Jump to content
xristos86

Ο κλιματισμός "γονατίζει" τον κινητήρα (Λύσεις?)

Recommended Posts

Guest KostasNS
να σε ρωτήσω φίλε , έχεις υδραυλικό τιμόνι στο αυτοκίνητό σου? Γιατί αν έχεις, θα σου λεγά να το αφαιρέσεις για να μειώσεις το έργο που τραβάει η τρόμπα του υδραυλικού τιμονιού από το στρόφαλο. Αν δεν έχεις υδραυλικό τιμόνι κάνε αυτά τα πολύ σωστά που σου είπαν τα αλλά παιδιά, Οτάν το νοιώθεις και ζορίζεται η μηχανή με δευτέρα κλείνε το, αυτό κάνω και εγώ

Φαντάζομαι έχεις 1000 μοτερ για να τραβάει αυτά τα ζόρια το μοτέρ,Εναλλάκτικα κάτι που σκέφτηκα τώρα αν δεν θές να υποστείς το πλήρως μηχανικό τιμόνι πρέπει να αυξήσεις την ροπή, βάλε καλύτερα μπούζι όπως λέει και ο Νικος, βάλε ελευθερό φίλτρο και ένα τελικό, αλλά και πάλι με αυτά θα κερδίσεις 0,6-0,9 Κιλά ροπής ΄το οποίο δεν θα σε τρελάνει η διαφορά. Για να δεις διαφορά πρέπει να αλλάξεις μοτερι, Δυστυχώς ο κινητήρας σου αν έχεις τον AUC ή ALD με το μονό εκκεντροφόρο δεν αποδίδει πολύ ροπή για να έχεις κλιμάτισμό. και άνεση στην οδήγηση. Αυτά

ξεκολλατε τι ειναι αυτα που λετε δεν παιζουν ρολο λιγη παραπανω ροπη η 10 αλογα πιο πολλα για να μην γονατιζει απο το Α/C Το αυτοκινητο. παιζουν ρολο τα κυβικα και πιο πολυ

το δυναμο με μεγαλυτερο(δυσκολο να γινει πατεντα αλλα ολα γινονται)

Link to comment
Share on other sites

κι ομως εγω την βρηκα τη λυση!!!!!

πετας ολο τον μηχανισμο του a/c και βαζεις ενα καπελακι του club με ανεμιστηρακι!!!!ασε που θα κερδισεις και σε επιδοσεις

καλυτερο 0-100

καλυτερες ρεπριζ κλπ κλπ new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

μπορεις να βάλεις ανακύκλωση του αέρα ετσι ώστε να μην χρειάζεται να κρυώσει πολύ τον αέρα όταν από έξω έρχεται πολύ ζεστός. Δεν ξέρω αν κανει κατι αυτο, απλα υποθέτω.

:( - δεν ειναι παντα καλο αυτο,η σκονη μυκητες μικροβια κλπ του εσωτερικου απλα κανουν κυκλο και τα εισπνεεις-σε μεγαλο ταξιδι η ανακυκλωση φερνει υπνηλια γιατι ο αερας δεν ανανεωνεται και "δηλητηριαζεται" το εσωτερικο απο την εκπνοη σου (!)

Link to comment
Share on other sites

B) - δεν ειναι παντα καλο αυτο,η σκονη μυκητες μικροβια κλπ του εσωτερικου απλα κανουν κυκλο και τα εισπνεεις-σε μεγαλο ταξιδι η ανακυκλωση φερνει υπνηλια γιατι ο αερας δεν ανανεωνεται και "δηλητηριαζεται" το εσωτερικο απο την εκπνοη σου (!)

αμα εχεις χτυπησει και κανενα τζατζικι η καμια σκορδαλια πιο μπροστα να δουμε μετα τι ανακυκλωση αερα να χεις.. tongue.giftongue.gifnew_lol.gif:lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
...έχεις υδραυλικό τιμόνι στο αυτοκίνητό σου? Γιατί αν έχεις, θα σου λεγά να το αφαιρέσεις για να μειώσεις το έργο που τραβάει η τρόμπα του υδραυλικού τιμονιού από το στρόφαλο...

