Jump to content
kage

Eυθυγραμμιση/Ζυγοσταθμιση

Recommended Posts

εδω παει ή στο βουλκανιζατερ ?:)

κυριως για νοτια προαστια...κ τι τιμη εχουν

ζυγοσταθμιση ειναι αυτο που γυρνανε την ζαντα σε τορνο?

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

εδω παει ή στο βουλκανιζατερ ?:)

κυριως για νοτια προαστια...κ τι τιμη εχουν

ζυγοσταθμιση ειναι αυτο που γυρνανε την ζαντα σε τορνο?

Μια ευθυγράμμιση μπορεί να έχει και 50 Ευρώ. Συνήθως χρειάζεται αν αλλάξεις αμορτισέρ μπροστινό σύστημα και τέτοια. Μπορεί να χρειατεί αν πέσεις και σε καμιά μεγάλη λακούβα και τέτοια. Η ζυγοστάθμιση γίνεται σε κάθε λάστιχο χωριστά και συνίθως όταν αλλάζεις λάστιχα. Αυτό που λες για τον τόρνο γίνεται όταν στραβώσει η ζάντα σου για να την φέρουν στα ίσια τους. Κοστίζει περίπου 30 Ευρώ η ζάντα από οτι έχω ακούσει.

Link to comment
Share on other sites

πρόσφατα έκανα ευθυγράμμιση γιατί άλλαξα λάστιχα και μου έδειχνε ο λαστιχάς πως ήταν άνισα φαγωμένα τα παλιά. σε αντιπροσωπία πήγα και μου πήραν κάτι λιγότερο από 50 ευρώ (με την ώρα είναι η χρέωση)

ζυγοστάθμιση όπως ξέρω χρειάζεσαι μόνο όταν αλλάζεις λάστιχα και στην κάνει έτσι κι αλλιώς ο ζαντολαστιχάς

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικά έχω μείνει ευχαριστημένος από τον Αντώνη Τζαπέπα στην Ακαδημία Πλάτωνος, στον Βοτανικό (τηλ.2105155096) αλλά και στα Βόρεια Προάστεια, μεταξύ Γέρακα Αττικής και βριλησσίων, στον Γιάννη Πουπάκη, στην Οδό Κλεισθένους, ψηλά, 500 μέτρα πριν τη διασταύρωση με την Αναπαύσεως, στο δεξί χέρι όπως ανεβαίνουμε!

Link to comment
Share on other sites

πηγα προσφατα στον κωσταντινου στην Αγ.δημητριου μιας κ κατι αλλα μαγαζακια με παλια μηχανηματα ειχαν παλι την ιδια τιμη 30e.

μ αρεσε το σκηνικο με την οθονη που εδειχνε ολες τι μοιρες σε καθε ροδα κτλ...δουλευει με lazer.

εβαλε σε ολες τις ροδες κατι σιδερα κουμπωτα...κ απο πανω εβαλε ενα αλλο μηχανημα σε καθε ροδα σε ευθεια με το ματι για τις υπερυθρες ή λειζερ δεν ξερω τι ηταν ακριβως.

στην συγκλιση μονο κατι ρυθμισε (συγκλιση τι ειναι,αυτο που λεγαμε οτι η αριστερη ροδα πρεπει να ειναι πιο μπροστα απο την δεξια?:cry:.

κ η ρυμιση αν ηθελε ευθυγραμμιση αν καταλαβα καλα γινετε με κατι παξιμαδια ?

Link to comment
Share on other sites

Fit & Go Χαλάνδρι (είναι μακρυά σου), 2106800689... Ζυγοστάθμιση πάνω στον άξονα (δεν βγαίνει ο τροχός, ότι καλύτερο για μένα) 35 euros... ευθυγράμμιση 35 euros... ο Νίκος είναι ο αρχηγός εκεί και είναι super. Αν τώρα κάποιος έχει πίτα το car του και δεν μπορεί να δεί τις γωνίες στην ευθυγράμμιση με τα καινούργια λέιζερ τότε Rabbit στην Θηβών.... ευθυγραμμίζει τα πάντα :cry: με τον παλιό τρόπο :cry:

Ο Γιώργος, ο λάστιχάς μου (για όσους θυμούνται απο τις προσφορές που είχαμε βγάλει στο παλιό forum) επισκευή ζάντας (όχι βαφή) σε "θερμαντικό" καλούπι 35 euros....

p.s. Ευθυγράμμιση μπορεί να θές και άμα το πολυ-στρίβεις ή άμα καβαλάς πεζοδρόμια για να παρκάρεις... κτλ κτλ..... ζυγοστάθμιση κάθε φορά που γίνεται κάτι που μπορεί να μεταβάλει την ομοιο κατανομή μάζας στο ελαστικό μαζί με την ζάντα, φθορές, χτυπήματα, μπαλονάκια, αλλαγή ζάντας ή ελαστικού κτλ κτλ... στην περίπτωση αλλαγής ελαστικού συνήθως πάς και δεύτερη φορά μετά απο 1000 περίπου χιλ. που θα έχει στρώσει το ελαστικό.

