Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Ανακοινώσεις:

Μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε!
VIP μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε... περισσότερο!
Δείτε εδώ την προσφορά του νέου μας Χορηγού!

Φωτογραφία

Μεταβιβαση Αυτοκινητου

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
20 απαντήσεις στο θέμα

REDHOTGTI

REDHOTGTI

VWClub Member

• Members
  • 205 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf5
Μηπως γνωριζει καποιος την ακριβη διαδικασια για την μεταβιβαση (πωληση) αυτοκινητου?

joop.

joop.

VWClub Member

• Members
  • 3788 Δημοσιεύσεις
  • Interests:μαμ,κακα και νανι...
  • Νομός:Μη ορισμένος
  • Μοντέλο:Polo6n2
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:αλυσοπριονο

Μηπως γνωριζει καποιος την ακριβη διαδικασια για την μεταβιβαση (πωληση) αυτοκινητου?

Φορολογικά - Μεταβίβαση αυτοκινήτου
Οι μεταβιβάσεις πραγματοποιούνται στις Διευθύνσεις Μεταφορών και Επικοινωνιών των κατά τόπους Νομαρχιών.
Ο αγοραστής μεταβαίνει στη Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση, όπου καθορίζεται το ποσό του τέλους μεταβίβασης και του τέλους άδειας του αυτοκινήτου οχήματος, καθώς και ο αριθμός του ειδικού λογαριασμού κατάθεσης του συνολικού ποσού. Στη συνέχεια καταθέτει στην τράπεζα, στην οποία έχει συσταθεί ο ειδικός λογαριασμός από την αρμόδια Νομαρχία, το τέλος άδειας και το τέλος μεταβίβασης του αυτοκινήτου.
Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στην αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών για τη μεταβίβαση του οχήματος και την έκδοση της νέας άδειας κυκλοφορίας στο όνομα του αγοραστή, είτε από τους ίδιους (πωλητής - αγοραστής) είτε από νομίμως εξουσιοδοτούμενα ή πληρεξούσια πρόσωπα

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Επικυρωμένα αντίγραφα δελτίων ταυτότητας πωλητή και αγοραστή.
2. Συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή εξουσιοδότηση όταν δεν παρίσταται κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη.
3. Κυριότητα (πράξη εξόφλησης ) όταν ο πωλητής χρωστούσε το αυτοκίνητο.
4. ¶δεια κυκλοφορίας θεωρημένη από την αρμόδια Δ.Ο.Υ.
5. Τέλος μεταβίβασης αξίας αυτοκινήτου.
6. Καταβολή των τελών κυκλοφορίας για το έτος μεταβίβασης και τυχόν οφειλόμενα προηγουμένων ετών, καθώς και το τυχόν πρόστιμο.
*Η διαδικασία διεκπεραιώνεται και μέσω Κ.Ε.Π.

Σε περίπτωση πώλησης δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη ασφαλιστηρίου συμβολαίου του ύπο μεταβίβαση οχήματος. Θα πρέπει να πληροφορήσετε το νέο αγοραστή να ασφαλίσει το αυτοκίνητο με νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο, μια και η ασφάλιση δεν μεταβιβάζεται. Εσείς τώρα αν δεν αγοράσετε νέο αυτοκίνητο θα πρέπει να επιστρέψετε τη βεβαίωση ασφάλισης και το ειδικό σήμα στην ασφαλιστική σας εταιρεία και εγγράφως να ζητήσετε την ακύρωση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου σας, καθώς και την επιστροφή των τυχών μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων. Αν όμως αγοράσετε νέο αυτοκίνητο, μπορείτε να το ασφαλίσετε στο παλαιό σας συμβόλαιο εφ' όσον εγγράφως ενημερώσετε την ασφαλιστική εταιρεία για τα νέα στοιχεία του αυτοκινήτου σας και για τις τυχόν νέες καλύψεις που θα θέλατε να περιλαμβάνει στο εξής το συμβόλαιό σας.

didymos

didymos

VWClub Member

• Members
  • 583 Δημοσιεύσεις
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:EDITION 30 DSG
να ρωτησω και εγω κατι?μην ανοιγω αλλο topic!!!
εχω παρει με δανειο μεταχειρησμενο αυτοκινητο απο αθηνα και μενω φαρσαλα
τωρα θελω να κανω αρση παρακρατησης!!!!τι και πως ξερει καποιος?
εχω στειλει με fax αδεια κυκλοφοριας και την αποδειξη της τελευταιας πληρωμης στην τραπεζα(multifin) που δανειστηκα!!!!
τι αλλο χρειαζεται ξερει κανεις?

joop.

joop.

