Jump to content
vassilis3

Vw Type 2

Recommended Posts

Χαιρετώ σας

Είμαι κάτοχος ενός type II model 76 με κινητήρα 1800cc

Το συγκεκριμένο όχημα είναι αυτοκινούμενο και είναι δηλωμένο σαν "Ι.Χ. αυτοκινούμενο"

Ψάχνω πληροφορίες καθώς και τρόπο να το ανακατεσκευάσω μιας και είναι σε μέτρια αλλά λειτουργική κατάσταση

Σε διαφορετική περίπτωση μάλλον θα πάει για πούλημα

επισυνάπτω φωτο

post-8922-0-63212700-1296747482_thumb.jp

post-8922-0-42274400-1296747490_thumb.jp

post-8922-0-35488500-1296747501_thumb.jp

post-8922-0-97653900-1296747510_thumb.jp

post-8922-0-40490900-1296747519_thumb.jp

Edited by vassilis3
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Νομίζω πως αν προχωρήσεις σε κάτι τέτοιο θα ξεπεράσεις κατά πολύ την παρούσα αξία του. Εκτός αν αρκεστείς σε "ξεσκούριασμα" και εξωτερικό βάψιμο :lol: . Και πάλι όμως για πόσα χρόνια ακόμα θα το κρατήσεις??

Πάρε κάτι πιο καινούργιο για μένα.

Ωραία γυναικοπαγίδα πάντως....δεν το είχα σκεφτεί tongue.giftongue.gif .

Link to comment
Share on other sites

Η βασική ιδέα της αναπαλέωσης δεν είναι το οικονομικό μόνο όφελος.

Το Τ1 και το Τ2 έχουν μείνει στην ιστορία από τα παιδιά των λουλουδιών

και ακόμα κυκλοφορούνε

Edited by GraveDigger
συγχώνευση διαδοχικών δημοσιεύσεων
Link to comment
Share on other sites

Guest Grouper_8L

Για αρχή ωραίο θα ήταν να το έβαφες μαύρο ή κάποιο σκούρο χρώμα και να του έβαζες φυμέ και τέτοιες ζάντες ΔΕΣ ΕΔΩ.

Εννοείται ότι θα πάρεις μία και για ρεζέρβα να την έχεις μπροστά να δείχνει ;)

Επιπλέον να βγάλεις προφυλακτήρες(ή να τους κρατήσεις και να τους βάψεις κι αυτούς αλλά με άσπρο), να βγάλεις τις μπάρες από πάνω και τον κοτσαδόρο. Σε πάω σε body tuning tongue.gif λιμέρια αλλά για μένα μόνο η αναπαλαίωση χωρίς να το κάνεις διαφορετικό δεν αξίζει.

Μέσα μου φαίνεται μια χαρά αν βάλεις μονόχρωμα σκούρα κουρτινάκια,κουβέρτα ή σεντόνια στο χρώμα του αυτοκινήτου, και το συμμαζέψεις, περιποιηθείς λίγο δεν θέλει τίποτα άλλο.

:Dtongue.giftongue.giftongue.gif Edited by Grouper
Link to comment
Share on other sites

Φιλε Vassilis 3, γραφτηκα στο forum οντας και εγω κατοχος vw (Golf Mk5) για να σου απαντησω επειδη ψαχνω και εγω ενα vw transporter bay window T2 westfalia, ή ενα T25 Joker. Μπορω να το αγορασω αν δυσκολευεσαι να το επισκευασεις οικονομικα καθως ολα τα πραγματα θα πρεπει να ερθουν απο Αγγλια οπου εκει υπαρχουν βιοτεχνιες οι οποιες κατασκευαζουν ανταλλακτικα αποκλειστικα για vw campers απο μηχανες και κιβωτια εως καμβα για την κουκουλα. Απο σκουριες πως τα παει? Σε ποια σημεια εχει? Δωσε μου σε παρακαλω λεπτομεριες οσο αναφορα την κατασταση του οχηματος και ειμαι προθυμος αν θες να το κρατησεις να σε βοηθησω. Αληθεια απο που το αγορασες? Το αυτοκινητο σου ειναι ενα Dusseldorf με την μικρη pop top οροφη. Σε παρακαλω μην εισαι λακωνικος στην απαντηση και πες μου αν σιγουρα θα το κρατησεις ή θα το πουλησεις γιατι ενδιαφερομαι.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας

