Μετάβαση σε περιεχόμενο

Welcome to VWClub.GR Forum

Είσοδος 

Δημιουργία Λογαριασμού
Καλώς ήλθατε στην ανοικτή κοινότητα συζητήσεων VWClub.GR Forum. Εδώ μπορείτε να βρείτε θέματα που αφορούν τα οχήματα της Volkswagen και έχουν αναρτηθεί απο διάφορους φίλους και κατόχους VW οχημάτων. Για την ανάρτηση των δικών σας απόψεων, σχολίων, προτάσεων κλπ θα χρειαστεί να εγγραφείτε ως απλά μέλη. Η διαδικασία αυτή γίνεται σε λίγα μόλις λεπτά και δεν απαιτεί την πληρωμή χρημάτων. Ωστόσο θα πρέπει να συμπληρώσετε κάποια βασικά στοιχεία επικοινωνίας.
  • Έχοντας εγγραφεί στην κοινότητα μας θα μπορείτε να :
  • Δημιουργείτε θέματα και να απαντάτε σε άλλα μέλη
  • Λαμβάνετε ενημερώσεις για τα θέματα που θέλετε να παρακολουθείτε
  • Ορίσετε τις δικές σας προσωπικές ρυθμίσεις και να διαχειριστείτε την λίστα φίλων
  • Αναρτήσετε τις δικές σας αγγελίες

Welcome to VWClub.GR Forum, like most online communities you must register to view or post in our community, but don't worry this is a simple free process that requires minimal information for you to signup. Be apart of VWClub.GR Forum by signing in or creating an account.
  • Start new topics and reply to others
  • Subscribe to topics and forums to get automatic updates
  • Get your own profile and make new friends
  • Customize your experience here

Guest Message by DevFuse

Ανακοινώσεις:

Καλό Πάσχα! Χρόνια Πολλά!

Φωτογραφία

ζαντες για Passat

• Παρακαλώ συνδεθείτε για να απαντήσετε
224 απαντήσεις στο θέμα

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6715 Δημοσιεύσεις
  • Δήμος:Δεν έχει οριστεί
  • Νομός:Μη ορισμένος
  • Μοντέλο:Passat
  • Ψευδώνυμο Οχήματος:passaturbo
Ωραια η ζαντα αλλα θελει επειγοντως χαμηλωμα.
Αν τωρα με αριστα το 10 η εμφανιση απο τις ζαντες ειναι στο 4 με το χαμηλωμα θα παει στο 9.
Το λεω επειδη εχω δει πασατ με αυτη την ζαντα και ταπα χαμηλωμενο και ειναι απλα πανεμορφο.

The Dog

The Dog

VWClub Member

• Members
  • 65 Δημοσιεύσεις
Θέλει τις KW του το Passat
Όμως με 2 ορφανά στο χέρι (3’ downpipe και random tech καταλυτής) που ψάχνουν μανιωδώς οικογένεια (jetex ή supersport cat-back exhaust) τα $ έχουνε γίνει πολύ δυσεύρετα....

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6715 Δημοσιεύσεις

Θέλει τις KW του το Passat
Όμως με 2 ορφανά στο χέρι (3’ downpipe και random tech καταλυτής) που ψάχνουν μανιωδώς οικογένεια (jetex ή supersport cat-back exhaust) τα $ έχουνε γίνει πολύ δυσεύρετα....

Ολα με την ωρα τους!!Μην ανησυχεις!!

VWClubGuest_trajector_2_*

VWClubGuest_trajector_2_*
  • Guests
Πολύ καλά μας τα λές φίλες μου Dog και να προσθέσω οτι όσο αφορά την αλλαγή της γεωμετρίας του αυτοκινήτου και το χαμήλωμα σε μοντέλα 99 και πίσω χρειάζεται άμεσα ρύθμιση το σύστημα ABS οπου δεν γίνεται αυτόματα οπως στα καινούργια μοντέλα με αποτέλεσμα στις χαμηλές ειδικά ταχύτητες να φρενάρει το αυτοκίνητο οποτε του γουστάρει... Για χαμήλωμα χωρίς πολλά κοπανίματα προτείνω το σετάκι που έβαλα εγω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος Εibah ελατηριάκια με zachs performance αμορτισέρ και καινούργια top mount (συγνώμη για την απαίσια ορθογραφία μου)και φτηνά εε περίπου 650¤ τοποθετιμένα!!!! Τώρα θέλω 17αρια ζαντικά και ενα καλό λαστιχάκι αλλά no money no honey ξέρεις πουθενά να τα βάλουμε με δόσεις? :heart:

sw6jin

sw6jin

VWClub Member

• Members
  • 492 Δημοσιεύσεις
  • Interests:http://pavlos.free.fr/webcam.html Live Web Camera
  • Δήμος:Ηπείρου - Ιωαννιτών
  • Νομός:Ιωαννίνων