VWClub Member

• Members
  • 3788 Δημοσιεύσεις
εφοσον το εχεις εξοφλησει το αμαξι δηλαδη εχεις δωσει και την τελευταια δοση,επικοινωνεις με την τραπεζα και τους ενημερωνεις οτι κατεβαλες και την τελευταια δοση του δανειου που ειχες παρει.αφου σε ρωτησουν καποια τυπικα πραγματακια που αφορα το δανειο σου,ζητησε να σου αποστειλουν ενα χαρτι-πιστοποιητικο οτι δεν χρωστας αλλα χρηματα και εξοφλησες το δανειο ολοκληρωτικα,προκειμενου να το χρησιμοποιησεις για να αρεις την κυριοτητας του οχηματος.δεν θα σου αρνηθουν,υποχρεουνται να το κανουν και ειναι κατι το τυπικο για αυτους αλλα ουσιαστικο για σενα.να ξερεις οτι μπορει να κανει καμμια 10ρια μερες μεχρι να σου αποσταλει και αυτο γιατι η τραπεζα θα εξετασει εξονυχιστικα ολη την πορεια του δανειου σου απο την 1η δοση μεχρι και την τελευταια.αυτο γινεται γιατι για να σου δωσουν το εξοφλητικο χαρτι πρεπει να ειναι σιγουροι οτι δεν χρωστας ουτε ενα ¤ απο τυχον καθυστερησεις καταβολων δοσεων,τοκους και αλλα πιθανα εξοδα που πιθανον να προεκυψαν.αυτο δεν σημαινει οτι θα πληρωσεις κατι επιπλεον του δανειου,πιθανο δε να εχεις και καποια επιστροφη χρηματων.
οταν τελος θα παραλαβεις το χαρτι αυτο απο την τραπεζα, που θα αναφερει οτι εξοφλησες το δανειο και η τραπεζα δεν εχει καμμια αλλη αξιωση προς εσενα,το πηγαινεις στον αντ/πο,μαντρα,εκθεση ή οπου πηρες το αμαξι,το δινεις μαζι με την αδεια του οχηματος που αναφερει την παρακρατηση,δινεις και καμμια 10¤ για την διαδικασια(κανονικα ειναι δωρεαν) και αναμενεις να σου φερει την καινουρια αδεια, μολις εκδοθει, ο αντ/ος που πηρες το αμαξι.συμπληρωματικα σου λεω οτι σε αυτον που πηρες το αμαξι και που θα του δωσεις την αδεια και το εξοφλητικο της τραπεζης,θα συμπληρωσεις και μια αιτηση και κανα χαρτι ακομα που θα σου δωσει αυτος.ειναι εντελως τυπικα και πρεπει να γινουν ωστε να κατατεθουν τα χαρτια στην αρμοδια υπηρεσια του υπ.μεταφορων.
βεβαια αυτη την διαδικασια με το υπουργειο μπορεις να την κανεις και μονος σου αλλα γιατι να τρεχεις;
ουφφφφ αυτα,αν θυμηθω τιποτα αλλο σε ενημερωνω αμεσως... :mellow: :blink: :blink:

edit:η διαδικασια της αρσης παρακρατησης μπορει να γινει και στα Κ.Ε.Π.

Επεξεργάσθηκε από joop., 11 March 2008 - 19:34:57.

Afterdark

Afterdark

VWClub Member

• Members
  • 947 Δημοσιεύσεις
  • Interests:Καλη παρεα,εκδρομες και κλαμπιγκ μεχρι να βγει ο ηλιος...και οταν βγει......στις 2 ροδες και παμε!!!
  • Μοντέλο:NoCar
Ολα τα παραπανω ειναι σωστα αλλα θα σας πω και την δικη μου εμπειρια μια και πηρα την κυριοτητα την προηγουμενη εβδομαδα....
πηγα στην τραπεζα και λογω εμπορικης τραπεζας...η μονη που το κανει....πληρωσα 20 ευρω και πηρα το χαρτι οτι ξοφλησα....
κατοπιν επικοινωνησα με το λογιστηριο της Καρεντα και τους εστειλα με φαξ την τραπεζικη εξοφληση....σε μια εβδομαδα...ταχυδρομικα...
ηρθε και το χαρτι της κυριοτητας....κατοπιν στο πλησιεστερο Κ.Ε.Π....και σε 7 εργασιμες...η αδεια πισω....

didymos

didymos

VWClub Member

• Members
  • 583 Δημοσιεύσεις
ναι αλλα εγω ρε παιδες ειμαι φαρσαλα πρεπει να παω ωποσδηποτε εκει που το πηρα?η μπορω να παω να αλαξω την αδεια εδω στο μηχανολογικο?

joop.

joop.

