Jump to content
patrikata7

"Βαλβίδα" Φρένου

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Παρασκευή μεσημέρι μου ανάβει το ΕPC και CHECK ENGINE.Δεν Δίνω ιδιαίτερη σημασία ,θεώρησα οτι ήταν απο βενζίνη.Βγαίνοντας λοιπόν εθνική ακούω κάτι μπινελίκια και κάτι για φρένα.Σταματάω και διαπιστώνω οτι όταν πατάω φρένο δεν ανάβει κανένα stop πίσω.Ψάχνω τις ασφαλειες, οκ.Πείραξα την "βαλβίδα" στο πεντάλ του φρένου και είδα οτι άυτή δημιουργεί πρόβλημα.

Η ερώτηση μου ειναι αν καλύπτεται απο την εγγύηση αφου του έλασμα που δίνει ρεύμα οταν πατάς φρένο εχει σχεδόν λιώσει!!!!Και είναι μόνο 2 χρονών αυτοκίνητο...

Link to comment
Share on other sites

Το έπαθα και εγώ 2 φορές μέσα σε μια εβδομάδα.

Το κάλυψε η εγγύηση.

Τη δεύτερη φορά μου είπαν πως μου έτυχε ελλατωματικό γιαυτό χάλασε τόσο σύντομα...

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω την ειχα αλλαξει εντος εγγυησης, και ακριβως το σκηνικο που περιγραφεις επαθα και εγω στην Εθνικη πριν κανενα 3μηνο περιπου. Μονο που τα stop σε εμενα ειχαν κολλησει αναμμενα.

Αν θυμαμαι καλα την πληρωσα ¤15, με ληγμενη την εγγυηση εννοειται.

Link to comment
Share on other sites

Το είχα πάθει και εγώ πριν κανένα 4-μήνο.Στην αρχή μου είχανε βάλει το διαγνωστικό και απλά μου είχανε σβήσει την ένδειξη. Αλλά μετά από καμία εβδομάδα μου ξανα-άνοιξε και τελικά τότε μου το αλλάξανε(μέσα στην εγγύηση).

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου χάλασε μόλις το είχα τελειώσει το service και πήγα να το παραλάβω. Παω να βάλω μπροστά και μου άναψε το λαμπάκι. Βάζουμε το διγνωστικό και μας έβγαλε την ένδειξη βαλδίβας φρένου.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Ρε παιδια πόση ειναι η εγγύηση που εχουν τα polo?

Χτες πήγα σε γνωστή αντιπροσωπεία στην Βουλιαγμένης για να αλλαξω την βαλβίδα και μου ζήταγαν 68 euro ενώ το αυτοκίνητο ειναι 2 χρονών.

Ύστερα απο καυγά μου το πέρασαν στην εγγύηση ενώ επέμεναν οτι η εγγύηση είναι 2 χρόνια.Έχω όμως την εντύπωση οτι είναι 3.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους.Ρε παιδια πόση ειναι η εγγύηση που εχουν τα polo?

Χτες πήγα σε γνωστή αντιπροσωπεία στην Βουλιαγμένης για να αλλαξω την βαλβίδα και μου ζήταγαν 68 euro ενώ το αυτοκίνητο ειναι 2 χρονών.

Ύστερα απο καυγά μου το πέρασαν στην εγγύηση ενώ επέμεναν οτι η εγγύηση είναι 2 χρόνια.Έχω όμως την εντύπωση οτι είναι 3.

Ναι 2 χρόνια είναι η εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

2χρονια εχει και συγκεκρομενα η βαλβιδα στοπ εχειμ 3 χρονια και αποκλειεται να εχει 68 ευρω κατι λαθος εχει γινει

Link to comment
Share on other sites

γμτ την γκατεμια μας!!!!!!!!!πρίν από λίγο έπαθα το ιδιο!!! στα αγγλικά break switch λέγεται αλλά μου έβγαλε και αισθητήρα Λ ....τα παράγγειλα και τα 2 καθότι η πατρα τελικά είναι ένα μεγάλο χωριο....όλα μαζι ανταλακτικα περί τα 220 ευρος....πάντος εμένα άναψε μόνο ΕPC...δεν ξαναβάζω βενζίνα από εθνική...κορίνθου πατρων......

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
γμτ την γκατεμια μας!!!!!!!!!πρίν από λίγο έπαθα το ιδιο!!! στα αγγλικά break switch λέγεται αλλά μου έβγαλε και αισθητήρα Λ ....τα παράγγειλα και τα 2 καθότι η πατρα τελικά είναι ένα μεγάλο χωριο....όλα μαζι ανταλακτικα περί τα 220 ευρος....πάντος εμένα άναψε μόνο ΕPC...δεν ξαναβάζω βενζίνα από εθνική...κορίνθου πατρων......

