Jump to content
biki

Μπάζει νερό

Recommended Posts

Καλά ρε παιδιά πήρα το νέο Polo πριν 9 μήνες και είναι όλο προβλήματα rocket.gif

Έχουν πάθει τα νεύρα μου και σκέφτομαι να το αλλάξω protest.gif

Πρώτα όλο το χειμώνα πολλές φορές όταν είχε πολύ κρύο δεν έπερνε μπρός με τίποτα το πρωί, έπρεπε να πάει 10-11 η ώρα να το χτυπήσει λίγο ήλιος και μετά να πάρει μπρός.

Έπειτα με το που πιάσαν οι ζέστες πάω παραλιακή ένα Σάββατο βράδυ, είχε πολύ κίνηση σταμάτα ξεκίνα και να η θερμοκρασία στο κόκκινο (προειδοποιητικός ήχος, λαμπάκια αναμένα κ.λ.π) σταματάω στην άκρη περίμενα καμιά ώρα να κρυώση και μετά έφυγα με προσοχή, (το φτιάξαν αυτό στην αντιπροσωπία)

Και τώρα αυτό κι αν είναι: κάθε φορά που το έπλενα σε βενζινάδικο, έβλεπα ότι μέσα η μοκέτα στα πόδια του οδηγού και συνοδηγού ήταν βρεγμένη, νόμιζα ότι δε θα είχαν στεγνώσει καλά τα πατάκια και κάτι τέτοια. Την Κυριακή το απόγευμα γυρνώντας από το χωριό μου στη ευθεία της Θήβας με πιάνει εκείνη η ξαφνική καταιγίδα, προχώρησα μερικά χιλιόμετρα σιγά σιγά γιατί δεν έβλεπα τίποτα και ξαφνικά να μια σταγόνα χοντρή σκάει στο πόδι μου (φόραγα σαγιονάρες!) σε λίγο άρχισε και έμπαινε νερό σαν να είχαν ανήξει μια βρύση :):D:D ευτυχώς λίγο πιο κάτω είχε μια γέφυρα σταμάτησα από κάτω και κοιτάω κάτω από το τιμόνι για να βρώ από πού έμπενε το νερό. Το νερό έμπαινε κάτω από το τιμόνι εκεί που έχει κάτι ασφάλειες οι οποίες μαζί με όλα τα καλώδια ήταν μούσκεμα. Περιτό να πώ ότι κολάγε ο συναγερμός και αναβόσβηναν κάτι λαμπάκια στο καντράν!!

Εγώ τότε τι να σκεφτώ? γύρω έβρεχε καρέκλες, το άμάξι μέσα ήταν χειρότερα!! τα καλώδια όλα ήταν βρεγμένα!!! να βάλω μπρός? θα γίνει κάνα βραχυκλωμα? με τόσο νερό που μπένει πως να φύγω? και η βροχή δε σταμάταγε, δυνάμωνε!!!

Τέλος πάντων κάποια στιγμή έκοψε λίγο και έφυγα.

Τώρα σκέφτομαι πήρα καινούριο αμάξι και προβληματίζομαι, αν πάρει μπρος το πρωί, αν ανεβάσει θερμοκρασία, αλλα να μπάζει και νερά..........

Πριν το πάρω αυτό είχα ένα opel corsa, λογω δουλειάς γυρνάω όλη την Ελλάδα και είχα κάνει σε 7 χρόνια 350.000 χιλ. χωρίς να μου παρουσιάσει το παραμικρό ποτε!!!

και του έκανα σερβις όποτε θυμόμουνα (λάδια άλαζα όταν άναβε το λαμπάκι!!)

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Για να ήταν το Corsa καλύτερο από το Polo σου σημαίνει ότι έχεις πέσει σε τρελή περίπτωση.

Εγγύηση δεν έχεις? Τρέλανέ τους μέχρι να στα φτιάξουν όλα! Όσο είναι καιρός...

Link to comment
Share on other sites

:D:blink::blink:

Πραγματικα εχεις πεσει στη περιπτωση :D

Προφανως τα νερα μπαινουν απο το νεροχυτη γιατι οι υδροροες ειναι ακριβως σε εκεινο το σημειο που περιγραφεις, αλλα απο εξω ρε γ@μωτο, οχι μεσα.......

Τους το πας οσο εχεις εγγυηση, το παρατας, στο φτιαχνουν και μολις το παρεις το πλενεις σε ενα βενζιναδικο εκει κοντα για να δεις τι εγινε. Με αυτα δεν παιζουμε και απορω πως δεν το ειχες παει τοσο καιρο........

