Jump to content
josa

Συναγερμός

Recommended Posts

Τελικά αξίζει να βάλει κανείς; για να ακούσω τις γνώμες σας.. κάτι σαν να διάβασα κάπου οτι υπάρχουν και με turbo timer ενσωματομένο ισχύει;

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχουν πολλές απόψεις και ερωτήματα στη κατηγορία ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ .Προσωπική μου άποψη , τόσα μαραφετια βάζουμε στα car μας στο συναγερμό θα κολλήσουμε . Εμένα πάντως τα έχει βγάλει τα λεφτά του .

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου υπάρχουν πολλές απόψεις και ερωτήματα στη κατηγορία ΣΥΝΑΓΕΡΜΟΣ .Προσωπική μου άποψη , τόσα μαραφετια βάζουμε στα car μας στο συναγερμό θα κολλήσουμε . Εμένα πάντως τα έχει βγάλει τα λεφτά του .

Σε γλύτωσε απο κατάσταση;;

Link to comment
Share on other sites

Σε γλύτωσε απο κατάσταση;;

Στο προηγούμενο αυτοκίνητο με είχαν τρακάρει δυο φορές και τις δυο πρόλαβα για χάρη του συναγερμού , και στο GOLFακι μια φορά . Για απόπειρα κλοπής , κούφια η ώρα , δεν μου έχει τύχει .

Link to comment
Share on other sites

Νομιζω οτι πλεον ειναι γνωστο.Αν θελησουν να στο παρουν δεν προκειται να παρεις χαμπαρι τιποτα...

Link to comment
Share on other sites

ο συναγερμος ειναι για να αποφυγουμε το ερασιτεχνη που θελει να κλέψει το μπ3 player μας και οχι τον εππαγγελματια κλεύτη πιστεύω εγω :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά. Μεγάλη προσοχή με το συναγερμό. Εγώ δεν έιχα στο προηγούμενο αυτοκίνητό μου και δεν ήξερα πολλά. Όταν παρήγγειλα το TSi μου, ζήτησα συναγερμό (όχι εργοστασιακό). Μου είπαν ότι θα μου βάλουν έναν META, που είναι και σχετικά καλή εταιρία. Δεν μου είπαν όταν ήταν μόνο ογκομετρικός και ΟΧΙ αντικραδασμικός. Έφαγα ένα τρακάρισμα από το γείτονα στον προφυλακτήρα και δεν μπορούσα να αποδείξω ότι αυτός με τράκαρε διότι δεν χτύπησε ο συναγερμός. Πήγα λοιπόν στην αντιπροσωπεία και έσκασα άλλα 50 Ευρώ και έβαλα το αντικραδασμικό σύστημα. Την ίδια μέρα με τράκαρε κάποιος στην άλλη μεριά του προφυλακτήρα και λόγω του συναγερμού μαζεύτηκε κόσμος και ο τύπος δεν έφυγε, κάποιος κράτησε την πινακίδα του και ευτυχώς μου έκανε δήλωση. Η ζήμια είναι 230 Ευρώ. Όπως καταλαβαίνετε ήδη ο συναγερμός έχει βγάλει τα λεφτά του. Αν ήμουν και λίγο περισσότερο τυχερός, ίσως να είχε φιλοτιμηθεί και κάποιος περαστικός από τον παράδρομο της Βουλιαγμένης όταν (πιθανότατα ένα φορτηγό) μου έσκισε τη δεξιά μεριά, ενώ ήμουν μια χαρά παρκαρισμένος.

Link to comment
Share on other sites

διάβασα κάπου οτι υπάρχουν και με turbo timer ενσωματομένο ισχύει;

φυσικά και ισχύει φίλε μου..Ο δικός μου συναγερμός οπως και του φιλου sav είναι με ειδοποίηση στο τηλεκοντρόλ και έχει την δυνατότητα εκκίνησης του μότερ από απόσταση.Έχει ενσωματωμένο turbo timer καθώς και starter.Τέλος μέσα σε άλλες πόσες λειτουργίες παρέχει προστασία του μότερ από παγωνιά..Δηλαδή στην περίπτωση που η θερμοκρασία πέσει κάτω από του βαθμούς που είναι προγραμματισμένος(νομίζω -5είναι)τότε ο συναγερμός βάζει σε λειτουργία τον κινητήρα μόνος του έτσι ώστε να ζεσταθεί και τον σβήνει και πάλι μόνος του :rolleyes:

Edited by exo_polo
Link to comment
Share on other sites

παρέχει προστασία του μότερ από παγωνιά..Δηλαδή στην περίπτωση που η θερμοκρασία πέσει κάτω από του βαθμούς που είναι προγραμματισμένος(νομίζω -5είναι)τότε ο συναγερμός βάζει σε λειτουργία τον κινητήρα μόνος του έτσι ώστε να ζεσταθεί και τον σβήνει και πάλι μόνος του :lol:

ΩX!σοβαρά?