Καλά αυτό τώρα το εννοείς?

Link to comment
Share on other sites

να σε ρωτήσω φίλε , έχεις υδραυλικό τιμόνι στο αυτοκίνητό σου? Γιατί αν έχεις, θα σου λεγά να το αφαιρέσεις για να μειώσεις το έργο που τραβάει η τρόμπα του υδραυλικού τιμονιού από το στρόφαλο. Αν δεν έχεις υδραυλικό τιμόνι κάνε αυτά τα πολύ σωστά που σου είπαν τα αλλά παιδιά, Οτάν το νοιώθεις και ζορίζεται η μηχανή με δευτέρα κλείνε το, αυτό κάνω και εγώ

Εχεις δεί πολλά 9Ν με μηχανικό τιμόνι? Και τελοσπάντων πόσο πιά νομίζεις οτι κόβει το υδραυλικό τιμόνι? Ενα? Δύο? Τρία και ο κόσμος όλος? Εδώ μιλάμε οτι το aircondition μπορεί να κόψει ΔΕΚΑΔΕΣ άλογα!

Πάντως εγώ σκέφτηκα κάτι άλλο. Να ξηλώσει τις ταπετσαρίες, το ηχοσύστημα, τα πίσω καθίσματα και το κάθισμα του συνοδηγού, και να βάλει ελαφρύτερη μπαταρία. Θα πάρει πολύ τα πάνω του.

Η πάλι, μπορεί να αντί να βγάλει το υδραυλικό τιμόνι, να βγάλει το aircondition!!

Φαντάζομαι έχεις 1000 μοτερ για να τραβάει αυτά τα ζόρια το μοτέρ,Εναλλάκτικα κάτι που σκέφτηκα τώρα αν δεν θές να υποστείς το πλήρως μηχανικό τιμόνι πρέπει να αυξήσεις την ροπή, βάλε καλύτερα μπούζι όπως λέει και ο Νικος, βάλε ελευθερό φίλτρο και ένα τελικό, αλλά και πάλι με αυτά θα κερδίσεις 0,6-0,9 Κιλά ροπής ΄το οποίο δεν θα σε τρελάνει η διαφορά. Για να δεις διαφορά πρέπει να αλλάξεις μοτερι, Δυστυχώς ο κινητήρας σου αν έχεις τον AUC ή ALD με το μονό εκκεντροφόρο δεν αποδίδει πολύ ροπή για να έχεις κλιμάτισμό. και άνεση στην οδήγηση. Αυτά

Μακάρι να έβλεπες μισό και ένα κιλό ροπή με φίλτρο και εξάτμιση... Αλλά εγώ αλλιώς το είδα το έργο!

Οσο για το Νίκο, τα μπουζί του είχαν πρόβλημα και έκοβε το αυτοκίνητο, όχι το aircondition! Απλά μπλέξανε τα προβλήματα γιατί το μοτέρ που έκοβε απο τα μπουζί χειροτέρευε απο το aircondition

Φίλε μου xristos86 η μόνη λύση είναι ή πολύ δυνατότερο μοτέρ ή κλείνεις το aircondition όποτε χρειάζεσαι δύναμη.

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

βασικα μην μπερδευετε την ανακυκλωση με το κουμπι της οικονομιας ειναι τελειως διαφορετικα

Link to comment
Share on other sites

αμα εχεις χτυπησει και κανενα τζατζικι η καμια σκορδαλια πιο μπροστα να δουμε μετα τι ανακυκλωση αερα να χεις.. tongue.gif

:lol: - εδω με την απλη εκπνοη σιγα σιγα σε κλειστο χωρο προκαλεις ζημια,αν φας κι αυτα που λες εχεις την λιποθυμια σιγουρη <να χαρω που λενε σκοτωνει τα μικροβια>

Link to comment
Share on other sites

βασικα μην μπερδευετε την ανακυκλωση με το κουμπι της οικονομιας ειναι τελειως διαφορετικα

Σωστός, απλα εγώ το έθεσα ότι αν βαλεις την ανακύκλωση δεν ζορίζεται πολυ το aircodition για να κρυώση το ζεστό αέρα από έξω. Και αν το παρατηρήσετε είναι λιγο πιο δυνατός ο αέρας οταν βάλεις ανακύκλωση.

