Jump to content
milix

Επισκευή υαλοκαθαριστήρων Aero Twin

Recommended Posts

Ρε παιδιά που βρήκατε refill για bosch 979 s??? Δε βρίσκω πουθενά.

Εχει στην αντιπροσωπεία με 5 Ε για τα μπροστά για το 5αρι. Είχα πάρει και καινούρια ΒΟSH από το γνωστό μαγαζί και χάλασαν σε 2 μήνες...

http://jimmy-cbx.blogspot.com/p/wiper-refill.html

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν τα λάστιχα για μάκτρα που δίνει η αντιπροσωπεία με κωδικό 1ΚΟ 955 429 Α (golf v), κάνουν για το Golf vi? Αν δεν κάνω λάθος το εξάρι φοράει τους Bosch A979 S.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κάποιος αν τα λάστιχα για μάκτρα που δίνει η αντιπροσωπεία με κωδικό 1ΚΟ 955 429 Α (golf v), κάνουν για το Golf vi? Αν δεν κάνω λάθος το εξάρι φοράει τους Bosch A979 S.

λεωνιδα φιλε μου, μεινε με αυτα που εχεις α περασεις το καλοκαιρι γιατι ο ηλιος τα ξερενει,και απο σεπτεμβρη βαλε καινουριους υαλοκαθαριστηρες.

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση : Ειχα αλλαξει το φθινοπορο θαλοκαθαριστηρες!Μου βαλανε BOSCH τυπου aerotwin.Αλλα πριν λιγο καιρο ο ενας του οδηγου αφηνει μεγαλη ποσοτητα νερου!Ενω κατα το ανεβασμα τα παιρνει ολα στο κατεβασμα αφηνει καπου απο το κεντρο του μεγαλη ποσοτητα (οχι απλα γραμμες)!40 ευρω ρε παιδια...bosch!'Η μαπα βγηκανε ή κατι δεν εγινε σωστα!

 

 

Να σημειωσω πως μπηκε μεγαλυτερη διασταση υαλοκαθαριστηρα καθως ο προηγουμενος "ηταν μικρος,δεν επιανε ολο το τζαμι"!

 

Να δοκιμασω καποιο κολπο εκτος απο το κλασσικο σκουπισμα με οινοπνευμα;

Link to comment
Share on other sites

Ερωτηση : Ειχα αλλαξει το φθινοπορο θαλοκαθαριστηρες!Μου βαλανε BOSCH τυπου aerotwin.Αλλα πριν λιγο καιρο ο ενας του οδηγου αφηνει μεγαλη ποσοτητα νερου!Ενω κατα το ανεβασμα τα παιρνει ολα στο κατεβασμα αφηνει καπου απο το κεντρο του μεγαλη ποσοτητα (οχι απλα γραμμες)!40 ευρω ρε παιδια...bosch!'Η μαπα βγηκανε ή κατι δεν εγινε σωστα!

 

 

Να σημειωσω πως μπηκε μεγαλυτερη διασταση υαλοκαθαριστηρα καθως ο προηγουμενος "ηταν μικρος,δεν επιανε ολο το τζαμι"!

 

Να δοκιμασω καποιο κολπο εκτος απο το κλασσικο σκουπισμα με οινοπνευμα;

Το ότι τους φόρεσες το φθινόπορο δεν σημαίνει ότι δεν τους είχε φάει ο ήλιος σε κανα σταντ έξω όλο το καλοκαίρι... Αν δεν έχει κολλήσει τίποτα στο τζάμι σου πχ ρετσίνι, ρώτα αυτόν που σου τα πούλησε αν είναι φυσιολογικό για τόσα λεφτά.

Edited by Arthour
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω αλλάξει 2 φορές τους μπροστά υαλοκαθαριστήρες (μάκτρα) και 1 φορά τον πίσω. Πολλά λεφτά. Αυτή τη φορά δεν έφαγα το παραμύθι.

