Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Φωτογραφία

Βαση Κεραιας

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
18 απαντήσεις στο θέμα
Νasos_p

Νasos_p

VWClub Member

• Members
  • 3240 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Δυτικής Ελλάδας - Πύργου
  • Νομός:Μη ορισμένος
  • Μοντέλο:Golf5

Δημοσιεύθηκε 23 August 2011 - 00:04:41

Παιδια εδω και καιρο ειχα παρατηρησει ενα ραγισμα (μαλλον στο σημειο της κολλησης) στη βαση της κεραιας.Δεν αναφερομαι στον χοντρο λαιμο οπου βιδωνει η κεραια αλλα στο πλαστικο δαχτυλιδι που ειναι κατω απο τον λαιμο κι εφαπτεται στη λαμαρινα.Ειχα παρατηρησει ενα καθετο ραγισμα ακριβως στο εμπροσθιο μερος του και οταν το κουνησα με το χερι που εμεινε στο χερι.Απο αντιπροσωπεια μου ειπαν οτι δεν υπαρχει ανταλλακτικο μονο του αλλα οτι παει πακετο με τον λαιμο, ο οποιος για να βγει πρεπει να ξηλωθει η ταπετσαρια απο μεσα, ασε που πρεπει να παιζει καπου στο 100αρικο.Ερωτηση...αυτο ειναι για στεγανοτητα ή οχι;Εγω πιστευω οτι δεν κανει ολη τη δουλεια της στεγανοτητας μιας και δεν ειναι καν λαστιχο αλλα πλαστικο, θεωρω οτι υπαρχει σιγουρα καποια τσιμουχα πιο κατω μεσα στην οροφη για αυτη τη δουλεια.Σημερα μαλιστα ειδα ενα πασατ που του ελειπε αυτο το πλαστικο.Σκεφτομαι να το ξαναβαλω, και να κολλησω το σημειο οπου εχει ραγισει με σιλικονη.Θα κανω βλακεια λετε;

Επεξεργάσθηκε από Νasos_p, 23 August 2011 - 00:05:49.

kpol

kpol

VWClub Member

• Members
  • 341 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf6

Δημοσιεύθηκε 23 August 2011 - 13:01:06

Φιλε εμένα μου έφυγε αυτο το πλαστικό απο golf 4 μετα απο κάποια χρόνια. Επειδη μου φάνηκε καθαρά δισκοσμητικό και το βλεπω και σε αλλους οτι τους λείπει δεν έδωσα σημασία και το έχω πάνω απο 3 χρονια έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα.Μονο το αισθητικό με χαλάει...

Νasos_p

Νasos_p

VWClub Member

• Members
  • 3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 23 August 2011 - 13:07:45

Φιλε εμένα μου έφυγε αυτο το πλαστικό απο golf 4 μετα απο κάποια χρόνια. Επειδη μου φάνηκε καθαρά δισκοσμητικό και το βλεπω και σε αλλους οτι τους λείπει δεν έδωσα σημασία και το έχω πάνω απο 3 χρονια έτσι χωρίς κανένα πρόβλημα.Μονο το αισθητικό με χαλάει...

Εγω σε πρωτη φαση φοβηθηκα μην βαλει νερα μεσα στην οροφη αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα και βλεποντας οτι δεν ειναι καν σαν τσιμουχα αλλα απλα ενα πλαστικο αυτο πιστευω πλεον.Αλλα δεν καταλαβαινω, αφου ειναι διακοσμητικο, δε μπορουσαν να φτιαξουν τον λαιμο ενιαιο να καθεται πανω στη λαμαρινα;Πρεπει να φτιαχνουν ενα σωρο π@@ρακια;Ελεος...

ta6ape

ta6ape

Local Moderator

• Members
  • 1559 Δημοσιεύσεις
  • Interests:...Vehicle Designer...
    ...Μοντελισμός αυτοκινήτου R/C υπό κλίμακα...
    ...I love Apple - Macintosh...
    ...Υποκλίνομαι στο VW Golf Mk5...
  • Δήμος:Δεν έχει οριστεί
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:< Golf Κ.Ι.Τ.Τ. >

Δημοσιεύθηκε 23 August 2011 - 14:32:06

Εγω σε πρωτη φαση φοβηθηκα μην βαλει νερα μεσα στην οροφη αλλα μετα που το ξανασκεφτηκα και βλεποντας οτι δεν ειναι καν σαν τσιμουχα αλλα απλα ενα πλαστικο αυτο πιστευω πλεον.Αλλα δεν καταλαβαινω, αφου ειναι διακοσμητικο, δε μπορουσαν να φτιαξουν τον λαιμο ενιαιο να καθεται πανω στη λαμαρινα;Πρεπει να φτιαχνουν ενα σωρο π@@ρακια;Ελεος...

