Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Ανακοινώσεις:

2η Παννελήνια Εκδρομή 2014: 25 & 26 Οκτωβρίου - Γύθειο Λακωνίας!

Έκτακτη Ανακοίνωση: Παραγγελίες προωθητικού υλικού.
~~~~~~
Μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε!
VIP μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε... περισσότερο!
Δείτε εδώ την προσφορά του νέου μας Χορηγού!

Κερωμα... Αξιζει?

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
52 απαντήσεις στο θέμα

muscaria

muscaria

VWClub Member

• Members
  • 167 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf5
50 παντως για ολο το αμαξι ειναι μια πολυ καλη περιπτωση...

gti.v.bill

gti.v.bill

VWClub Member

• Members
  • 53 Δημοσιεύσεις

50 παντως για ολο το αμαξι ειναι μια πολυ καλη περιπτωση...

50 euro ειναι τελεια.Εγω πληρωνω 100+ αλλα κερωμα +αλοιφη γυαλαδας +ενα σωρο αλλα+ πανω απο ολλα τελεια δουλεια σε σωστο ατομο...

Speedy

Speedy

Global Moderator

• Global Moderator
  • 4825 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Κεντρικής Μακεδονίας - Θεσσαλονίκης
  • Νομός:Θεσσαλονίκης
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:$Low Ride

50 euro ειναι τελεια.Εγω πληρωνω 100+ αλλα κερωμα +αλοιφη γυαλαδας +ενα σωρο αλλα+ πανω απο ολλα τελεια δουλεια σε σωστο ατομο...

Περίπου πόση ώρα κάνει για όλες τις δουλειές που αναφέρεις ?

pants_

pants_

VWClub Member

• Members
  • 287 Δημοσιεύσεις
Εγω παντος το κανω μονος μου. Μολης εχτες πηγα και αγωρασα το κερι της meguir's και το κεροσα. Δεν ειναι δυσκολο και το αποτελεσμα τελειο. Το συστηνω ανεπηφηλακτα το συγκεκριμενο κερακι. Εχω δωκιμασει και αλλα κερια αλλα σε αυτο ειδα μια μεγαλητερι διαφορα. Το κερι αυτο ειναι σε στηλ κρεμας. Το πηρα 28 ευρο και το απλονεις σε ολλο το αυτοκινητο(εγω το εβαλα μονο σε λαμαρινες οχι στα πλαστικα) το αφηνεις να στεγνωσει και στο σκουπηζεις με πανακι μικροινας. Σκουπισεται σχετικα πολυ ευκολα σε σχεσει με μια αληφη. Με πειρε 1 ωρα να το κανω γιατι το αμαξι ηταν καθαρο και το εριξα απλα ενα νερακι

KIRRA

KIRRA

VWClub Member

• Members
  • 1595 Δημοσιεύσεις
Το οικονομικοτερο αλλα και καλο ειναι να γινει οπως λεει ο pants.
Μονο που θα πρεπει να εχει πρωτα πλυθει/καθαριστει/στεγνωσει καλα το αυτοκινητο απ'εξω.
Το κερωμα ειναι απαραιτητο για απλα χρωματα.
Στα μεταλλικα χρωματα και αυτο που γινεται στα αυτοματα καλα πλυντηρια (αυτα με τα πανια) ειναι επαρκες, αρκει να γινεται οποτε πλενεται το αυτοκινητο και σχεδον δεν κοστιζει τιποτα.

pants_

pants_

VWClub Member

• Members
  • 287 Δημοσιεύσεις

Το οικονομικοτερο αλλα και καλο ειναι να γινει οπως λεει ο pants.
Μονο που θα πρεπει να εχει πρωτα πλυθει/καθαριστει/στεγνωσει καλα το αυτοκινητο απ'εξω.
Το κερωμα ειναι απαραιτητο για απλα χρωματα.
Στα μεταλλικα χρωματα και αυτο που γινεται στα αυτοματα καλα πλυντηρια (αυτα με τα πανια) ειναι επαρκες, αρκει να γινεται οποτε πλενεται το αυτοκινητο και σχεδον δεν κοστιζει τιποτα.

Μπα εγω τα πλυντιρια αυτα δεν με ενθουσιαζουν διοτι δεν το πλενει καλα το αμαξι. Το παω για πλησημο στο χερι εξω και με βαζει και υγρο κερι οπως στα αυτοματα. Δεν εχω βρει να παρω υγρο κερι που βαζεις μετα το πλησημο για να το πλενω μονος μου. Αυτο ειναι ενας λογος που το παω σε πλυντηριο.

SPYROS81

SPYROS81

VWClub Member

• Members
  • 334 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf6
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Black scorpion

Μπα εγω τα πλυντιρια αυτα δεν με ενθουσιαζουν διοτι δεν το πλενει καλα το αμαξι. Το παω για πλησημο στο χερι εξω και με βαζει και υγρο κερι οπως στα αυτοματα. Δεν εχω βρει να παρω υγρο κερι που βαζεις μετα το πλησημο για να το πλενω μονος μου. Αυτο ειναι ενας λογος που το παω σε πλυντηριο.

Να ρωτησω κατι φιλε επι της ευκαιριας γιατι και εγω το πηγαινω σε πλυντηρια αυτοκινητων self service και το πλενω.Το υγρο κερι που εχει εκει το ριχνουμε στο τελος και δεν το ξεπλενουμε?Το σκουπιζουμε μετα με πανι?Η το αφηνουμε και φευγουμε?

