Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Ανακοινώσεις:

Δείτε εδώ τα βίντεο από τις τελευταίες συνεντεύξεις και την Πανελλήνια Εκδρομή στην Λαμία!

Μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε!
VIP μέλος του Hellenic VWClub? Τότε απολαμβάνετε... περισσότερο!
Δείτε εδώ την προσφορά του νέου μας Χορηγού!

Φωτογραφία

Προβλημα Dsg 7 Golf Vi 160Ps

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
57 απαντήσεις στο θέμα

Giannis1

Giannis1

VWClub Member

• Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf6
Γεια σας ειμαι νεος στο club και εχω τα γνωστα προβληματα με το DSG σκορτσαρισματα αποτομες αλλαγες ταχυτητων κτλ. το αμαξι το πηρα πρι ενα μηνα μεταχειρισμενο ειναι μοντελο 5/09 με 25500 χλμ (εκτος εγγυησης).την δευτερα το πηγα στην KARENTA εγινε η γνωστη διαδικασια αναβαθμιση λογισμικου mechatronic και το προβλημα παραμενει και σημερα με ενημερωσανε οτι τους απαντησε η vw πως θα χρειαστει αλλαγη mechatronic (2400$ περιπου) και πολυδισκο (1300$ περιπου) συν τα εργατικα και παθαινω εγκεφαλικο!!! ο συμβουλος service με καθυσηχασε λεγοντας μου πως πηρε καποιες εκπτωσεις και συγκεκριμενα 100%στο mechatronic και 70% στο πολυδισκο και οτι ολη η ιστορια θα κοστισει περιπου 600$.Πηρα τηλ την kosmocar μηπως καταφερω κατι καλυτερο αλλα μου απαντησανε μετα απο 2 ωρες πως δεν γινεται τιποτα.ΘΑ ηθελα την γνωμη σας πως να κινηθω επι του θεματος να δωσω τα 600$ και να τελιωνω η εχω καποια αλλη επιλογη... Ευχαριστω εκ των προτερων και συγνωμη αν σας κουρασα!!!

Dartaholics

Dartaholics

VWClub Member

• Members
  • 140 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf5
Αν το πήρες απο ιδιώτη και δεν έχεις καμία εγγυηση πρέπει να τα σκασεις. Και πάλι καλα που σου έκαναν την έκπτωση..

AlexkSeRRes

AlexkSeRRes

VWClub Member

• Members
  • 639 Δημοσιεύσεις
  • Interests:VW aDDict!
  • Δήμος:Κεντρικής Μακεδονίας - Σερρών
  • Νομός:Σερρών
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:TSαΚι
Τα σκάς και είσαι απλας. Γιατί άκρη εκτός εγγύησης δεν θα βγάλεις! Δυστυχώς. Πάντως δεν μου φαίνονται πολλά τα 600€ για αυτό που έχεις!

VWClubGuest_methana_*

VWClubGuest_methana_*
  • Guests

del

Επεξεργάσθηκε από methana, 09 April 2013 - 22:55:19.

the_winner

the_winner

VWClub Member

• Members
  • 1646 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Scirocco
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:SciroccoΑνεμος
περιεργο μου φαινεται οτι θελει και mechatronic για το γνωστό σκορτσαρισμα , συνηθως ειναι μόνο ο διπλος συμπλέκτης αυτος που θέλει αλλαγη . Αλλα αν γενικα δεν συμπεριφερεται καλα σε αλλαγες μπορει να θελει και mechatronic .
Ευτυχως που σου καλυπτουν το mechatronic (αρα εχουμε ελπιδες και εμεις που τα εχουμε παρει καινουργια ,για τυχον προβλημα εκτος εγγυησης)
Εγω λεω να ρωτησεις αν γινεται κατι καλυτερο ακομη και να τα σκασεις ,αλλιως δεν υπάρχει κατι. Θα εχεις και 2 χρονια εγγυηση σε mechatronic και διπλο συμπλεκτη(συχνα προβληματα)
Περαστικα

Υ.Γ Ο διπλος συμπλεκτης σαν ανταλλακτικο χωρις εργατικα εχει 650-700 ευρω... 1300 πολλα λεφτα που λενε ... Αν βαζανε τις φυσιολογικες τιμες και καλυπτε ολα αυτα η Kosmocar το κοστος θα ηταν κατω απο 200 ευρω

Επεξεργάσθηκε από the_winner, 10 October 2012 - 19:21:09.

turbomakis

turbomakis

VWClub Member

• Members
  • 1823 Δημοσιεύσεις
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Turbinaa!!
Ακόμα και να τα δώσεις τα 600 δεν σου υπόσχεται κανεις ότι δεν θα ξανά γίνει το ίδιο σκηνικό στα επόμενα 25500 χλμ.
Απλώς θα έχεις εγγύηση για το ανταλλακτικό που θα αλλάξεις 1 ή 2 χρόνια,δεν θυμάμαι σίγουρα.