Μην ανησυχεις, ολα θα πανε καλα. Υπαρχει κοσμος που δεν το αλλαζει το Polaki. Καλως ηρθες στο VWClub, Ευχομαι να πανε ολα καλα :)

Link to comment
Share on other sites

Μια παρόμοια περίπτωση είχα σε ένα Polo 6Ν2, όταν δούλευα στην Γαλλία, αλλά στη μεριά του συνοδηγού. Το πρόβλημα ήταν σε ένα σφουγγαράκι που βρισκόταν μέσα σε ένα νάυλον και έμπαινε σε μια τρύπα που έχει ο χώρος της μηχανής για να επικοινωνεί με το σαλόνι κάτω από το ταμπλό. Αυτό δεν το είχαν βάλει καλά στη θέση του και πέρναγε από εκεί το νερό και γινόταν όλα μούσκεμα. Όταν το τοποθέτησα καλά στη θέση του δεν ξαναέγινε κάτι τέτοιο.

¶λλη μια περίπτωση που θα πρότεινα είναι να μην οδηγάς με σαγιονάρες αλλά να φορέσεις γαλότσες!!! new_lol.gifnew_lol.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Όσο είσαι ακόμα μέσα στη εγγύηση μην το σκέφτεσαι πήγαινε και τρίξε τους τα δόντια και απαίτησε αλλαγή σε ότι ελλατωματικό υπάρχει.

Εγώ μέχρι τώρα έχω αλλάξει 2 φορές ταμπλό, πλατώ σασμάν, βαλβίδα φρένου και και και... πάντα μέσα στην εγγύηση και τώρα θέλω να το πάω να το κοιτάξουν επειδή μου τρώει αρκετά λαδάκια.

Keep going και μην πτοείσαι..

Link to comment
Share on other sites

new_lol.gif

Ευχαριστώ για τη συμπαράσταση παιδιά!!!

Έχω ραντεβού τη Δευτέρα στην αντιπροσωπεία για να το δούν.

Το πολύ πολύ να το πάρουν πίσω και να μου δώσουν καινούριο :):D:D

Λέτε να έπεσα στην περίπτωση? να τύχαν όλα σε μένα?

Edited by biki
Link to comment
Share on other sites

δες στο χώρο της μηχανής στον νεροχύτη μην έχουν πέσει τπτ φύλλα και έχουν φράξει τις υδρορροές. Αν δε το έχεις καθαρίσει δε φταίει το αμαξάκι.

Link to comment
Share on other sites

δες στο χώρο της μηχανής στον νεροχύτη μην έχουν πέσει τπτ φύλλα και έχουν φράξει τις υδρορροές. Αν δε το έχεις καθαρίσει δε φταίει το αμαξάκι.

Καθαρό είναι!!! αλλά και να μην ήταν, είναι λογικό να μπαίνουν μέσα στο χώρο οδήγησης νερά!!! απ' οποιαδήποτε αιτία?

Το πήρα από Φιλιπαίο στο Κηφισό

Link to comment
Share on other sites

Aπο οπου και να το πηρε, το θεμα ειναι οτι υπαρχει προβλημα.

Αυτοκινητο παντως δεν αλλαζουν ετσι. Πρεπει να υπαρχει ΠΟΛΥ σοβαρος λογος.

Πηγαινε το τη Δευτερα και ας ελπισουμε να λυθουν ολα :lol:

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Bίκυ δυστηχώς είχα το ιδιο πρόβλημα και εγώ τον δεύτερο χρόνο που είχα το πόλο και ήταν από τον νεροχύτη (από την πλευρά του συνοδηγού) αλλά δυστηχώς τότε πήγαινα στον Παζαρόπουλο για σέρβις κλπ, και το πρόβλημα το λύσανε την τρίτη φορά που το πήγα, αλλά ήταν ηδη αργά διότι ως πλυμηρησμένο 3 φορές την ζημιά την είχε κάνει ήδη.!!!!!!

Συμπέρασμα, ποτέ Παζαρόπουλος ξανά..... rocket.gifshockgun.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Επρεπε με την μία από την αρχή, να τους το πας και να ορίεσε κιόλας.

Δεν το πήρες ακόμα ;

Bίκυ δυστηχώς είχα το ιδιο πρόβλημα και εγώ τον δεύτερο χρόνο που είχα το πόλο και ήταν από τον νεροχύτη (από την πλευρά του συνοδηγού) αλλά δυστηχώς τότε πήγαινα στον Παζαρόπουλο για σέρβις κλπ, και το πρόβλημα το λύσανε την τρίτη φορά που το πήγα, αλλά ήταν ηδη αργά διότι ως πλυμηρησμένο 3 φορές την ζημιά την είχε κάνει ήδη.!!!!!!

Συμπέρασμα, ποτέ Παζαρόπουλος ξανά..... rocket.gifshockgun.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Να φανταστείς ο Παζαρόπουλος εβγαλε προσφορά σε εφημερίδα με κουπόνια, εκπτωση 20% σε για service,φανοπ.,συνεργείο, ανταλακτικά για VW, AUDI, SEAT, SKODA.

