Jump to content
Κοσμάς

Golf Tsi 122

Recommended Posts

18 hours ago , tsam4 said:

Θα πάω σε stage 1, ναι. Από ήχο, έχουμε μεγάλη διαφορά μεταξύ των 2;

 

δεν εχω εμπειρια παο φιλτροχοανη αλλα φανταζομαι θα ειναι μικρη διαφορα

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κατοχος Golf 6 1.4 122PS. Φοραω εξατμιση απο μεση μεχρι πισω, φιλτρο ελευθερας BMC μεσα στο φιλτροκουτι και πολλαπλασιαστες R8. Θελω να βαλω downpipe και προγραμμα για να κανω το αμαξι stage 1 για τωρα. Που προτεινεται για προγραμμα με σχετικα προσιτη τιμη (εχω ακουσει καλα λογια για revo αλλα δεν ξερω τιμη) και θα υπαρξει καποιο θεμα αν βαλω το downpipe και μεινει χωρις προγραμμα? :frantics:

Link to comment
Share on other sites

Δεν παθαινει κατι.
Βαλε προγραμμα καποια στιγμη οταν ολοκληρωσεις τα περιφερειακα γιατι θα ειναι αδειο απο καυσαερια και θα εχει lag με παραπανω θορυβο. Διαμετρο 60 ή 63.5 max
Οχι παραπανω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago , nikdev said:

Δεν παθαινει κατι.
Βαλε προγραμμα καποια στιγμη οταν ολοκληρωσεις τα περιφερειακα γιατι θα ειναι αδειο απο καυσαερια και θα εχει lag με παραπανω θορυβο. Διαμετρο 60 ή 63.5 max
Οχι παραπανω


Sent from my iPhone using Tapatalk

Και για πρόγραμμα σε ποιόν πιστεύεις οτι θα βγάλω καλά άλογα αλλά να είναι και safe.

Link to comment
Share on other sites

Εβαλες προγραμμα ή μπα;


Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς που βρίσκετε η τρύπα της εξαέρωσης στο κύκλωμα ψύξης του  caxa !? Επειδή πρέπει να αλλάξω μόνος μου (έχουν κλείσει τα μαστορια!) δοχείο και διακλαδωτηρα παροχής προς το turbo καθώς εχτές έχανα αντιψυκτικό-αντιθερμικό ..

Link to comment
Share on other sites

On 3/8/2023 at 11:20 ΠΜ, xristos/red tornado said:

Καλησπέρα, γνωρίζει κανείς που βρίσκετε η τρύπα της εξαέρωσης στο κύκλωμα ψύξης του  caxa !? Επειδή πρέπει να αλλάξω μόνος μου (έχουν κλείσει τα μαστορια!) δοχείο και διακλαδωτηρα παροχής προς το turbo καθώς εχτές έχανα αντιψυκτικό-αντιθερμικό ..

Τελικά αλά ρίξε ο διακλαδωτηρας και το μικρό σωληνάκι παροχής από το σύστημα ψύξης του chargecooler είχαν πολυμεριστει εσωτερικα. Μαζί έβαλα και νέο δοχείο διαστολής με τάπα ,καθώς  είχε ανοίξει στην μια πλευρά τις ένωσης. Έκανα πλύση του κυκλώματος με λάστιχο,συμπλήρωσα g13 σε αναλογία 40%  (2,5λτ) και εξαέρωση με τον παραδοσιακό τρόπο πιέζοντας τα κολάρα. Εύκολη γενικά διαδικασία.  Κόστος ανταλλακτικών 80€ 

 

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα κοιτάζω να πάρω mk6 122hp απλά επειδή δεν θέλω να το αφήσω μαμά έχω δει τις επιλογές που έχω για τουρμπίνα από cavd. Τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω καλά δηλαδή να μην ρίξω τζάμπα λεφτά σε εξατμίσεις κλπ να βάλω εξάτμιση πχ από golf 5 gti κ να δώσω μόνο λεφτά για ένα downpipe με 100αρι καταλύτη. Μετά σε ιντερκουλερ σε χαμηλό μπάτζετ που καταλήξατε που να είναι κομπλέ σε τέτοιο προτζεκτ μας κάνει μαμά ιντερκουλερ από gti η κανα s3 ? Κ να κάνω καστομ σωληνώσεις κ είμαι κομπλέ ? Επίσης σκέφτηκα να βάλω κ ενα forge actuator. Εισαγωγή κ σκαστρα εννοείται θα μπει. Ο συμπλέκτης θα αντέξει η πάμε για κάποιον καλύτερο ? Επίσης είδα σε μια παρουσίαση με παρόμοια μετατροπή είχαν βάλει boost controller δεν νομίζω να είναι αναγκαίο σωστά ?