To epc σου άναψε γιατί το φρένο δουλεύει και σαν διακοπή τροφοδοσίας στην πεταλούδα των ηλεκτρόγαζων. Όταν χαλάσει η βαλβίδα του φρένου δεν δίνει σωστή εντολή στην πεταλούδα και ο εγκέφαλος διαβάζει το σφάλμα.

Link to comment
Share on other sites

To epc σου άναψε γιατί το φρένο δουλεύει και σαν διακοπή τροφοδοσίας στην πεταλούδα των ηλεκτρόγαζων. Όταν χαλάσει η βαλβίδα του φρένου δεν δίνει σωστή εντολή στην πεταλούδα και ο εγκέφαλος διαβάζει το σφάλμα.

ελπίζω να μην επιρέασε το γεγονός πως είχα καθαρίσει την πεταλούδα πριν από έναν μήνα,,,,νωμίζω οι παλιο βενζίνες το έφαγαν,,,,

σωστά BIΤ ..brake switch :rolleyes:

Edited by vagva
Link to comment
Share on other sites

Όχι δεν το επηρέασε, η βαλβίδα αυτή χαλάει από μόνη της καθώς είναι Γ.Τ.Π.

ναι...σίγουρα έλεγα για τον αισθητήρα Λ.... :)

στο παρακάτω link υπάρχουν οδηγείες για το πως να την αλλάξει κάποιος μόνος....και σωστά...

υπάρχουν πολλά part number... http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=1158315

παραθέτω και το bulletin....που δείχνει πως ήταν το παλιό και το νέο...

και δίνει οδηγείες care_with_brake_switch.pdf

και μια φώτο για το τί μιλάμε

post-2198-1154501799_thumb.jpg

Edited by vagva
Link to comment
Share on other sites

Γειας παιδια !! Σε golf 4 μου αναβε συχνα το epc k μια το check !! Μια αναβε μια εσβηνε κ εναλλαξ! Κ χτες που παταω φρενο εβλεπα οτι δεν αναβουν τα στοπ πισω !! Ηταν βραδυ κ εκαναν μπαμ , δεν εβλεπα κοκκινο φως πισω !! Με λιγα λογια κ καποιες δοκιμες στο πενταλ ειδα οτι μια αναβαν κ μια οχι κ παλι τα ιδια σε επανειλημεμες πιεσεις στο πενταλ ! Κ διαβασα το ποστ ! Να ειναι η βαλβιδα φρενου ; ενημερωστε μ λιγο ! Εντωμεταξυ παλειοτερα δεν αναβε η οπισθεν κ αλλαξα μια βαλβιδα παλι ! Η ιδια ειναι; 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago , harisark21 said:

Γειας παιδια !! Σε golf 4 μου αναβε συχνα το epc k μια το check !! Μια αναβε μια εσβηνε κ εναλλαξ! Κ χτες που παταω φρενο εβλεπα οτι δεν αναβουν τα στοπ πισω !! Ηταν βραδυ κ εκαναν μπαμ , δεν εβλεπα κοκκινο φως πισω !! Με λιγα λογια κ καποιες δοκιμες στο πενταλ ειδα οτι μια αναβαν κ μια οχι κ παλι τα ιδια σε επανειλημεμες πιεσεις στο πενταλ ! Κ διαβασα το ποστ ! Να ειναι η βαλβιδα φρενου ; ενημερωστε μ λιγο ! Εντωμεταξυ παλειοτερα δεν αναβε η οπισθεν κ αλλαξα μια βαλβιδα παλι ! Η ιδια ειναι; 

Ναι απο την βαλβιδα ειναι, δεν ειναι ιδιες με αυτη της οπισθεν, βγαζεις τα πλαστικα κατω απο το τιμονι, την βγαζεις και πας περνεις μια ιδια, εχει 2 σχεδια, απλα θελει κολπο για να ξαναμπει γιατι ειναι ρυθμιζομενη.

Link to comment
Share on other sites

Ειχες δικιο εχει 2 διαφορετικες! Μια με 2 pin κ μια με 4 pin !! Η δικια μου ηταν με 4 ! Πηγα κ την αλλαξα σε ενα συνεργειο κ εδωσα 15 ευρω συνολο ! Ειχα παρει κ καρεντα τηλ κ μου ειπε 25 ευρω για αυτην με τα 2  pin κ 15 για αυτη με τα 4 pin ! Μου ειπε το παιδι οτι η δικια μου ηταν πολλη παλια κ του ειπα οτι ειναι απο τοτε που το πηρα το αμαξι το 2001

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.