Πολύ καλά μας τα λές φίλες μου Dog και να προσθέσω οτι όσο αφορά την αλλαγή της γεωμετρίας του αυτοκινήτου και το χαμήλωμα σε μοντέλα 99 και πίσω χρειάζεται άμεσα ρύθμιση το σύστημα ABS οπου δεν γίνεται αυτόματα οπως στα καινούργια μοντέλα με αποτέλεσμα στις χαμηλές ειδικά ταχύτητες να φρενάρει το αυτοκίνητο οποτε του γουστάρει... Για χαμήλωμα χωρίς πολλά κοπανίματα προτείνω το σετάκι που έβαλα εγω και είμαι αρκετά ικανοποιημένος Εibah ελατηριάκια με zachs performance αμορτισέρ και καινούργια top mount (συγνώμη για την απαίσια ορθογραφία μου)και φτηνά εε περίπου 650¤ τοποθετιμένα!!!! Τώρα θέλω 17αρια ζαντικά και ενα καλό λαστιχάκι αλλά no money no honey ξέρεις πουθενά να τα βάλουμε με δόσεις? :heart:

Αυτά που έβαλες καλά. Γιατί δεν έβαλες Η&R με αμορτισέρ Bilstein? Επειδή είμαι και εγώ για αλλαγές όπως ακριβώς και εσύ και το ψάχνω (κακώς τόσο πολύ βέβαια), τι σε έκανε να βάλεις αυτά?
Κοίτα να δείς που και εγώ θέλω ζαντικό και οποσδήποτε λάστιχα. Σε τι προσανατολίζεσαι? Εγώ πάντος λάτρης του Michelin αλλά και τα Continental που φοράει τώρα βγήκαν αρκετά καλά. Από ζάντα έχεις κάτι υπόψιν σου? Για δώσε καμιά φωτό από κανένα καλό μοντέλο που σκέφτεσαι να βάλεις.

Ευχαριστώ. http://www.vwclub.gr...tyle_emoticons/default/new_lol.gif

_^ThEo^_

_^ThEo^_

VWClub Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Polo9n
Τι καρέ εχει το passat στις φωτογραφιες?

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6715 Δημοσιεύσεις
Ποιο Passat??

_^ThEo^_

_^ThEo^_

VWClub Member

• Members
  • 68 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Polo9n
Το κόκκινο

The Dog

The Dog

VWClub Member

• Members
  • 65 Δημοσιεύσεις
5x112

nicks1974

nicks1974

VWClub Member

• Members
  • 48 Δημοσιεύσεις
που μπορω να βρω αντιστοιχη ζαντα για passat 2.0 fsi? πρεπει να ειναι 17αρα η μπορω να βαλω και μεγαλυτερων διαστασεων?

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

dubbeR_OuNkaS

dubbeR_OuNkaS

VWClub Member

• Members
  • 2668 Δημοσιεύσεις
  • Μοντέλο:Golf5
μπορεις να βαλεις κ μεγαλυτερη φυσικα κ 19ρα αν θες.
αλλα σου αρεσει πραγματικα αυτη η ζαντα?για ελλαδα?

passatoumpas

passatoumpas

VWClub Member

• VIP Members
  • 261 Δημοσιεύσεις
ζαντα για passat ειναι μονο μια!

---------------------------------------------------------------

Αλλα για το μοντελο του '06 λενε και αυτες!

Εγινε συγχωνευση των διαδοχικων δημοσιευσεων.

Επισυναπτόμενο(α) Αρχείο(α)

Επεξεργάσθηκε από konstantinos passat, 27 February 2007 - 15:14:46.

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6715 Δημοσιεύσεις

που μπορω να βρω αντιστοιχη ζαντα για passat 2.0 fsi? πρεπει να ειναι 17αρα η μπορω να βαλω και μεγαλυτερων διαστασεων?

