Jump to content
diver-gr

Λαδια κινητηρα σε Golf V

Recommended Posts

me apasxoli to thema ladiu tu kinitira otan erthi ora na alaxo ladia

na pao strin vw n ta laxo ke na ta pliroso xrisa peripu 150 e

i na pao na balo kala ladia monos mu??

Edited by Drago
Link to comment
Share on other sites

Καλά για τα λάδια της Shell, Castrol, BP. Ξέρω οτι είναι καλά.

Και εγω μια από τα ίδια αλλά τα λάδια ήταν CYCLON 0W-30 και πλήρωσα στην αντιπροσωπεία ¤ 88. Η διάρκεια του service ήταν 1 ώρα.

Σε ποιά αντιπροσωπεία σου ζητήσανε 150 Ευρώ για αλλαγή λαδιών μόνο? Εγω προσωπικά τα αλλάζω στην αντιπροσωπεία γιατί πιστεύω οτι εκτός του οτι σου αλλάζουν τα λάδια κάνουν και έναν γενικό έλεγχο στο αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Τα άλαξα στις 15000 στον gratsia με 126 ευρα!!!!!

εχθέσ διαπιστωσα οτι καιει λαδακι και συμπληρωσα!!!

0 30w αυτα βαζει και η vw αλλα ειναι παρα πολυ ψηλα και δεν κανουν για την ελλαδα!!!! γιατι το αυτοκινητο ειναι συνεχεια με 1η 2α και ετσι τσιμπαει λιγο λαδακι!!!

Ποια πικνοτητα να βαλω???

και ποια ειναι η καλυτερη!!!!!!!

μπορει η αντιπροσωπια να μου την βαλει αν το ζητησω???

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

ναι  ειναι  αστα  να  πανε  !!!!!

α!!  αλλαξαν  και  την  βιδουλα  του  καρτερ!!!!

Την αλλάξανε ή σου κάνανε σπίρωμα? (Μεγαλύτερη τρύπα)

Link to comment
Share on other sites

Σε ποιά αντιπροσωπεία σου ζητήσανε 150 Ευρώ για αλλαγή λαδιών μόνο? Εγω προσωπικά τα αλλάζω στην αντιπροσωπεία γιατί πιστεύω οτι εκτός του οτι σου αλλάζουν τα λάδια κάνουν και έναν γενικό έλεγχο στο αυτοκίνητο.

ti someni mono liga su fenode??

Link to comment
Share on other sites

Guest TeoGolfV
me apasxoli to thema ladiu tu kinitira otan erthi ora na alaxo ladia

na pao strin vw n ta laxo ke na ta pliroso xrisa peripu 150 e

i na pao na balo kala ladia monos mu??

alakse ta monos sou kai bale synthetika elf-motul-shell h otidhpote.den allazei kati.tha sou kostisei konta sta 50 euro kai tha exeis balei to kalutero ladi.

Link to comment
Share on other sites

αν αλλαξεις τα λαδια μονο σου ΔΕΝ XANEIS ΤΗΝ ΕΓΓΥΗΣΗ.το γραφει το βιβλιο του κατασκευαστη(golf 5).μην μασας αλλαξε μονο λαδια και δεν θα καταλαβει κανενας τιποτα

Link to comment
Share on other sites

Εγώ προτίνω τα Valvoline τα 10W- 40 είναι πολύ καλά και δεν θα έχεις κανένα

πρόβλημα. Τώρα τα 150 ευρώ είναι καθαρώ κλέψιμο.... Τάπα του κάρτερ ποτέ δεν αλλάζουν παρα μόνο αν έχει χαλάσει το σπίρομα της, μάλλον θα σου αλλάξαν την ροδέλα της τάπας...

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έχω κάνει 7000χιλ. περίπου και διαπίστωσα ότι έχεικάψει λίγο λαδάκι. Για νε είμαι ειλικρινής όμως μου το είχαν πει και από την αντιπροσωπεία ότι θα θέλει συμπλήρωμα. Του έβαλα aral supertronic 2 0-SAE 0-30W. Πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα λάδια γενικότερα για το group VAG.

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες έχω κάνει 7000χιλ. περίπου και διαπίστωσα ότι έχεικάψει λίγο λαδάκι. Για νε είμαι ειλικρινής όμως μου το είχαν πει και από την αντιπροσωπεία ότι θα θέλει συμπλήρωμα. Του έβαλα aral supertronic 2 0-SAE 0-30W. Πιστεύω ότι είναι τα καλύτερα λάδια γενικότερα για το group VAG.

πραγματικα ειναι η πιο καλη επιλογη. Ειναι ειδικα για ελλαδα και παρομοια κλιματα που η ανωτατη θερμοκρασια το χρονο ειναι περιπου στους 22 με 23 βαθμους.

ΤΙ ΛΕΤΕ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ?

Δηλαδη στη γερμανια που εχει κρυο πιο ειναι το καταλληλο λαδι?

