Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Ανακοινώσεις:

Δείτε εδώ τα βίντεο από τις τελευταίες συνεντεύξεις και την Πανελλήνια Εκδρομή στην Λαμία!

Μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε!
VIP μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε... περισσότερο!
Δείτε εδώ την προσφορά του νέου μας Χορηγού!

Φωτογραφία

Castrol 5w-40

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
19 απαντήσεις στο θέμα

B6passat

B6passat

VWClub Member

• Members
  • 27 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Passat
χρειάζομαι να προσθεσω λάδι 5w-40 που μπορώ να αγοράσω από θεσσαλονίκη

Θα σε παρακαλουσα να χρησιμοποιεις μικρους ελληνικους χαρακτηρες συμφωνα με τους ορους χρησης του forum.

Επεξεργάσθηκε από konstantinos passat, 24 November 2007 - 09:40:00.
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.

GKB TSI

GKB TSI

VWClub Member

• Members
  • 297 Δημοσιεύσεις
  • Interests:www.lakkasouliradio.gr
    r2brepeater.blogspot.com
  • Μοντέλο:Jetta
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Η Ζετα μου!

xriazome na prosteso ladi 5w-40 pou boro na agoraso apo thessaloniki

για χαρα φιλε μου για ακριβως που στην σαλλονικα δεν ξερω αλλα επιδει στην οικογενεια υπαρχει passat εγω του βαζω 5-40 divinoil η aral lonk life h castrol που κ τα3 τα δινει η αντυπροσωπια κ τα βρισκεις σε καλα πρατηρια η σε μαγαζια ανταλακτικων κ λαδιων.ελπιζω να βοηθεισα εστω κ λιγο

B6passat

B6passat

VWClub Member

• Members
  • 27 Δημοσιεύσεις

για χαρα φιλε μου για ακριβως που στην σαλλονικα δεν ξερω αλλα επιδει στην οικογενεια υπαρχει passat εγω του βαζω 5-40 divinoil η aral lonk life h castrol που κ τα3 τα δινει η αντυπροσωπια κ τα βρισκεις σε καλα πρατηρια η σε μαγαζια ανταλακτικων κ λαδιων.ελπιζω να βοηθεισα εστω κ λιγο

ευχάριστω. τελικά πήγα σε μια αντιπροσωπεία και αγόρασα catrol 5w-30 μου είπαν δεν έχουν 5w-40.
θα ήθελα να μάθω αν πουλάνε και αλλου συνθετικά λάδια.

Επεξεργάσθηκε από konstantinos passat, 24 November 2007 - 09:40:45.
@Το post μεταφραστηκε στα Ελληνικα.

Νasos_p

Νasos_p

VWClub Member

• Members
  • 3240 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Δυτικής Ελλάδας - Πύργου
  • Νομός:Μη ορισμένος
  • Μοντέλο:Golf5

euxaristo. telika piga se mia andiprosopia kai agorasa catrol 5w-30 mou eipan then exoun 5w-40.
tha eithela na matho an poulane kai alou synthetica ladia.

Μπες www.trade-wind.gr και κοιτα τι απιστευτες τιμες εχει.Εγω συνθετικα castrol 5w30 longlife τα πηρα 11ευρω το λιτρο και σε μαγαζι τα εβρισκα 19,5 ευρω το λιτρο.Τα δικα σου γυρω στο δεκαρικο νομιζω θα τα βρεις.Στο site που ανεφερα γραφεσαι μελος και παραγγελνεις οτι θες κι ερχονται σε δυο μερες στην περιοχη σου χωρις εξοδα αποστολης.Καλυτερες τιμες αποκλειεται να βρεις.

B6passat

B6passat

VWClub Member

• Members
  • 27 Δημοσιεύσεις

Μπες www.trade-wind.gr και κοιτα τι απιστευτες τιμες εχει.Εγω συνθετικα castrol 5w30 longlife τα πηρα 11ευρω το λιτρο και σε μαγαζι τα εβρισκα 19,5 ευρω το λιτρο.Τα δικα σου γυρω στο δεκαρικο νομιζω θα τα βρεις.Στο site που ανεφερα γραφεσαι μελος και παραγγελνεις οτι θες κι ερχονται σε δυο μερες στην περιοχη σου χωρις εξοδα αποστολης.Καλυτερες τιμες αποκλειεται να βρεις.

thank you :D

golfakias1983

golfakias1983

VWClub Member

• Banned
  • 2336 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf4
εγω castrol 5-40 βαζω τα Magnetic ...Θεσσαλονικη ειμαι και τα παιρνω 55 ευρω το πενταλιτρο!!