Είμαι κάτοχος ενός type II model 76 με κινητήρα 1800cc

Το συγκεκριμένο όχημα είναι αυτοκινούμενο και είναι δηλωμένο σαν "Ι.Χ. αυτοκινούμενο"

Ψάχνω πληροφορίες καθώς και τρόπο να το ανακατεσκευάσω μιας και είναι σε μέτρια αλλά λειτουργική κατάσταση

Σε διαφορετική περίπτωση μάλλον θα πάει για πούλημα

επισυνάπτω φωτο

Με ενδιαφερει να το αγορασω ggiap@otenet.gr

Link to comment
Share on other sites

φαση εχει παντως μεσα, δεν χρειαζεται να στριμωχνεσαι με το γκομενακι στα πισω καθισματα του αυτοκινητου, σε αυτο κανεις και ακροβατικα :(:o , καλη φαση θα ειναι παντως να το φτιαξεις.

Link to comment
Share on other sites

φαση εχει παντως μεσα, δεν χρειαζεται να στριμωχνεσαι με το γκομενακι στα πισω καθισματα του αυτοκινητου, σε αυτο κανεις και ακροβατικα :cry::D , καλη φαση θα ειναι παντως να το φτιαξεις.

Ρωτα και'μενα που ειχα το Τ3 και Τ5 να σου πω :D

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν ξέρω τι αποφάσισες να κάνεις, αλλά για μένα μην το δώσεις! Είναι φοβερό αυτοκίνητο, και δύσκολα θα βρεις κάτι παρόμοιο σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας

Είμαι κάτοχος ενός type II model 76 με κινητήρα 1800cc

Το συγκεκριμένο όχημα είναι αυτοκινούμενο και είναι δηλωμένο σαν "Ι.Χ. αυτοκινούμενο"

Ψάχνω πληροφορίες καθώς και τρόπο να το ανακατεσκευάσω μιας και είναι σε μέτρια αλλά λειτουργική κατάσταση

Σε διαφορετική περίπτωση μάλλον θα πάει για πούλημα

επισυνάπτω φωτο

Γεια σου αγαπητέ Βασίλη, γεια και στα λοιπά μέλη!

Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και χαίρομαι που βλέπω τα νέα σας! ;)

Δεν ξέρω πώς μπήκες στην "τρέλλα" του Τ2, αλλά για να μπήκες δεν θα τό 'κανες κατά λάθος...! Σίγουρα μέσα από το φόρουμ αυτό, αλλά και μέσα στο δίκτυο θα βρεις χιλιάδες λύσεις για να κρατήσεις για πολλά χρόνια αυτό το καταπληκτικό όχημα. Απ' ό,τι είδα στις φωτο που έχεις βάλει, το βανάκι σου είναι σε καλή κατάσταση και αρκετά πλούσιο σε εξοπλισμό. Λίγη στοργή και προδέρμ θέλει.

Κυρίως, μην τα παίρνεις όλα μαζί και τα βλέπεις βουνό! Σιγά σιγά, όλα θα τα κάνεις. Θά 'λεγα, αν η μηχανή σου πάει καλά, να ξεκινήσεις από τα "εμφανισιακά", δηλαδή δες πρώτα το αμάξωμα, σκουριές κτλ. και κάνε μια καλή δουλειά με τη βαφή. Το χρώμα σου είναι πολύ καλό και μάλλον είναι το γνήσιο - κράτησέ το.

Μετά κάνε καμιά γύρα στα ωραία μέρη που είναι γεμάτος ο τόπος μας, και όρμα δυνατά και στα υπόλοιπα που θέλεις να φτιάξεις. Το καλοκαίρι είχα γνωρίσει ένα ζευγάρι με Τ1 αγορασμένο από Αυστρία, με το πρώτο χρώμα πάνω του! Κάποτε ήταν σκούρο γαλάζιο και σίγουρα γυαλιστερό. Τώρα ήταν θαμπό, σαν της αεροπορίας, και γεμάτο σκουριές. Το πανί της οροφής ήταν χάλια, αλλά αυτοί, εκεί... ακάθεκτοι!!!

