Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Ανακοινώσεις:

Weekly Day Out: 23/11, Πίστα Μεγάρων - GTi της Χρονιάς!
Μια εκδήλωση του περιοδικού 4 ΤΡΟΧΟi - Θα διεξαχθεί μεγάλος διαγωνισμός!

Θα υπάρξει ξεχωριστή κλήρωση για τα μέλη της λέσχης! 3 μέλη θα συνοδηγήσουν τα υποψήφια GTi!

Weekly Night Out: 23/11 @ Θεσσαλονίκη

Δημοσίευση Εικόνας Δείτε εδώ τα βίντεο από τα Secret Location Meetings: Μάϊος - Οκτώβριος - Νοέμβριος

Έκτακτη Ανακοίνωση: Παραγγελίες προωθητικού υλικού.
~~~~~~
Μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε!
VIP μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε... περισσότερο!
Δείτε εδώ την προσφορά του νέου μας Χορηγού!

Φωτογραφία

Service Golf 5

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
1435 απαντήσεις στο θέμα

wobman76

wobman76

VWClub Member

• Members
  • 154 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης - Καβάλας
  • Νομός:Καβάλας
  • Μοντέλο:Golf5

καλησπερα

συμφωνα με το παρακατω site http://www.mann-humm...ktlg_01_fzart=1

μπορεις καποιος να μου εξηγησει ποιο φιλτρο ειναι το MANN C35154 KAI το MANN CU2939??

Επισης για υγρα φρενων, τι προδιαγραφες ισχυουν για το tsi golf v 140 και ποσα λιτρα χρειαζονται ( εχω κλεισει τρια χρονια).

για φιλτρο αερα αναφερει MANN C35154 και απο κατω καποια αλλα. στο δικο μου που εχει κλιματισμο διζωνικο τι πρεπει να παρω?
ευχαριστω

κατα τη γνωμη μου παρε το φιλτρο καμπινας cuk2939 ειναι με ενεργο ανθρακα και καλυτερο για το δικο μας περιβλλον στην Ελλαδα.για τα υγρα φρενων εχει ενα καλο θεματακι εδω... http://www.vwclub.gr...showtopic=27097 ,ισως μπορει να σε βοηθησει ...

STELIOS_GOLF 6 TSI

STELIOS_GOLF 6 TSI

VWClub Member

• Members
  • 3521 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf6

κατα τη γνωμη μου παρε το φιλτρο καμπινας cuk2939 ειναι με ενεργο ανθρακα και καλυτερο για το δικο μας περιβλλον στην Ελλαδα.για τα υγρα φρενων εχει ενα καλο θεματακι εδω... http://www.vwclub.gr...showtopic=27097 ,ισως μπορει να σε βοηθησει ...

+1

akismei1804

akismei1804

VWClub Member

• Members
  • 112 Δημοσιεύσεις
βαλβολινες ποτε αλλαζουμε στο αμαξι μας?( εχω το golf tsi 140 sportline τριετιας)
ρωταω γιατι ειναι να το παω για το service των 60ΟΟΟ χλμ και ξερω σιγουρα οτι αλλαζω τα μπουζι.

Νasos_p

Νasos_p

VWClub Member

• Members
  • 3240 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Δυτικής Ελλάδας - Πύργου
  • Νομός:Μη ορισμένος

βαλβολινες ποτε αλλαζουμε στο αμαξι μας?( εχω το golf tsi 140 sportline τριετιας)
ρωταω γιατι ειναι να το παω για το service των 60ΟΟΟ χλμ και ξερω σιγουρα οτι αλλαζω τα μπουζι.

Δυο αντιπροσωπειες που ρωτησα για μενα μου ειπαν δε χρειαζονται αλλαγη παρα μονο να ελεγξουμε αν χρειαζονται συμπληρωμα.Τωρα απο κει και περα κανε οτι θες.Αν αποφασισεις να τις αλλαζεις, καθε 60.000 αλλαζονται.

Επεξεργάσθηκε από NASOS_ea, 09 December 2010 - 14:33:32.

ppgk2005

ppgk2005

VWClub Member

• Members
  • 89 Δημοσιεύσεις
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Golfoula
Παιδιά μια βοήθεια σχετικά με το φίλτρο λαδιού γιατί μπερδεύτηκα, έχω το TSI 122 το οποίο παρέλαβα Νοέμβριο 2008 (τα γράμματα κινητήρα στηνα άδεια είναι cax).
