Jump to content
gramacar

Comfortline Vs Sportline

Recommended Posts

Ποιές είναι οι διαφορές ανάμεσα στις 2 εκδόσεις τελικά? Μετά από ερώτηση μου σε 2 dealer της VW ο καθένας λέει τα δικά του. πχ ο ένας ανέφερε για επιχρωμιομένη μάσκα στο Comfortline κάτι το οποίο νομίζω ισχύει για το Highline. Ο άλλος μου είπε για τριάκτινο τιμόνι μη δερμάτινο στο Comfortline και δερματινο στο Sportline. Τα καθίσματα τα είδα από μόνος μου, όπως και το cruise control. Υπάρχουν και κάποιες άλλες "κρυφές" λεπτομέρειες?

Και το κυριότερο ποιά η διαφορά στην ανάρτηση μεταξύ των δύο? Έχουν τα ίδια αμορτισέρ και διαφορετικά ελατήρια, το αντίστροφο ή είναι όλα διαφορετικά? Επίσης η ανάρτηση του 2.0 Sportline είναι ίδια με του 1.6 ή ποιό σφικτή? Σας τα ρωτάω αυτά γιατί κανένας πωλητής μέχρι τώρα δε μου έδωσε ικανοποιητική απάντηση.

Link to comment
Share on other sites

αν ισχυει οτι και στα golf που αυτο θα ισχυει η μονη διαφορα ειναι οτι τα ελατηρια ειναι πιο χαμηλα κατα 1,5 ποντο στο sportline..

διαφορες στο διλιτρο και στο 1,6 δεν υπαρχουν εκτος κι αν μιλαμε για tfsi οπου εκει πιθανον η αναρτηση να ναι σκληροτερη..

γιατι δε ζητας καποιο προσπεκτ ωστε να δεις τον βασικο εξοπλισμο καθε εκδοσης?

Link to comment
Share on other sites

Έχω προσπέκτους αλλά εκεί δείχνει το comfort με τετράκτινο τιμόνι ενώ ο πωλητής επιμένει για τριάκτινο μη δερμάτινο. Τί να πιστέψω?

Link to comment
Share on other sites

μηπως το προσπεκτ που εχεις ειναι παλιο?

νομιζω υπαρχει οδηγια να εξοπλιζονται ολα με τριακτινο τιμονι..

βασικα αυτο που θα πιστεψεις ειναι τον συμβουλο υποτιθεται τουλαχιστον οτι πρεπει να ξερει ακριβως τι και πως..

Link to comment
Share on other sites

Guest xalkidaios

Καλημέρα και καλώς σας βρήκα

Αν η μόνη διαφορά στην ανάρτηση του sportline με το comfortline είναι τα πιο κοντά ελατήρια σε όλες τις εκδόσεις τότε μπορώ στο Passat 2.0 FSi Sportline να βάλω τα ελατήρια του 1.6 FSi Comfortline και να έχω την ίδια αποροφητικότητα και άνεση? Όλα τα υπόλοιπα είναι ίδια? Αν ναι με τί κόστος?

Edited by xalkidaios
Link to comment
Share on other sites

βασικα γιατι να μπεις σε ολη αυτη τη διαδικασια?ο 1,5 ποντος αυτος δεν ειναι ικανος να χασεις σε κατι στην ανεση..

μη το σκεφτεσαι καν..

ασε που δε νομιζω να γινεται!

Link to comment
Share on other sites

Guest xalkidaios

Λόγω προβλήματος στη μέση μου επιζητώ τη μέγιστη αποροφητικότητα κραδασμών από το αυτοκίνητο. Επομένως ο 1.5 πόντος για μένα είναι πολύ σημαντικός και ίσως σημαίνει τη διαφορά ανάμεσα στην αγορά του Passat 2.0 ή την απόρριψη του αν δε γίνεται η αλλαγή.

Link to comment
Share on other sites

τοτε ισως θα θυσιασεις καποιον απο τον εξοπλισμο του sportline για να παρεις το comfort..