Πάντως εγώ σκέφτηκα κάτι άλλο. Να ξηλώσει τις ταπετσαρίες, το ηχοσύστημα, τα πίσω καθίσματα και το κάθισμα του συνοδηγού, και να βάλει ελαφρύτερη μπαταρία. Θα πάρει πολύ τα πάνω του.

Η πάλι, μπορεί να αντί να βγάλει το υδραυλικό τιμόνι, να βγάλει το aircondition!!

Μακάρι να έβλεπες μισό και ένα κιλό ροπή με φίλτρο και εξάτμιση... Αλλά εγώ αλλιώς το είδα το έργο!

Οσο για το Νίκο, τα μπουζί του είχαν πρόβλημα και έκοβε το αυτοκίνητο, όχι το aircondition! Απλά μπλέξανε τα προβλήματα γιατί το μοτέρ που έκοβε απο τα μπουζί χειροτέρευε απο το aircondition

tongue.giftongue.giftongue.giftongue.gif

:thumbsup: :thumbsup: :mellow: :mellow: :mellow:

new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Σωστός, απλα εγώ το έθεσα ότι αν βαλεις την ανακύκλωση δεν ζορίζεται πολυ το aircodition για να κρυώση το ζεστό αέρα από έξω. Και αν το παρατηρήσετε είναι λιγο πιο δυνατός ο αέρας οταν βάλεις ανακύκλωση.

Γενικα καλο ειναι να μην βαζουμε ανακυκλωση αερα στο αυτοκινητο γιατι ολα τα μικροβια-σκονες συσσωρεύονται μεσα κ η ατμόσφαιρα ειναι .. thumbsdown.gif Καθαρό αεράκι παιδια απέξω.Εκτος κ αν ζείτε Αθηνα-Θεσσαλονικη.εκει τα πράγματα αλλαζουν.

Πλεον με τέτοιο καιρό σπάνια βαζω Α/C. Ανοιχτά παράθυρα κ φουλ καμάκι :thumbsup: χεχεχε (πλάκα κανω)

Edited by theos_larissa
Link to comment
Share on other sites

Εχεις δεί πολλά 9Ν με μηχανικό τιμόνι? Και τελοσπάντων πόσο πιά νομίζεις οτι κόβει το υδραυλικό τιμόνι? Ενα? Δύο? Τρία και ο κόσμος όλος? Εδώ μιλάμε οτι το aircondition μπορεί να κόψει ΔΕΚΑΔΕΣ άλογα!

Δεν έχει το 6ν? Δέκαδες άλογα πως το αποδεικνύεις?

Πάντως εγώ σκέφτηκα κάτι άλλο. Να ξηλώσει τις ταπετσαρίες, το ηχοσύστημα, τα πίσω καθίσματα και το κάθισμα του συνοδηγού, και να βάλει ελαφρύτερη μπαταρία. Θα πάρει πολύ τα πάνω του.

Η πάλι, μπορεί να αντί να βγάλει το υδραυλικό τιμόνι, να βγάλει το aircondition!!

Μακάρι να έβλεπες μισό και ένα κιλό ροπή με φίλτρο και εξάτμιση...

εγώ είδα και στο dynometer του POWER κιόλας , δες την δυναμομέτρηση, 12,7 Kgm, πινακίδα ZZΜ 4829

Αλλά εγώ αλλιώς το είδα το έργο!