Αυτες οι ζαντες φερνουν σε σχεδιο μερσεντες και ειναι σιγουρα 20αρες.
Προσωπικα ειναι λιγο κιτς για το Passat.

passatoumpas

passatoumpas

VWClub Member

• VIP Members
  • 261 Δημοσιεύσεις
Φιλε κωνσταντινε η ζαντα της πρωτης φωτο εινα ιreplica a8 και ειναι 18αρες!Τι φοραω στο τουτου μου και ειναι απιστευτη!
Και με ενα καλο λαστιχακι εχει τρελλο πατημα!Πηγαινε στο post φωτο απο τα μωρα μας και δες το τουτου μου!Τη συνιστω ανεπιφιλακτα!

Επεξεργάσθηκε από passatoumpas, 27 February 2007 - 23:14:08.

konstantinos passat

konstantinos passat

Global Moderator

• Global Moderator
  • 6715 Δημοσιεύσεις

Φιλε κωνσταντινε η ζαντα της πρωτης φωτο εινα ιreplica a8 και ειναι 18αρες!Τι φοραω στο τουτου μου και ειναι απιστευτη!
Και με ενα καλο λαστιχακι εχει τρελλο πατημα!Πηγαινε στο post φωτο απο τα μωρα μας και δες το τουτου μου!Τη συνιστω ανεπιφιλακτα!

Την δικια σου ζαντα την ξερω.
Την ειχα δει και απο κοντα στην συναντηση στα καρτ στην Κορινθο. :)

Το σχολιο πηγαινε για τις ζαντες που εδειξε ο φιλος nicks1974

periptero

periptero

VWClub Member

• Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Γεια σας κι απο μενα.Ηθελα να σας ρωτησω αν μπορω να βαλω ζαντες 8χ18 με 235χ40 λαστιχα στο καινουργιο μου passat 1.6 comfortline.
Και ρωταω αν μπορω γιατι φοβαμε να μην χασω πολυ απο την "αποδοση" του αυτοκινητου, και φυσικα να μην το κανω και ζημια.
Μου αρεσουν για παραδειγμα καποιες ζαντες οπως οι : radius r12 (8x18)
http://www.pitbox.nl..._...&Itemid=147
και φυσικα να κανω και το αναλογο χαμηλωμα.
Εδω ειναι που θελω τα "ΦΩΤΑ" σας.
Αξιζει τον κοπο ? Θα μπλεξω ? τελικα θα κανω ζημια στο αυτοκινητο μου ?
Το να γινει λιγο πιο "σκληρο" το καταλαβαινω αλλα να μην δημιουργηθουν κι αλλα προβληματα (Μπαλακια, ψαλιδια στραβωμα στις ζαντες κτλ)
Οι αποψεις ειναι δυφορουμενες.Ακομη και απο την αντιπροσωπια μου ειπαν να μην το πειραξω καθολου γιατι θα αλλαξει ολη η συμπεριφορα
(ο εγκεφαλος ειναι "ρυθμισμενος" απο την εταιρια με αυτα τα λαστιχα της "μαμας" (7χ16 215χ55))
Θα χασω υπποδυναμη, θα αυξησω την καταναλωση ,θα ΜΕΙΩΣΩ ΤΗΝ ΖΩΗ ΤΟΥ ΚΙΝΗΤΗΡΑ (εκει κολησα) κτλ κτλ
Και το μονο που θα κερδισω ειναι ομορφια.
Τελικα βρε παιδια ετσι ειναι?
Κι αν δεν ειναι ετσι "μακαρι να μην ειναι :wacko: " μπορει καποιος να μου πει συγκεκριμενη (δοκιμασμενη ισως) λυση με μεγεθος ζαντας-ελαστικου
και ποσο χαμηλωμα θελω ωστε να ειναι ομορφο λειτουργικο και οχι "κουτσουρο"
Καποιος μου ειπε να βαλω μονο ελλατηρια χαμηλωματος και να αφησω της αναρτησεις που εχω γιατι ειναι καινουργιες ακομα......
Η αληθεια ειναι πως αν ειχα το 2λιτρο θα ημουν πιο ησυχος.Το 1.6 το φοβαμαι.
Δεν ξερω ειμαι στα χαμενα :D
Ευχαριστω εκ των πρωτερων !

Επεξεργάσθηκε από periptero, 25 July 2007 - 03:58:55.