καλυτερα ομως κανε μια ερωτηση αν γινεται να εχεις τον εξοπλισμο του sportline εκτος απο τα χαμηλωμενα ελατηρια..να δεις τι θα σουν πουν :cry:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα φίλε grammacar.Για τις διαφορές των δύο μοντέλων ξέρω οτι το comfortline έχει επιχρωμιωμένο πλαίσιο στα παράθυρα ενω το sportline δεν το έχει.Επιχρωμιωμένη μάσκα έχουν όλα τα passat απο το πιο απλο μέχρι το πιο πλούσιο.Τώρα άλλες διαφορές που θυμάμαι είναι τα καθίσματα που στο sportline ειναι τύπου bugget ενω στο comfortline δεν είναι.Επίσης στο comfortline υπάρχει στανταρ cruise control (νομίζω) ενώ στο sportline δεν υπαρχει.Τριακτινο δερμάτινο τιμονι και υπολογιστής ταξιδίου υπαρχουν μόνο στο sportline ενώ στο comfortline δεν υπαρχουν.Και φυσικα η διαφορα στην αναρτηση.Τώρα αν κάνω καπου λάθος συγχωρέστε με,αυτα τουλαχιστον ίσχυαν πριν 6 μήνες που πήρα εγώ το δικό μου.Τώρα αν αυτός κάνει καμμιά προσφορα και σου βάζει το τριάκτινο τιμόνι στο comfortline αυτο είναι αλλουνου παπα ευαγγελιο.

Όσο για σενα φίλε μου χαλκιδαιε η διαφορα στην αναρτηση είναι παρα πολυ μικρή ασε που αν παρεις το αυτοκινητο βολτα θα παθεις πλακα με την ανεση και την αποσβεση των κραδασμών που προσφερει.Οσο για το αν μπορουν να βαλουν σε sportline αναρτηση comfortline είναι μάλλον αδύνατο μιας και η VW ειναι κάθετη στα πακέτα της.Βέβαια υπαρχει λύση,να παρεις comfortline και να του φορτώσεις extra.(Πλην καθισμάτων τύπου bugget).Aυτα...

Link to comment
Share on other sites

Guest xalkidaios

Ναι μεν αλλά δεν υπάρχει comfortline στην έκδοση 2.0 FSi. Mπορώ ίσως να το πάρω sportline και να αντικαταστήσω τα ελατήρια με αυτά του comfotline?

Link to comment
Share on other sites

Ποιές είναι οι διαφορές ανάμεσα στις 2 εκδόσεις τελικά? Μετά από ερώτηση μου σε 2 dealer της VW ο καθένας λέει τα δικά του. πχ ο ένας ανέφερε για επιχρωμιομένη μάσκα στο Comfortline κάτι το οποίο νομίζω ισχύει για το Highline. Ο άλλος μου είπε για τριάκτινο τιμόνι μη δερμάτινο στο Comfortline και δερματινο στο Sportline. Τα καθίσματα τα είδα από μόνος μου, όπως και το cruise control. Υπάρχουν και κάποιες άλλες "κρυφές" λεπτομέρειες?

Και το κυριότερο ποιά η διαφορά στην ανάρτηση μεταξύ των δύο? Έχουν τα ίδια αμορτισέρ και διαφορετικά ελατήρια, το αντίστροφο ή είναι όλα διαφορετικά? Επίσης η ανάρτηση του 2.0 Sportline είναι ίδια με του 1.6 ή ποιό σφικτή? Σας τα ρωτάω αυτά γιατί κανένας πωλητής μέχρι τώρα δε μου έδωσε ικανοποιητική απάντηση.

