Jump to content
doumasj

ΚΑΤΑΣΚΕΥΗ ΓΙΑ Golf V

Recommended Posts

Μία πάρα πολύ καλή κατασκευή εμφανίστηκε στο club από το μέλος panosgolf5.....Αξίζει να την δείτε......ΣΥΓΧΑΡΗΤΗΡΙΑ ΠΑΝΟ

post-5-1108644939_thumb.jpg

Edited by doumasj
Link to comment
Share on other sites

Guest white-LSD-golf

Ειναι πραγματικά πανέμορφη και το παιδί που το έχει ήταν και εκείνος στον διαγωνισμό(Emma Hellas) και μάληστα πείρε την δεύτερη θέση στην κατηγορία multimedia.Είναι πολυ καλή η δουλειά και μπράβο στον Πάνο που έριξε τόσα χρήματα

Link to comment
Share on other sites

Ένα μπαρ με ποτά λείπει.

Αυτό το κυλινδρικό αντικείμενο που βρίσκεται δίπλα στο ηχείο πυκνωτής είναι;

Link to comment
Share on other sites

Η αχρηστη αλλα ενδεικτικη πληροφορια του Topic: Απο οτι θυμαμαι απο το Λυκειο, 1 Farad ειναι και η χωρητικοτητα ολοκληρης της Γης. Και για οσους δεν ξερουν, 1 Farad ειναι παααααααααρα πολυ........

Μπραβο στον Πανο για την Golfara του. Αξεχαστο θα μου μεινει το Traffic που εβλεπα και ακουγα απο το dvd του Tiesto στον Βολο.......

Link to comment
Share on other sites

Σε ισχυρες κατασκευες για Sub ποτε δεν φτανει το 1 Farad. Και γι'αυτο βαζουν 2 των 2 Farad (ή και ιδιοκατασκευες πυκνωτων).

Link to comment
Share on other sites

Σε ισχυρες κατασκευες για Sub ποτε δεν φτανει το 1 Farad. Και γι'αυτο βαζουν 2 των 2 Farad (ή και ιδιοκατασκευες πυκνωτων).

εχεις δικιο. οσοι πανε σε κατηγοριες spl και εχουν πολλες αναγκες απο ρευματα βαζουν πυκνωτες πανω απο 2 farad χωρητικοτητα. για μενα βεβαια ο ενας πυκνωτης φτανει και περισευει. αν εχεις 50 πυκνωτες και εχεις μια 700αρα μπαταρια τι να προλαβει να κανει. δεν σημαινει οτι με το να βαλεις πολλους πυκνωτες εχεις λυσει και το προβλημα σου. για τα καινουρια sub και τον καινουριο ενισχυτη που θα βαλω μεσα σε λιγο θα χρειαστει να βαλω και το powercore της phoenix gold που εχει χωρητικοτητα 20,0 farad. πως σου φενεται το νουμερο?

Πόσο κόστισε αυτή η κατασκευή?

αν ενοεις η κατασκευη μονη της χωρις τα μηχανηματα στοιχησε το πολυ 100 ευρω. με τα μηχανηματα περιπου 10.000 ευρω

περιμενετε ομως ακομα λιγο να δειτε την πολυεστερικη κατασκευη που ετοιμαζω. δεν εχει καμια σχεση με οτι εχετε δει σε ελλαδα και ευρωπη (ψωναρα...).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν βγάζεις λεφτά από αυτό που κάνεις πάντως, είναι πάρα πολλά τα 10 χιλιάρικα!

εχεις δικιο φιλε. αλλα ειναι αρρωστια.

Link to comment
Share on other sites

exo to golfaki ypo kataskeyh alla einai gia na bgazei eixo kai oxi gia na to blepeis mono

Pisteyw oti kanenas de ftiaxnei to amaksi tou hxhtika mono gia na to vlepeis. Oloi gia na paizei kala to ftiaxnoun. Twra alloi to petyxenoun kai alloi oxi.

Link to comment
Share on other sites

Πως το βλεπετε αυτο το sub?

http://www.dragiotis.gr/store/projects.php...gory=Volkswagen

Eμενα μου αρεσει που δεν πιανει χωρο.

Λεω να το φτιαξω και μαλιστα στον συγκεκριμενο , γιατι εχω ακουσει πολυ καλα λογια.

Link to comment
Share on other sites

+1 και απο μενα! Αμα δεν ψαχνεσαι για τρελα πραγματα ειναι πολυ καλο να εχεις το ηχοσυστημα σου και παραλληλα να εχεις και το χωρο των αποσκευων ελευθερο..... :D

Link to comment
Share on other sites

σκεφτομαι τον τελευταιο καιρο με τη βοηθεια ενος φιλου να κατασκευασουμε παρομοια κουτα απο πολυεστερα για το sub μου,απλα λογω ελλειψης χρονου το εχουμε καθυστερησει! πολυ ομορφη, πρωτοτυπη κατασκευη που δειχνει σαν εργοστασιακη κ το βασικο γλιτωνεις το χωρο αποσκευων σου!

ο φιλος μου προτεινε να καταργησω τελειως τη ρεζερβα να χρησιμοποιησω το χωρο της για την κατασκευη κουτας, αλλα δεν θελω να τρεχω κ να μην φτανω αν παθω ποτε λαστιχο! :D

αν ξεκινησω το συγκεκριμενο προτζεκτ, θα ενημερωσω κ θα ποσταρω κ φωτο πο τη διαδικασια!