Νίκος

Νίκος

VWClub Member

• Members
  • 1735 Δημοσιεύσεις
Καλημέρα και από εμένα. Για το χαμήλωμα δεν θέλω να σε μπερδέψω. Σίγουρα με το να πειράξεις το αμάξι όσον αφορά το setup της ανάρτησης δεν θα σε ευλογήσουν σε καμιά αντιπροσωπεία. Αυτό βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι και κακό. Σίγουρα θα το καταπονίσεις περισσότερο αλλά σίγουρα θα το κάνεις πιο άμεσο στο τιμόνι και πιο καλοστημένο στο δρόμο.

Πάντως όσον αφορά τα ζαντολάστιχα που θέλεις, η διάσταση που λες (235/40/18), δεν θα σου δημιουργήσει κανένα πρόβλημα. Ακριβώς την ίδια διάσταση φοράω κι εγώ όπου τα 18άρια ήρθαν φορεμένα από το εργοστάσιο της VW. Το μόνο που θέλω να σου πω, επειδή 18άρια έβαλα και στο παλιό μου αμάξι (Stilo) το οποίο αρχικά ήταν 1600άρι με 100 άλογα (μετά το τούρμπισα και ησύχασα), ετοιμάσου να βλέπεις Seicento να εξαφανίζονται στα φανάρια καθώς θα προσπαθείς να επιταγχύνεις και το αμάξι σου να καταναλώνει 2 με 3 λίτρα παραπάνω βενζίνη κάθε 100χλμ... Δυστυχώς αυτά είναι πραγματικότητα.

Αν δεν σε ενδιαφέρουν οι επιδόσεις κάνε το χωρίς να το σκέφτεσαι γιατί θα ανέβει πολύ το αμάξι σου όσον αφορά το κράτημα και πάρα πολύ όσον αφορά την εμφάνιση. Εγώ τη διάσταση αυτή την φοράω από μαμά σε Passat 2007 μοντέλο, άλλα 2λιτρο τούρμπο...

periptero

periptero

VWClub Member

• Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Ευχαριστω Νικο για την γρηγορη απαντηση σου!
Η αληθεια ειναι οτι το 1.6 δεν εχει τις επιδοσεις που θα θελαμε.Και μονο το a/c να τεθει σε λειτουργια κι ας μην ειναι φορτομενο το καταλαβαινεις αμεσως.
Αυτα που εναφερεις ειναι κατανοητα.Ενταξει θα πεσει η αποδοση!!!(ποσο ομως?). Θα "σερνετε τελειως" Γιατι αν ειναι ετσι στην τελικη θα βγαλει ζημεια.
Αν ζοριζεται τοσο πολυ αρχιζω κι ανησυχω για την ζωη του κινητηρα!!!Μην παμε για μαλι και βγουμε κουρεμενοι.
Εχει κανεις τετοια εμπειρια?
Η λυση για 7.5χ18 ζαντα με λαστιχα 225χ40 (και οχι 235χ40)θα ειναι καλυτερη?(η ευρεση τετοιας ζαντας βεβαια ειναι δυσκολη)
Και ποσα mm να το χαμηλωσω ? (μονο με ελλατηρια ή και με αναρτησεις καινουργιες)
Επαναλαμβανω πως το βασικοτερο μου κριτηριο ειναι :Να μην κανω ζημια τελικα στον κινητηρα και γενικοτερα στο αυτοκινητο.

Καποιος που εχει κι αυτος passast 2.0 ομως, εβαλε 8χ18 με 235χ40 λαστιχα και οταν τον ρωτησα μου ειπε 'ΜΑΚΡΙΑ"
Βρισκει το λαστιχο στην μεσα πλευρα του θολου οταν στριβει μεχρι το τερμα.Εχασε υποδυναμη αρκετη (κι ας ειναι 2λιτρο),ειναι σκληρο κτλ.
Δηλαδη εδωσε 2.500 ευρο και το μετανοιωσε.

Συγνωμη παιδια αν σας ζαλιζω αλλα ολοι σ' αυτο το θεμα ειναι :Ναι μεν αλλα...!!!!
Κι εγω τωρα ειμαι στα χαμενα.
Αν θελει ας μου πει καποιος μια συγκεκριμενη προταση...

Επεξεργάσθηκε από periptero, 25 July 2007 - 15:24:12.