Οσο για το Νίκο, τα μπουζί του είχαν πρόβλημα και έκοβε το αυτοκίνητο, όχι το aircondition! Απλά μπλέξανε τα προβλήματα γιατί το μοτέρ που έκοβε απο τα μπουζί χειροτέρευε απο το aircondition

Φίλε μου xristos86 η μόνη λύση είναι ή πολύ δυνατότερο μοτέρ ή κλείνεις το aircondition όποτε χρειάζεσαι δύναμη.

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτά που είπες giannispolo:

Δε χρειάζεται να το "αποδείξω" - τόσα είναι. Αν θές να το αποδείξεις όμως, μπές σε ένα αυτοκίνητο με 40-50Ps, βάλε το aircondition τέρμα και πρόσεξε να μου πείς αν επιταχύνει καθόλου - έστω και με δευτέρα και 4.000rpm!! Πού πήγαν τα 40 Ps??? Δεν επιταχύνει ΚΑΘΟΛΟΥ!! Τρελό γέλιο μιλάμε δούλευα μια φίλη μου με Matiz που εκεί που πηγαίναμε εθνική με 100 άναβα το aircondition και το αμάξι με τέρμα γκάζι έκοβε σα να πατάς φρένο. Πιστεύεις οτι αυτό γίνεται άμα κόψεις 5 άλογα???

Οσο για τη δυναμομέτρηση του Power, πόσο ήταν μαμά το αμαξάκι? Εκανες δυναμομέτρηση back-to-back? Και τελοσπάντων οκ, δεν είναι ανέφικτα τα νούμερα το παραδέχομαι. Αλλά όχι και για 1.400!! Ναι στο Type-R μπορεί να σου δώσουν και ένα κιλό!! Στο Polo όμως??

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτά που είπες giannispolo:

Δε χρειάζεται να το "αποδείξω" - τόσα είναι. Αν θές να το αποδείξεις όμως, μπές σε ένα αυτοκίνητο με 40-50Ps, βάλε το aircondition τέρμα και πρόσεξε να μου πείς αν επιταχύνει καθόλου - έστω και με δευτέρα και 4.000rpm!! Πού πήγαν τα 40 Ps??? Δεν επιταχύνει ΚΑΘΟΛΟΥ!! Τρελό γέλιο μιλάμε δούλευα μια φίλη μου με Matiz που εκεί που πηγαίναμε εθνική με 100 άναβα το aircondition και το αμάξι με τέρμα γκάζι έκοβε σα να πατάς φρένο. Πιστεύεις οτι αυτό γίνεται άμα κόψεις 5 άλογα???

Οσο για τη δυναμομέτρηση του Power, πόσο ήταν μαμά το αμαξάκι? Εκανες δυναμομέτρηση back-to-back? Και τελοσπάντων οκ, δεν είναι ανέφικτα τα νούμερα το παραδέχομαι. Αλλά όχι και για 1.400!! Ναι στο Type-R μπορεί να σου δώσουν και ένα κιλό!! Στο Polo όμως??

ααααχχχ τι μου θυμιζεις τωρα με το matiz....

δεν νομιζω το a/c να κοβει πανω απο 10 αλογα παντως (και πολλα λεω)

ενδεικτικα αν κοιταξεις τη δυναμομετρηση του golf gt(evo)αναφερει χαρακτηρηστικα οτι κοβει καπου στα 8 αλογα...οι συντακτες του περιοδικου (οπου λογικα τους γνωριζεις) κανουν αναφορα για τρελες απωλειες....

Link to comment
Share on other sites

Αν και δε γνωριζω ακριβως τι αυτοκινητο εχεις (χρονολογια κ.λ.π.), νομιζω οτι ο μονος τροπος για να εξαλειψεις αυτο το προβλημα με το a/c ειναι αυτο το μαραφετι του Μπουλεκου.

Δεν ξερω σε τι υποληψη το εχετε, αλλα ειναι το μονο που μπορει να κανει δουλεια, με τοσο λιγα -σχετικα- χρηματα. Δεν δινει επιδοσεις, αλλα βελτιωνει αυτο το εκνευριστικο "σακατιλικι" του ηλεκτρικου γκαζιου.

