Jump to content
milix

Επισκευή υαλοκαθαριστήρων Aero Twin

Recommended Posts

Τα Golf έχουν αυτούς τους υαλοκαθαριστήρες Aero Twin (μαρκας Valeo) οι οποίοι καινούργιοι κοστίζουν αρκετά ¤, μπορεί όμως κάποιος να τους επισκευάσει αλλάζοντας μόνο τα φθαρμένα λάστιχα με κόστος 8 ¤.

Υλικά: Δύο καινούργια λάστιχα 21” και 19“, ένα λεπτό κατσαβίδι, ένα μολύβι και μια ξύστρα.

Εγώ τα λάστιχα τα πήρα από κάτι υαλοκαθαριστήρες που αγόρασα από το Carrefour, δεν βρήκα μόνο τα λάστιχα πουθενά. Τα μολύβια μου είχαν περισσέψει από τα ΙΚΕΑ και την ξύστρα την δανείστηκα από την Γλυκερία :blush:

Στην παρακάτω διαδικασία ίσως χρειαστεί λίγη δύναμη στο 4ο βήμα. Αν ασκήσετε υπερβολική δύναμη σε κάποιο άλλο βήμα ίσως σπάσετε κάτι. Δεν αναλαμβάνω καμία ευθύνη αν κάτι πάει στραβά στην διαδικασία και χαλάσετε κάτι στους κατά τα άλλα άχρηστους υαλοκαθαριστήρες. ΟΚ? ;)

ΒΗΜΑ 1

Βγάζουμε το κλιπ της μίας άκρης . Οι υαλοκαθαριστήρες έχουν στις δύο άκρες τους δύο πλαστικά κλιπ. Αυτά τα κλιπ μπορούν να βγουν με την βοήθεια ενός κατσαβιδιού. Ανοίγουμε λίγο το κλιπ με το κατσαβίδι και βγαίνει πολύ εύκολα. Οι δυο άκρες ξεχωρίζουν διότι η μία από αυτές κάνει ένα Υ στο τελείωμά της, εκεί που είναι το λάστιχο. Βασικά χρειάζεται να βγει το κλιπ της άλλης άκρης.

temp002dp5.th.jpg

ΒΗΜΑ 2

Η άκρη αυτή έχει μια μικρή μεταλλική ακίδα (όπως η βελόνα στα παλιά πικαπ) η οποία είναι μπηγμένη μέσα στο λάστιχο. Την ανασηκώνουμε μέχρι να βγει από το λάστιχο και το αφαιρούμε από τον υαλοκαθαριστήρα.

temp003tw7.th.jpg

temp004at8.th.jpg

ΒΗΜΑ 3

Το μολύβι θα το χρησιμοποιήσουμε σαν λιπαντικό για να περάσουμε το καινούργιο λάστιχο πιο εύκολα στους υαλοκαθαριστήρες. Έτσι περνάμε με το μολύβι τον διάδρομο του υαλοκαθαριστήρα και τις δύο εγκοπές στο λάστιχο.

pensilum5.th.jpg

ΒΗΜΑ 4

Περνάμε το λάστιχο στον υαλοκαθαριστήρα προσέχοντας να μην κάνει κυματισμούς. Ξαναμπήγουμε την ακίδα, βάζουμε το κλιπ και αυτό ήταν! :blush:

Edited by milix
Link to comment
Share on other sites

Συμπληρωνω οτι σκετο λαστιχο βρισκεις στα βενζιναδικα με κορυφαιο βεβαια αυτο της WURTH.

Αν μετα κατα τη χρηση των υαλοκαθαριστηρων ακουτε θρυβο σαν να ειναι φθαρμενα τα μακτρα, τοτε δεν πετυχε η δουλεια.

Ξαναδοκιμαστε ή αγοραστε μακτρα να τελειωνετε ;)

Link to comment
Share on other sites

new_lol.gif

Αλλο καλο λιπαντικο ειναι και το σαπουνι! Χωρις πλακα τωρα αν το λαστιχο δεν μπει σχετικα ευκολα θα κανει κυματα και τοτε βραστα! Εγω χρειαστηκε να κοντινο και λιγο τα λαστιχα γιατι αλλιως ακουγοταν ασχημα πανω στο παρμπριζ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η διαδικασία είναι πιο εύκολη απ'ότι δείχνει.