Νερό δεν βάζει αφού η πραγματική τρύπα στον ουρανό είναι μικρότερη και καλύπτεται από μια άλλη τσιμούχα για στεγανότητα του ουρανού.
Χωρίς όμως το "διακοσμητικό" που λες θα γραντζουνιέται η λαμαρίνα και μετά από καιρό θα σκουριάσει εσωτερικά και δεν θα το καταλάβετε... Γι' αυτό φτιάχνει η VW "ένα σωρό π@@ρακια" όπως λες!!!

Για δες εδώ: http://www.dubaddict...cp2luf2aondrgp3

Επεξεργάσθηκε από ta6ape, 23 August 2011 - 14:32:30.

Νasos_p

Νasos_p

VWClub Member

• Members
  • 3240 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 24 August 2011 - 00:16:04

Νερό δεν βάζει αφού η πραγματική τρύπα στον ουρανό είναι μικρότερη και καλύπτεται από μια άλλη τσιμούχα για στεγανότητα του ουρανού.
Χωρίς όμως το "διακοσμητικό" που λες θα γραντζουνιέται η λαμαρίνα και μετά από καιρό θα σκουριάσει εσωτερικά και δεν θα το καταλάβετε... Γι' αυτό φτιάχνει η VW "ένα σωρό π@@ρακια" όπως λες!!!

Για δες εδώ: http://www.dubaddict...cp2luf2aondrgp3

Ευχαριστω για το λινκ αλλα δεν ξερω αν θα κανω τοση φασαρια για να βαλω αυτο το πλαστικο.Χρειαζεται λυσιμο η ταπετσαρια και ξεβιδωμα λαιμου κεραιας απο μεσα.Με βλεπω να καταληγω στη λυση της σιλικονης.

Giorgos79

Giorgos79

VWClub Member

• Members
  • 501 Δημοσιεύσεις
  • Interests:Mountain bike
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:GT

Δημοσιεύθηκε 24 July 2012 - 17:34:30

Και σε μένα σήμερα διαλύθηκε το δαχτυλίδι!!! Έλιωσε από τη ζέστη? χαχα!!
Είναι μεγάλη διαδικασία να βάλω τη κεραία του GTi?

Giorgos79

Giorgos79

VWClub Member

• Members
  • 501 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 09 August 2012 - 18:30:28

Λοιπόν πήγα χτες στον Ρώρρη και ρώτησα. Καταρχήν το δαχτυλίδι που διαλύθηκε (από τη ζέστη μου είπαν) βγαίνει σαν ανταλ/κο με 8 ευρώ. Δεν πάει δλδ όλος ο λαιμός. Η κεραία "καρχαρίας" κάνει 55 ευρώ συν 35 ευρώ η εργασία.......για όποιον ενδιαφέρεται!

Playmaker

Playmaker

VWClub Member

• Members
  • 3658 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 September 2012 - 11:25:25

φιλε το δαχτυλιδι λαστιχο?μπαινει απο πανω?η πρεπει να βγει ολη η βαση αρα και ο ουρανος?
εμενα ο γρατσιας μου ειπε εχει 30 το δαχτυλιδι αλλα φερνει αυτος ενα περιπου ιδιο φθηνοτερο 10 ευρο!!!θα μου το δειξει κ καλα...

Giorgos79

Giorgos79

VWClub Member

• Members
  • 501 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 07 September 2012 - 12:52:51

Ναι, μόνο το δαχτυλίδι λάστιχο, αυτό που λιώνει!!!!
Δυστυχώς θέλει λύσιμο η ταπετσαρία του ουρανού για να μπει, γι'αυτο και εγώ προτίμησα αφού θα ανοιχτεί που θα ανοιχτεί να βάλω τον καρχαρία να ξεμπερδεύω.

