καθαρίσω γιατι έκανε σκαμπανεβάσματα στο ρελαντί.

Vrachos

Vrachos

VWClub Member

• Members
  • 341 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:NoVW

έχω την εντύπωση πως κάτι πρέπει να παίζει με την πεταλούδα γκαζιού.Βρωμίζουν αρκετά εύκολα δυστυχώς λόγω της ποιότητας καυσίμων.

Δεν έχει καμία σχέση το λέρωμα της πεταλούδας με τα καύσιμα.
Η πεταλούδα λερώνει από τις αναθυμιάσεις του κάρτερ.
Για πιο καθαρή πεταλούδα, βάλε καλά λάδια.

golfakias1983

golfakias1983

VWClub Member

• Banned
  • 2336 Δημοσιεύσεις
τελικα η πεταλουδα ηταν...ευγε στο παλικαρι που μου εδωσε την αφορμη να την κοιταξω...
τελος καλο ολα καλα...

Euro

Euro

VWClub Member

• Members
  • 12 Δημοσιεύσεις

τελικα η πεταλουδα ηταν...ευγε στο παλικαρι που μου εδωσε την αφορμη να την κοιταξω...
τελος καλο ολα καλα...

:D

φαντάσου οτι στο δικό μου βάζω μονάχα v-power racing και τα Longlife απο λαδάκια γιατί θέλω όσο γίνεται το μοτεράκι του να το χω διαμάντι.
απο κει και πέρα το θέμα της πεταλούδας μου το είπε το παλικάρι στην Καρέντα όπου μου το κράτησαν για πλήρες καθάρισμα και μου είπε οτι η αιτία είναι και η ποιότητα αλλά και τα διάφορα υπολλείματα των καυσίμων και τα κατακάθια.έκτοτε πάει καλύτερα και δεν μου κάνει τα περίεργα του.

theo13

theo13

VWClub Member

• Members
  • 30 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Passat
και γω μολις γυρισα απο το συνεργειο.παει ο πολλαπλασιαστης..

vagva

vagva

VWClub Member

• Members
  • 316 Δημοσιεύσεις
πόσο πήγε η αλλαγή??

golfakias1983

golfakias1983

VWClub Member

• Banned
  • 2336 Δημοσιεύσεις

πόσο πήγε η αλλαγή??

50-70 ευρω εχει ο πολλαπλασιαστης...η αλλαγη δεν ειναι τιποτα

antoniss

antoniss

VWClub Member

• Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
να σας πω και εγω το δικο μου βασανο...

μετα απο συναντηση με το κλαμπ και το κατα τα αλλα ωραιο καφεδακι στην παραλια, πηγαμε ολοι μαζι για μια φωτο.
εκει που στηνομουν και εγω, καπως δεν πατησα σωστα το συμπλεκτη και επεσαν οι στροφες στον κινητηρα.
αυτοστιγμη ειχε αριθμιες και σαν να δουλευε με εναν κυλινδρο λιγοτερο.
αναβει λαμπακι του κινητηρα και οι στροφες να μην ανεβαινουν πανω απο 3-3500.
μετα προσπαθω να στροφαρω μπας και εχει βουλωσει κανα μπεκ και αναβει και το epc και το γκαζι νεκρο...ωραια !
ευτηχως βοηθησε ο mike-gti και μου εδωσε ενα τηλ. γνωστου του να κανονισω επισκευη...κατα πασα πιθανοτητα για πολλαπλασιαστη.

σβηνω και το τσουλαω σπιτι, μιας και εμενα 3οο μετρα.
μετα 3 μερες λεω δεν τσεκαρω ?
περνει με την μια και δουλευει ρολοι, με το λαμπακι κινητηρα αναμμενο.
κανω reset τον εγκεφαλο με την μπαταρια και εχει μεινει ετσι παρκαρισμενο.

