Jump to content
milix

Επισκευή υαλοκαθαριστήρων Aero Twin

Recommended Posts

Εγώ λάστιχα βρήκα! :o

Ταιριάζουν τελεια (ουτε μολυβια, ουτε σαπούνια) και δεν κάνουν καθόλου θόρυβο, τουλαχιστον τωρα που ειναι ολοκαινουργα. Θα δω πως θα ειναι μετά από μια εβδομάδα και θα ξαναποστάρω.

Link to comment
Share on other sites

xtrm.jpg

οι υαλοκαθαριστηρες π μιλανε τα παιδια ειναι οι παραπανω...

http://cgi.ebay.com/Valeo-X-TRM-wiper-blad...1QQcmdZViewItem

εχουν κ τα autoplus idio styl bosh κανα 15-20ε λογικα το καθενα.

To suit the following car..Volkswagen Golf Mk4 inc. estate .. June 2002 - Sep 2003

αυτοι οι valeo μπαινουν κ στις προηγουμενες χρονιες π ειχαν τους κλασικους?

Edited by kage
Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Εγωλ βρήκα τα παρακάτω τα οποία είναι μόνο λάστιχο.

0048ue5.th.jpg

Οπως θα δείτε στη μετά την τοποθέτησ φωτογραφία, τα λάσιχα ασημίζουν, αυτό γιατί είναι οερασμένα με γραφίτη για λίπανση :D

0000053resizeib7.th.jpg

Το άγκιστρο το ποίο ανέφερε ο Milix

0000051resizepj3.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ από το Practiker τα πήρα :D

Χρόνη δεν πηρα δυο γιατι ηθελα να δω αν ταιριάζουν πρωτα. Και ταιριάζουν ακριβως. Αυριο που θα ξαναπαω θα σου παρω.

Link to comment
Share on other sites

Υλικά: Δύο καινούργια λάστιχα 21” και 19“, ένα λεπτό κατσαβίδι, ένα μολύβι και μια ξύστρα.

Μα εισαι σιγουρος οτι ειναι 21" (53cm)?

Εβαλα refill της Lampa που ηταν 64cm.Του οδηγου το αφησα οπως ηταν ενω το αλλο το εκοψα.

Link to comment
Share on other sites

Tα κοβεις. Αλλα τελικα δεν αξιζει μαλλον η επισκευή αυτή. Τα λαστιχα απο το πρακτικερ ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας και αρχιζουν γρηγορα να τριζουν και να αφηνουν περιοχες που δεν καθαριζουν. Εγω κατεληξα σε υαλοκαθαριστήρες bosch που υπαρχουν και ετοιμα refills χωρις πατεντες.

Link to comment
Share on other sites

Tα κοβεις. Αλλα τελικα δεν αξιζει μαλλον η επισκευή αυτή. Τα λαστιχα απο το πρακτικερ ειναι πολυ χαμηλης ποιοτητας και αρχιζουν γρηγορα να τριζουν και να αφηνουν περιοχες που δεν καθαριζουν. Εγω κατεληξα σε υαλοκαθαριστήρες bosch που υπαρχουν και ετοιμα refills χωρις πατεντες.

Δυστυχως μονο αυτα βρηκα.Θα προσπαθησω να δω και αλλου , αν δεν ειναι καλα αυτα που πηρα θα ξαναβαλω τα παλια μεχρι να βρω κατι αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Γενικότερα μιας κι εγώ όπως έχω γράψει πέρσι τέτοια εποχή το είχα επιχειρήσει, δεν αξίζει. Τους άλλαξα τελικά, έβαλα πάλι τον ίδιο τύπο, αλλά αυτή τη φορά όχι Valeo αλλά Bosch και είδα το φως μου :excl:

Νομίζω πως ο τίτλος από Valeo πρέπει να γίνει Aero Twin, έχω την εντύπωση πως έτσι λέγονται αυτού του τύπου οι υαλοκαθαριστήρες.

Link to comment
Share on other sites

Γενικότερα μιας κι εγώ όπως έχω γράψει πέρσι τέτοια εποχή το είχα επιχειρήσει, δεν αξίζει. Τους άλλαξα τελικά, έβαλα πάλι τον ίδιο τύπο, αλλά αυτή τη φορά όχι Valeo αλλά Bosch και είδα το φως μου :excl:

Νομίζω πως ο τίτλος από Valeo πρέπει να γίνει Aero Twin, έχω την εντύπωση πως έτσι λέγονται αυτού του τύπου οι υαλοκαθαριστήρες.

τους aerotwin έβαλα και εγώ πριν από καμία βδομάδα….

30 Ευρώ στοίχισαν και αξίζουν τα λ7 τους και παραπάνω….

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως ο τίτλος από Valeo πρέπει να γίνει Aero Twin, έχω την εντύπωση πως έτσι λέγονται αυτού του τύπου οι υαλοκαθαριστήρες.

Οκ Κωστα! Απλα να συμειωθεί οτι στους Valeo δεν υπαρχουν refills ενω στους Bosch υπαρχουν και γινονται ξανα καινουργιοι.

Link to comment
Share on other sites

Οκ Κωστα! Απλα να συμειωθεί οτι στους Valeo δεν υπαρχουν refills ενω στους Bosch υπαρχουν και γινονται ξανα καινουργιοι.

refills φιλε μου τι ενοεις? καποιο σετ με ανταλακτικα λαστιχα?

Γιατι εχω 2 χρονια τους Bosch aero twin μεχρι τωρα καθαριζαν καλα αλλα για τριτη χρονια δεν το κοβω!Και αυτος που τους εβαλα ''Bosch service'' λεει δεν υπαρχουν ανταλακτικα τους πετας και βαζεις αλλους.

