Jump to content
vagva

Τρίζει ο συμπλέκτης

Recommended Posts

Εδώ και ένα μήνα τρίζει ο συμπλέκτης μου ....το πήγα σε έναν μάστωρα και έρηξε λίγο σπρέι σιλικόνις από την καμπίνα ...αλλά μου είπε πως πρέπει να γίνει η δουλειά από κάτω,,,δηλαδή να βγουν τα πλαστικά τα προστατευτικά....δεν μπορώ να πω ότι βλέπω διαφορά.... Λέτε να είναι Πλατό ρουλεμάν κ αντλία συμπλέκτη.....?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα μήνα τρίζει ο συμπλέκτης μου ....το πήγα σε έναν μάστωρα και έρηξε λίγο σπρέι σιλικόνις από την καμπίνα ...αλλά μου είπε πως πρέπει να γίνει η δουλειά από κάτω,,,δηλαδή να βγουν τα πλαστικά τα προστατευτικά....δεν μπορώ να πω ότι βλέπω διαφορά.... Λέτε να είναι Πλατό ρουλεμάν κ αντλία συμπλέκτη.....?

Αυτο φίλε μου είναι συχνό φαινόμενο από οτι ξέρω σε μερικους συμπλεκτες τις Vw, αυτο παρουσιαστηκε και στο Vento του πατέρα μου, αλλα μου κανει τρομερη εντυπωση που το κάνει σε Beetle. Τα Vento στην αρχή στα μοντέλα 1993 είχαν πολυ αδύναμο συμπλέκτη.

Το είχε αλλαξει 2 φορές ωσπου του εβαλαν απο Passat και τελικα δεν το ξαναεκανε.

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και ένα μήνα τρίζει ο συμπλέκτης μου ....το πήγα σε έναν μάστωρα και έρηξε λίγο σπρέι σιλικόνις από την καμπίνα ...αλλά μου είπε πως πρέπει να γίνει η δουλειά από κάτω,,,δηλαδή να βγουν τα πλαστικά τα προστατευτικά....δεν μπορώ να πω ότι βλέπω διαφορά.... Λέτε να είναι Πλατό ρουλεμάν κ αντλία συμπλέκτη.....?

Golf V same problem..... Πήγα για αλλαγή Πλατό Ρουλεμάν κ Αντλία

Link to comment
Share on other sites

αρχιζω και ανησυχώ πάντως,,,,θα το παω μια μερα να το κοιτάξουν ...

κατσε για να καταλαβω σου τριζει ο συμπλεκτης η το πενταλ τπυ συμπλεκτη???

εμενα μου τριζει το πενταλ του συμπλεκτη και επειδη ειναι υδρυλικος μου ειπαν αλλαγη στα δυο τρομπακια του!!!!

Link to comment
Share on other sites

τρίζει το πεταλ ακούγεται ενα γκρουτσ-γκρουτσ ,,,,δεν το κάνει πάντα αλλά μερικές φορες νωμίζω πώς θα σπάσει......

μαλλον τα τρομπακια θα θελουν αλλαγμα...

και το δικο μου ετσι κανει fire.giffire.giffire.gif

Link to comment
Share on other sites

αυτό πιστεύω πως είναι και εγώ,,,το μόνο κακό είναι πως πρέπει να ανοιχτεί από κάτω να βγούν όλα τα πλαστικά ..και είναι μανίκι να το κάνω μόνος...ελπίζω όταν πάω για αλλαγή λαδιών να το κοιτάξω και αυτό..........

Link to comment
Share on other sites

αυτό πιστεύω πως είναι και εγώ,,,το μόνο κακό είναι πως πρέπει να ανοιχτεί από κάτω να βγούν όλα τα πλαστικά ..και είναι μανίκι να το κάνω μόνος...ελπίζω όταν πάω για αλλαγή λαδιών να το κοιτάξω και αυτό..........

καλυτερα να πας να στο κοιταξουν παρα να κανεις καμμια γκαφα και να κανεις ζημια στο αυτοκινητακι σου....δεν νομιζω να ειναι πολυ ακριβα αυτα τα τρομπακια παντως!!!

Link to comment
Share on other sites

το μόνο που έκανα ειναι να ρίξω λίγο σπρει σιλικόνης από την καμπίνα του οδηγού...αλλά δεν έφτασε κάτω γμτ.....όταν αδειάσω θα πάω να το δούν

Link to comment
Share on other sites

χεχε καλό....! απλά θέλω να πάω να το δω διότι νομίζω ότι έκαναν πατάτα την τελευτέα φορά που άλλαξα το ESP ...μάλλον έπεσαν τα υγρά των φρένων και

παράσειραν τα πάντα από κάτω,,,,,

Link to comment
Share on other sites

το 1,6 ειναι με ντιζα ο συμπλεκτης ετσι δεν ειναι?

αλλιως αν ειναι με υδραυλικο και τριζει οντως ειναι θεμα εσωτερικο.

εχω την αισθηση ομως οτι ειναι ντιζατο,οποτε ειναι θεμα λιπανσης.

οχι οτι λυνει ομως το προβλημα σου,απλα μετα απο λιγο καιρο θα πρεπει να το ξανακανεις...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια.Ο θορυβος που ακουγεται μολις παταμε τον συμπλεκτη προερχεται απο το εσωτερικο του κιβωτιου.Και συγκεκριμενα απο το μπραστα μερος του σασμαν(καβουκι).Εκει μεσα υπαρχουν δυο μοχλοι συνδεμενοι μεταξυ τους.Το προβλημα ειναι η ελλιπης απο το εργοστασιο λιπανση στο συγκεκριμενο σημειο.Το καλο ειναι πως ο θορυβος εξαφανιζεται με ενα απλο γρασσαρισμα... το κακο ομως ειναι πως για να εχουμε προσβαση στο σημειο πρεπει να κατεβει το σασμαν.Εχω το mk5 gt και ειχα το ιδιο προβλημα το οποιο και ελυσα με την παραπανω διαδικασια στα πλαισια της εγγυησης.Τα σπρευ γρασσου ειναι προσωρινη και αναποτελεσματικη λυση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.