Edited by makrixeris
Link to comment
Share on other sites

On 20/3/2024 at 2:57 ΜΜ, makrixeris said:

Καλησπέρα κοιτάζω να πάρω mk6 122hp απλά επειδή δεν θέλω να το αφήσω μαμά έχω δει τις επιλογές που έχω για τουρμπίνα από cavd. Τα υπόλοιπα δεν τα γνωρίζω καλά δηλαδή να μην ρίξω τζάμπα λεφτά σε εξατμίσεις κλπ να βάλω εξάτμιση πχ από golf 5 gti κ να δώσω μόνο λεφτά για ένα downpipe με 100αρι καταλύτη. Μετά σε ιντερκουλερ σε χαμηλό μπάτζετ που καταλήξατε που να είναι κομπλέ σε τέτοιο προτζεκτ μας κάνει μαμά ιντερκουλερ από gti η κανα s3 ? Κ να κάνω καστομ σωληνώσεις κ είμαι κομπλέ ? Επίσης σκέφτηκα να βάλω κ ενα forge actuator. Εισαγωγή κ σκαστρα εννοείται θα μπει. Ο συμπλέκτης θα αντέξει η πάμε για κάποιον καλύτερο ? Επίσης είδα σε μια παρουσίαση με παρόμοια μετατροπή είχαν βάλει boost controller δεν νομίζω να είναι αναγκαίο σωστά ?

 

Καλημέρα, κάτοχος mk6 CAVD.

Το μαμά intercooler του gti είναι το ίδιο με του CAVD νομίζω, το s3 είναι καλύτερο.

Για εξάτμιση πρέπει να πάς σε turboback, όχι μόνο catback.

Με αυτα που σκέφτεσαι να βάλεις πάς στα 240+ άλογα και -3000€ στο πορτοφόλι.

Φρένα δε θα βάλεις να σταματάς όπως πρέπει, γιατί του 122 είναι μόνο 288mm;

Αναρτήσεις σωστές;

Ζάντες (όχι βαρίδια 12+ κιλά), λάστιχα (που έχουν πάει στο Θεό με τις ανατιμήσεις, για 16ρα δίνω 100+ για τα ίδια ps4 σε σχέση με 3 χρόνια πριν);

 

Αυτά όλα πάνε στα 5000€+, μην υπολογίζοντας τυχόν αστοχίες - ζημιές, που δε θα τα πάρεις ποτέ πίσω άμα ποτέ το πουλήσεις. Είσαι σίγουρος ότι θές να τα δώσεις και να μην δώσεις εξ'αρχής 5000 επί πλέον να αγοράσεις ένα πιο γρήγορο μαμά αυτοκίνητο; Καταλαβαίνω ότι μουρλοποιείσαι ακούγοντας για άλογα και φτιαξίματα, αλλά μήπως να το σκεφτείς καλύτερα;

Edited by Gmis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ωραία στα λέει ο φίλος μας ο @Gmis

 

Το 122, μετά από τόσα χρόνια στην αγορά, είναι ένα ωραίο υποκατάστατο για το παλιό 1.6 Fsi. Οικονομικότερο, πιο ροπατο, πιο άνετο στην πόλη και στο ταξίδι.

Με ένα προγραμματάκι μόνο πας εκεί στα 140-150ps με ένα κλικ ροπής πιο πάνω. Ο χαρακτήρας του αυτοκινήτου θα μείνει ίδιος και στο ταξίδι ένα κλικ οικονομικότερο. Το δε κόστος συντήρησης θα είναι το ίδιο, όπως και το κόστος χρήσης. (Βενζίνη,Ελαστικά,Service,Βλάβες)

 

Με βελτίωση σε Κ03 μπορείς να πας 240+ με το κόστος για καινούργια ανταλλακτικά, αυθεντικά και καλές λύσεις να φτάνουν τα 5-6κ €

Είναι σημαντικό να κρατήθεί χαμηλά η ροπή και να φυλάγεται το κιβώτιο γιατί δεν είναι ίδιο με του Twincharged, δεν αντέχει το ίδιο.

1. Συντήρηση:

Ξεκινάς με μια αλλαγή καδένας, βάσει vin προμηθεύεσαι τα ανταλλακτικά από αντιπροσωπεία και τα περνάς όπου θες.

Αλλαγή λάδια + Φίλτρο καυσίμου.

Μπουζί βάζεις για Twnicharged NGK SIZFR6B8EG

Αλλαγή αντλίας νερού και G13+καθάρισμα, οπωσδήποτε παρουσίαζε αστοχία στο Cax ανά 60-80Κ χλμ.

Δες βάσεις κινητήρα, αν χρειάζεται αλλαγή δρομολόγησέ το. Με το νέο setup θα κάνει βόλτες το μοτέρ αν είναι χαλαρές.

Silent Blocks εμπρός ψαλιδιών (4) και μπαλάκια ψαλιδιών+μπαράκια ζαμφόρ.

Βρες ένα σετ φρένων από Gti/Gt και άλλαξε τα μπροστινά 288mm->312mm. Καινούργια τακάκια και δισκόπλακες, μαζί με υγρά φρένων Dot4.

Δες τα αμορτισέρ, θα χρειαστείς ή 4 εργοστασιακά αν ήταν Sport έκδοση ή να πας μια ολοκληρωμένη λύση μαζί με ελατήρια. Θα χρειαστεί επίσης topmounts κλπ.