Τσέκαρα και στη σελίδα της MANN
http://www.mann-humm...ktlg_01_fzart=1

και βλέπω οτι για μοντέλα μετά τον 06/2008 το φίλτρο είναι το W712/90 και όχι το HU712/6x - είναι σωστό αυτό το συμπέρασμα?

ευχαριστώ

joop.

joop.

VWClub Member

• Members
  • 3788 Δημοσιεύσεις
  • Interests:μαμ,κακα και νανι...
  • Μοντέλο:Polo6n2
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:αλυσοπριονο
αυτο θα παρεις

http://www.mann-humm...&gobackToPage=1

jose

jose

VWClub Member

• Members
  • 1 Δημοσιεύσεις
καλησπερα σας κ συγχαρητηρια για την πληθωρα προτασεων-λυσεων που προσφερετε ολοι σας..θα ηθελα να με βοηθησετε στο εξης:golf 1.4 75ps(οχι fsi) κ στα 78.000χλμ(εχω καθυστερησει απο την ενδειξη καπου 3000χλμ) παω σε εξουσιοδοτημενο συνεργειο επαρχιας,οχι αντιπροσωπεια,για αλλαγη των συνηθων λαδια,φιλτρα,μπουζι συν αντικατασταση ιμαντων(1η φορα) κ ζητησα κ τα μπροστινα σινεμπλοκ..σε πολυ φιλικη τιμη ζητα 600ευρω οπου ο ιμαντας του δυναμο κ καποια φιλτρα δεν θα ειναι τα ΄΄γνησια΄΄ ..μηπως ειναι υπερβολικο,αντιπροσωπεια ποσα θα ζητουσε?αλλαζω συνηθως μονος φιλτρα-λαδια-μπουζι με προιοντα κωδικους της vw κ επαθα λιγο σοκ..

pants_

pants_

VWClub Member

• Members
  • 287 Δημοσιεύσεις

Θα χρειαστείς

1)4 λίτρα λάδι 5W-30 52 Ευρώ διάλεξε Aral Surer Tronic III SAE 5W-30 ή Mobil 1 ESP Formula SAE 5W-30 ή Castrol EDGE SAE 5W-30 ,
2)Φίλτρο Λαδιού MANN HU 712/6x 11,33 Eυρώ,
3)Φίλτρο καμπίνας ενεργού άνθρακα προαιρετικά MANN CUK 2939 10.89 Ευρώ.
4)Φίλτρο βενζίνης προαιρετικά MANN WK 69 22,73 ευρώ
5)Για υγρά φρένων πάρε απο Καρέντα στην Μηλιαράκη 1 λίτρο κάνουν γύρω στα 13 ευρώ και θα σου περισσέψουν.
Εργασία για το σέρβις περίπου 40 ευρώ και με την αλλαγή υγρών φρένων(για το 1,2,3,5).

Για τα ανταλακτικά κοίτα εδώ και τηλεφωνησέ του στα στέλνει με courier χωρίς εξτρά χρέωση. http://www.g-market.gr/

Για τακάκια αν χρειαστείς κοίτα εδώ http://www.saveltrade.gr/ προτίμησε ΑΤΕ γύρω στα 55-60 ευρώ τα μπροστινά ρώτα τιμή για εργασία αλλαγής για τακάκια.

Για μπουζί προαιρετικά αν θες τα αλλάζεις, φοράς NGK PZFR6R,εγώ θα τα άλλαζα.

Αυτα τα ανταλακτικα για τι μοτερ ειναι το 14αρι με 140 tsi? γιατι αθτο εχω και θελω να κανω σερβης οπου νανε τον 45000χ. Απο λαδια τι να προτιμησω τα aral η τα castrol ? Επισης λεω να αλλαξω και τα μπουζι τι λετε να βαλω δεν εχω ιδεα απο μπουζι...(θελω λιγο σπορ καταστασεις γιατι μπορει να βαλω και προγραμμα στο μελλον και οσο το δυνατων ασφαλεστερα)

akismei1804

akismei1804

VWClub Member

• Members
  • 112 Δημοσιεύσεις

Αυτα τα ανταλακτικα για τι μοτερ ειναι το 14αρι με 140 tsi? γιατι αθτο εχω και θελω να κανω σερβης οπου νανε τον 45000χ. Απο λαδια τι να προτιμησω τα aral η τα castrol ? Επισης λεω να αλλαξω και τα μπουζι τι λετε να βαλω δεν εχω ιδεα απο μπουζι...(θελω λιγο σπορ καταστασεις γιατι μπορει να βαλω και προγραμμα στο μελλον και οσο το δυνατων ασφαλεστερα)

ναι ειναι για το tsi 140. και εγω αυτα παραγγειλα και ολα πηγαν καλα ( δες τα παραπανω ποστ σε αυτην τη σελιδα ).