:lol::lol:

για να EIMAI ειλικρινής,κ επειδή δεν χαμπαριάζω από αγγλικά για να διαβάσω το βιβλιαράκι,δε ξέρω όλες δυνατότητες που έχει ο δικός μου.πάντως εάν από μόνο του το χειμώνα αρχίσει να βάζει μπρος μόνο του την μηχανή,θα του κόψω τον αέρα.AKOY ΕΚΕΊ ΝΑ Κ¶ΝΕΙ ΜΌΝΟ ΤΟΥ ΚΟΥΜ¶ΝΤΟ.

@

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι προβλημα μπορει να υπαρξει αν η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους -5 ; ^_^

αν μένεις σε κανένα νευροκόπι που πιάνει το χειμώνα -15,

τότε θα δεις τι πρόβλημα έχει,ειδικά εδώ στην ελλάδα που έχουμε κ υγρό κλίμα.είναι αστα να πάνε φίλε μου.

@

Link to comment
Share on other sites

οχι ρε παιδια σιγα....

εγω εχω πετυχει σε χιονοδρομικο -18 και το αμαξι μια χαρα αναβε.

αν ειναι diesel και παγωνει το πετρελαιο οκ εκει εχει καποιο προβλημα...

καλα ειναι δυνατον να αναβει μονο του το αμαξι να κανει προθερμανση....τοσο εμπιστοσυνη στα ηλεκτρονικα με τπτ...

Link to comment
Share on other sites

αν μένεις σε κανένα νευροκόπι που πιάνει το χειμώνα -15,

τότε θα δεις τι πρόβλημα έχει,ειδικά εδώ στην ελλάδα που έχουμε κ υγρό κλίμα.είναι αστα να πάνε φίλε μου.

@

Επειδη δε μενω εκει, πες μου τι προβληματα αντιμετωπιζετε.Διοτι αυτο που ξερω ειναι οτι η βενζινη δεν παγωνει στους -15, οπως επισης κι οτι το ψυκτικο υγρο παγωνει σε πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες (που δεν προκειται ποτε να δεις στην Ελλαδα) και οτι τα λαδια των αυτοκινητων ειναι κι αυτα κατασκευασμενα ετσι ωστε να διατηρουν τις λιπαντικες τους ικανοτητες και να προστατευουν τον κινητηρα σε πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Επειδη δε μενω εκει, πες μου τι προβληματα αντιμετωπιζετε.Διοτι αυτο που ξερω ειναι οτι η βενζινη δεν παγωνει στους -15, οπως επισης κι οτι το ψυκτικο υγρο παγωνει σε πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες (που δεν προκειται ποτε να δεις στην Ελλαδα) και οτι τα λαδια των αυτοκινητων ειναι κι αυτα κατασκευασμενα ετσι ωστε να διατηρουν τις λιπαντικες τους ικανοτητες και να προστατευουν τον κινητηρα σε πολυ χαμηλοτερες θερμοκρασιες.

επειδή συμφωνώ απόλυτα μαζί σου(για εδώ στην ελλάδα),θα σου πω μια ιστοριούλα:

πριν APKETA χρόνια,ένα αφεντικό του πατέρα μου πήγε στό νευροκόπι(γι'αυτό το ανέφερα),έμεινε εκεί πέρα το βράδυ(είχε ένα καινούργιο φορτηγάκι της φορντ).το πρωί λοιπόν για κάποιον παράδοξο λόγο,η μίζα είχε παγώσει.

ευτυχώς έκαιγε την ασφάλεια κ δε κάηκε η μίζα.

τώρα θα μου πεις ότι έτυχε.θα συμφωνήσω αλλά αν είχε την προθέρμανση,θα ήταν όλα OK.

παρόλα αυτα το θεωρώ άχρηστο το σύστημα αυτό.

ίσως σε πολύ ιδιαιτερες περιπτώσεις να χρειάζετε(σε ασθενοφόρα βόρειων χωρών ίσως).

μη με ρωτήσεις τώρα αν εχω δει ασθενοφόρα με συναγερμό!

@

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη τι προβλημα μπορει να υπαρξει αν η θερμοκρασια πεσει κατω απο τους -5 ; :rolleyes:

παγωνι το ωερο στις πιτσιλιθρες!!!!! ;)

μη με ρωτήσεις τώρα αν εχω δει ασθενοφόρα με συναγερμό!

@

εχεις δει αθενοφορο με συναγερμο?????? :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.