Porschemultivan

Porschemultivan

VWClub Member

• Members
  • 228 Δημοσιεύσεις
  • Interests:Tαβλι...
  • Μοντέλο:OtherVW
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Μπουλις
ασκετο.... το 5w40 για την ελλαδα δεν ειναι πολι λεπτο λαδι???
ι γνομιμου ειναι να βαλεται κατι με 10w 50. χριαζεστε περισοτερο για τι ζεστι το 10w50 παρα το 5w40 για τουσ σχετικα ζεστουσ χειμονεσ.

Επεξεργάσθηκε από Porschemultivan, 07 December 2007 - 23:00:45.

Dark Angel

Dark Angel

VWClub Member

• Members
  • 3559 Δημοσιεύσεις
  • Interests:O/C στα PC, Cinema, MP3, Home Theater Entertainment, Ότι έχει σχέσει με τα αυτοκίνητα, και ότι έχει σχέσει σε Polo Tunning!
  • Μοντέλο:Polo6n
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Punisher
παιδία, θέλω να ρωτίσω κάτι έχω ένα Passat 1.8T APU μοτέρ, ποιά λάδια θεωρίτε καλά? Εγώ έβαζα τα Castrol 10W 40 TXT είναι καλά? Μίπως πρέπει να βάλω ποιο ψυλά, κάτι άλλο τα Castrol RS 10W 60 είναι θα ειναι καλήτερα εάν τα βάλω?

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6828 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Δεν έχει οριστεί
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:passaturbo
Σε Passat 1.8T AWT βαζω εδω και εναμιση χρονο Aral Supertronic Longlife III 5w-30 και ειμαι απολυτα ικανοποιημενος.
Δεν εχει τσιμπησει καθολου.

Dark Angel

Dark Angel

VWClub Member

• Members
  • 3559 Δημοσιεύσεις
  • Interests:O/C στα PC, Cinema, MP3, Home Theater Entertainment, Ότι έχει σχέσει με τα αυτοκίνητα, και ότι έχει σχέσει σε Polo Tunning!
είμαι πολύ ευχαριστιμένος με το Castrol 10W 40 TXT είμαι πολή ευχαριστιμένος, απλά μου πρώτινε φίλος το Castrol RS 10W 60 απλά κάπος μεγάλα νούμερα βλέπω το τελευταιο το 60. σημίωση τα λάδια τα αλάζω 7500 - 8000 κμ στο κοντερ. και πάντα το αυτοκίνητο πριν ξεκινίσω το αφήνω στο ρελαντι 3 λεπτα να ζεσταθει το πρωί και πάντα 2 λεπτά μόλης σταματίσει απο μια βόλτα η μία διαδρομη (εας είναι και μικρη) σε περίπτωση που βάλω το 5W 30 τι διαφορά θα δω?

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6828 Δημοσιεύσεις
Το 10-60 παραειναι μεγαλο.

Απο αυτα που εχω δει, 5-30 για χειμωνα και 5-40 για καλοκαιρι.

Τα ιδια που κανεις εσυ απο χρηση κανω κι εγω.

Διαφορες πιστευω θα ειναι μικρες εως ανεπαισθητες.
Τα castrol ειναι παρα πολυ καλα λαδια.

Dark Angel

Dark Angel

VWClub Member

• Members
  • 3559 Δημοσιεύσεις
στην αρχή μου έβαζαν στην αντιπρωσοπία τα Aral 0W-30 (σε σκούρο μπλέ μπιτόνι) και κάπου το αυτοκίνητο το άκουγα πολή την μιχανή, απο τον καιρό που έφυγα εδώ και 4 χρόνια απο την αντιπρωσοπία και πήγα σε μηχανικό φίλο, που κάνει πολύ καλή δουλεία, μου πρώτινε τα Castrol 10W 40 TXT απο τότε δεν έχω ακούσει άλο το μοτέρ. και επιδή μου πρώτινε αυτός τα Castrol RS 10W 60 (τα βάζει στο δικό του ένα leon Cupra R) και σκεύτικα να τα β'αλω και εγώ... απλα είπα να ρωτήσω να πάρω και μια γνώμη από εσάς. Πάντως έχει τώρα 118.700 κμ το μοτέρ και δουλεύει άψωγα και είναι και 9 χρονών.

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6828 Δημοσιεύσεις
Aυτα τα 0-30 βαζανε και στο δικο μου αλλα τα αλλαξα με αυτα που σου ειπα.
Πιστευω μια δοκιμη θα μας λυσει τις αποριες αν και συνεχιζω να το θεωρω λιγο υψηλο το 10-60.
Μια ασχετη ερωτηση,ο μηχανικος σου εχει γενικο συνεργειο και ασχολειται και με ιταλικα?