VWClub Member

• Members
  • 3788 Δημοσιεύσεις

ναι αλλα εγω ρε παιδες ειμαι φαρσαλα πρεπει να παω ωποσδηποτε εκει που το πηρα?η μπορω να παω να αλαξω την αδεια εδω στο μηχανολογικο?

κανονικα πρεπει να πας εκει που το πηρες ωστε να φτιαξεις και τα υπολοιπα χαρτια με τον εμπορα-αντ/πο.
αν δεν σε βολευει επειδη φαρσαλα-αθηνα ειναι μακρια,πηγαινε σε καποιο Κ.Ε.Π να σου κανουν αυτοι την δουλεια και την μεσολαβηση με τον εμπορο.
δεν εχεις καποιο εκει κοντα σε σενα; :angry:

didymos

didymos

VWClub Member

• Members
  • 583 Δημοσιεύσεις

κανονικα πρεπει να πας εκει που το πηρες ωστε να φτιαξεις και τα υπολοιπα χαρτια με τον εμπορα-αντ/πο.
αν δεν σε βολευει επειδη φαρσαλα-αθηνα ειναι μακρια,πηγαινε σε καποιο Κ.Ε.Π να σου κανουν αυτοι την δουλεια και την μεσολαβηση με τον εμπορο.
δεν εχεις καποιο εκει κοντα σε σενα; :rolleyes:

να το παω ΚΕΠ λες?θα περιμενω την τραπεζα να μου στειλει το χαρτι και θα μιλησω με τον εμπορο να μου πει τι μπορουμε να κανουμε!!!
ειναι ταλαιπωρια να κατεβω αθηνα για ενα κολοχαρτο :angry:
σ'ευχαριστω παντως για τις πολυ γρηγορες απαντησεις...... :angry:

joop.

joop.

VWClub Member

• Members
  • 3788 Δημοσιεύσεις
πηγαινε στα Κ.Ε.Π να κανεις την δουλεια σου γρηγορα και ξεκουραστα και τσαμπα.
θα συμπληρωσεις και μια υπ.δηλωση αλλα θα στα πουν καλυτερα εκει... :huh:

didymos

didymos

VWClub Member

• Members
  • 583 Δημοσιεύσεις

πηγαινε στα Κ.Ε.Π να κανεις την δουλεια σου γρηγορα και ξεκουραστα και τσαμπα.
θα συμπληρωσεις και μια υπ.δηλωση αλλα θα στα πουν καλυτερα εκει... :lol:

ολα ενταξει φιλε μου!!!!πηρα τηλεφωνω εκει που το πηρα και ΕΥΤΗΧΩΣ ητανε μια πολυ εξυπηρετικη κοπελα η οποια
πηρε τηλεφωνω στην τραπεζα και τα κανονισα αυτη ολα!!!θα την στειλω και εγω την αδεια και θα παει αυτη να μου κανει αρση παρακρατησης και θα μου στειλει την αδεια!!!!!ευχαριστω παντως...... :huh:

joop.

joop.

VWClub Member

• Members
  • 3788 Δημοσιεύσεις

ολα ενταξει φιλε μου!!!!πηρα τηλεφωνω εκει που το πηρα και ΕΥΤΗΧΩΣ ητανε μια πολυ εξυπηρετικη κοπελα η οποια
πηρε τηλεφωνω στην τραπεζα και τα κανονισα αυτη ολα!!!θα την στειλω και εγω την αδεια και θα παει αυτη να μου κανει αρση παρακρατησης και θα μου στειλει την αδεια!!!!!ευχαριστω παντως...... :huh:

ωραιος!!!
μια χαρα σου εκατσε,ευτυχως που υπαρχουν και ανθρωποι προθυμοι να εξυπηρετησουν οταν μπορουν.
αντε με το καλο η νεα σου αδεια.. :lol: :D

kage

kage

VWClub Member

• Members
  • 732 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf1
2. Συμβολαιογραφικό πληρεξούσιο ή εξουσιοδότηση όταν δεν παρίσταται κάποιο από τα συμβαλλόμενα μέρη.