για μπουζι πηρα αυτα που αναφερονται αλλα η αλλαγη μπουζι γινεται στα 60.000χλμ , εσυ γιατι θελεις να τα αλλαξεις στα 45.000?

VW_GOLF2

VW_GOLF2

VWClub Member

• Members
  • 542 Δημοσιεύσεις
  • Interests:internet, car, vehicle service/improvements.
Γνωριζει κανεις τον κωδικο μπουζι για fsi 1.6 2004?
θα τα παραγγειλω απο g-market και θα τα βαλω μονος μου, γιατι εχω σχεδον 2 χρονια το αυτοκινητο και δεν τα εχω αλαξει αλλα ουτε γνωριζω αν και ποτε μπορει να αλαχτηκαν. εχω περιπου 91000ΚΜ.

joop.

joop.

VWClub Member

• Members
  • 3788 Δημοσιεύσεις
  • Interests:μαμ,κακα και νανι...
  • Μοντέλο:Polo6n2
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:αλυσοπριονο

Γνωριζει κανεις τον κωδικο μπουζι για fsi 1.6 2004?
θα τα παραγγειλω απο g-market και θα τα βαλω μονος μου, γιατι εχω σχεδον 2 χρονια το αυτοκινητο και δεν τα εχω αλαξει αλλα ουτε γνωριζω αν και ποτε μπορει να αλαχτηκαν. εχω περιπου 91000ΚΜ.

μηπως βοηθαει αυτο;
http://www.vwclub.gr...ic=32439&st=980

pants_

pants_

VWClub Member

• Members
  • 287 Δημοσιεύσεις

ναι ειναι για το tsi 140. και εγω αυτα παραγγειλα και ολα πηγαν καλα ( δες τα παραπανω ποστ σε αυτην τη σελιδα ).
για μπουζι πηρα αυτα που αναφερονται αλλα η αλλαγη μπουζι γινεται στα 60.000χλμ , εσυ γιατι θελεις να τα αλλαξεις στα 45.000?

Λεο να τα παρω και θα βγαλω ενα να δω σε τι καταστση βρισκετε. και αμα ειναι να τα αλλαξω. Ναι απο οτι ειδα αναφεροντε τα bosch αλλα πια ειναι καλιτερα τα fr5 , fr6 , f5.
και λαδακι πιο να προτιμισω aral η castrol????

Επεξεργάσθηκε από pants_, 06 January 2011 - 14:33:06.

VW_GOLF2

VW_GOLF2

VWClub Member

• Members
  • 542 Δημοσιεύσεις

Μπααααα...

Είναι η τρίτη φορά που γίνεται η ίδια ερώτηση απο το ίδιο μέλος, έχοντας ήδη πάρει 2 φορές την ίδια απάντηση.

Μάλλον δεν βοηθάει...

http://www.vwclub.gr...ndpost&p=401234

http://www.vwclub.gr...ndpost&p=401574

Ίσως βέβαια έχει σημασία το ποιός δίνει την απάντηση...

Παιδια συγνωμη αν εγινα κουραστικος, απλα δεν το ειχα σημειωσει καπου τον κωδικο και δεν θυμομουν καν σε πιο τοπικ ειχαν δωθει οι πληροφοριες σας.
αν και τα NGK δεν τα προτιμω για γερμανικο αυτοκινητο, και αυτος ηταν ο λογος που δεν αγορασα κιολας αυτα που προτεινατε.
εχω βρει τα bosch FGR6HE0 στο ιντερνετ και απ οτι γραφει ειναι για fsi.
τα φοραει κανεις αυτα?

VW_GOLF2

VW_GOLF2

VWClub Member

• Members
  • 542 Δημοσιεύσεις

Αλλεργική αντίδραση?

Το g-market από το οποίο ανέφερες ότι ήθελες να τα πάρεις έχει μόνο NGK και Champion.
Μια χαρά είναι και τα NGK. Αν πιστεύεις οτι ειδικά σε τέτοιο αμάξι θα καταλάβεις διαφορά....OΚ.

