Jump to content
milix

Επισκευή υαλοκαθαριστήρων Aero Twin

Recommended Posts

15 ευρώ τα λάστιχα;;;;

Με 19 πήραμε τους Bosch Aerotwin A979S ομαδική από ebay γερμανίας κομπλέ, σαν πολλά δεν είναι μόνο για λάστιχα;

Αν έβγαινε 2-3-4 ευρώ, άξιζε...

Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ φίλε Candlemass ίσως έχεις δίκαιο ότι στο εξωτερικό ειναι ποιο φθηνοι οι υαλοκαθαριστηρες, αλλα νομίζω ότι τώρα με τά capital controls στις πιστωτικές κάρτες δεν μπορείς να αγοράζεις απο έξω, αν κάνω λάθος διόρθωσε με. Για τους υαλοκαθαριστηρες Cartech τώρα φιλε giannakhc, αν τους αναζητηςεις στο google θα βρεις ποιος τους έχει και απο το κατάλογο τι τύπο ταιριαζει για το όχημα σου.

Link to comment
Share on other sites

Ρε να μην έχω διαβάσει αυτό το θέμα νωρίτερα!!!

Είχαν στην Shell προσφορά υαλοκαθαριστήρες της WURTH, -40%, οπότε έχοντας κοπεί τελείως το λαστιχάκι στην πλευρά του οδηγού, πήρα έναν στα 16€.

Έλα όμως που όπως φαίνεται, δεν κούμπωσε σωστά, και ξεκούμπωσε καθώς οδηγούσα, όταν στέγνωσε το παρ-μπριζ και βρήκε ζόρι.

Ξαναπάω στην shell, μου λέει το παιδί εντάξει ο καθαριστήρας, του λέω το σκηνικό (τον είχα ξανακουμπώσει), και μου λέει μάλλον δεν είχαμε βάλει το κατάλληλο στήριγμα, φέρνει ένα σακουλάκι, βρίσκει ένα, μου τον φτιάχνει, τώρα κομπλέ μου λέει...Αγγούρια, χθες καθώς επέστρεφα από ταξίδι με πιάνει ψιλόβροχο, με το που τελειώνει η βροχή και βρήκε ζόρι ο καθαριστήρας έφυγε τελείως αυτή τη φορά λόγω της υψηλής ταχύτητας που πήγαινα...ΠΟΛΥ άσχημη εμπειρία!!! Δεν μου έχει ξανατύχει, και το είχα δει αυτό το στήριγμα της WURTH το κούμπωμά του ήταν της πλάκας!!!

Και λεφτά έχασα (16€ + 12 € γιατί πήγα αλλού και έβαλα άλλον υαλοκαθαριστήρα άμεσα, πηγαινοφέρνω τα παιδιά σχολείο δεν κάθομαι να περιμένω αν θα βρέξει και τι θα κάνει)...28€ μόνο για την μεριά του οδηγού μέχρι τώρα...

Ευτυχώς, δεν πέταξα το παλιό μάκτρο και με 4€ έχω παραγγείλει 2 ζευγάρια από ίντερνετ να τα αλλάξω όλα να τελειώνω!

Καλά το απόγευμα θα πάω στην Shell και θα χεστούμε.....................................................

Καλός και αυτός με τα 12€ του λέω λάστιχο μόνο παίζει και μου λέει ένα μεγαλοπρεπέστατο ΟΧΙ δεν αλλάζει...

Έμ δεν είχα διαβάσει εδώ το How to, να κάτσω να βγάλω το λαστιχάκι από τον παλιό και να του πω μάστορα πιάσε μου ένα τέτοιο.....

 

Αυτάααα...Οπότε Next time διαβάζουμε για να μην μας πιάνουν κορόιδα (τουλάχιστον τώρα, θα έχω καβάτζα για τα επόμενα 5 χρόνια)....

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει τον κόσμο για να βρω ανταλλακτικά λαστιχακια για αεροτουιν και δεν εχω βρει πουθενά! Εκτός απο αντιπροσωπία που τους έχει 15€ τιμή την οποία την βρίσκω υπερβολική για δύο κομμάτια λάστιχα

Στο praktiker ταύρου δεν βρήκα εψαξα στο σκρουτζ στο saveltrade έχουν τελειώσει

Μόνο στο ebay βρήκα αλλα εκει βρήκα και κομπλέ υαλοκαθαριστήρες bosch με τον κωδικό 979ς στα 18€ μήπως τελικά αξίζει να τους πάρω απο εκεί? Απλα δεν ξέρω αν θα κάνουν και δεν έχω αγοράσει πότε κάτι απο εκεί..

Εσείς απο που παίρνετε ρε παιδιά?

Link to comment
Share on other sites

Έχω φάει τον κόσμο για να βρω ανταλλακτικά λαστιχακια για αεροτουιν και δεν εχω βρει πουθενά! Εκτός απο αντιπροσωπία που τους έχει 15€ τιμή την οποία την βρίσκω υπερβολική για δύο κομμάτια λάστιχα

Στο praktiker ταύρου δεν βρήκα εψαξα στο σκρουτζ στο saveltrade έχουν τελειώσει

Μόνο στο ebay βρήκα αλλα εκει βρήκα και κομπλέ υαλοκαθαριστήρες bosch με τον κωδικό 979ς στα 18€ μήπως τελικά αξίζει να τους πάρω απο εκεί? Απλα δεν ξέρω αν θα κάνουν και δεν έχω αγοράσει πότε κάτι απο εκεί..

Εσείς απο που παίρνετε ρε παιδιά?

Δεν χρειάζεται να είναι ντε και καλά, για aero twin. Οποιοδήποτε σετ λαστιχάκια των 6.5 mm κάνει! 

Ενδεικτικά: http://saveltrade.gr/index.php?route=product/product&path=562&product_id=3997&lkws_302=5683d9f0-162a-3830-eb5c-da0f2e15ded8

http://www.ctd.gr/product.asp?ID=18969

 

Αν έχεις αμφιβολία ποιο να πάρεις και δεν βαριέσαι (και θες να γλιτώσεις και το 15ευρω), μπορείς πολύ εύκολα, να αφαιρέσεις το πλαϊνό κάλυμμα του γνήσιου υαλοκαθαριστήρα σου, να τραβήξεις λίγο το λαστιχάκι και να κόψεις ένα κομματάκι σαν δείγμα, ή να δεις πως είναι το προφίλ του, και να πας να βρεις ένα ίδιου προφίλ.

Εγώ πήρα το 1ο από το saveltrade, και πέρασε αρκετά εύκολα.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πήγα εκεί με το αυτοκίνητο έβγαλα τον υαλοκαθαριστηρα και δοκίμασα να βάλω ενα λαστιχάκι που είχανε αλλα ηταν πολυ χοντρό μέχρι την μέση έκανε μου ειπανρ πως είχανε έλλειψη για τα αεροτουιν μήπως φταίει πως έχω τους μαμα υαλοκαθαριστήρες?

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ τους μαμά έχω...Στην αρχή δυσκολεύτηκα, πήγαινε μέχρι την μέση και κόλλαγε οπότε αναγκάστηκα να ξεμοντάρω τον υαλοκαθαριστήρα.

Μετά πήρα τον αέρα και στου συνοδηγού πήγε αέρας...

Link to comment
Share on other sites

Μα φαίνονται με το μάτι πως ειναι διαφορετικά τα λαστιχάκια εχουν διαφορετικες αυλωσεις θα ξαναπαρω τηλ την αλλη εβδομάδα μπας και έχουν φέρει αλλιώς πάω για καινούργιους

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.