Playmaker

Playmaker

VWClub Member

• Members
  • 3658 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 08 September 2012 - 03:41:22

διαβασα οτι μπαινει με πιεση απο πανω κτλ...
μου δινεις ενα τηλ απο το ρωρρη?εκει θα τη βαλεις?μπαινει σε golf 4?

Επεξεργάσθηκε από Playmaker, 08 September 2012 - 03:42:21.

GolfMKV

GolfMKV

VWClub Member

• Members
  • 123 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 18 October 2012 - 19:04:35

Ενημερωστε αν κανατε τιποτα γιατι μολις σημερα διαπιστωσα οτι και το δικο μου κομμενο ειναι...

vassilis3

vassilis3

VWClub Member

• Members
  • 203 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:OtherVW

Δημοσιεύθηκε 21 November 2012 - 14:39:35

Γεια σας και απο εμένα.
Το πρόβλημα αυτό το έχω εδώ κ αρκετό καιρό αλλα δεν έδωσα και πολύ σημασία το είχα αναφέρει εδώ
Τελικά όμως φαινεται να προέκυψε πρόβλημα
Χθες είχα παρακάρει σε μιά κατηφόρα με πολύ μεγάλη κλήση, και παράλληλα χθες στην περιοχή μου έριξε καρέκλες
Μόλις μπήκα στο αυτοκίνητο παρατήρησα στο εμπρός μέρος της πλαφονίερας υγρασία
Δεν μπορώ να φανταστώ τίποτε άλλο αλλά μόνο ότι λόγο της μεγάλης κλησης και απουσίας εξωτερικής τσιμούχας το νερό έγλυψε την οροφή μου και κατέλυξε στην πλαφονιέρα
Προφανώς πανικοβληθηκα λίγο και πήγα στην καρέντα για να μάθω το κόστος ανταλλακτιού και εργασία
Κόστος εργασίας 45,00ευρώ + ανταλλακτικά
Μου φάνηκε ακριβό κάπως και μάλον θα κάνω την αλλαγή μόνος μου
Ξέρει κανείς που θα βρώ ανταλλακτικές τσιμούχες?
και αν θυμάμαι κάπου είχα δει ένα λινκ με How to replace antenna

Giorgos79

Giorgos79

VWClub Member

• Members
  • 501 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 21 November 2012 - 19:10:03

διαβασα οτι μπαινει με πιεση απο πανω κτλ...
μου δινεις ενα τηλ απο το ρωρρη?εκει θα τη βαλεις?μπαινει σε golf 4?

Καταρχήν sorry για τη καθυστέρηση, αλλά τώρα είδα το Post!!! Αν και λογικά μέχρι τώρα θα έχεις βγάλει άκρη, εγώ να ενημρώσω πως έβαλα το καρχαρία όπως είχα πει. Την τοποθέτηση την έκανε φίλος με μερικό λύσιμο της ταπετσαρίας του ουρανου πίσω δεξιά. Τα τηλ του Ρώρρη είναι στο site του.

Ενημερωστε αν κανατε τιποτα γιατι μολις σημερα διαπιστωσα οτι και το δικο μου κομμενο ειναι...

Δες λίγο πιο πάνω και καλή τύχη!!!

Γεια σας και απο εμένα.
Το πρόβλημα αυτό το έχω εδώ κ αρκετό καιρό αλλα δεν έδωσα και πολύ σημασία το είχα αναφέρει εδώ
Τελικά όμως φαινεται να προέκυψε πρόβλημα
Χθες είχα παρακάρει σε μιά κατηφόρα με πολύ μεγάλη κλήση, και παράλληλα χθες στην περιοχή μου έριξε καρέκλες
Μόλις μπήκα στο αυτοκίνητο παρατήρησα στο εμπρός μέρος της πλαφονίερας υγρασία
Δεν μπορώ να φανταστώ τίποτε άλλο αλλά μόνο ότι λόγο της μεγάλης κλησης και απουσίας εξωτερικής τσιμούχας το νερό έγλυψε την οροφή μου και κατέλυξε στην πλαφονιέρα
Προφανώς πανικοβληθηκα λίγο και πήγα στην καρέντα για να μάθω το κόστος ανταλλακτιού και εργασία
Κόστος εργασίας 45,00ευρώ + ανταλλακτικά
Μου φάνηκε ακριβό κάπως και μάλον θα κάνω την αλλαγή μόνος μου
Ξέρει κανείς που θα βρώ ανταλλακτικές τσιμούχες?
και αν θυμάμαι κάπου είχα δει ένα λινκ με How to replace antenna