Γενικά για τα πράγματα που σου δίνει το sportline σε σχέση με το comfortline, αξίζει για τα λεφτά που έχει παραπανω. Γιατι εαν το υπολογισεις και πας και τα παρεις μεμονομενα είναι πολυ πιο ακριβά.

post-3923-1151399879_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Φιλε χαλκιδαιε σιγουρα θα μπορεις να παραγγειλεις ελατηρια comfortline και να τα περασεις ομως αφου έχει έρθει το αυτοκινητο στην Ελλαδα γιατί κατι τετοιο η VW δεν νομιζω να το κανει εργοστασιακα.Τωρα αν συννενοηθεις και με τον αντιπροσωπο να σου παρει πισω τα ελατηρια του sportline έχει καλως αλλιως θα επιβαρυνθεις μαλλον με την αγορα ελατηριων comfortline οπως και με τα περαστικα του.Τωρα βεβαια οι μονοι αρμοδιοι για να σου απαντησουν ειναι οι αντιπροσωποι.

Link to comment
Share on other sites

Guest xalkidaios

Tο θέμα είναι αν ταιριάζουν τα ελατήρια του 1,6 comfortline στο 2.0 sportline. Όσο για τους αντιπρόσωπους που ρώτησα δε τους είδα και πόλύ διατεθειμένους να βοηθήσουν. Πάντως παρατήρησα αρκετό τουπέ

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα είναι αν ταιριάζουν τα ελατήρια του 1,6 comfortline στο 2.0 sportline. Όσο για τους αντιπρόσωπους που ρώτησα δε τους είδα και πόλύ διατεθειμένους να βοηθήσουν. Πάντως παρατήρησα αρκετό τουπέ

Και το τουπέ ξέρεις τι σημαίνει.... , αμάθεια.

withstupid.gifwithstupid.gifwithstupid.gif

post-3923-1151474373_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γεια σας. Επειδή θα προχωρήσω στην αγορά του Passat Sportline 1.6, ήθελα να ρωτήσω ποιο είναι περίπου το επιπλέον κόστος αν θέλω να βάλω cruise control (που νομίζω αξίζει σαν λύση). Υπάρχει περίπτωση να μπορέσω να το "απαιτήσω" σαν δώρο ή ξεφεύγει;

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα είναι αν ταιριάζουν τα ελατήρια του 1,6 comfortline στο 2.0 sportline. Όσο για τους αντιπρόσωπους που ρώτησα δε τους είδα και πόλύ διατεθειμένους να βοηθήσουν. Πάντως παρατήρησα αρκετό τουπέ

Ε καλα τωρα και σε πια αντιπροσωπεια της VW στην Ελλαδα δεν κρατανε τουπε οι ηλιθιοι???

κοιτα επειδη θελεις να παρεις το 2.0 λογικα γινεται η αλλαγη στα αμορτισερ και εαν δε σου την κανουν αυτοι οι παπατζιδες παρε εσυ τα ελατηρια και καντο καπου εξω σιγα τα αυγα....

2ο εαν εχεις προβλημα με τη μεση σου καλο ειναι να παρεις το καθισμα με τις 12 ηλεκτρικες ρυθμισεις το οποιο εχει υποστηριξη οσφυικης χωρας. καπου διαβασα οτι τα ηλεκτρικα καθισματα της VW ειναι ολα ορθοπεδικα και ελεγμενα απο γιατροθς κτλ κτλ

για το φιλο που ρωτουσε τις διαφορες το sportline με το comfortline εχουν και διαφορες στις ζαντες οπως και στις ηλεκτρικες ρυθμισεις του καθισματος που εχει το sportline ,τριακτινο τιμονι ,παροχη ρευματος 12 βολτ στο χωρο αποσκευων

Link to comment
Share on other sites

Το έκλεισα τελικά χθες αλλά αν θέλω cruise control, καθυστερεί 3-4 μήνες. Τουλάχιστον έτσι μου είπαν. Οπότε το απέκλεισα.

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση... Τα πλήκτρα στο τιμόνι του Passat, μπορούν να χρησιμοποιηθούν για αλλαγή σταθμών-cd tracks; Λογικά θα γίνεται με τα πλήκτρα "πάνω-κάτω" αλλά by default αυτά χρησιμοποιούνται για το μενού του trip computer.

Edited by stig
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.