Γενικά το θέμα του dsg είναι πονεμένη ιστορία...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Giannis1

Giannis1

VWClub Member

• Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
Αυτό σκέφτομαι και εγώ να τα σκάσω και να πιεσω λίγο για καλύτερη τιμη.Επίσης λέω να στείλω και ένα mail στην μαμά vw με κωδικούς ανταλλακτικών κτλ. μήπως και γίνει τιποτα.

Ξέχασα να αναφέρω προηγούμενο αυτοκίνητο passat cc dsg7 τα ίδια προβλήματα στις 13000χλμ αλλαγή mehatronic πολυδισκου εντός εγγύησης.Μετα την αλλαγή 30000χλμ απροβληματιστα

MK6

MK6

VWClub Member

• Members
  • 182 Δημοσιεύσεις

Αυτό σκέφτομαι και εγώ να τα σκάσω και να πιεσω λίγο για καλύτερη τιμη.Επίσης λέω να στείλω και ένα mail στην μαμά vw με κωδικούς ανταλλακτικών κτλ. μήπως και γίνει τιποτα.

Ξέχασα να αναφέρω προηγούμενο αυτοκίνητο passat cc dsg7 τα ίδια προβλήματα στις 13000χλμ αλλαγή mehatronic πολυδισκου εντός εγγύησης.Μετα την αλλαγή 30000χλμ απροβληματιστα

Παιδια ποια ειναι τα συπτωματα που παρουσιαζει το αυτοκινητο για να το τσεκαρουμε?

VWClubGuest_bassakos_*

VWClubGuest_bassakos_*
  • Guests
ρε παιδες! στα 25.500κμ τετοια ζημια?

diMake

diMake

VWClub Member

• Members
  • 2183 Δημοσιεύσεις
  • Interests:Εκκλησια. Κερια. Εικονες. Παππαδιες.
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Χριστος
Ισως θα επρεπε να "αγριεψεις" λιγο βρε ανθρωπε μου..
Δεν ειναι χειροκινητο να πεις οτι ο αλλος το "εσπαγε"....Ειναι αυτοματο κ το κυριοτερο ειναι ΚΑΙΝΟΥΡΙΟ ΑΜΑΞΙ!

Εμενα σε μια αλλαγη μιας βαλβιδας (κοστους σχεδον 30 ευρω) μ ζητησαν 70 ευρω. Το αμαξι μ εχει 40.000 χωρις ΚΑΝΕΝΑ σερβις στην αντιπροσωπεια κ εκτος εγγυησης εδω κ 1+ χρονο.Ε σουξου-μουξου-μανταλακια Τελικα μ χρεωσαν 15 ευρω 'μονο τον εργασια' κ αυτο ηταν. ;)

Επεξεργάσθηκε από diMake, 15 October 2012 - 15:07:38.

turbomakis

turbomakis

VWClub Member

• Members
  • 1823 Δημοσιεύσεις
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:Turbinaa!!
Ακόμα 40000 έχεις;;;
Μόνο για κόντρες το βγάζεις;;;xD

Sent from my iPhone using Tapatalk

Giannis1

Giannis1

VWClub Member

• Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
Μια φασαρία θα την κάνω και ο θεός βοηθός !!!

Τώρα ότι τα 25500 χλμ ειναι λίγα για τέτοια ζημιά ειναι!! αλλά όταν κάτι ειναι ελάττωματικο δεν έχει προγνωστικά

golfistas

golfistas

VWClub Member

• Members
  • 53 Δημοσιεύσεις

Μια φασαρία θα την κάνω και ο θεός βοηθός !!!

Τώρα ότι τα 25500 χλμ ειναι λίγα για τέτοια ζημιά ειναι!! αλλά όταν κάτι ειναι ελάττωματικο δεν έχει προγνωστικά

Μην ξεκινάς με αυτό το σκεπτικό. Εντάξει έτσι είναι αλλά όταν κάτι είναι ελαττωματικό είναι και αυτοί υποχρεωμένοι σαν επαγγελματίες να κρατήσουν τον πελάτη ευχαριστημένο. Με λίγα λόγια δεν φταις εσύ που το αυτοκίνητο έβγαλε τη βλάβη. Ας είχαν καλύτερο quality control!

MK6

MK6

VWClub Member

• Members
  • 182 Δημοσιεύσεις

Μην ξεκινάς με αυτό το σκεπτικό. Εντάξει έτσι είναι αλλά όταν κάτι είναι ελαττωματικό είναι και αυτοί υποχρεωμένοι σαν επαγγελματίες να κρατήσουν τον πελάτη ευχαριστημένο. Με λίγα λόγια δεν φταις εσύ που το αυτοκίνητο έβγαλε τη βλάβη. Ας είχαν καλύτερο quality control!

Παιδια ποια ειναι τα συπτωματα που παρουσιαζει το αυτοκινητο για να το τσεκαρουμε?