Της Bosch ο κωδικός ειναι FGR6HQE0 και όχι FGR6HE0.

http://www.carsparkp...gs.aspx?id=2264

http://www.saveltrad...lypage.tpl.html

Οχι φιλε μου δεν ειναι αλεργικη αντιδραση!
απλα απο ngk εχω ασχημα παραδειγματα και στο Μκ2 που ειχα παλια, αλλα και σε μια μοτοσυκλετα μου που οταν σανιδωνα καλα το γκαζι το αποτελεσμα ηταν
λιωμενη ακιδα στο μπουζι αλλα και μια τρυπα στο πιστονι στο μεγεθος του ενως ευρω.
απο τοτε τα εχω παρει με στραβο ματι τα ngk. προτιμω bosch. αν δεν εχει το g-market τα bosch δεν πειραζει, τα αγορταζω και απο αλου. το θεμα ειναι αν ο τυπος που ανεφερα παραπανω ειναι σωστος.

Στο ποστ #1077 μαλλον δεν εθεσα σωστα την ερωτηση, θα επρεπε να πω το εξης:
Ποιο θα επιλεγατε για καλυτερο μπουζι ασχετως τιμης?
το NGK PZFR6R H' BOSCH FGR6HQE0???

(σημ.: θα ανεβασω φωτο απο λιωμενο μπουζι για να δειτε σε τι κατασταση ηταν οταν μου τρυπαγε το εμβολο, πιστευω να εχω κρατημενο καποιο απο τα πολλααααα που ειχα αλαξει).

pbabouris

pbabouris

VWClub Member

• Members
  • 16 Δημοσιεύσεις
παιδιά εχω ενα Golf V 1.6FSI μοντελο 2004..το πηρα μεταχειρισμενο με 92000χλμ..απο οτι ειδα εχει κανει μονο μικρα service...και κανενα μεγαλο...τι χρειαζεται να αλλαξω στο service που θα κανω??
τι μπουζί φοραει?? bag κινητηρα εχει.

Επεξεργάσθηκε από pbabouris, 14 January 2011 - 00:19:34.

SAVVASGT

SAVVASGT

VWClub Member

• Members
  • 643 Δημοσιεύσεις
Παιδιά Λέω Να Πάω Για Service Το Golf GT Μου,Είμε Στις 53.000km Με Revo Και Τελευταία Φορά Έκανα Στις 42.500km Τα Μπουζιά Τα Έχω Αλλάξει Οπότε Όποιος Ξέρει Τι Θα Χρειαστώ Ας Με Βοηθήσει Για Να Τα Παραγγείλω Τα Ανταλλακτικά Απο Το Internet.

Detuner

Detuner

VWClub Member

• Members
  • 301 Δημοσιεύσεις
  • Interests:Gumnasthrio, fai
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Axortagos
γεια σας παιδια.. σε gti dsg στο service των 60000 τι πρεπει να αλλαξω....???? πειτε τα μου ολα αυτα που χρειαζονται και αυτα που ειναι στη κριση μου αν θα τα αλλαξω.. επιδη θελουν αλλαγη και τα λαδια του dsg και πρεπει να παω στη vw.. ποιο συνεργειο μου προτεινετε??

and64

and64

VWClub Member

• Members
  • 939 Δημοσιεύσεις

γεια σας παιδια.. σε gti dsg στο service των 60000 τι πρεπει να αλλαξω....???? πειτε τα μου ολα αυτα που χρειαζονται και αυτα που ειναι στη κριση μου αν θα τα αλλαξω.. επιδη θελουν αλλαγη και τα λαδια του dsg και πρεπει να παω στη vw.. ποιο συνεργειο μου προτεινετε??

Για το dsg συγκεκριμένα δεν χρειάζεται να πας στη vw υποχρεωτικά. Εγω τα άλλαξα στο tsi μου έξω πριν μερικούς μήνες, σε εξειδικευμένο για vw βέβαια γιατί η διαδικασία ειναι λίγο μυστήρια!

Συνολικά, με λάδια, φιλτρο και εργασία μου πήγε 170 ευρώ...

Επεξεργάσθηκε από and64, 23 January 2011 - 15:47:23.

Mk7_man

Mk7_man

VWClub Member

• Members
  • 348 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Δεν έχει οριστεί
  • Νομός:Αττικής
  • Μοντέλο:Golf7
Καλημέρα σε όλους
Έχω ένα GOLF V GTI DSG μοντ 2008 με πρόγραμμα revo stage 1
Τον άλλο μήνα κλείνω τρία χρόνια, έχω κάνει 56.000 και θέλω να προετοιμαστώ για το service των 3 ετών (60.000χλμ).
