Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Ανακοινώσεις:

Δείτε εδώ τα βίντεο από τις τελευταίες συνεντεύξεις και την Πανελλήνια Εκδρομή στην Λαμία!

Μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε!
VIP μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε... περισσότερο!
Δείτε εδώ την προσφορά του νέου μας Χορηγού!

Φωτογραφία

Δισκο-Πλατο

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
45 απαντήσεις στο θέμα

spiros23

spiros23

VWClub Member

• Members
  • 967 Δημοσιεύσεις
  • Νομός:Μη ορισμένος
  • Μοντέλο:Polo6n
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Ibiza Cupra TSI

ευχαριστω για τη βοηθεια παιδια ειδη το εχω βαλει στο προγραμα μεσ το μηνα ενα ειναι το σιγουρο πωσ δεν παω αντιπροσοπει γιατι μαυτα που μου ειπαν σημερα θα μου πιασουν για καλα τν κ....ο ;)

φιλε μου άμα θέλεις μπορείς να βρείς και από το internet η από αλλου να πάρεις το σέτ δίσκο πλατω όπως θα κάνω και εγώ όταν αλλάξω έχω βρει sachs. παίζει να γλιτώσεις κάποια χρήματα από την όλη ιστορία

lao

lao

VWClub Member

• Members
  • 4 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Passat

φιλε μου άμα θέλεις μπορείς να βρείς και από το internet η από αλλου να πάρεις το σέτ δίσκο πλατω όπως θα κάνω και εγώ όταν αλλάξω έχω βρει sachs. παίζει να γλιτώσεις κάποια χρήματα από την όλη ιστορία

θα μπορούσες φίλε να δώσεις κάποιο λινκ στο νετ? δυστυχώς πάω μάλλον για (2η φορά) αλλαγή δίσκο/πλατό και θέλω να δω από τιμές τι παίζει (την πρώτη καλύφθηκε από την εγγύηση). Σαν μια ιδέα από συνολικό κόστος τί παίζει, ξέρουμε?

elion

elion

VWClub Member

• Members
  • 13 Δημοσιεύσεις
Καλησπερα φιλοι της vw,θα ηθελα μια ιδεα απο σας οποις μπωρει βεβεα σχετικα με συμπλεκτη
για το Passat μου,μοτερ 1.8t to 2003 μοντελο 193ps stage 1,καπια προταση για πιο βελτιομενω συμπλεκτη?
Λεω να το αλλαξω και εχω ακουση πολλα και διαφορα,καπιος που εχει βαλει και δουλευει?δεν θελω να βαλω μαμα,γιατη θα το πεταξη σε χρονο μηδεν με το σασι που εχει και με το προγραμα που εχει.περιμενω καπια προταση απο σας.Ευχαριτω πολυ,καλη ανασταση να εχεται και καλο Πασχα.
Με σεβασμους..
Ηλιας.

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6822 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Δεν έχει οριστεί
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:passaturbo
Μπορεις να βαλεις εναν οργανικο ενισχυμενο και να εισαι κομπλε.
Αυτο εχω κανει στο δικο μου.
Οργανικος ενισχυμενος απο kevlar και μαμα πλατο.

elion

elion

VWClub Member

• Members
  • 13 Δημοσιεύσεις
Χρονια πολλα Κωστα,ευχαριστω παρα πολυ για την απαντιση σου,βλεπω εχουμε πανω-κατω το ιδιο passat,εχω φορτωση κι κατη φωτογραφιες στο gallery,μπεσ και δες το.Εχω και αλλη μια επιλογη για το δισκο-πλατο,ενας μηχανικος που ασχολειτε με το vw group μου ειπαι να βαλω sachs racing,πολυ καλο μου ειπαι και με μαμα βολαν τερειαζει απολητα.Εχω μονο 40.000κλμ στο αμαξη,οποτε δεν θα χρειαστει αλλαγη βολαν ετσι?το οργανικο δισκο που μου λες,ο τυπος φτιαχνη το μαμα δισκο απλα το ενεισχει και πανω στο δισκο αυτο περναει και το υληκο που χρειαζετε,επηδη μηλισα και μου ειπαι πως γηνεται η δουλεια.Σχεφτομε λειπον να περασω ενα sachs racing κανει κοντα στα 600€και θα με βγαλει για 50.000κλμ τουλχιστων ειπαι.Ευχαριστω και παλη για την γνωμη σου,πες μου πως σου φενεται η ιδεα μου.Να εχεις μια καλημερα.Ηλιας