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ με τον mkiii. Είναι υπερβολικά λεπτά για τις κλιματολογικές συνθήκες της Ελλάδας. Ηδη σήμερα κι έχει έξω 30 oC. Δεν είναι εδώ Γερμανία που κατακαλόκαιρο έχει 20 oC. Τα λεπτότερα καταλληλότερα για την Ελλαδαρά μας είναι τα 10W-40. Τα καλύτερα για μένα είναι τα Motul 6100 ή Aral (που τα γουστάρουν και τα VW).

Για το θέμα της εγγύησης είναι σίγουρο??? Περιμένω το Golfaki μου κατά τα μέσα Ιουλίου και δεν θέλω να το κινώ με 0W-30. Οι περισσότεροι κατασκευαστές λένε κατ' αρχήν "Not for High-ways" για τα 30αρια (0 ή 5). Αυτά είναι για χαμηλότερη κατανάλωση καυσίμου άλλα για κίνηση μέσα στην πόλη όπου ο κινητήρας δουλεύει στο ρελαντί και άντε μέχρι 3.000 σ/λ.

Link to comment
Share on other sites

EΓΩ ΕΒΑΛΑ ΕLF 0-30.ΕΒΑΛΑ 4 ΜΠΟΥΚΑΛΑΚΙΑ ΤΟΥ 1 ΛΙΤΡΟΥ.80 ΕΥΡΩ,ΣΕ ΓΝΩΣΤΟ(ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΜΕΙΝΕ ΚΑΙ ΜΙΣΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ ΚΑΒΑΤΖΑ!!).ΡΩΤΗΣΑ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΙΑ ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΑΝ ΘΕΛΩ,ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΦΕΡΩ ΚΑΙ ΔΙΚΑ ΜΟΥ ΛΑΔΙΑ ΝΑ ΑΛΛΑΞΟΥΝ ΣΤΟ ΤΑΚΤΙΚΟ ΣΕΡΒΙΣ.ΣΤΗΝ ΚΑΡΕΝΤΑ ΣΤΑ ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ.ΠΑΝΤΩΣ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΓΝΩΜΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ ΧΑΖΟΜΑΡΑ ΝΑ ΤΑ ΣΚΑΣΕΙΣ ΣΤΗΝ ΑΝΤΙΠΡΩΣΟΠΙΑ!!

Link to comment
Share on other sites

εγω παντως εδω και 2 χρονια βαζω 0-30 και δεν μου καιει σχεδον καθολου..

αντε 200ml (και λιγα λεω)στα 15000km.

(bcb ντεεεεε)

:huh:

Edited by NforN_xronis
Link to comment
Share on other sites

Πλεον παντως υπαρχει οδηγια για τα V, να βαζουν πιο χοντρο λαδακι, απο την ιδια την Kosmocar, γιατι το 0-30 το πινει σαν νερακι ενιοτε... :huh:

Link to comment
Share on other sites

Guest m_arch

Καλησπέρα,

Φίλε πήγαινε στο Αιγάλεω σε ένα μαγαζάκι ν απάρεις λάδια μόνος σου ότι γράφει το βιβλιο του τυουτου για σερβις διαρκείας αν κένεις τέτοιο. Εκεί θα βρεις τα πάντα και σε τιμές πολύ καλές. Εγω θα πάω την Τετάρτη για σέρβις και πήρα 4 λίτρα καστρολ 0-30 με 40 ευρω. Θα το πάω στο Ρώρρη και τους έχω ήδη πει ότι θα τους πάω τα λάδια και το φίλτρο.

Το τηλ του μαγαζιου είναι 210 5615347 ζητλας τον Ανδρέα.

Αυτα..

Link to comment
Share on other sites

Η οδηγία της kosmocar για τα GolfV ειναι για λάδια 15W-40 και συγκεκριμένα Valvoline 15W-40 TURBO V και αλλαγή σε 15000km.Η επιλογή των μαμά full συνθετικών λαδίων 0-30 υπαρχει ακόμα .Τα λάδια αυτά συμφωνα με το site της Valvoline ειναι απλα λάδια (mineral), φαντάζομαι με κάποια προσθετα. Το ερώτημα μου είναι αν όντως αυτα τα λάδια είναι κατάληλα για της κλιματολογικές συνθήκες της Ελλάδας και κυρίως αν είναι ικανά να δουλέψουν 15000km. Γιατί άραγε δεν προτείνουν κάτι ημισυνθετικό τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

Εμ αυτο λεω κι εγω φιλε μου...Βαζουμε το πιο απλο λαδι που θα μπορουσαμε...Εγω πλεον νομιζω οτι δεν θα το συνεχισω...Μια φορα εβαλα, και δεν θα ξαναγινει...Θα παω να βαλω λαδακια που εγω θα διαλεξω...

Link to comment
Share on other sites

παντως ακομα και με αυτα προχτες που κοιταξα τα λαδια στα 22.500 χιλιομετρα(σερβις εκανα στα 14800)

δεν ειχε τσιμπησει καθολου..ηταν στο φουλ με αρκετα απαιτητικη χρηση..δε το σκιζω και λιγο.. ^_^

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.