p.s.2 Στην ευθυγράμμιση απλά ευθυγραμμίζεις τον έναν τροχό σε σχέση με τον άλλον και όλο το σύστημα σε σχέση με το τιμόνι σου... τις γωνίες (κάμπερ, κάστερ) δεν τις πειράζεις... απλά μπορείς να τις μετρήσεις και να δείς άμα έχει πάρει το σασί ή κάποια βάση απο στούκα... Τα λειζερ συνήθως στα χαμηλωμένα cars δεν μπορούν μετρήσουν τις γωνίες για αυτό τα τελευταία πάνε σε συνεργεία με τον παλιό πίνακα και τους φακούς.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερός στην δουλειά του είναι και ο ΔΙΟΝΥΣΟΠΟΥΛΟΣ είναι στην προέκτση της Φραντζή προς της πλευρά της Λ.Βουλιαγμένης (όχι προς την πλευρά της Καλλιρρόης).

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago

Mην ξεχνας οτι δεν πληρωνεις μονο την εργασια αλλα και το μηχανημα. Παντα στην τιμη μπαινει και κατι για την αποσβεση του μηχανηματος.

Link to comment
Share on other sites

Φοβερός στην δουλειά του είναι και ο ΔΙΟΝΥΣΟΠΟΥΛΟΣ είναι στην προέκτση της Φραντζή προς της πλευρά της Λ.Βουλιαγμένης (όχι προς την πλευρά της Καλλιρρόης).

συμφωνω και εγω απολυτα. Οσους εχω στειλει εχουν μεινει πολυ ευχαριστημενοι!!! (ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΑΚΗ)

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω και εγω απολυτα. Οσους εχω στειλει εχουν μεινει πολυ ευχαριστημενοι!!! (ΝΑ ΖΗΤΑΤΕ ΤΟΝ ΚΥΡΙΟ ΤΑΚΗ)

Μπράβο ναι τον Κύριο Τάκη τον πατριώτη μου. Κάνει φοβερή δουλειά. :angry2::thumbsup::thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

παιδια για ευθυγραμμιση και ζυγοσταθμιση θα πατε στην γωνια θηβων και καβαλασ, δεν θυμαμαι το ονομα του μαγαζιου. ειναΙ ΠΟΛΥ καλοσ και παιρνει μονο 25 euro.!!

Link to comment
Share on other sites

Guest kostasgIV

KALOS ZANTAS EPI TIS MESOGEION STO XOLARGO.LEYKOPOYLOS LEGETAI ZHTHSTE TON MIRAN.EGO EBALA 17ares KOSEI KAI LASTIXA MICHELIN MONO 1500.

Link to comment
Share on other sites

Guest Drago
ζυγοστάθμιση όπως ξέρω χρειάζεσαι μόνο όταν αλλάζεις λάστιχα και στην κάνει έτσι κι αλλιώς ο ζαντολαστιχάς

Δεν χρειαζεται μονο σε αλλαγη ελαστικων, αλλα καθε φορα που πατας μια γερηηηη γουβα ή κανεις το οχημα σου τζιπακι και παρκαρεις σε οποιο πεζοδρομιο βρεις.

Link to comment
Share on other sites

Για ευθυγραμμιση πολυ καλος ειναι ο Ρελλας Αργυρουπολεως 35Γ Αργυρουπολη (τηλ. 210-9912848). Εγω εμεινα αυχαριστημενος παρα πολυ γιατι μου φερθηκε με τον καλυτερο δυνατο τροπο και μου εβαλε την θολομπαρα τσαμπα (την αγορασα απο αλλου) και με την τοποθετηση των ελατηριων μου εκανε δορεαν ευθυγραμμιση.

Link to comment
Share on other sites

Το τιμόνι μου δείχνει λίγο αριστερά αλλά το αυτοκίνητο πάει ευθεια.

Προφανώς χρειάζεται ρυθμιση-ευθυγράμμιση, Ερωτήσεις:

1. Το VagCom μπορεί να ρυθμίση την γωνία του τιμονιου?

2. Το Golf MK5 1.6 FSI έχει αισθητήρα τιμονιού για να γνωρίζει τη θέση του ώστε να ξέρει πότε στρίβεις το ASP?

3. Σκέφτομαι για Rabbit μιας και μένω Πειραιά και δεν έχω ακούση-διαβάσει καμμιά πιο κοντινή μου πρόταση ή μήπως υπάρχει?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.