Τους ειχα βαλει πριν 2 χρονια 45ευρω. τωρα δεν ξερω ποσο εχουν <_<

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στο παλιό μου αμάξι είχα αλλάξει μόνο τα λάστιχα. Είναι λίγο μπελλάς αλλά πάνω από 10 λεπτά δεν παίρνει. Δε νομίζω ότι χρειάζεται να αλλαχτεί παρά μόνο το λάστιχο. Τα λάστιχα που αναφέρονται πάνω (Ταξιάρχης) από τον Σκλαβενίτη μου φάνηκαν λίγο της πλάκας γι' αυτό και δεν τα αγόρασα. Μάλλον θα πάρω από κανένα γκαράζ. Αντί 2,40Ε να πληρώσω 4Ε.

Link to comment
Share on other sites

Εδω μπορειτε να δειτε και σε βιντεο πως ακριβως γινεται η αλλαγη στα μακτρα.Το βιντεο ειναι απο το http://www.streetstyle24.de/downloads/file...otwinfilme.html Για οσους θελουν τους γνησιους ο κωδικος για GOLF V απο 2005 και μετα ειναι 979S και ο πισω Α330.

Link to comment
Share on other sites

Εδω μπορειτε να δειτε και σε βιντεο πως ακριβως γινεται η αλλαγη στα μακτρα.Το βιντεο ειναι απο το http://www.streetstyle24.de/downloads/file...otwinfilme.html Για οσους θελουν τους γνησιους ο κωδικος για GOLF V απο 2005 και μετα ειναι 979S και ο πισω Α330.

Και εγώ στο passatουλι μονος μου τα αλλαξα οπως ακριβώς δείχνει στο βιντεακι!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

RE ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ υαλοκαθαριστηρεσ του κοσμου και ολα τα λαστιχα που υπαρχουν απο carefour μεχρι το τελευταιο βενζιναδικο....γιατι μου κανει θμπαδα οταν ανεβαινει και κατεβαινει το μακτρο στο τζαμι για 1 δευτερολεπτο περιπου κα μετα καθαριζει μονο του αλλα τι να τοκανεισ οταν σε στραβωνει στην εθνικη με μεγαλεσ ταχυτητες???

Link to comment
Share on other sites

RE ΠΑΙΔΙΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ υαλοκαθαριστηρεσ του κοσμου και ολα τα λαστιχα που υπαρχουν απο carefour μεχρι το τελευταιο βενζιναδικο....γιατι μου κανει θμπαδα οταν ανεβαινει και κατεβαινει το μακτρο στο τζαμι για 1 δευτερολεπτο περιπου κα μετα καθαριζει μονο του αλλα τι να τοκανεισ οταν σε στραβωνει στην εθνικη με μεγαλεσ ταχυτητες???

μπορει να εχει στραβωσει το μακτρο και δεν παταει καλα το λαστιχο,με μια πενσα-ταναλια και ενα πανι για να μην τουσ γρατζουνισεις προσπαθησε να τα στραβωσεις λιγο με φορά προς το τζαμι.

Link to comment
Share on other sites

Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιό είναι ακριβώς το μοντέλο υαλοκαθαριστήρων της Valeo που ταιριάζει στο Golf IV '03. Η βάση των υαλοκαθαριστήρων του συγκεκριμένου αυτοκινήτου είναι διαφορετική ( νομίζω την έχει και το Golf V ). Κάτι μοντέλα της Valeo ( um & vm ) που έχω δει νομίζω οτι αναφέρονται σε παλιότερες βάσεις, των οποίων ο τύπος τους είναι σαν γάντζος. Ακολουθεί και μια φωτογραφία η οποία πιστεύω θα βοηθήσει.

post-12176-1241685411_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
Μήπως γνωρίζει κάποιος ποιό είναι ακριβώς το μοντέλο υαλοκαθαριστήρων της Valeo που ταιριάζει στο Golf IV '03. Η βάση των υαλοκαθαριστήρων του συγκεκριμένου αυτοκινήτου είναι διαφορετική ( νομίζω την έχει και το Golf V ). Κάτι μοντέλα της Valeo ( um & vm ) που έχω δει νομίζω οτι αναφέρονται σε παλιότερες βάσεις, των οποίων ο τύπος τους είναι σαν γάντζος. Ακολουθεί και μια φωτογραφία η οποία πιστεύω θα βοηθήσει.

καλα πηγενε παρε τους παρακατω και μην καθεσε να σπας τα τετια σου που θα βρεις ανταλακτικα :wub:

http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=488

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ενδιαφερόμουν για valeo. Δεν με αφηνει αδιάφορο και η πρότασή σου, αλλά το θέμα είναι οτι οι συγκεκριμένοι έχουν τη βάση που αναφέρω?

Γιατί πλέον τα βγάζουν με βάση η οποία ταιριάζει σε παλιότερου τύπου μπράτσα.

Link to comment
Share on other sites

Guest N.O.S.-->
Εγώ ενδιαφερόμουν για valeo. Δεν με αφηνει αδιάφορο και η πρότασή σου, αλλά το θέμα είναι οτι οι συγκεκριμένοι έχουν τη βάση που αναφέρω?

Γιατί πλέον τα βγάζουν με βάση η οποία ταιριάζει σε παλιότερου τύπου μπράτσα.

η βάση πάει μαζί με το μπράτσο, τα τελευταία Golf είχαν μπράτσο υαλοκαθαριστήρα για τέτοιο μάκτρο τα προηγούμενα είχαν το γάντζο που μπαίνει συμβατικός . οποτε αυτο που σου εδηξα ειναι μονοδρομος εξαλου τα Valeo δεν ειναι καλητερα απο τα Bosch αντιθετος ..

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.