οσον αφορα το παραπανω θα σας ελεγα να πατε μαζι για την μεταβιβαση γιατι αυτος μπορει να μην την κανει κ ενω το εχετε πουλησει τυχον κλησεις,τρακαρισματα μιας κ θα ναι κ ανασφαλιστο,τελη κυκλοφοριας κτλ συνεχιζουν να ερχονται σε σας

REDHOTGTI

REDHOTGTI

VWClub Member

• Members
  • 205 Δημοσιεύσεις

Φορολογικά - Μεταβίβαση αυτοκινήτου
Οι μεταβιβάσεις πραγματοποιούνται στις Διευθύνσεις Μεταφορών και Επικοινωνιών των κατά τόπους Νομαρχιών.
Ο αγοραστής μεταβαίνει στη Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών στην οποία θα γίνει η μεταβίβαση, όπου καθορίζεται το ποσό του τέλους μεταβίβασης και του τέλους άδειας του αυτοκινήτου οχήματος, καθώς και ο αριθμός του ειδικού λογαριασμού κατάθεσης του συνολικού ποσού. Στη συνέχεια καταθέτει στην τράπεζα, στην οποία έχει συσταθεί ο ειδικός λογαριασμός από την αρμόδια Νομαρχία, το τέλος άδειας και το τέλος μεταβίβασης του αυτοκινήτου.
Τα δικαιολογητικά υποβάλλονται στην αρμόδια Διεύθυνση Μεταφορών και Επικοινωνιών για τη μεταβίβαση του οχήματος και την έκδοση της νέας άδειας κυκλοφορίας στο όνομα του αγοραστή, είτε από τους ίδιους (πωλητής - αγοραστής) είτε από νομίμως εξουσιοδοτούμενα ή πληρεξούσια πρόσωπα

ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

1. Επικυρωμένα αντίγραφα δελτίων ταυτότητας πωλητή και αγοραστή.
3. Κυριότητα (πράξη εξόφλησης ) όταν ο πωλητής χρωστούσε το αυτοκίνητο.
5. Τέλος μεταβίβασης αξίας αυτοκινήτου.
6. Καταβολή των τελών κυκλοφορίας για το έτος μεταβίβασης και τυχόν οφειλόμενα προηγουμένων ετών, καθώς και το τυχόν πρόστιμο.
*Η διαδικασία διεκπεραιώνεται και μέσω Κ.Ε.Π.

Σε περίπτωση πώλησης δεν είναι απαραίτητη η ύπαρξη ασφαλιστηρίου συμβολαίου του ύπο μεταβίβαση οχήματος. Θα πρέπει να πληροφορήσετε το νέο αγοραστή να ασφαλίσει το αυτοκίνητο με νέο ασφαλιστήριο συμβόλαιο, μια και η ασφάλιση δεν μεταβιβάζεται. Εσείς τώρα αν δεν αγοράσετε νέο αυτοκίνητο θα πρέπει να επιστρέψετε τη βεβαίωση ασφάλισης και το ειδικό σήμα στην ασφαλιστική σας εταιρεία και εγγράφως να ζητήσετε την ακύρωση του ασφαλιστηρίου συμβολαίου σας, καθώς και την επιστροφή των τυχών μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων. Αν όμως αγοράσετε νέο αυτοκίνητο, μπορείτε να το ασφαλίσετε στο παλαιό σας συμβόλαιο εφ' όσον εγγράφως ενημερώσετε την ασφαλιστική εταιρεία για τα νέα στοιχεία του αυτοκινήτου σας και για τις τυχόν νέες καλύψεις που θα θέλατε να περιλαμβάνει στο εξής το συμβόλαιό σας.

Να σημειωσω οτι πλεον χρειαζεται υποχρεωτικα ΚΤΕΟ για την μεταβιβαση και οτι για να ακυρωθει η ασφαλεια του πωλητη (και να του επιστραφει το υπολοιπο ποσο)πρεπει να ασφαλισει ο αγοραστης το οχημα.

flu

flu

VWClub Member

• Members
  • 47 Δημοσιεύσεις
  • Interests:camping, photography
  • Μοντέλο:Tiguan
ΔΙΚΑΙΟΛΟΓΗΤΙΚΑ

.