Παντως, δεν ξερω εαν σε παρηγορει, αλλα πιστεψε με αλλα αυτοκινητα της αγορας -πλην vag- ειναι ακομα χειροτερα!!!

Και κατι ψιλο-ασχετο:

Στα μοντελα με αυτοματο κιβωτιο, οταν κανεις kick-down και εχεις ενεργοποιημενο το a/c, στιγμιαια, και μεχρι να επιταχυνει ικανοποιητικα ο κινητηρας, κλεινει ο συμπιεστης για να δωσει τη μεγιστη επιταχυνση. Ποτε δεν καταλαβα γιατι δεν το ειχαν αυτο το κολπο και στα μηχανικα κιβωτια...

Το 1.4 4άρη μου το κάνει αυτό με μηχανικό κιβώτιο.

ξεκολλατε τι ειναι αυτα που λετε δεν παιζουν ρολο λιγη παραπανω ροπη η 10 αλογα πιο πολλα για να μην γονατιζει απο το Α/C Το αυτοκινητο. παιζουν ρολο τα κυβικα και πιο πολυ

το δυναμο με μεγαλυτερο(δυσκολο να γινει πατεντα αλλα ολα γινονται)

Δυναμό μεγαλύτερα υπάρχουν απο την bosch και μαίνουν κουτί !!!!

Link to comment
Share on other sites

Πάνω σε αυτά που είπες giannispolo:

Δε χρειάζεται να το "αποδείξω" - τόσα είναι. Αν θές να το αποδείξεις όμως, μπές σε ένα αυτοκίνητο με 40-50Ps, βάλε το aircondition τέρμα και πρόσεξε να μου πείς αν επιταχύνει καθόλου - έστω και με δευτέρα και 4.000rpm!! Πού πήγαν τα 40 Ps??? Δεν επιταχύνει ΚΑΘΟΛΟΥ!! Τρελό γέλιο μιλάμε δούλευα μια φίλη μου με Matiz που εκεί που πηγαίναμε εθνική με 100 άναβα το aircondition και το αμάξι με τέρμα γκάζι έκοβε σα να πατάς φρένο. Πιστεύεις οτι αυτό γίνεται άμα κόψεις 5 άλογα???

Οσο για τη δυναμομέτρηση του Power, πόσο ήταν μαμά το αμαξάκι? Εκανες δυναμομέτρηση back-to-back? Και τελοσπάντων οκ, δεν είναι ανέφικτα τα νούμερα το παραδέχομαι. Αλλά όχι και για 1.400!! Ναι στο Type-R μπορεί να σου δώσουν και ένα κιλό!! Στο Polo όμως??

ένα θα σου πω, ενα κλιματιστικό με ένα κοινό συμπιεστή 10,000 BTU έχει ισχύ 1Kw=1,34 hp. χαχαχα Και σου λέω για κλιματιστικό με απόδοση 10.000 BTU όχι αυτοκινήτου που δεν έχει να ψύξει ένα δωμάτιο. Go Home man music.gif

Link to comment
Share on other sites

Ως κατοχος του Sprint booster σε ενα αρκετα βαρυτερο αμαξι (Audi A3 1.6 FSI μοντελο :) - 1225 κιλων με ονομαστικη ισχυ 115 αλογων) και μονη βελτιωση τοτε ενα ελευθερο φιλτρο αερα της K&N ειδα τεραστια διαφορα στην αποκριση του γκαζιου με και χωρις clima , απλα αλλο αμαξι , το Sprint booster το εχω κανενα 6μηνο χωρις καποιο προβλημα ή αυξηση καταναλωσης και σε συνδυασμο με την ελευθερη εξατμιση που εβαλα προ μηνος απο καταλυτη και πισω τις ανηφορες πλεον τις ανεβαινω και με τριτη ταχυτητα...