Giannis1

Giannis1

VWClub Member

• Members
  • 42 Δημοσιεύσεις

Τρεμουλο στο ξεκινιμα τρεμουλο στις αλλαγες 1-2-3 και αποτομες αλλαγες σαν να κλωτσαει το αυτοκινητο

Giannis1

Giannis1

VWClub Member

• Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
Παραλαβη αυτοκινητου σημερα... Με το οικονομικο δεν εβγαλα ακρη τελευταια κινηση mail στην vw (αν ξερει κανεις το mail της vw ας μου το πει)
Το αυτοκινητο το οδηγησα για 10 λεπτα και απογοητευτικα το σκορτσαρισμα στο ξεκινημα εχω την εντυπωση οτι εχει παραμινει σε μικροτερο βαθμο και δεν βλεπω καποια αλλη αλλαγη στην συμπεριφορα του σαζμαν γενικος!!!!!Μερικα χλμ ακομα για πιο εμπεριστατωμενη αποψη!!!!

golfistas

golfistas

VWClub Member

• Members
  • 53 Δημοσιεύσεις

Παραλαβη αυτοκινητου σημερα... Με το οικονομικο δεν εβγαλα ακρη τελευταια κινηση mail στην vw (αν ξερει κανεις το mail της vw ας μου το πει)
Το αυτοκινητο το οδηγησα για 10 λεπτα και απογοητευτικα το σκορτσαρισμα στο ξεκινημα εχω την εντυπωση οτι εχει παραμινει σε μικροτερο βαθμο και δεν βλεπω καποια αλλη αλλαγη στην συμπεριφορα του σαζμαν γενικος!!!!!Μερικα χλμ ακομα για πιο εμπεριστατωμενη αποψη!!!!

Έχω περίπου 5000 κμ από την αλλαγή πολύδισκου (όχι mechatronic) και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος. Είχα σκορτσάρισμα από 1 σε 2 (όχι σε 3). Τώρα, αλλά και αμέσως μετά την αλλαγή δεν παρατήρησα το παραμικρό. Ελπίζω να μείνει έτσι. Γνώμη μου: τα ανταλλακτικά έχουν εγγύηση διετίας. Οδήγησέ το και αν συνεχισει, πήγαινέ το πίσω για να το ξαναδιαπιστώσουν. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι το πόσο γρήγορα το αντιμετώπισαν. Αν δεις ημερομηνίες από τα post μου στα "προβλήματα DSG" θα δεις ότι το αυτοκίνητο το παρέλαβα τέλος Ιουνίου με αλλαγμένο πολύδισκο ενώ τα ανταλλακτικά είχαν παραγγελθεί εντός εγγύησης, η οποία έληγε αρχές Φεβρουαρίου. Το ανταλλακτικό μόνο έκανε σχεδόν ένα μήνα να έρθει. Φυσικά το κυκλοφορούσα όλο αυτό το διάστημα και παράλληλα έκανα και κάποια τηλ. στην εξυπηρέτηση πελατών Κοσμοκαρ για να τεσκάρω το συνεργείο.

the_winner

the_winner

VWClub Member

• Members
  • 1646 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Scirocco
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:SciroccoΑνεμος
Εμενα που κανει σαν τενεκες να το αναφερω ως προβλημα στο πρωτο σερβις?

AlexkSeRRes

AlexkSeRRes

VWClub Member

• Members
  • 639 Δημοσιεύσεις
  • Interests:VW aDDict!
  • Δήμος:Κεντρικής Μακεδονίας - Σερρών
  • Νομός:Σερρών
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:TSαΚι
Αφήστε τα παιδιά όπως είναι. Το δικό μου έκανε σαν τενεκες όπως λέει ο winner manual 6αρι παιδευτηκα παρά πολύ αλλά τελικά πέτυχα την αλλαγή του με καινούργιο. Εκανα και το τεστ με τα δυο σαζμαν παλιό και καινούργιο πριν το περάσουν. Και μετά από όλα αυτά άκουσα ότι τζάμπα το άλλαξαν και σε λίγο καιρό θα το ξανακούσω. Και μου το είπαν οι ίδιοι που μου έλεγαν ότι είναι πρωτοφανές! Να μην τα πολύ λόγω. Με αλλαγή 2 φορές ρουλεμαν συμπλεκτη αντλία νερού και σαζμαν απέκτησα ένα ελληνικό αυτοκίνητο .. Ελπίζω να μην μου ανοίξει στα δυο στον δρόμο!

Giannis1

Giannis1

VWClub Member

• Members
  • 42 Δημοσιεύσεις
ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΗ!!!!!!!Μετα απο 40λεπτη οδήγηση στο κέντρο της Αθήνας έχουμε και λεμε:1)Σκορτσαρισμα στο ξεκίνημα με 1η σκορτσαρισμα στην όπισθεν και ένα μηδαμινό στην 2α 2)Έντονη δόνηση στο τιμόνι (σαν κινητο τηλ περίπου) απο 2500-3500rpm σε όλες τις ταχύτητες (την εσθανομαι ελάχιστα στο αυτοκίνητο) 3)Μόλις έφτασα στην δουλειά μου και κατέβηκα απο το αυτοκίνητο το κερασάκι στην τούρτα μύριζε ο δίσκος!!!!!!!!ΠΕΡΑΣΤΙΚΑ ΜΟΥ

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.