Jump to content
Guest super sayian

Προβλημα συμπλεκτη

Recommended Posts

Exω αλλάξει και δίσκο-πλατώ και ντίζες και έχω βάλει και βαλβολίνες και μετά από λιγο καιρό οι ταχύτητες σκληρένουν και αρχίζουν και μπαίνουν με δυσκολία και βέβαια ακούγεται και ενα περίεργο τρίξιμο..... :D:(

και μένα το ίδιο, ο συμπλέκτης έχει σκληρύνει αρκετά και τον έχω μόνο 30,000 χλμ ρε γμτ :lol:

Link to comment
Share on other sites

μηχανικός μου έχει πει ότι σκληρός συμπλέκτης σημαίνει παραχρησιμοποιημένο πλατώ και πατινάρισμα φαγωμένος δίσκος

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
μηχανικός μου έχει πει ότι σκληρός συμπλέκτης σημαίνει παραχρησιμοποιημένο πλατώ και πατινάρισμα φαγωμένος δίσκος

Mα τους έχω αλλάξει ρε γ*%!το μου............ :blink::angry::o

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

ακούω θόρυβο στο ρελαντί (χρου χρου..) και οταν πατήσω το συμπλέκτη τέρμα ,σταματάει .Αμα το αφήσω ξανά το χρου χρου .(δίσκο-πλατώ;)

Αν ξεκινήσω και φύγω μπορεί και να μην το ξανακάνει .

Ρώτησα ενα μηχανικό γιατί απομονώνει στη μέση περίπου για να το ρυθμίσουμε ,και μου είπε οτι δεν ρυθμίζεται σε Polo '96 .Είναι αυτορυθμιζόμενο ... Αλλάζεις δίσκο πλατό μόνο . Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα έτριζε εκνευριστικά πολύ ο συμπλέκτης του Σκάρου, έκανε κομπιάσματα στη διαδρομή του και στο ρελαντί έκανε και χρου-χρου... ;) Λύση: ¶λλαξα δίσκο συμπλέκτη (για το χρου-χρου) και ντίζα (για τα τριξοκομπιάσματα). Μετά telos όλα! ;)

Link to comment
Share on other sites

Ρώτησα ενα μηχανικό γιατί απομονώνει στη μέση περίπου για να το ρυθμίσουμε ,και μου είπε οτι δεν ρυθμίζεται σε Polo '96 .Είναι αυτορυθμιζόμενο ... Αλλάζεις δίσκο πλατό μόνο . Ισχύει κάτι τέτοιο ?

Η ντίζα είναι αυτορυθμιζόμενη, όχι ο δίσκος με το πλατό.

Αν θέλεις να παίξεις με το σημείο που αποσυμπλέκει το πεντάλ

θα πρέπει να την αλλάξεις και να βάλεις απλή.

Link to comment
Share on other sites

...και δεν είναι και ιδιαίτερα ακριβή..

η ΜΗ-αυτορυθμιζόμενη είναι πιο φτηνή από την αυτορυθμιζόμενη που κάνει γύρω στα 30-40 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά, βέβαια έχει καιρό που συζητάται αυτό το θέμα αλλά και εγώ στο 6n2 ακούω τρίξιμο το πρωί στο πάτημα του συμπλέκτη. λέτε δηλαδή στα 80.000 χιλιόμετρα που είμαι να θέλω δίσκο και πλατώ? λίγο νωρίς δεν είναι? να πω οτι δεν ξέρω να αλλάζω ταχύτητες και να πατάω συμπλέκτη σαν τις γκόμενες, άντε.

παιδιά, βέβαια έχει καιρό που συζητάται αυτό το θέμα αλλά και εγώ στο 6n2 ακούω τρίξιμο το πρωί στο πάτημα του συμπλέκτη. λέτε δηλαδή στα 80.000 χιλιόμετρα που είμαι να θέλω δίσκο και πλατώ? λίγο νωρίς δεν είναι? να πω οτι δεν ξέρω να αλλάζω ταχύτητες και να πατάω συμπλέκτη σαν τις γκόμενες, άντε.

ξέχασα να ρωτήσω πόσο μπορεί να κοστίζει η αλλαγή δίσκο-πλατώ. δεν θα αντεχτώ απάντηση πάνω απο 200 ευρώ. δεν τα δίνω που λένε, καλύτερα να το πουλήσω!

Link to comment
Share on other sites

δεν μου λέτε, συνήθως στα πόσα χιλιόμετρα αλλάζουμε δίσκο πλατώ και πετάμε απο το παράθυρο τα 300 και πλέον ευρώπουλά μας? καλά αυτοί οι γερμανοί θέλουν να μας τρελάνουν. καλά γουστα βγάλουμε με το πολάκι αλλά "τα λεφτά είναι πολλα ¶ρη" που έλεγε και η ταινία

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Νομίζω με μικτή χρήση με μια λογική χρήση σε ταξίδια και όχι καθημερινά ταξίδια Θεσσαλονίκη-Αθήνα, 80 με 90 χιλιάδες είναι καλά.

Link to comment
Share on other sites

εμένα κι αυτό λίγο μου ακούγεται πάντως....

ξέρω αρκετά παλιά αμάξια (10-15 ετών) με 350.000+ χλμ που δεν έχουν αλλάξει ποτέ...