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

το Sprint booster το εχω κανενα 6μηνο χωρις καποιο προβλημα ή αυξηση καταναλωσης

Θα εισαι απο τους τυχερους τοτε...Γιατι κρατωντας ανοιχτη την πεταλουδα, αυξανει την καταναλωση λιγακι...Κι εμενα μου το ειχε κανει οταν το ειχα, και σε αλλο παιδι....Νταξει, αξιζει, απλα στο λεω...

και σε συνδυασμο με την ελευθερη εξατμιση που εβαλα προ μηνος απο καταλυτη και πισω τις ανηφορες πλεον τις ανεβαινω και με τριτη ταχυτητα...

Καλα...χαλαρωσε ρε Δημητρη...ειπαμε... :lol:

Αυτα που εβαλες, δεν εδωσαν ροπη...ειπαμε...

Link to comment
Share on other sites

Καλα...χαλαρωσε ρε Δημητρη...ειπαμε... :lol:

Αυτα που εβαλες, δεν εδωσαν ροπη...ειπαμε...

Koιτα μου ειναι αδιαφορο αν πηρα 0.5kg ή 0.6kg ροπη παντως κατι πηρε αφου το αμαξι παει και πιο ξεκουραστα και το νοιωθω αρκετα πιο ροπατο σε ολο το φασμα των στροφων μετα την αλλαγη της εξατμισης! (απο καταλυτη και πισω ε οχι μονο cat back).Ενδεικτικα θα σου πω οτι στην Εθνικη Οδο τα 200 χλμ ερχονται πολυ ευκολα πλεον ενω πριν ζοριζοταν λιγο μετα τα 180-185

Οσον αφορα το Sprint booster αυτη ειναι η λειτουργια του να ανοιγει πιο γρηγορα την πεταλουδα και να την κραταει περισσοτερο ανοιχτη ωστε το αμαξι να δωσει λιγο νευρο παραπανω...αν κανεις λογικη χρηση στο αμαξι δεν θα δεις καμμια διαφορα αν ομως εισαι με το γκαζι στο πατωμα τοτε θα δεις αυξηση! Σε καθε περιπτωση παντως το πενταλ του γκαζιου εχει γινει πολυ αμεσο και δεν με προβληματιζουν πλεον οι προσπερασεις με 3η και 4η ταχυτητα αφου το αμαξι τραβαει και δεν κομπιαζει.

Με προβληματιζουν ομως οσα λετε για το 100αρι το polo διοτι η αδελφη της κοπελιας μου εχει ενα χαμογελο μεχρι το ταβανι οσων αφορα τις επιδοσεις του (μου ειπε οτι τραβαει πολυ καλα με και χωρις A/C και μαλιστα και φορτωμενο φουλ).Και αν το ξανασκεφτουμε καλυτερα εχει και λιγα κιλα οποτε ισως ο φιλος μας να εχει καποιο αλλο προβλημα που του στερει τις επιδοσεις γενικοτερα...

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

γιατι?νομιζεις οτι με το κλιματρονικ ειναι καλυτερη η κατασταση?

πλανασαι πλανην οικτραν!!!

Δεν νομιζω οτι εχει Climatronic, μαλλον A/C εχει, εχει διαφορα το ενα απο το αλλο απο πλευρας αποδοσης στην μηχανη???

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι εχει Climatronic, μαλλον A/C εχει, εχει διαφορα το ενα απο το αλλο απο πλευρας αποδοσης στην μηχανη???

Αν δεν κάνω λάθος έχει μία μικρή διαφορά, γιατί στο climatronic είναι λίγο πιο αυτοματοποιμένα τα πράγματα και κάνει μεγαλύτερη οικονομία, που συνεπάγεται στην λιγότερη επιβάρυνση του κινητήρα.

Και από εχω ρωτήσει στο clima δεν σταματάει καθόλου το αιρκοντισιον δουλεύει ασταμάτητα, ενώ στο climatronic οταν το κλιματιστικο πιάσει θερμοκρασία σταματάει.