Κεντρική θέρμανση έχεις; Υγραέριο; Ψυγείο; Δουλεύουν;

Σ' αυτά, επειδή δεν υπάρχει εμπειρία στην Ελλάδα, μαλλον θα πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου! Υπάρχουν στο δίκτυο άπειρα σάιτ με διάφορα να πάρεις και να τοποθετήσεις, είτε ανταλλακτικά είτε εξοπλισμό.

Πάρε μερικές ιδέες εδώ:

http://www.busdepot.com/index.jsp

http://www2.cip1.com/SearchResults.asp?Cat=1537

http://www.kaefer-co.de/

http://www.gowesty.com/

http://www.guenzl-classicparts.de/index.htm

Γειά χαρά, και ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε!

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ σας

Είμαι κάτοχος ενός type II model 76 με κινητήρα 1800cc

Το συγκεκριμένο όχημα είναι αυτοκινούμενο και είναι δηλωμένο σαν "Ι.Χ. αυτοκινούμενο"

Ψάχνω πληροφορίες καθώς και τρόπο να το ανακατεσκευάσω μιας και είναι σε μέτρια αλλά λειτουργική κατάσταση

Σε διαφορετική περίπτωση μάλλον θα πάει για πούλημα

επισυνάπτω φωτο

:o Για σου φίλε,είμαι νέος στο site πολύ όμορφω το Τ2 σου είμαι πολύ πορομένος με αύτο το car,αλλά το σκέφτομαι γιατί ότι έχω βρεί θέλουν πολύ δουλειά,ξέρεις σκουριές σάπια,κ.α.Εσύ τι έκανες το πούλησες ή το σουλουπόνεις.Σε χαιρετώ :lol:

Γεια σου αγαπητέ Βασίλη, γεια και στα λοιπά μέλη!

Είχα καιρό να μπω στο φόρουμ και χαίρομαι που βλέπω τα νέα σας! ;)

Δεν ξέρω πώς μπήκες στην "τρέλλα" του Τ2, αλλά για να μπήκες δεν θα τό 'κανες κατά λάθος...! Σίγουρα μέσα από το φόρουμ αυτό, αλλά και μέσα στο δίκτυο θα βρεις χιλιάδες λύσεις για να κρατήσεις για πολλά χρόνια αυτό το καταπληκτικό όχημα. Απ' ό,τι είδα στις φωτο που έχεις βάλει, το βανάκι σου είναι σε καλή κατάσταση και αρκετά πλούσιο σε εξοπλισμό. Λίγη στοργή και προδέρμ θέλει.

Κυρίως, μην τα παίρνεις όλα μαζί και τα βλέπεις βουνό! Σιγά σιγά, όλα θα τα κάνεις. Θά 'λεγα, αν η μηχανή σου πάει καλά, να ξεκινήσεις από τα "εμφανισιακά", δηλαδή δες πρώτα το αμάξωμα, σκουριές κτλ. και κάνε μια καλή δουλειά με τη βαφή. Το χρώμα σου είναι πολύ καλό και μάλλον είναι το γνήσιο - κράτησέ το.

Μετά κάνε καμιά γύρα στα ωραία μέρη που είναι γεμάτος ο τόπος μας, και όρμα δυνατά και στα υπόλοιπα που θέλεις να φτιάξεις. Το καλοκαίρι είχα γνωρίσει ένα ζευγάρι με Τ1 αγορασμένο από Αυστρία, με το πρώτο χρώμα πάνω του! Κάποτε ήταν σκούρο γαλάζιο και σίγουρα γυαλιστερό. Τώρα ήταν θαμπό, σαν της αεροπορίας, και γεμάτο σκουριές. Το πανί της οροφής ήταν χάλια, αλλά αυτοί, εκεί... ακάθεκτοι!!!