Εφόσον φοράει κάποια καλή/εργοστασιακή ζάντα 16"/17" και όχι τίποτα σκουπίδια Jr, βάλε μια 4άδα καλά επώνυμα ελαστικά επιδόσεων.(Ps5/Pzero κλπ)

Εφόσον τα κάνεις όλα αυτά, το αυτοκίνητο θα έρθει σε πολύ καλή κατάσταση.

2. Μετά τη Συντήρηση, έρχεται η Βελτίωση

Εαν πάμε 1ο στάδιο βάζεις ένα Custom πρόγραμμα και πας 140-150ps και τέλος.

Για το 2ο στάδιο:

Downpipe 70mm+cat, το υπόλοιπο βάλε και Gti/Gt/Tsi δεν έγινε κάτι. Αν περισσεύει το χρήμα βάλε 63,5mm έως τέλος.

Τουρμπίνα πάρε καινούργια αυθεντική και μόνο Borgwagner ή αντιπροσωπεία. Μόνο εργοστασιακά μπουλόνια και φλάτζα πολλαπλής.

Wg δεν χρειάζεται κράτα την εργοστασιακή στο στάδιο αυτό.

Σκάστρα μια καινούργια εργοστασιακή αρκεί στο στάδιο σου.

Σωληνάκια λαδιού νερού τουρμπίνας. Στα σωληνάκια λαδιού βγήκε νέο revision που έχει μόνωση αλουμινίου. (Λόγω καδένας)

Πλάκα block off για το watercooler.

Intercooler αν το κρατήσεις "χαμηλά" ~200ps/28kgr μπαίνει αν βρεις σε άριστη κατάσταση από Gti/1.4-1.8Tsi. Αλλιώς S3. Επίσης και φτιαχτό αλλά προσωπικά δεν μου αρέσουν, όταν μπορείς να έχεις καλύτερη λύση και πιο σωστή. Δεν θέλω βιδώματα και τρύπες, ούτε σωλήνες για μόλις 200ps.

Σωληνώσεις μπορείς να βάλεις αλουμίνιο ή μαμά ή/και συνδυασμό τους.

Θα πρέπει σοβαρά να σκεφτείς να βάλεις καινούργια μπεκ, γιατί 99% κάποιο θα είναι προβληματικό και θα μπλέξεις άσχημα.

Θα χρειαστεί να βάλεις νέο Map πριν κάνεις πρόγραμμα. Επίσης μια καινούργια Ν75. Εδώ μίλα με τον προγραμματιστή, αν θα χρησιμοποιήσει τους Map/N75 του 122 ή θα πατήσει στον Twincharged οπότε παίρνεις τα αντίστοιχα.

Μια απλή χοάνη αρκεί για εισαγωγή. Φυσικά μπαίνει και το εργοστασιακό φίλτροκούτι με φίλτρο ελευθέρας και φαίνεται πιο oem. Στο στάδιο σου αρκεί.

Προγραμματισμός Ecu (Διάλεξε προγραμματιστή αν μπορεί να σου δίνει με κάποιο εργοστασιακό κουμπί/συνδυασμό μικρή/μεγάλη πίεση πχ150/200) 

Αν θες να ανέβεις (230-250ps) με ασφάλεια, θα πρέπει να διαθέσεις λεφτά για κιβώτιο ταχυτήτων από Twincharged.

 

On 26/3/2024 at 12:13 ΜΜ, Gmis said:

 

Καλημέρα, κάτοχος mk6 CAVD.

Το μαμά intercooler του gti είναι το ίδιο με του CAVD νομίζω, το s3 είναι καλύτερο.

Για εξάτμιση πρέπει να πάς σε turboback, όχι μόνο catback.

Με αυτα που σκέφτεσαι να βάλεις πάς στα 240+ άλογα και -3000€ στο πορτοφόλι.

Φρένα δε θα βάλεις να σταματάς όπως πρέπει, γιατί του 122 είναι μόνο 288mm;

Αναρτήσεις σωστές;

Ζάντες (όχι βαρίδια 12+ κιλά), λάστιχα (που έχουν πάει στο Θεό με τις ανατιμήσεις, για 16ρα δίνω 100+ για τα ίδια ps4 σε σχέση με 3 χρόνια πριν);

 

Αυτά όλα πάνε στα 5000€+, μην υπολογίζοντας τυχόν αστοχίες - ζημιές, που δε θα τα πάρεις ποτέ πίσω άμα ποτέ το πουλήσεις. Είσαι σίγουρος ότι θές να τα δώσεις και να μην δώσεις εξ'αρχής 5000 επί πλέον να αγοράσεις ένα πιο γρήγορο μαμά αυτοκίνητο; Καταλαβαίνω ότι μουρλοποιείσαι ακούγοντας για άλογα και φτιαξίματα, αλλά μήπως να το σκεφτείς καλύτερα;

 

->Θα πρέπει να δεις τι θέλεις, τι λεφτά διαθέτεις για άμεση αγορά, τι λεφτά διαθέτεις για συντήρηση και μαζέματα και τι λεφτά για βελτίωση για να μην απογοητευτείς.

 

 

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.