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6822 Δημοσιεύσεις

Χρονια πολλα Κωστα,ευχαριστω παρα πολυ για την απαντιση σου,βλεπω εχουμε πανω-κατω το ιδιο passat,εχω φορτωση κι κατη φωτογραφιες στο gallery,μπεσ και δες το.Εχω και αλλη μια επιλογη για το δισκο-πλατο,ενας μηχανικος που ασχολειτε με το vw group μου ειπαι να βαλω sachs racing,πολυ καλο μου ειπαι και με μαμα βολαν τερειαζει απολητα.Εχω μονο 40.000κλμ στο αμαξη,οποτε δεν θα χρειαστει αλλαγη βολαν ετσι?το οργανικο δισκο που μου λες,ο τυπος φτιαχνη το μαμα δισκο απλα το ενεισχει και πανω στο δισκο αυτο περναει και το υληκο που χρειαζετε,επηδη μηλισα και μου ειπαι πως γηνεται η δουλεια.Σχεφτομε λειπον να περασω ενα sachs racing κανει κοντα στα 600¤και θα με βγαλει για 50.000κλμ τουλχιστων ειπαι.Ευχαριστω και παλη για την γνωμη σου,πες μου πως σου φενεται η ιδεα μου.Να εχεις μια καλημερα.Ηλιας

Καλημερα και χρονια πολλα Ηλια!!!

Καλη επιλογη ειναι και το sachs.
Με τοσα λιγα χιλιομετρα δεν νομιζω οτι θα θελει αλλαγη το βολαν σου.
Τον οργανικο δισκο που σου λεω,τον φτιαχνει απο την αρχη,με βαση τον εργοστασιακο και καλυτερα υλικα μεσα.

Gi@nnisR

Gi@nnisR

VWClub Member

• Members
  • 63 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf6
Παιδιά μην το αφήνετε,αν υπάρχουν σημάδια φθοράς ή θορυβος..Σε ένα passat 1.8t που έχουμε,το αφήσαμε γιατι φαινόταν οκ(ακουγόταν θόρυβος στο ρελαντί μονο και πατινάριζε ελάχιστα),και τελικά πριν απο κάποιες μέρες κόλλησε ο δίσκος με το πλατό απο υπερθέρμανση,έχασε όλα τα υγρά,μας άφησε στον δρόμο και τώρα το αυτοκίνητο πάει για σετ συμπλέκτη και βολάν

Επεξεργάσθηκε από Gi@nnisR, 22 April 2009 - 15:53:30.

KONI

KONI

VWClub Member

• Members
  • 130 Δημοσιεύσεις
παιδια χερετω ξανα ειχα φερει τετοιο καιρο στο θεμα με τον δισκο πλατο απο το tootooni moy και ναι απο περσυ το αλλαξα φετος στα 180.000κμ για πρωτη φορα δισκο πλατο οχι βολαν και χωρις να μου πατειναρει ειχε λιγο ψωμι ακομα αλλα αστο καλυτερα ειπα και εβαλα τις sachs.ο μαστορας που το πηγα μου ειπε θελει καλο στρωσιμο στην αρχη για να ερθει στα ισια του τα δοντακια και το ρουλεμαν του για περιπου 500κμ και να μην το τουρμπιζω αποτομα και οχι αποτομες αλλαγες για αρχη τα τειρω αυτα ερωτηση τωρα?ο δισκος μου μειριζει καμοια φορα οταν το ζοριζω σε καμοια ανηφοριτσα μικρη αλλα προφανως θα ειναι επειδη δεν εχει πατηθει καλα ακομα αυτο βαζω με το μυαλο μου, κατι σαν καψιμο οχι εντονο ακουω γνωμες και αποψεις.....

yaris1

yaris1

VWClub Member

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ PASSAT TSI 1.4 ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2008.ΕΧΕΙ ΜΟΛΙΣ 27500 ΧΙΛ.ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΞΑΦΝΙΚΑ!610 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΕΤΕΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ?