Πήγα στο τμήμα ανταλλακτικών της ΚΑΡΕΝΤΑ, έχοντας βρει τον κωδικό για γνήσιο ανταλλακτικό λάστιχο. Έσκασα 7,5 Ευρώ (είναι πολλά, το ξέρω) και άλλαξα το λάστιχο. Δουλεύει άψογα. Θα την ψάξω λίγο καλύτερα για να πέσει το κόστος (7,5 Ευρώ είναι πολλά για refill). Όταν τους ρώτησα γιατί δεν ενημερώνουνε τον κόσμο ότι υπάρχει refill και πουλάνε τα μάκτρα, δεν μου απάντησαν.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα

 

Έχω αλλάξει 2 φορές τους μπροστά υαλοκαθαριστήρες (μάκτρα) και 1 φορά τον πίσω. Πολλά λεφτά. Αυτή τη φορά δεν έφαγα το παραμύθι.

Πήγα στο τμήμα ανταλλακτικών της ΚΑΡΕΝΤΑ, έχοντας βρει τον κωδικό για γνήσιο ανταλλακτικό λάστιχο. Έσκασα 7,5 Ευρώ (είναι πολλά, το ξέρω) και άλλαξα το λάστιχο. Δουλεύει άψογα. Θα την ψάξω λίγο καλύτερα για να πέσει το κόστος (7,5 Ευρώ είναι πολλά για refill). Όταν τους ρώτησα γιατί δεν ενημερώνουνε τον κόσμο ότι υπάρχει refill και πουλάνε τα μάκτρα, δεν μου απάντησαν.

Για κορόιδα τους έχεις??Γιατί να σου απαντήσουν??Στην μια περίπτωση βγάζουν 20+ ευρώ κέρδος ενώ στην άλλη 3-4 ευρώ...

Link to comment
Share on other sites

Το refill ποσα εκατοστα ειναι?ποιος ειναι ο κωδικος??
Στο ebay υπαρχουν refill με 2 ευρω αλλα ποιος ξερει τι ποιοτητα θα ειναι... καποια εταιρια πχ wurth ή bosch ή valeo δεν εχω βρει refill

Link to comment
Share on other sites

Πέφτει πολλή κοροιδία με τους υαλοκαθαριστήρες πάντως.Εμένα μου είπαν 34 ευρώ Valeo για το polo.Πήγα στο praktiker και πήρα με 13.Μια χαρά είναι.Στον πίσω επειδή δεν βρίσκω μάκτρο αλλάζω απλά το λάστιχο με 2 ευρώ.Winner πλάκα μας κάνεις?Εσύ ψάχνεις λάστιχο "μάρκας"?

Link to comment
Share on other sites

Βασικά είχα βρει τον

 

Για κορόιδα τους έχεις??Γιατί να σου απαντήσουν??Στην μια περίπτωση βγάζουν 20+ ευρώ κέρδος ενώ στην άλλη 3-4 ευρώ...

Βασικά είχα βρει τον κωδικό 1K0955429C αλλά άλλαξε σε 1K0955429D. Το λάστιχο είναι ίδιο για όλους του υαλοκαθαριστήρες. Η διάσταση του είναι μεγαλύτερη από τον μπροστά αριστερά υαλοκαθαριστήρα, οπότε, σε κάθε περίπτωση, κόβεις το λάστιχο και σου περισσεύει και ένα μικρό κομμάτι. Έχω την εντύπωση ότι με 2 τεμάχια σου φτάνει να τα φτιάξεις όλα, ακόμα και το πίσω (το λάστιχο που περισσεύει από το δεξί μπροστά φτάνει και για το πίσω). Να προσθέσω ότι σε κάθε refill περιέχεται και ένα ζευγάρι πλαστικών καπακιών, οπότε αν σπάσουν τα καπάκια μας, αγοράζουμε ένα refill και όχι όλο το μάκτρο, όπως είχα κάνει παλιότερα και μας μένει το λάστιχο. Προσοχή όταν βγάζουμε τα καπάκια με το κατσαβίδι. Πρέπει να βρούμε την άκρη των 2 μεταλικών ελασμάτων, πάνω στα οποία μπαίνει το λάστιχο και να τα τραβήξουμε προς τα πάνω. Ταυτόχρονα, με το άλλο χέρι τραβάμε προς τα έξω τα πλαστικά καπάκια. Είναι πανεύκολο αν το κάνει κανείς μία φορά. Θεωρώ ότι τα λάστιχα αλλάζουν πολύ πιο εύκολα από τους υαλοκαθαριστήρες παλιότερου τύπου. Επίσης δε χρειάζεται ότι μολύβι ούτε σαπούνι κλπ.