Κεντρική θέρμανση έχεις; Υγραέριο; Ψυγείο; Δουλεύουν;

Σ' αυτά, επειδή δεν υπάρχει εμπειρία στην Ελλάδα, μαλλον θα πρέπει να ασχοληθείς μόνος σου! Υπάρχουν στο δίκτυο άπειρα σάιτ με διάφορα να πάρεις και να τοποθετήσεις, είτε ανταλλακτικά είτε εξοπλισμό.

Πάρε μερικές ιδέες εδώ:

http://www.busdepot.com/index.jsp

http://www2.cip1.com/SearchResults.asp?Cat=1537

http://www.kaefer-co.de/

http://www.gowesty.com/

http://www.guenzl-classicparts.de/index.htm

Γειά χαρά, και ό,τι χρειαστείς, εδώ είμαστε!

Για σου φίλε είμαι καινούργιος στο forum,εδώ καί δύο χρόνια κοιτάω ψάχνω,για Τ2 ή Τ1 μου αρέσουν τρομερά αλλά ότι έχω βρεί είναι πολύ μαντάρα,ξέρω και εγώ πολλά sites που έχουν αξεσουάρ...για van camper αλλά δεν έχω ένα φαναρτζή που να ξέρω ότι είναι καλώς σε αυτό,έχεις κανένα υπόψιν σου που να μην πέρνει κεφάλια?Σε χαιρετώ.

Edited by GraveDigger
Link to comment
Share on other sites

Φιλε meletis μην ψαχνεις αλλο

http://www.danburymotorcaravans.com/

καινουργια Τ2 κατασκευαζονται στην Βραζιλια και μπορεις να τα κανεις εισαγωγη στην Ελλαδα.

Δες στο παραπανω site τα κανουν εισαγωγη στην Αγγλια ειτε δεξιοτιμονα, ειτε αριστεροτιμονα και με οτι εξοπλισμο παραγγειλεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και πάλι σε όλους,

πέρασε αρκετός καιρός και νόμιζα οτι το τοπικ ήταν ανενεργό, ο λόγος είναι οτι δεν μου έρχεται εμαιλ όταν κάποιος γράφει σε αυτό το τοπικ,( στις ρυθμίσεις δεν βρήκα κάτι ή δεν έψαξα αρκετά)

Επί του θέματος τώρα,

Το αυτοκίνητο ζει και βασιλεύει, βέβαια το έχω σε ακινησία με πληρωμένα τα τέλη του 2009 πιστεύοντας οτι κάποια στιγμή θα το ενεργοποιήσω και πάλι, δυστυχώς όμως τόσο η έλλειψη του χώρου όσο και η έλλειψη του χρόνου δεν μου έχουν αφήσει και πολλά περιθώρια.

@syncro16 ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και για την ενθάρρυνση και φυσικά για το λινκς, Θέρμανση υπήρχε, αλλά τώρα δεν υπάρχει, δηλαδή υπάρχει ο αεραγωγός και η καλωδίωση για καυστήρα (αν το λέω καλά), τα υπόλοιπα δουλεύουν κανονικά, αντλία νερού, υγραέριο, ψυγείο κλπ, η μηχανή είναι σε αρκετά καλή κατάσταση, την τελευταια φορά που πήγα πράγμα, ιθάκη, λευκάδα, παξους με έβγαλε ασπροπρόσωπο, την τελευταία, σίγουρα όμως θα χρειαστεί κάποιο σερβισ μιας και έχω να το βάλω μπροστά 2 χρόνια :lol:

@meletis ευχαριστώ μελέτη για το ενδιαφέρον δυστυχως δεν έχω κάνει τίποτα ακόμα

@stergio είδες τις τιμές από 30.000++ ευρω και άνω, (20.000 λίρες)

καλή χρονιά και χρόνια πολλά σε όλους

Link to comment
Share on other sites

Φιλε meletis μην ψαχνεις αλλο

http://www.danburymotorcaravans.com/

καινουργια Τ2 κατασκευαζονται στην Βραζιλια και μπορεις να τα κανεις εισαγωγη στην Ελλαδα.

Δες στο παραπανω site τα κανουν εισαγωγη στην Αγγλια ειτε δεξιοτιμονα, ειτε αριστεροτιμονα και με οτι εξοπλισμο παραγγειλεις.