Νίκος

Νίκος

VWClub Member

• Members
  • 1735 Δημοσιεύσεις
Για το πόσο μπορεί να χάσεις σε απόδοση, αυτό δεν μπορώ να σου το πω με νούμερα! Πάντως εγώ όταν έβαλα τα 18άρια στο Stilo, ενώ πήγαινε πριν σχεδόν μαζί με Xsara 1600άρι (του αδερφού μου), μετά μου έριχνε κολώνες, νταλίκες, τρένα... και ίσως και 10-15 κοντερίσια χλμ τελικής μείον.

Όσο για την διάσταση που λες, δεν είναι κάτι που μπορείς να κάνεις παζάρια. Δεν μπορούμε να πούμε βάλε 225 και όχι 235 για να μην κόψει πολύ κλπ κλπ. Για να μην έχεις προβλήματα, θα πρέπει να διατηρήσεις τον κύκλο της ρόδας στο σύνολο σταθερό. Δηλαδή θα πρέπει η διάμετρος της ρόδας που φοράς (ζάντα + λάστιχο) να παραμείνει ίδια με το καινούργιο σετ που θα βάλεις. Υπάρχουν κάποια site που στο υπολογίζουν αμέσως αυτό, αλλά τώρα δεν τα θυμάμαι. Αν έχεις όρεξη όμως για χαρτί, μολύβι και κομπιουτεράκι, τα πράγματα έχουν ως εξείς:

Για να υπολογίσεις την διάμετρο υπολογίζεις τα παρακάτω.

Για παράδειγμα βάζουμε την διάσταση που έχεις τώρα: 215/55/16

1. την διάμετρο της ζάντας: 16 * 25,4 = 406,4mm

2. το πέλμα: 215 * 55% = 118,25 * 2 = 236,5mm

3. Σύνολο: 406,4 + 236,5 = 642,9mm

Αν πας σε διάσταση 235/40/18 τότε το αποτέλεσμα είναι 645,2mm. Αν αλλάξεις όμως, και πας σε 225/40/18 θα έχεις διάμετρο 637,2mm. Οπότε βλέπεις ότι το νούμερο αυτό είναι αρκετά πιο μακριά από το 235/40/18 (είναι 5,7mm ενώ το άλλο 2,3mm). Επίσης, το 225/40 σημαίνει και πιο χαμηλό προφίλ, οπότε περισσότερο κοπάνημα στις λακούβες. Βέβαια έχω συναντήσει αρκετές φορές κάποιους να φοράνε "λάθος" διάσταση και δεν είναι και τίποτα το τραγικό. Για παράδειγμα θα έχεις στάνταρ σφάλμα στο ταχύμετρο. Εγώ πάντως αν ήμουν στη θέση σου, θα πήγαινα σε διάσταση που και η VW πηγαίνει (235/40/18)

Τώρα για τον γνωστό σου που βρίσκει στους θόλους, μπορεί να φταίει και κάποιο χαμήλωμα ή να έχει βάλει τίποτα προσθήκες στις ρόδες. Δεν θυμάμαι τώρα και το offset της ζάντας για να σου πω αν είναι όντως το σωστό...

periptero

periptero

VWClub Member

• Members
  • 21 Δημοσιεύσεις
Νικο με δυο λογια: Εσυ στην θεση μου θα το εκανες στο passat 1.6 ?
Και μιλαω για την λυση με ζαντες 8χ18 και λαστιχα 235χ40χ18
Χαμηλωμα ποσο? 30 mm ?40mm ? 50mm ?
Μονο με ελλατηρια ή και με αναρτησεις ?

Υ.Γ.: Νικο το αυτοκινητο που εχεις ειναι "ΣΥΡΜΑ" !!!!!
Να εισαι καλα να τα χαιρεσαι !!!!

0 Μέλος(η) διαβάζουν το θέμα

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

VWClub.gr. Αυτός ο μη κερδοσκοπικός δικτυακός τόπος δεν ανήκει ούτε συσχετίζεται με τις εταιρείες VolksWagen (VW) ή Kosmocar Α.Ε.
Όλα τα σήματα, λογότυπα και κατατεθέντα σχέδια αποτελούν ιδιοκτησία των αντίστοιχων νόμιμων δημιουργών τους.

VWClub.gr. This non commercial web site is not affiliated or related in any way with the VolksWagen (VW) company or Kosmocar S.A.
All signs, logos and trademarks are property of their respective owner.