Το προτείνω σε όλους.

Κόστος 1,85 ευρώ!

Ας μας θυμίσει κάποιος πόσο έχει το σετ στην αντιπροσωπία... :o

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνοντας για σκέτα λάστιχα, μπορείτε να βρείτε και σιλικόνης. Είναι απείρως μαλακότερα απο τα παραδοσιακά & δεν τρίζουν πάνω στο τζάμι ΠΟΤΕ.

Είναι ακριβότερα απο τα κλασσικά αλλά είναι άλλη κλάση.

Thanks για το Know-How.

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το έκανα και οι υαλοκαθαριστήρες είναι σαν καινούριοι!!!

Αυτο το κόλπο μου το είπε ένας φίλος πρίν περίπου 1 μήνα με GOLF 5 όταν είδε τα λαμόγια του συνεργίου να του αλλάζουν μόνο τα λάστιχα και να του χρεώνουν ολόκληρο τον υαλοκαθαριστήρα!!!

Σιγά να μη ξαναπλυρώσω τον Παζαρόπουλο για υαλοκαθαριστήρες!!!

Τι άλλα ανάλογα κόλπα δεν θέλουν να μάθουμε όταν μας στέλνουν στην αίθουσα αναμονής???

Link to comment
Share on other sites

σκετα λαστιχα εχω να δω πολυ καιρο...αν ξερετε μερικα σημεια για β.π ή ν.π γραψτε

οποιοδηποτε aftermarket υαλοκαθαριστηρα βαλουμε δεν ταιριαζουν στο μπρατσο οπως ειναι,γιατι πρεπει να κανουμε αλλαγη στα λαστιχα ?

21"19" ειναι τα μπροστα ή το πισω ειναι 19'?tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπροστά εχεις δύο υαλοκαθαριστήρες, ο ένας είναι 21" και ο άλλος 19". Πίσω είναι 15".

Εννοείται οτι γίνεται αλλά μιλάμε για επισκευή Valeo υαλοκαθαριστήρων και όχι αντικατάστασή τους από άλλους φθηνιάρικους aftermarket.

Link to comment
Share on other sites

Πρεπει να εισαι τυχερός για να βρεις μονο λάστιχα. Σε 5 βενζινάδικα που ρώτησα δεν πουλούσαν. Εγω ειχα βγαλει τα λάστιχα από φθηνούς υαλοκαθαριστήρες που αγόρασα από το carefour αλλα δεν εμεινα ευχαριστημένος, ήταν σκληρά κάνουν θόρυβο. Για τα λάστυχα σιλικόνης νομίζω ότι αυτό που κάνουν είναι να αφήνουν ένα μικρό στρώμα σιλικόνης στο παρμπριζ ωστε το νερό να μην κανει σταγόνες που κολλάνε πανω του αλλα να φευγει.

http://www.autotoys.com/x/catalog/Car_Safe...age_1_c_63.html

Link to comment
Share on other sites

Τωρα εγω γιατι τους εβαλα καινουριους μπρος-πισω δηλαδη ΟΛΟΥΣ και ΓΝΗΣΙΟΥΣ απο αντιπροσωπεια της seat (ναι ναι καλα ακουσατε του leon' 2001 'η καπου εκει τεσπα φοραω. ειναι οι ΙΔΙΟΙ!) 35 ευρω.. Δεν ξερω! και εχουν και indicator, ενα σαν "ματακι" στρογγυλο και οταν ειναι μαυρο σημαινει οτι ειναι ΟΚ, ενω οταν κιτρινισει (τεσπα ξεθωριασει) θελει αλλαγη. Ξαναλεω ΟΧΙ μονο λαστιχα, μπρος-πισω απο τα "μπρατσα" τους!

Edited by mkiv
Link to comment
Share on other sites

Ψαχνω στο internet και κατι γίνεται. Αυριο που θα ξημερώσει θα δω αν τα refills που βρήκα ταιριάζουν σε μας.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Ψαχνω στο internet και κατι γίνεται. Αυριο που θα ξημερώσει θα δω αν τα refills που βρήκα ταιριάζουν σε μας.

Τίποτα γήινο, όχι από ΝΕΤ, αν ειναι να αγοράζουμε μάκτρα από ΝΕΤ...

Α, κανόνισε μέχρι τα Χρτιστούγεννα που θα ανέβω πάνω να έχεις βρει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.