Edited by Vagelis231
Link to comment
Share on other sites

μολις αλλαξα και εγω τα λαστιχα τον υαλοκαθαριστηρων. σχετικα ευκολη η διαδικασια και δεν παρινει πανω απο 10 λεπτα να το κανεις πρωτη φορα.

το πλήρωσα 7,5 ευρω τον ενα στην αντιπροσωπεια.

 

οταν τους ζητησα λαστιχα μου ειπαν εισαι σιγουρος οτι μπορεις να τα αλλαξεις?

πιστευω οτι δεν τα προτεινουν γιατι δεν θελουν να μπλεξουν, ενας που δεν πιανουν τα χερια του δεν παιζει να ασχοληθει και να τα καταφερει

 

τελος για το πισω βρηκα ενα λαστιχο με 4 ευρω και με λιγο κοψιμο και στο μηκος αλλα και στο πρωτο σκαλωπατι το κουμπωσα και αυτο μεσα σε 5 λεπτα.

 

συνολικο κοστος αλλαγης 7,5+4+4. γιατι και στον συνοδικου εβαλα λαστιχο με 4 ευρω. λαστιχα παντως που βρηκα στο praktiker δεν ταιριαζανε γιατι ηταν πολυ χοντρο το πρωτο σκαλωπατι.

που 50ευρω που 15ευρω.

 

τα μαμα λαστιχα απο οτι ειδα εχουν περισσοτερα σκαλοπατακια και ειναι πιο λεπτα στις ενωσεις μεταξυ τους και παιζει να εχουν καλυτερη εφαρμογη. θα δω μπροστα πιο θα χαλασει πρωτο.

 

παντως ειναι πεταμενα λεφτα να αγορασει κανεις ολοκληρο υαλοκαθαριστηρα. στο τελος θα πουλανε μαζι και τα μπρατσα μαζι με τα μοτερ

Edited by mozart
Link to comment
Share on other sites

Τα μαμά έχουν 38 ευρώ για το πεντάρι το Golf. Αφού πιάνουν τα χέρια σου, πολύ καλά έκανες.

και τα τρια εχουν 38? γιατι μονο το πισω μου ειπανε ενα 15αρι

Link to comment
Share on other sites

Είναι τεράστια κοροϊδία τελικά. Από εδώ και πέρα λαστιχάκια από την αντιπροσωπεία. Με 15 Ευρώ αλλάζεις όλα τα λάστιχα.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά γράφω εδώ για να μην ανοιγω καινούργιο θέμα, δυστυχώς οι φωτογραφίες δεν φαίνονται με το how to.. η καλύτερη επιλογη τελικά για να αγοράσουμε τα λαστιχάκια είναι απο την αντιπροσωπία? Κάποιος ανέφερε και κατι για σιλικόνης αλλα δεν είδα φως.. οποίος ξέρει κάτι παραπάνω ας βοηθήσει, ευχαριστώ :)

Link to comment
Share on other sites

Πάντως με λάστιχα από τα praktiker και τα carrefour δεν έμεινα ευχαριστημένος. Το ένα χειρότερο από το άλλο. Αν ξέρετε που μπορούμε να βρούμε καλά λάστιχα, να το ξαναπαλεψω. Αλλιώς θα πάω για νέους.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή ειναι τα εργοστασιακά όπως αναφέρεται στις προϋγούμενες αναφορές. Όμως υπάρχει και η επιλογή της Car tech zma που έχουν πολύ καλό λάστιχο με τιμη αρκετά χαμηλή περίπου 7 ευρώ κομπλέ. Βγάζεις το λάστιχο και το τοποθέτεις στον αυθεντικό υαλοκαθαριστηρα.

Link to comment
Share on other sites

Η καλύτερη επιλογή ειναι τα εργοστασιακά όπως αναφέρεται στις προϋγούμενες αναφορές. Όμως υπάρχει και η επιλογή της Car tech zma που έχουν πολύ καλό λάστιχο με τιμη αρκετά χαμηλή περίπου 7 ευρώ κομπλέ. Βγάζεις το λάστιχο και το τοποθέτεις στον αυθεντικό υαλοκαθαριστηρα.

Που τα βρίσκουμε αυτά φίλε?
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.