πρεπει να παει κάποιος στη ΔΟΥ ή εννοείται η σφραγίδα που έχουν πάνω οι άδειες κυκλοφορίας?

joop.

joop.

VWClub Member

• Members
  • 3788 Δημοσιεύσεις
την αδεια δινεις οπως ειναι δεν την θεωρεις ή κατι τετοιο.εννοειται οτι εχει σφραγιδα του υπουργειου επανω.την εφορια τι την νοιαζει;η μεταβιβαση ειναι αρμοδιοτητα του υπ.μεταφορων :lol:

ppgk2005

ppgk2005

VWClub Member

• Members
  • 84 Δημοσιεύσεις
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Golfoula
να κάνω και εγώ μια γρήγορη ερώτηση?

αν πάω απεύθείας στο υπουργείο, γίνεται η μεταβίβαση αυθημερόν? γιατί στο ΚΕΠ μου είπαν οτι θέλει περίπου 10ήμερο για να γυρίσει πίσω η άδεια ενώ στο υπουργείο την παίρνεις την ίδια μέρα...

επίσης να σας πω οτι δεν χρειάζεται επικυρωμένη ταυτότητα - τουλάχιστον όχι στο ΚΕΠ Νέου Ηρακλείου Αττικής που ρώτησα.

ppgk2005

ppgk2005

VWClub Member

• Members
  • 84 Δημοσιεύσεις
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Golfoula
.... και απαντάω απ'ευθείας στο ερώτημά μου, ναι ισχύει το αυθημερόν, πήγα το πρωί στη Θεομήτορος για μεταβίβαση και μέσα σε 40 λεπτά η νέα άδεια ήταν έτοιμη!!!! Το ΚΕΠ θέλει καμμιά 10αριά μέρες....

Gibson

Gibson

VWClub Member

• Members
  • 3 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Polo6n
Θέλω να κάνω άρση παρακράτησης αλλά η αντιπροσωπεία που πήρα το αυτοκίνητο (Κολέτσας) εχει κλείσει. Το χαρτί από την τράπεζα το έχω αλλά δεν ξέρω τι να το κάνω. Αν ξέρει κάποιος οποιοδήποτε τρόπο επικοινωνίας με την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία ( το τηλ. 210 2586000 δεν ισχύει) ή έχει κάποια άλλη λύση για το πρόβλημα ας πει. Ευχαριστώ.

Christos4mot

Christos4mot

VWClub Member

• Members
  • 1410 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf4

Θέλω να κάνω άρση παρακράτησης αλλά η αντιπροσωπεία που πήρα το αυτοκίνητο (Κολέτσας) εχει κλείσει. Το χαρτί από την τράπεζα το έχω αλλά δεν ξέρω τι να το κάνω. Αν ξέρει κάποιος οποιοδήποτε τρόπο επικοινωνίας με την συγκεκριμένη αντιπροσωπεία ( το τηλ. 210 2586000 δεν ισχύει) ή έχει κάποια άλλη λύση για το πρόβλημα ας πει. Ευχαριστώ.

Ρώτησες στο Γραφείο Μεταφορών όπου εκδόθηκε η άδεια κυκλοφορίας σου? Λογικά θα σου την αλλάξουν και δεν θα αναγράφεται παρακράτηση..

joop.

joop.

VWClub Member

• Members
  • 3788 Δημοσιεύσεις

κολετσας!αυτος εχει κλεισει χρονια τωρα!ποτε ξοφλησες το αμαξι σου ;την τελευταια φορα που τον επισκεφτηκα για σερβις ειχε συγχωνευτει με μια εταιρια και ειχε αλλαξει η επωνημια του.επισης μετακομισε απο την φιλ/λφεια αλλα δεν ξερω που πηγε τελικα.εχω κρατησει ομως τα τιμολογια σερβις με τα νεα του στοιχεια.τωρα δεν μπορω να τα δω(πρεπει να ψαξω να τα βρω που τα εχω καταχωνιασει)αλλα αυριο το απογευμα θα εχω την δυνατοτητα και θα σε ενημερωσω αμεσα.
πολυ γυφτος παντως.απο εκει αγορασα το αμαξι μου που δεν ηταν και φθηνο,στην κορη του ειχα ασφαλισει το αμαξι μου για αρκετα χρονια,ολα τα σερβις σε αυτον και στο τελος οταν πηγα να κανω την αρση παρακρατησης μου ζητησε και 10¤ για την διαδικασια που θα εκανε.!τι τσιπις ..... :blush:

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.