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6822 Δημοσιεύσεις
Καλωσορισες.
Αν θελεις γραφε με μικρους ελληνικους χαρακτηρες γιατι τα κεφαλαια ειναι σαν να φωναζεις.

Θεωρητικα λογικο δεν ειναι,αλλα εξαρταται και απο τον τροπο οδηγησης.Αν δηλαδη συνηθιζει να πατιναρει το αμαξι ή να παταει μεγαλη σχεση με λιγα χιλιομετρα τοτε ζοριζεται ο δισκος απο την ροπη.

JKalimer

JKalimer

VWClub Member

• Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Αττικής - Φιλαδελφείας - Χαλκηδόνος
  • Νομός:Αττικής
  • Μοντέλο:Golf7

ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΠΑΙΔΙΑ

Ο ΠΑΤΕΡΑΣ ΜΟΥ ΕΧΕΙ ΕΝΑ PASSAT TSI 1.4 ΑΓΟΡΑΣΜΕΝΟ ΤΟΝ ΙΟΥΛΙΟ ΤΟΥ 2008.ΕΧΕΙ ΜΟΛΙΣ 27500 ΧΙΛ.ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΚΑΙ ΕΜΕΙΝΕ ΑΠΟ ΣΥΜΠΛΕΚΤΗ ΞΑΦΝΙΚΑ!610 ΕΥΡΩ ΣΤΗΝ ΕΤΕΑ.ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ ΜΕ ΤΟΣΑ ΛΙΓΑ ΧΙΛΙΟΜΕΤΡΑ ΝΑ ΣΥΜΒΕΙ ΑΥΤΟ?

Ούτε σε εμένα φαίνεται λογικό..
Έχω το ίδιο μοντέλο (1.4 TSI - Απρίλιος 2008) με 60.000 χλμ και δεν έχω κανένα πρόβλημα...

Επεξεργάσθηκε από JKalimer, 25 August 2011 - 08:13:11.

hellenic vanagon

hellenic vanagon

VWClub Member

• Members
  • 531 Δημοσιεύσεις
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Passatitsa

Passat syncro g60 (1992). Πρώτη αλλαγή πλατώ/δίσκου/ρουλεμάν: 260.000 χλμ..

Τύπος αρχικού πακέτου:SACHS

Tύπος νέου: SACHS πανομοιότυπο με το αρχικό. (Με μικροβελτιώσεις στον δίσκο)

Χρήση αυτοκινήτου: εντός, εκτός, (πόλης), εκτός (δρόμου), έλξη μπαγκαζιέρας σε διαευρωπαϊκά ταξίδια.

Τρόπος χρήσης: ξεκίνημα με πρώτη η δευτέρα, (ανάλογα με τις συνθήκες), στο ρελαντί και, αφού κινηθεί το αυτοκίνητο, πατιέται το γκάζι χωρίς καθόλου να πατινάρει ο συμπλέκτης.

Επεξεργάσθηκε από hellenic vanagon, 23 April 2013 - 23:15:39.

theo13

theo13

VWClub Member

• Members
  • 30 Δημοσιεύσεις

Γεια σας παιδια!! εδω και λιγες μερες το αυτοκινητο (Passat 1.6 fsi) κανει ενα τρεμουλο στο πενταλ του συμπλεκτη οταν τον κραταω πατημενο... Απ οτι φαινεται παω για δισκο... εχω 95.000 χλμ και η χρηση ειναι κατα 99% σε ταξιδια.. ειναι φυσιολογικο?
Αν αλλαξω τελικά δισκο τι προτεινετε να βαλω της μανας του η καποια αλλη εταιρεια?? Η αλλαγη ταχυτητων γινεται ευλαβικα και γενικα προσεχω πολυ το αυτοκινητο και γι αυτο θελω την καλυτερη επιλογη ετσι και τον αλλαξω

Apostolos_VW

Apostolos_VW

VWClub Member

• Members
  • 19 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Αττικής - Αγίου Δημητρίου