Καταλαβαινεις τι γίνεται και πως πάει :baby:

Edited by airthan
Link to comment
Share on other sites

B)B) Γειά σας παιδιά !!!

Μόλις ήρθα από διακοπές!!!

Ευτυχώς μετά από πολλά ραντεβού και ψαξήματα το πρόβλημα με το νερό λύθηκε!!!

Τώρα μένει ένα ακόμα ραντεβού για να μου φτιάξουν το συναγερμό, που είχε μπλοκάρει λόγω της υγρασίας rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και πάλι. new_lol.gif

Το πολάκι μου είναι μια χαρά μετά την περιπετειούλα του.

Έχω ένα προβληματάκι όμως ακόμα και θα ήθελα τα φώτα σας.

Το πήγα για να μου φτιάξουν το συναγερμό όπως είπα παραπάνω.

Μετά από καμιά ώρα στην αντιπροσωπεία με φωνάξανε και μου είπαν ότι όλα είναι ΟΚ, αλάξανε είπαν μια πλακέτα που είχε μπλοκάρει.

Κάνω μια δοκιμή να δω αν δουλεύει ο συναγερμός και δούλευαν όλα τέλεια.

Το πρόβλημα τώρα είναι ότι όταν βάζω συναγερμό εκτός από τον χαρακτηριστικό ήχο που κάνει όταν μπαίνει, μετά από 10 δευτερόλεπτα περίπου κάνει και έναν άλλο δυνατό ήχο.

Τους ρώτησα τι είναι αυτό και μου είπαν ότι η νέα πλακέτα είναι νέο μοντέλο, ποιό προχωρημένο και κάνει και αυτόν τον ήχο για επιβεβαίωση της λειτουργείας του συναγερμού.

Επειδή νομίζω ότι μου λένε μπούρδες και επειδή δεν έχω ακούσει κανένα άλλο αμάξι να κάνει αυτόν το θόρυβο, πείτε μου κι εσείς τι νομίζεται...

Αν έχει υπόψη του κανείς από συναγερμούς, περιμένω απαντήσεις?

Edited by biki
Link to comment
Share on other sites

πριν καποιες μερες με επιασε βροχη στο δρομο. εκει που οδηγουσα ωραια και καλα, κλακ μια σταγονα πανω στο δεξι μου χερι την ωρα που αλλαζα ταχητυτα. :lol: σε δευτερολεπτα ετρεχε πανω στο χερι μου νερο λες και καποιος ειχε ανοιξει λιγο μια βρυση. και ω ναι!!!! το νερο ετρεχε απο το φωτακι που βρισκεται κοντα στον καθρεφτη και πανω στον ουρανο. φρικαρα και πηρα τον doggy τηλ, μπας και ηξερε τι μπορει να συνεβαινε. μου ειπε να κοιταξω το λαστιχο του παρ πριζ μηπως ειχε φθαρει και εμπαιναν τα νερα απο κει. οταν εφτασα σπιτι μου (παρεα με μια λιμνη) κατεβηκα και τσεκαρα το λαστιχο σχολαστικα αλλα δεν βρηκα καμια φθορα. μηπως εχει κανεις καμια αλλη ιδεα απο που μπηκε το νερο και πως εφτασε μεσα στο φωτακι γιατι εγω εχω φρικαρει και δεν μπορω να σκεφτω τιποτα απολυτως?????

Edited by alexlakis
Link to comment
Share on other sites

παρε ομπρελα η βαλε αδιαβροχο που να ψαχνεις τωρα!

μπραβο ρε καφρε την βρηκες την λυση!μηπως να βαλει η κοπελα και κανα κουβαδακι απο αυτα που ειχες κι επαιζες οταν ησουν μικρος (οχι οτι μεγαλωσες ιδιεταιρα tongue.gif )στην παραλια???

το πιθανοτερο ειναι αυτο που λεει ο στοιλας για την κεραια.μπορει να πηγε κανας καφρος να την ξηλωσει και να σου εκανε ζημια εκει οπως εκαναν στο ιβιζα ενος φιλου μου που πηγαν να του παρουν την μαμα (!!!) κεραια και επειδη η κεραια ηταν αποτις παλιες που δεν εβγαιναν εβγαλε και λιιιιγο απο τον ουρανο του αυτοκινητου μαζι με την κεραια και την βαση της το τσογλανι.

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι από την κεραία.

Λόγω της θέσης της και λόγο της κλίσης της οροφής

αν έμπαζε από εκεί, τα νερά θα έτρεχαν στο πίσω μέρος.

Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι χαραμάδα

στην στεγανοποίηση του παρμπρίζ, η οποία να μην φαίνεται.