Επειδή πάντα φροντίζω να αγοράζω τα ανταλλακτικά μόνος μου, έχω μερικές απορίες και θα παρακαλούσα όποιος ξέρει και μπορεί να μου απαντήσει για να βοηθηθώ στις αγορές μου.
1. στο βιβλίο service αναφέρεται ότι τα μπουζί στο 2λιτρο αλλάζουν στα 90.000χλμ και όχι στα 60.000χλμ. Ισχύει αυτό γιατί σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο μου είπαν να τα αλλάξω στα 60.000χλμ. Αν ναι σκέφτομαι να βάλω διπλό πλατινένιο bosh FR5KPP332S (το είδα στο επίσημο sait της bosch). Από τα διάφορα forums μερικοί προτείνουν bosch FR6KPP332S ή F5DPOR.??
2. φίλτρο καυσίμου να προτιμήσω το MANN WK69 ή της αντιπροσωπείας??
3. Σκέφτομαι να αλλάξω το cam follower.??
4. Υγρά φρένων να αγοράσω από έξω πάντα βέβαια με τις προδιαγραφές που προτείνουν ή να προτιμήσω της αντιπροσωπείας??
5. πρέπει να γίνει αλλαγή του αντιψυκτικού (παραφλού)? δεν βρήκα κάτι σχετικό στο βιβλίο (αναφέρει μόνο έλεγχο και συμπλήρωμα). Αν ναι η VW προτείνει το G12 Plus αλλά στην αγορά κυκλοφορεί και το G12 super Plus. Απόψεις??
6. Θα πρέπει να επιμείνω και να τους επιστήσω τη προσοχή σε κάποιους από τους προβλεπόμενους ελέγχους που πρέπει να γίνουν στη 3ετία??
7. εννοείται βέβαια ότι θα αλλάξω λάδια (castrol edge 5w30 ή aral super tronic III 5w30), φίλτρο λαδιού MANN HU719/6X, καμπίνας MANN CUK2939, φίλτρο αέρα δεν αλλάζω έχω βαρελάκι BMC καθώς και υγρά αυτόματου DSG και φίλτρο που έγιναν αλλαγή στα 43.000χλμ
Ευχαριστώ για το χρόνο σας και περιμένω τις απαντήσεις και τυχόν υποδείξεις σας
φιλικά Πέτρος

soukos

soukos

VWClub Member

• Members
  • 136 Δημοσιεύσεις

1. Στα 60.000 και νωριτερα ακομη αν εχεις προγραμμα . Τα Bosch FR6KPP332S ειναι τα ΟΕΜ και τελευταια το γυρισε η μαμα vw σε NGK PFR7S8EG τα οποια ειναι ενα βαθμο ψυχροτερα, παλι διπλα πλατινας και σημαντικα φθηνοτερα, οποτε ενα ποντο εδω αν εχεις προγραμμα.
2. Βαλε mann
3. Οπωσδηποτε αλλαγη για να εισαι ησυχος, 32 ευρω με τοποθετηση ειναι.
4. Οτι και να παρεις, αρκει να αλλαζουν καθε δυο χρονια.
5...??
6. Οτι και να τους πεις αμα τρεχει εγγυηση ακομη, αστερι θα στο βγαλουν, μολις ληξει τοτε εντοπιζει τα προβληματα η αντιπροσωπεια.

Καλα κανεις και ψωνιζεις απ εξω και τους τα πας στο σακουλακι. Και εγω μαζι σου εφεξης. Πηγα για να παρω castrol edge 5w30, 1 λιτ απο αντιπροσωπεια για συμπληρωμα, και το χρεωσε 20 ευρω!! (13 λιανικη στο εμποριο εξω). Οποτε λεμε τωρα 5 λιτρα για μια αλλαγη 20 χ 5 = 100 ευρω στην αντιπροσωπεια το κοστος για λαδια και 65 απο το εμποριο εκτος λιανικη. Ιμαντες και τα σχετικα ακομη και απο αμερικη να τα παραγγειλεις ερχονται μετα το τελωνειο 40 % φθηνοτερα.
Στο επομενο service με τα αναλωσιμα μαζι μου και συμφωνια απο πριν για το ποσο της εργασιας που θελουν, για να μην σου πω οτι τα βασικα μαλλον θα αρχισω να τα κανω μονος. Ε αμαν πια !!!

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.