Δε μου φαίνεται φυσιολογικό να θες δίσκο με τέτοια χρήση και τόσα χιλιόμετρα... Εγώ σε ίδιο με το δικό σου passat έχω 87.000χλμ και είναι μια χαρά. Επίσης έχω POLO του 2006 με 125.000χλμ και ούτε συζήτηση για δίσκο, κτλ...

symearg

symearg

VWClub Member

• Members
  • 466 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Κεντρικής Μακεδονίας - Θέρμης
  • Νομός:Θεσσαλονίκης
  • Μοντέλο:Golf5
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:SilverspoT
Δεν είναι ακριβώς έτσι. Προφανώς και δεν είναι δίσκος. Μάλλον είναι το πλατό. Το δικό μου (Golf) έκοψε δόντι στις 57000 χλμ. Πρώτα ένα τρέμουλο και μετά ξαφνικός θάνατος! Όταν βγήκε ο δίσκος ήταν σαν καινούριος. Ωστόσο, αντικαταστάθηκε ολόκληρο το σετ. Πιθανή αστοχία υλικού είπαν. Όσο για τη μάρκα προτίμησα το μαμά (LUK) φορούσε το δικό μου.

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6822 Δημοσιεύσεις

Αν δεν σου πατιναρει και παιρνει κανονικα τις ταχυτητες δεν μου φαινεται ο δισκος σαν η πιο πιθανη αιτια.

Καλο θα ηταν να το δει καποιο συνεργειο που ξερει να σου απαντησει σιγουρα.

theo13

theo13

VWClub Member

• Members
  • 30 Δημοσιεύσεις

ευχαριστω για τις παντησεις.. και μενα μου φαινεται περιεργο να εχει θεμα ο δισκος αλλα...ολα να τα περιμενουμε απο τα συγχρονα αυτοκινητα... καποια αλλη μαρκα εκτος απο luk? υπαρχει καποιος που να εχχει βαλει κατι αλλο?

symearg

symearg

VWClub Member

• Members
  • 466 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Κεντρικής Μακεδονίας - Θέρμης
  • Νομός:Θεσσαλονίκης
  • Μοντέλο:Golf5
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:SilverspoT

Κοίτα η πλειοψηφία των VW έχουν sachs και Luk από τη μαμά. Ωστόσο υπάρχουν κι άλλα π.χ. Valeo.

Επεξεργάσθηκε από symearg, 12 September 2013 - 20:39:22.

Cj Georgio

Cj Georgio

VWClub Member

• Members
  • 1533 Δημοσιεύσεις
  • Interests:Gym
    My Car
    My Girl
  • Μοντέλο:PassatCC
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:World first VW CC 1.8 K04
100.000χλμ δεν είναι τίποτα για αυτά τα αμάξια. Κανονικά η αλλαγή που θέλει ένα αμάξι σαυτα τα χλμ είναι τακάκια. Πφφφφφ..... Εγώ άλλαξα όλο το σετ στης 55.000χλμ. Παίζει ρόλο όμως και η βελτίωση που έχει το αμάξι+το μικρό βολάν που βάλανε για μείωση κόστους και να τα πληρώνουμε εμείς μετά.

PIT 1963

PIT 1963

VWClub Member

• Members
  • 2 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Αττικής - Μαρκοπούλου Μεσογαίας

παιδια καλημερα.ειμαι καινουργιος και χαιρετω ολα τα μελη .

αγορασα προσφατα ενα passat 1800 turbo με 81000χλμ,του εκανα ενα σερβις με αλλαγη σετ ιμαντα με τρομπα νερου,λουριων τεντοτηρες εσωτερκους-εξωτερικους και λαδια.επισης του εβαλα υγραεριο μαρκας ΑΕΒ με μπεκ ιντζεκσιον μαρκας ΗΑΝΑ ΣΤΗΝ QGAS.ειμαι παρα πολλη ευχαριστημενος δεν χανει καθολου σε δυναμη αντιθετα πιστευω οτι παει καλυτερα.χθες ομως( εχω τωρα 82500 χλμ) με αφησε ξαφνικα απο δισκο πλατο στην μεση του δρομου.

εχω και ενα ΑΥDI που του αλλαξα στα170000χλμ ειναι δυνατο? εχει τυχει σε κανενα σας???

ευχαριστω και συγνωμη εαν κουρασα

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.