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατασκευη ειναι πολυ καλη, αλλα σαν αποδοση δεν πιστευω οτι θα ειναι τοσο καλη οσο μια κουτα εκτος και αν οι προδιαγραφες του ηχειου ειναι για τα λιτρα που εχει αυτος ο χωρος στο πλαι, που χλωμο το κοβω.....

Link to comment
Share on other sites

Καπου ειχα πετυχει μια κατασκευη που ειχε γινει εξ ολοκληρου στο χωρο τις ρεζερβας και κατεβαινε η μοκετα και ολα κομπλε...... αλλα αμα μεινεις απο λαστιχοοοο tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

Παρε τηλεφωνο την οδικη....... καλυτερα τωρα παρα εκει.............. :huh:

Οσο για την κατασκευη συμφωνω με τον Pery ! Δεν το κοβω να εχει και τρελη αποδοση.....

Link to comment
Share on other sites

Σαν κατασκευη ειναι πολυ καλη, αλλα σαν αποδοση δεν πιστευω οτι θα ειναι τοσο καλη οσο μια κουτα εκτος και αν οι προδιαγραφες του ηχειου ειναι για τα λιτρα που εχει αυτος ο χωρος στο πλαι, που χλωμο το κοβω.....

με βαση τις προδιαγραφες του sub μου, εχω βρει στο ιντερνετ τα λιτρα που χρειαζεται για να παιξει σωστα(43lt),τον τυπο του κουτιου (ported) καθως κ τη διαμετρο κ μηκος του διαυλου που απαιτειται. αυτη τη στιγμη το sub βρισκεται σε κουτα αρκετα μεγαλυτερη κ bass reflex(αν δεν κανω λαθος,εννοω κλεισμενη μπροστα με πλεξιγκλας),οποτε ουτε τωρα αποδιδει τα αναμενομενα, βγαζει πολυ βουητο.

κατι επισης βασικο εινα πως μου τρωει αρκετο χωρο απο το πορτμπαγκαζ,θελω κατι πιο συμμαζεμενο..

στην τελικη μια δοκιμη θα κανω,αν δεν παιζει καλα η αν δεν βγει καλη η πολυεστερικη κουτα δεν θα τη βαλω, οποτε σ'αυτη την περιπτωση θα κατασκευασω αλλη μια ξυλινη σε ξυλουργο, με τα απαιτουμενα λιτρα κ οσο το δυνατον καλυτερη εξοικονομηση χωρου, κατι εχω στο μυαλο μου..

Link to comment
Share on other sites

Ενοειτε οτι το sub που ποσταρα στο θολο της ροδας, δεν ειναι για extreme απολαυσεις.

Απλα ειναι μια λυση για βελτιωσεις αρκετα τον ηχο σου, χωρις να χασεις χωρο απο το πορτ μπαγκαζ.

Link to comment
Share on other sites

με καθυστερηση ενος περιπου χρονου κ αφου χρειαστηκε να αγορασω καινουριο sub (απο απροσεξια εσκισα το παλιο), αποφασισα με τον αδερφο μου να φτιαξουμε τελικα την πολυεστερικη κουτα στο πορτ μπαγκαζ για να γλιτωσω μεγαλο μερος του χωρου αποσκευων. εμφανισιακα ειναι πολυ ομορφη(το αποτελεσμα ειναι εφαμιλλο εργοστασιακης κατασκευης θα ελεγα), ενω επειδη υπολογισαμε κ τα απαιτουμενα για κλειστη κουτα λιτρα παιζει κ καλυτερα απο ποτε(το προηγουμενο sub δεν ηταν τοσο δυνατο κ ποτε δεν ειχε παιξει στην καταλληλη κουτα). οριστε κ δυο φωτο, πειτε μου εντυπωσεις!

Edited by doctordim
Link to comment
Share on other sites

με καθυστερηση ενος περιπου χρονου κ αφου χρειαστηκε να αγορασω καινουριο sub (απο απροσεξια εσκισα το παλιο), αποφασισα με τον αδερφο μου να φτιαξουμε τελικα την πολυεστερικη κουτα στο πορτ μπαγκαζ για να γλιτωσω μεγαλο μερος του χωρου αποσκευων. εμφανισιακα ειναι πολυ ομορφη(το αποτελεσμα ειναι εφαμιλλο εργοστασιακης κατασκευης θα ελεγα), ενω επειδη υπολογισαμε κ τα απαιτουμενα για κλειστη κουτα λιτρα παιζει κ καλυτερα απο ποτε(το προηγουμενο sub δεν ηταν τοσο δυνατο κ ποτε δεν ειχε παιξει στην καταλληλη κουτα). οριστε κ δυο φωτο, πειτε μου εντυπωσεις!

Φαινεται σαν εργοστασιακο. :lol::lol: Ποσο πηγε το....μαλλι?

Link to comment
Share on other sites

Καλά είσαι αρχηγός!! ;) Κι εγώ κάτι τέτοιο θέλω να κάνω κάποια στιγμή.

Με τη μοκέτα δεν έχεις κανένα πρόβλημα όταν θέλεις να τη σηκώσεις;

(Στην εταζέρα τι ηχεία έχεις; )

Edited by Tallman
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.