Δεν νομίζω τα νερά να μπήκαν από τη κεραία. Έχει τσιμούχα από κάτω που κάνει τη σταγανοποίηση. Το δαχτυλίδι προστατεύει μόνο από τη σκουριά, εκτός βέβαια και από το αισθητικό κομμάτι.

vassilis3

vassilis3

VWClub Member

• Members
  • 203 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 21 November 2012 - 19:20:37

Δεν νομίζω τα νερά να μπήκαν από τη κεραία. Έχει τσιμούχα από κάτω που κάνει τη σταγανοποίηση. Το δαχτυλίδι προστατεύει μόνο από τη σκουριά, εκτός βέβαια και από το αισθητικό κομμάτι.

Αυτό το γνωρίζω αλλά δεν μπορεί να μπήκε νερό απο αλλου
Απέκλισα παμπριζ λόγο της μεγάλης κλήσης του αυτοκινήτου (ηταν σε κατηφόρα)
δεν υπάρχει τρόπος να μπεί απο άλλου εκτος αν είναι τρύπια η λαμαρίνα :)

Επεξεργάσθηκε από vassilis3, 21 November 2012 - 19:21:41.

gsotiris

gsotiris

VWClub Member

• Members
  • 56 Δημοσιεύσεις
  • Interests:ta endiaferonta mou einai ta auto h gimnastikhi.eimai apo to iraklio tis kritis.prin ena mina paragila to golf gt.

Δημοσιεύθηκε 23 November 2012 - 07:40:05

καλημερα ,να ρωτησω ο καρχαριας κανει γιατι μου ειπαν οτι εχει αλλα καλωδια. Εχει ενα αντι δυο που εχει η απλη.

Giorgos79

Giorgos79

VWClub Member

• Members
  • 501 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 23 November 2012 - 09:59:38

δεν υπάρχει τρόπος να μπεί απο άλλου εκτος αν είναι τρύπια η λαμαρίνα :)

Σε αυτή τη περίπτωση ελπίζω να είναι από τη κεραία!!! :laugh: :laugh: :laugh:

καλημερα ,να ρωτησω ο καρχαριας κανει γιατι μου ειπαν οτι εχει αλλα καλωδια. Εχει ενα αντι δυο που εχει η απλη.

Κάνει μια χαρά και το αισθητικό αποτέλεσμα δεν συγκρίνεται!!

vassilis3

vassilis3

VWClub Member

• Members
  • 203 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 23 November 2012 - 10:08:31

Κάνει μια χαρά και το αισθητικό αποτέλεσμα δεν συγκρίνεται!!

για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει η κεραία καρχαρία σε αυτοκίνητα χωρίς ουρά, είναι υποκειμένικό βέβαια κ ίσως δεν το εχω συνηθίσει

serraios

serraios

VWClub Member

• Members
  • 156 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf4

Δημοσιεύθηκε 23 November 2012 - 15:05:08

Καλησπέρα εγω εχω ενα 4αρι και αυτο το δαχτυλίδι που ειναι για προστασία ειναι απο μαλακο πλαστικό, το άλλαξα μονος μου απο πανω χωρις να βγάλω ταπετσαρία αρκεί να το κόψης λιγο την στρογγυλάδα απο την μεσα μερια δεν ειναι τιποτα.

Giorgos79

Giorgos79

VWClub Member

• Members
  • 501 Δημοσιεύσεις

Δημοσιεύθηκε 24 November 2012 - 10:36:33

για κάποιο λόγο δεν μου αρέσει η κεραία καρχαρία σε αυτοκίνητα χωρίς ουρά, είναι υποκειμένικό βέβαια κ ίσως δεν το εχω συνηθίσει

Ναι η αλήθεια είναι οτι στη BMW σειρα 5 δείχνει καλύτερα!!!! :laugh:
Πέρα από τη πλάκα, θα συμφωνήσω στο οτι το γούστο στην εμφάνιση είναι καθαρά θέμα υποκειμενικό.

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.