Το πιο εύκολο είναι να πάρεις λάστιχο (ποτίσματος)

κάποια ζεστή μέρα με ήλιο, να βάλεις κάποιον μέσα

να κολλήσεις την άκρη από το λάστιχο στο τελείωμα του παρμπρίζ

και σιγά σιγά να το μετακινείς, ώσπου να το γυρίσεις όλο.

(Και αν φοράς και κανα κολλητό λευκό μπλουζάκι

έρχομαι εγώ από Λάρισα να σε βοηθήσω)

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω να είναι από την κεραία.

Λόγω της θέσης της και λόγο της κλίσης της οροφής

αν έμπαζε από εκεί, τα νερά θα έτρεχαν στο πίσω μέρος.

Πιο πιθανό μου φαίνεται να είναι χαραμάδα

στην στεγανοποίηση του παρμπρίζ, η οποία να μην φαίνεται.

Το πιο εύκολο είναι να πάρεις λάστιχο (ποτίσματος)

κάποια ζεστή μέρα με ήλιο, να βάλεις κάποιον μέσα

να κολλήσεις την άκρη από το λάστιχο στο τελείωμα του παρμπρίζ

και σιγά σιγά να το μετακινείς, ώσπου να το γυρίσεις όλο.

(Και αν φοράς και κανα κολλητό λευκό μπλουζάκι

έρχομαι εγώ από Λάρισα να σε βοηθήσω)

Vrachos συμφωνω απολυτα. Η κεραια ειναι πολυ πισω για να εισχωρισουν νερα .... και λιγο απιθανο λογο κλισης της οροφης.

Εχω να πω πως τα λαστιχα που εχουν τα παρπριζ, με τον ηλιο κ με τον καιρο καιγονται και βγαζουν μαυριλα..... Και επειδη δεν ειναι καινουργιο το αμαξι η πιο πιθανη αιτια ειναι αυτη. Για ριξε και μια ματια γυρω απο την οροφη εκει που εχει τις θεσεις για σκαρα..... κανε μια αποπειρα με το λαστιχο οπως σου λεει και ο Vrachos και βλεπουμε.

Θανος .

Link to comment
Share on other sites

παντως κοιταξα και την κεραια και οντως λειπει ενα λαστιχακι :whistling:

το σκ θα παρω ενα λαστιχο και θα αρχισω το ποτισμα χεχεχεχε

θενκς πολυ για τη βοηθεια!!

Link to comment
Share on other sites

Vrachos συμφωνω απολυτα. Η κεραια ειναι πολυ πισω για να εισχωρισουν νερα .... και λιγο απιθανο λογο κλισης της οροφης.

Εχω να πω πως τα λαστιχα που εχουν τα παρπριζ, με τον ηλιο κ με τον καιρο καιγονται και βγαζουν μαυριλα..... Και επειδη δεν ειναι καινουργιο το αμαξι η πιο πιθανη αιτια ειναι αυτη. Για ριξε και μια ματια γυρω απο την οροφη εκει που εχει τις θεσεις για σκαρα..... κανε μια αποπειρα με το λαστιχο οπως σου λεει και ο Vrachos και βλεπουμε.

Θανος .

¶σχετα με την κλήση της οροφής το νερό ακολουθεί τα καλώδια σταγόνα σταγόνα και απο την έξω μεριά των καλωδίων.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Πίστευα (φοβόμουν) ότι θα διάβαζα κάτι τέτοιο στα threads του EOS!

Είχα αντίστοιχη εμπειρία με την τσιμούχα στην κεραία του Matiz μας!

Θα είναι καλό να το ταχτοποιήσεις σύντομα γιατί μπορεί να σου κάνει βραχυκύκλωμα στην πλαφονιέρα από την μία, και από την άλλη η υγρασία να δημιουργήσει προβλήματα στα υλικά ηχομόνωσης της οροφής (πισσόχαρτο κλπ.).

Good Luck!

Link to comment
Share on other sites

παντως κοιταξα και την κεραια και οντως λειπει ενα λαστιχακι <_<

το σκ θα παρω ενα λαστιχο και θα αρχισω το ποτισμα χεχεχεχε

παλι ειχε δικιο ο μεγιστος στοιλας!!!

αντε βρε και καλο ποτισμα!!!

προσοχη μονο απο το πολυ το ποτισμα να μη σου φυτρωσει τιποτα!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

χρονακο κανονισε να βαλω εσενα μεσα στον λακη να κανεις πλιτς!!!!

μαλλον απο την κεραια πρεπει να μπαινει το νερο, γιατι παρατηρησα οτι εσταζε οταν παταγα φρενο, που ο,τι κλιση κι αν εχει ο ουρανος οταν φρεναρεις η μουρη παει προς τα κατω. αρα λογικα μπαινει απο την κεραια. θα ποτισω το σκ και θα δω τι γινεται. θενκς ολους!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.