Dark Angel

Dark Angel

VWClub Member

• Members
  • 3559 Δημοσιεύσεις
Βασικά ασχολείτε με VAG Group και κυριος με 1.8Τ έχει ασχολιθεί και με μερικά Daihatsu Charade, μέρικα GT Punto και ένα Subaru δεν έχει προτίμηση στα ιτάλικα αλλά αμα του "κάτσι κάτι" δεν θα πει και οχί. Και έγω θεωρω ότι το 10-60 είναι υψηλό. Θα δώ έαν θα το βάλουν και άλλα γνωστά άτομα που πάνε στο συνεργείο του γνωστοί δικοί μου. Εγώ ακόμα μεν το σκευτώμαι αλλα και απο την άλλη το φοβάμε... μην μας βουλώσει κανένα σωλινάκι που παει λάδι στην τουρμπίνα και γίνουν όλα Σ&#@α!

Επεξεργάσθηκε από Dark Angel, 08 May 2008 - 01:08:03.

GOLF RSI

GOLF RSI

VWClub Member

• Members
  • 90 Δημοσιεύσεις
Για τα τουρμπατα τα Castrol τα 10-60 ειναι οτι πρεπει.Για τους υπολοιπους 1.4, 1.6 κτλ. ενα 10-40 παλι σε Castrol.Eγω βαζω τα Magnetic 10-40 και παρατηρω οτι και πριν απο την αλλαγη περιπου καθε 7-7500χλμ δεν χανει το χρωμα του αλλα ουτε και την ρευστοτητα του σε σχεση με αλλα αυτοκινητα που βλεπω στη δουλεια και ειναι σαν νερο και μαυρα.

Dark Angel

Dark Angel

VWClub Member

• Members
  • 3559 Δημοσιεύσεις

Για τα τουρμπατα τα Castrol τα 10-60 ειναι οτι πρεπει.Για τους υπολοιπους 1.4, 1.6 κτλ. ενα 10-40 παλι σε Castrol.Eγω βαζω τα Magnetic 10-40 και παρατηρω οτι και πριν απο την αλλαγη περιπου καθε 7-7500χλμ δεν χανει το χρωμα του αλλα ουτε και την ρευστοτητα του σε σχεση με αλλα αυτοκινητα που βλεπω στη δουλεια και ειναι σαν νερο και μαυρα.

Δηλαδή λες να κάνω μιά δοκιμή τα Castrol RS 10W 60? είδα ότι έβαλε σε λενα Leon Cupra R και σε δυο 1.8Τ Golf - A3

TSAKHS-EVIA

TSAKHS-EVIA

VWClub Member

• Members
  • 2488 Δημοσιεύσεις
  • Interests:auto tuning
  • Μοντέλο:OtherVW
:) - στο 10W-40 κορυφαια λιπαντικα βγαζουν Amsoil/Red Line/Silkolene/Motul ,οσοι επιμενετε στην λογικη του απο 40άρι παω στο 60άρι σε λιγο σας βλεπω στο 20W-50 αλλα δεν παει ετσι (!)

Dark Angel

Dark Angel

VWClub Member

• Members
  • 3559 Δημοσιεύσεις
Castrol 10W-40 TXT φοράω στο πόλο και στο πάσσατ. αλλά μου έχουν πεί ότι το σηγκεκριμενο Castrol RS 10W 60 ότι είναι το ιδανικότερο για turbo. Το ίδιο μου είπε και παρα πάνω στο 15ο Ποστ ο φίλος GOLF RSI, Επίσεις μου το έιπε και άτομο που έχει ενα Sub. Impreza και μου το λέει και ο μηχανικός που πάω το πασσατ (ειναι και φιλος) αυτα φοράει και στο δικό του το Coupra και κάτι A3 - Golf και ένα ΤΤ που εκεί κάνουν Service. Απλά εγώ είμουνα δύσπιστος στο θέμα ότι ήταν υψηλό. Αλλά αφου είδα αποτελέσματα σε αρκετά VAG Group που είχε βάλει, τοτέ και εγώ λέω να τα βάλω σε μερικά χιλ. πέριπου σε 1500 θα βάλω αυτά να τα δοκιμάσω.

Επεξεργάσθηκε από Dark Angel, 18 May 2008 - 14:43:33.

GOLF RSI

GOLF RSI

VWClub Member

• Members
  • 90 Δημοσιεύσεις
Δοκιμασε τα Dark :angry2:

Επεξεργάσθηκε από GOLF RSI, 18 May 2008 - 20:22:40.

Dark Angel

Dark Angel

VWClub Member

• Members
  • 3559 Δημοσιεύσεις
σε 2 ευδωμάδες που θα γίνουν τα χιλιόμετρα 1500 θα τα βάλω!

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.