καμια ιδεα?
μηπως εχει σχεση το γεγονος που δεν πατησα γρηγορα αρκετα τον συμπλεκτη και πηγε να σβησει?
εντωμεταξυ ανεκαθεν στο ξεκινημα ΖΕΣΤΟ, κανει ενα κομπιασμα δλδ παει 1000 και για 0.5 δυτερολεπτο κατεβαινει στις 500 και ξανα 1000.
εχω ενα passat 1.6 toy 2001

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6717 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Δεν έχει οριστεί
  • Νομός:Μη ορισμένος
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:passaturbo
Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το βαλεις σε ενα διαγνωστικο ωστε να δεις τι σφαλμα εχει καταγραψει.

η πρωτη περιγραφη που κανεις δειχνει για πολλαπλασιαστης αλλα μπορει να ειναι και σχετικο με βενζινη αν τραβηξε κανα σκουπιδακι.

Το αλλο με το ρελαντι που αναφερεις,μπορει να σχετιζεται με καθαρισμο πεταλουδας.

antoniss

antoniss

VWClub Member

• Members
  • 156 Δημοσιεύσεις

Το καλυτερο που εχεις να κανεις ειναι να το βαλεις σε ενα διαγνωστικο ωστε να δεις τι σφαλμα εχει καταγραψει.

η πρωτη περιγραφη που κανεις δειχνει για πολλαπλασιαστης αλλα μπορει να ειναι και σχετικο με βενζινη αν τραβηξε κανα σκουπιδακι.

Το αλλο με το ρελαντι που αναφερεις,μπορει να σχετιζεται με καθαρισμο πεταλουδας.

ψαχνοντας στο νετ βρηκα ενα ενδιαφερον σαιτ με τους κωδικους στο climatronic που εδω δεν υπαρχουν (αν δεν κανω λαθος) και αφορα και το δικο σου Κωσταντινε.

http://pics.tdiclub....Diagnostics.pdf

ετσι, στο List of Possible Error Codes, μου βγηκαν οι κωδικοι :

025B Footwell/Defrost Flap Servo Motor και
053D Kombi

δεν πρεπει να εχουν σχεση με το προβλημα αλλα εχουμε καμια ιδεα τι σημαινουν, και ειδικα ο πρωτος??
ο σερβομηχανισμος του φλαπ ... κατι...defrost τι?

Επεξεργάσθηκε από antoniss, 03 April 2010 - 16:41:01.

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6717 Δημοσιεύσεις
Πολυ καλο αυτο που βρηκες Αντωνη και το εψαχνα!! :)
Εκει που λεει recirculate buttons for 2 seconds τι εννοει?Ποια πρεπει να πατησουμε?

Οσο για τα σφαλματα που εβγαλε δεν παει καπου το μυαλο μου.

antoniss

antoniss

VWClub Member

• Members
  • 156 Δημοσιεύσεις

Πολυ καλο αυτο που βρηκες Αντωνη και το εψαχνα!! :yahoo:
Εκει που λεει recirculate buttons for 2 seconds τι εννοει?Ποια πρεπει να πατησουμε?

Οσο για τα σφαλματα που εβγαλε δεν παει καπου το μυαλο μου.

λεει, παταμε την ανακυκλωση αερα και το "econ" ταυτοχρονα για 2 σεκ (τα 2 ακριανα δλδ).
εχει και σχηματακι απο κατω.

κανε και το "Actuator Test"
ψαρωτικο !!

οσο για την βλαβη που ειχα, να ενημερωσω το φορουμ οτι ηταν ενας αισθητηρας που ρυθμιζει τις στροφες του μοτερ (δοτης στροφων, μου ειπαν)...
φτηνα την εβγαλα με 100¤.
ας ειναι καλα ο Κωστας απο Ηρακλειο και ο mike-gti που μου τον συστησε

Επεξεργάσθηκε από antoniss, 08 April 2010 - 14:54:45.

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6717 Δημοσιεύσεις
Τελος καλο ολα καλα λοιπον!!

Δεν ειχα προσεξει οτι το recirculate ειναι η ανακυκλωση και ψαχνομουν.χεχε.
Thanks!

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.