ΦΙΛΕ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΑ,ΑΣΕ ΕΧΩ ΞΕΝΕΡΟΣΗ ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΑΠΙΑ ΘΕΛΕΙ ΠΟΛΥ ΚΟΠΟ ΚΑΙ ΧΡΗΜΑ ΤΕΛΙΚΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΑΞΙΖΕΙ ΑΥΤΟ ΤΟ ΠΡΑΜΑ.

Link to comment
Share on other sites

Για αυτούς που θέλουν ένα φτηνό Type ΙΙ

http://ouaou.gr/html_prod/prod_2091.html

:D Εντυπωσιακό το link, φίλε Vassilis3!!!

Νά 'σαι καλά!!!

Link to comment
Share on other sites

Και να που φτάσεμε στις αποσυρσεις

Για να μην πω ψέματα το σκέφτομαι...

Δεν νομίζω ότι θα καταφέρω να πάρω ποτέ 3000 άμεσα και χωρίς παζάρια κλπ

Από την άλλη είμαι συνεστηματικά δεμένος με το εν λόγο όχημα άσε που πρέπει να περιμένω καμιά 30 χρόνια να βγώ σσε σύνταξη για να ασχοληθώ.

Απλά μια σκέψη εκανα

Link to comment
Share on other sites

Φαντάζομαι στα μεταχειρισμένα αλλα μάλλον για να το βρεις σε καλή κατάσταση θα πρέπει να ψάξεις πολύ

Βάλε και καμία φωτογραφία να βλεπουμε τι κάνεις εδω πέρα μιας και με ενδιαφέρει και μένα για το δικό μου Τ2

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες, καθώς ειναι έτοιμο για βάψιμο. Η κατάσταση του καθίσματος δεν με ενδιαφέρει πολύ, αφού μπορώ να το φτιάξω. Γνωρίζει κανείς ποιό χρώμα ζητείται περισσότερο, αφου πρόκειτε να το πουλήσω?

post-17044-0-41783100-1296739890_thumb.j

post-17044-0-90809700-1296739921_thumb.j

post-17044-0-75819700-1296739956_thumb.j

post-17044-0-39773300-1296739986_thumb.j

Link to comment
Share on other sites

Ανεβάζω μερικές φωτογραφίες, καθώς ειναι έτοιμο για βάψιμο. Η κατάσταση του καθίσματος δεν με ενδιαφέρει πολύ, αφού μπορώ να το φτιάξω. Γνωρίζει κανείς ποιό χρώμα ζητείται περισσότερο, αφου πρόκειτε να το πουλήσω?

εγώ πάντως εάν έψαχνα για camper το έβλεπε μαύρο ματ με λευκό, μαύρο περλέ με λευκό, κόκκινο με μαύρες λεπτομέρειες θα το αγόραζα με 1000 ... ειδικά κάτι τέτοιοι συνδυασμοί είναι φοβεροί ...

373582774_6e700ce190_o.jpg

και που ξέρετε .... ίσως μετά να σας το ζητάνε για πώληση και να μην το δίνετε :hyper::hairy:

390382915_376ff86850_o.jpg

370014080_4f8d582654_o.jpg

370005365_2ae344e66d_o.jpg

370036619_ad8a2ed9b1_o.jpg

2100865305_51e824b14e_o.jpg

2100864905_5f4c38b11b_o.jpg

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Χαράς το κουράγιο σου, τόσος κόπος και θα το πουλήσεις?! αν είναι έτσι έλα να φτιαξεις και το δικό μου :hairy:

Όπως και να έχει καλό θα ήταν η επιλογή του χρώματος να είναι ένα απο τα γνήσια χρώματα όπως τα έβγαζε η μαμά του, καλό επίσης θα ήταν να επιλέξεις ανοιχτό χρώμα μιας κ όλα τα σκούρα θα δείξουν όλες τις ατέλειες στο βάψιμο.

Καλή επιτυχία, περιμένουμε και νέες εξελίξεις

Υ.Γ. Ξανανέβασα τις φωτο του αρχικού ποστ μιας και χάθηκαν

Edited by vassilis3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.