Είναι οπως τα κλιματιστικά στο σπίτι, που βλέπεις την διαφορά ανάμεσα στα απλά και στα inverter, που σου αποδίδουν ψύξη με όσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση (ρεύματος).

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν κάνω λάθος έχει μία μικρή διαφορά, γιατί στο climatronic είναι λίγο πιο αυτοματοποιμένα τα πράγματα και κάνει μεγαλύτερη οικονομία, που συνεπάγεται στην λιγότερη επιβάρυνση του κινητήρα.

Και από εχω ρωτήσει στο clima δεν σταματάει καθόλου το αιρκοντισιον δουλεύει ασταμάτητα, ενώ στο climatronic οταν το κλιματιστικο πιάσει θερμοκρασία σταματάει.

Είναι οπως τα κλιματιστικά στο σπίτι, που βλέπεις την διαφορά ανάμεσα στα απλά και στα inverter, που σου αποδίδουν ψύξη με όσο το δυνατόν μικρότερη κατανάλωση (ρεύματος).

Χμ thats a point:) Και ενα πλεονεκτημα ακομα του Clima ειναι οτι οταν πατας τερμα γκαζι ο ηλεκτρονικος εγκεφαλος κοβει στιγμιαια τελειως την λειτουργια του κομπρεσορα του κλιματιστικου για να δωσει τα μεγιστα στον κινητηρα...

Edited by dpan_a3
Link to comment
Share on other sites

ένα θα σου πω, ενα κλιματιστικό με ένα κοινό συμπιεστή 10,000 BTU έχει ισχύ 1Kw=1,34 hp. χαχαχα Και σου λέω για κλιματιστικό με απόδοση 10.000 BTU όχι αυτοκινήτου που δεν έχει να ψύξει ένα δωμάτιο. Go Home man music.gif

1kw=1,36 hp....απλα πληροφοριακα το λεω!!!!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

ένα θα σου πω, ενα κλιματιστικό με ένα κοινό συμπιεστή 10,000 BTU έχει ισχύ 1Kw=1,34 hp. χαχαχα Και σου λέω για κλιματιστικό με απόδοση 10.000 BTU όχι αυτοκινήτου που δεν έχει να ψύξει ένα δωμάτιο. Go Home man music.gif

Ασχετο των ασχέτων άσχετο... Τι σχέση έχει το κλιματιστικό του δωματίου με του αυτοκινήτου? Το ηλεκτροκίνητο με το μηχανοκίνητο? Ενα άλογο σε επιδόσεις θα σου κλέψει το κλιματιστικό του αυτοκινήτου ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΙΜΑΝΤΑ ΚΑΙ ΤΗΝ ΤΡΟΧΑΛΙΑ ρε κολλητέ!! Και εσύ μου μιλάς για το ενάμισι συνολικό? Και άλλα πόσα απο την γενικότερη αδράνεια των μηχανισμών του, και πόσα άλλα χάνει γιατί καμμία σχέση στο βαθμό απόδοσης? Και, και και???

Μακάρι να ήταν έτσι απλά τα πράγματα... Να είχες την ίδια κατανάλωση ενέργειας είτε κινείται με ηλεκτρισμό απο την πρίζα, είται με ιμάντα απο το μοτέρ, είτε έχεις ένα κυβικό όγκο να φτιάξεις φτερωτές και μηχανισμούς, είτε πρέπει να τα σφηνώσεις όλα σε ένα μηχανοστάσιο απο Polo... Αλλά και πάλι δεν παίζει. Αυτή η σύγκριση είναι άκυρη. Και εγώ έχω ένα μοτεράκι απο τηλεκατευθυνόμενο που δίνει 5 Ps, να βάλω 20 τέτοια μαζί να δούμε αν δίνουν 100??? Δεν μπορείς να συγκρίνεις ό,τι νάναι ρε άνθρωπε μεταξύ τους!

Το κλιματιστικό δωματίου με του αυτοκινήτου!

Edited by Quasar
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.