φαίνεται they don't make them like they used to... tongue.giftongue.giftongue.gif

Link to comment
Share on other sites

οχι ακουγεται σαν να θελει λαδωμα τριζει σαν μεντεσες απο πορτα οταν τον ανοιγοκλεινεις

Το συνηθες φαινόμενο τον VW, η αδυναμία που έχουν στο συμπλέκτη. Δεν μπορώ να καταλάβω τόσα χρόνια δεν μπορούν να το λύσουν.

εμένα κι αυτό λίγο μου ακούγεται πάντως....

ξέρω αρκετά παλιά αμάξια (10-15 ετών) με 350.000+ χλμ που δεν έχουν αλλάξει ποτέ...

φαίνεται they don't make them like they used to... tongue.giftongue.giftongue.gif

Μπα μη το λες, οταν είχαμε πάρει το Vento του πατέρα μου μοντέλο '93 στο πρώτο 6μηνο παρουσίασε τριξιμο και αλλαξαν ντίζα του συμπλέκτη , και μαντεξε ποσες φορες ξανα το παρουσίασε αλλές δύο μεσα στην εγγυηση ολες και μάλιστα η τελευταια ηταν λίγο καιρό μετά το τελος της εγγυησης μας ζητουσαν χρήματα, φυσικά δεν πηραν χρήματα και μας εβαλαν τελίκα ντιζα συμπλεκτη απο Passat.

Και από τότε ενταξει.

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

δεν μου λέτε, συνήθως στα πόσα χιλιόμετρα αλλάζουμε δίσκο πλατώ και πετάμε απο το παράθυρο τα 300 και πλέον ευρώπουλά μας? καλά αυτοί οι γερμανοί θέλουν να μας τρελάνουν. καλά γουστα βγάλουμε με το πολάκι αλλά "τα λεφτά είναι πολλα ¶ρη" που έλεγε και η ταινία

Στο δικό μου θα τον αλλάξω σε καμιά βδομάδα

και όχι γιατί φαγώθηκε αλλά γιατί σκλήρυνε και ακούω γκρίνια από την αδελφή μου tongue.gif

Έχω 150.000Κμ

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
παιδιά, βέβαια έχει καιρό που συζητάται αυτό το θέμα αλλά και εγώ στο 6n2 ακούω τρίξιμο το πρωί στο πάτημα του συμπλέκτη. λέτε δηλαδή στα 80.000 χιλιόμετρα που είμαι να θέλω δίσκο και πλατώ? λίγο νωρίς δεν είναι? να πω οτι δεν ξέρω να αλλάζω ταχύτητες και να πατάω συμπλέκτη σαν τις γκόμενες, άντε.

ξέχασα να ρωτήσω πόσο μπορεί να κοστίζει η αλλαγή δίσκο-πλατώ. δεν θα αντεχτώ απάντηση πάνω απο 200 ευρώ. δεν τα δίνω που λένε, καλύτερα να το πουλήσω!

Δίσκος-πλατώ 500 ευρώπουλα πριν από 3 χρόνια στον Ρώρρη, και αυτό οχι γιατί οδηγάω όπως λες σαν τις γκόμενες αλλά γιατί εγινε χρήση εκτός εμου με αποτέλεσμα dead δίσκος-πλατώ... :)

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα κλείνει το POLO μου 3 χρόνια, σήμερα έκανε και την εμφάνισή του αυτός ο ενοχλητικός θόρυβος όταν πατάω τον συμπλέκτη.

Αν είναι όντως η ντίζα, πόσο περίπου θα κοστίσει η δουλειά?

Edited by polo03
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια εχω το 9n και εχω παρατηρησει το εξης προβλημα:1ον...οταν παταω τον συμπλεκτη ακουγετε ενα τριξιμο το οποιο δεν μπορω να σας περιγραψω πως ακριβως κανει φανταστειτε καπως σαν να πατας το φρενο στο ποδηλατο που τραβει το συρμα και :2ον οταν αφηνω το γκαζι νιωθω σαν κατι να κλωτσαει το πενταλ και αυτο γινεται συνεχεια.Αν καποιος εχει παθει κατι αναλογο θα καταλαβει τι εννοω,αν ξερετε κατι θα με βοηθουσατε!thanks :D

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμαμαι καλα ο super sayian εχει παθει κατι αναλογο.

Ψαξε λιγο γιατι ειχε ανοιξει θεμα στα ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ με το ιδιο προβλημα και θα βρεις τις απαντησεις.

Link to comment
Share on other sites

εχω αλλαξει ηδη ρουλεμαν και δορυφορους πριν απο εναν χρονο...δεν δικαιολογειται παλι!αν και εγω αυτο νομιζω οτι ειναι παλι....700€ ειχα δωσει την πρωτη φορα.παλι τα ιδια...

Link to comment
Share on other sites

ΜΗΠΩΣ ΞΕΡΕΙ ΚΑΠΟΙΟΣ ΓΙΑΤΙ ΘΕΛΕΙ ΑΡΣΥΒΑΡΙΣΤΑ ΤΟ POLAKI MOY ΓΙΑ ΑΛΛΑΓΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑΣ? Ο ΣΥΜΠΛΕΚΤΗΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΟ ΣΚΛΗΡΟΣ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΑΕΙ ΑΛΛΟ...!!!! ΕΧΩ ΤΟ POLO 6Ν 1600 125ΗP. ΚΑΝΕΙ ΚΑΙ ΕΝΑ ΜΙΚΡΟ ΘΟΡΥΒΟ. ΣΑΝ ΝΑ ΓΡΑΤΣΟΥΝΑΕΙ ΚΑΤΙ... PLS HELP....!!!!! :(

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.