pants_

pants_

VWClub Member

• Members
  • 287 Δημοσιεύσεις

Να ρωτησω κατι φιλε επι της ευκαιριας γιατι και εγω το πηγαινω σε πλυντηρια αυτοκινητων self service και το πλενω.Το υγρο κερι που εχει εκει το ριχνουμε στο τελος και δεν το ξεπλενουμε?Το σκουπιζουμε μετα με πανι?Η το αφηνουμε και φευγουμε?

Αυτο που το παω εγω αφου ξεπληνει το αμαξι απο την σαπουναδα ριχνει το κερι και τραβαει τα νερα με το ειδικο λαστιχο που εχουν και μετα το σκουπιζει. Ετσι γινετε κανωνικα το υγρο κερι. Ενω το κερομα ειναι ι διαδικασια που γραφω πιο πανω

SPYROS81

SPYROS81

VWClub Member

• Members
  • 334 Δημοσιεύσεις
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Black scorpion

Αυτο που το παω εγω αφου ξεπληνει το αμαξι απο την σαπουναδα ριχνει το κερι και τραβαει τα νερα με το ειδικο λαστιχο που εχουν και μετα το σκουπιζει. Ετσι γινετε κανωνικα το υγρο κερι. Ενω το κερομα ειναι ι διαδικασια που γραφω πιο πανω

οκ φιλε καταλαβα!Αρα πλενω καλα το αυτοκινητο ριχνω το υγρο κερι και μετα το σκουπιζω.
Ευχαριστω!

STELIOS_GOLF 6 TSI

STELIOS_GOLF 6 TSI

VWClub Member

• Members
  • 3521 Δημοσιεύσεις

οκ φιλε καταλαβα!Αρα πλενω καλα το αυτοκινητο ριχνω το υγρο κερι και μετα το σκουπιζω.
Ευχαριστω!

Πρόσεχε μην πέσει κερί σε πλαστικές επιφάνειες.

Lowbaper

Lowbaper

VWClub Member

• Members
  • 36 Δημοσιεύσεις
  • Interests:ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ....μπουζουκια...η ζωη θελει διασκεδαση!!!!
Κερωμα με το πλυσιμο σε πλυντηριο αυτοκινητων δεν υπαρχει...τα περισσοτερα ειναι μουφες. Ισως καποια να κανουν αλλα και παλι σε αυτοματο δεν γινεται σωστη δουλεια.
Κερια υπαρχουν παρα πολλα και διαφερουν στην τιμη,στην διαρκεια και σε λαμψη "wet loοk".
Εταιρεις πολλες Meguiar's...γνωστη στο χωρο της περιποιησης αυτοκινητων αλλα υπαρχουν εταιρειες με πολυ καλυτερα κερια...Collnite( ιδιαιτερα to 915 35¤),Finish Kare (FK1000p 27¤ το καλυτερο προιον 2009 στο www.detailingworld.co.uk με τρομερη διαρκεια 6 μηνων!!!) Lusso Oro wax 54¤ με 3 μηνη περιπου διαρκεια αλλα απιστευτη υφη και λαμψη...

Υγρο κερι υπαρχει σε σπρευ αλλα σε καμια περιπτωση δεν κανει την δουλεια του κανονικου κερωματος...απλα συντηρει οσο μπορει το κερι αναμεσα στα πλυσιματα...επισης για αυτην τη δουλεια υπαρχουν και τα Quick Detailers που προσφερουν extra λαμψη και προστασια του κεριου μετα απο καθε πλυσιμο

Για περισσοτερες πληροφοριες για σωστο πλυσιμο-γυαλισμα-κερωμα και οτιδηποτε αλλο σχετικα με την περιποιηση του αυτοκινητου....
www.cardetailing.gr θα μαθετε πολλα και σωστα πραγματα αρκει να γουσταρετε να ασχολξθειτε λιγο παραπανω με το VW σας!
Και οποιος θελει ας μου στειλει pm να του συστησω μαγαζι που ασχολειται αποκλειστηκα με κερωματα-γυαλισματα και δεν ειναι ο φανοποιος της γειτονιας που κανει τα παντα...για να μην θεωρηθει διαφημιση

Επεξεργάσθηκε από Lowbaper, 27 October 2010 - 16:48:50.

pants_

pants_

VWClub Member

• Members
  • 287 Δημοσιεύσεις
Δεν εχει προβλημα στελιο και να παει και στα πλαστικα μερι του αυτοκινιτου. Εγω τωρα που εκανα κερομα εκανα και τον προφιλακτιρα τον πισω κατα λαθος και δεν επαθε κατι. Οσο για το κερι που εχουν στα πληντιρια ειναι πιο πολυ σαν βοηθητικι του κεροματος. Που και παλι απο το τιποτα κατι ειναι και αυτο. Αυτα απο μενα......

Speedy

Speedy

Global Moderator

• Global Moderator
  • 4825 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Κεντρικής Μακεδονίας - Θεσσαλονίκης
  • Νομός:Θεσσαλονίκης
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:$Low Ride
Παιδιά να επανέλθουμε λίγο στο θέμα μας γιατί φτάσαμε να συζητάμε για το πλύσιμο ενώ το θέμα είναι για κέρωμα !
Οι προηγούμενες δημοσιεύσεις μεταφέρθηκανε εδώ .

Επεξεργάσθηκε από Speedy, 02 November 2010 - 18:01:40.

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.