Jump to content
bog

Τα πάντα για τις Dsl

Recommended Posts

Η συνδρωμη της tellas για adsl 512 ειναι 39,95 και για την γραμμη 34,95 δηλαδη 74,90 χωρις ΦΠΑ!

post-79-1106054185_thumb.jpg

Edited by bog
Link to comment
Share on other sites

παιδια ζητανε τις καλτσες τους. κρατηστε οτ εχετε . Ισως μεχρι το καλοκαιρι ο ΟΤΕ θα φιλοτιμηθει!! να κατεβασει το 20αρι παγιο.

Φιλος παντως εβαλε vivodi 384 με 2 αριθμους στα 45 ευρω περιπου. Βεβαια δεν εχει τηλεφωνο σε διακοπη ρευματος και αυτο ειναι βασικο αν εχεις ας πουμε συναγερμο στο σπιτι σου ή σε ενα blackout.

Link to comment
Share on other sites

Οχι  thumbsdown.gif !Απλα εβαλα τις τιμες αναλυτικα γιατι ρωτησαν! :D

Εγω πάντως πιστεύω οτι δεν συμφαίρει ακόμα η ADSL μετά από ένα χρόνο και βάλε. Μηλάω αν κάποιος μπαίνει 4-5 ώρες την ημέρα. Τώρα αν κάποιος δεν έχει τι να κάνει και είναι όλη μέρα "δικτυωμέμος" βέβαια και τον συμφέρει.

Link to comment
Share on other sites

Δεν είναι απαραίτητο να σερφάρεις όλη μέρα. Εγώ έχω το pc όλη μέρα ανοιχτό και κατεβάζει μόνο του

Αυτό εννούσα. Από αυτά που έχω ακούσει πολλοί φοβούνται να μπαίνουνε να κατεβάζουν ταινίες τραγούδια και έτσι δεν υπάρχει πολύ υλικό για να κατεβάσεις. Ισχύει?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Τί φοβούνται δηλαδή. Συγνώμη αλλά αν δεν κάνεις αυτά τότε ποιος ο λόγος της ύπαρξης του Net εκτός από το VWClub??? :D:heart::heart:

Link to comment
Share on other sites

Με ενα προχειρο υπολογισμο που ειχα κανει οταν δουλευα στον Γερμανο, η ΑDSL συμφερει απο μια PSTN ή μια ISDN για καποιον που μπαινει περιπου 8 ωρες καθημερινα. Εγω ακομα θα περιμενω λιγο. Παντως οταν εχει ADSL, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι το pc πρεπει να μενει ανοιχτο ολη μερα! Μονο κερδισμενος βγαινεις! Το δικο μου εδω στην δουλεια δεν κλεινει ποτε, και καθε πρωι που ερχομαι βρισκω κατεβασμενο οτι εχω ζητησει! :D

Link to comment
Share on other sites

Με ενα προχειρο υπολογισμο που ειχα κανει οταν δουλευα στον Γερμανο, η ΑDSL συμφερει απο μια PSTN ή μια ISDN για καποιον που μπαινει περιπου 8 ωρες καθημερινα. Εγω ακομα θα περιμενω λιγο. Παντως οταν εχει ADSL, ΕΝΝΟΕΙΤΑΙ οτι το pc πρεπει να μενει ανοιχτο ολη μερα! Μονο κερδισμενος βγαινεις! Το δικο μου εδω στην δουλεια δεν κλεινει ποτε, και καθε πρωι που ερχομαι βρισκω κατεβασμενο οτι εχω ζητησει! :D

Εγω θα συμφωνήσω με τον nikkosnet και θα περιμένω 1 χρόνο περίπου που θα έχουνε πέσει πολύ οι τιμές για να την βάλω.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

και τι γινεται ρε παιδια αφου κατεβαζεται ολες τις μαλακιες πως ξερετε οτι δεν κατεβαινουν κ ιοι?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Τα antivirus, τα firewalls και τα antispyware προγράμματο γιατί υπάρχουν? Με αυτή τη λογική δεν θα έπρεπε να κατεβάζεις όυτε με pstn. Εκτός αν οι υιοί επιλέγουν μόνο τις dsl... 5 μήνες και δεν έχω κολλήσει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως πιστεύω οτι δεν συμφαίρει ακόμα η ADSL μετά από ένα χρόνο και βάλε. Μηλάω αν κάποιος μπαίνει 4-5 ώρες την ημέρα. Τώρα αν κάποιος δεν έχει τι να κάνει και είναι όλη μέρα "δικτυωμέμος" βέβαια και τον συμφέρει.

Εκτός και αν κάποιοι ενδιαφέρονται να μοιράζονται την συνδεση με κάποιον άλλο οπου έτσι έρχεται πιο φτηνα.(τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω) B)

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian
Εκτός και αν κάποιοι ενδιαφέρονται να μοιράζονται την συνδεση με κάποιον άλλο οπου έτσι έρχεται πιο φτηνα.(τουλάχιστον εγώ αυτό κάνω) B)

και εγω αυτο ετοιμαζω με τον απο κατω μου στη πολυκατοικια

Link to comment
Share on other sites

PSTN έχω με την OTENET. Γιατί παίζει κανέναν ρόλο?

Όχι σε ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση που δίνεις μόνο 20 ευρώ!!!! Πάγιο για τη σύνδεση δεν δίνεις?

Link to comment
Share on other sites

Φίλε super sayian οταν έχεις σύνδεση ADSL πληρώνεις 3 πάγια. Εσύ τώρα πληρώνεις 2 ένα για το πάγιο της γραμμής σου 35 ¤ και ένα στον provider για να έχεις σύνδεση. Για την ASDL πληρώνεις ένα πάγιο παραπάνω λέγεται πάγιο ADSL. Είναι ενσωματωμένο στον λογαριαμό του ΟΤΕ (κάπου στα διάφορα πάγια) και είναι 20 ¤ τον μήνα (δηλ. 40 ¤ το δίμηνο).

Δηλαδή αν βάλεις ADSL θα ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ:

1) Πάγιο για την γραμμή σου ΟΤΕ 35 αν κρατήσεις την ISDN ή κάπου 29 αν την κάνεις απλή (PSTN)

2) Θα πληρώνεις πάγιο στον provider που θα επιλέξεις να κάνεις την ADSL.

3) Θα πληρώνεις ΕΙΔΙΚΟ πάγιο ADSL που θα ενσωματώνεται στον λογαριασμό σου ΟΤΕ, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το πάγιο που πληρώνεις για την τηλεφωνική σου γραμμή,  που είναι περίπου 40 ¤ το δίμηνο (20 ¤ τον μήνα)

Ελπίζω να σε βοήθησα να καταλάβεις τι θα πληρώνεις αν βάλεις ADSL

Και εάν μετά από όλα αυτά τα πάγια σου μείνουν λεφτά να φτιάξεις το αυτοκινητό σου γράψε μου :thumbsup: (Πλάκα σου κάνω αν μπαίνεις πολλές ώρες στο internet συμφέρει)

Κάποιο λάθος θα έγινε. Απλά εξηγούσα στον φίλο μας τον super sayian οτι εκτός από το πάγιο του Provider και το πάγιο της γραμμής υπάρχει και ένα τρίτο πάγιο που είναι 20 Ευρώ (Ειδικό τέλος ADSL).

Όχι σε ρώτησα γιατί μου έκανε εντύπωση που δίνεις μόνο 20 ευρώ!!!! Πάγιο για τη σύνδεση δεν δίνεις?

Για την συνδεση μου πληρώνω κάπου 9,50 Ευρώ τον μήνα.

Edited by Σπύρος
Link to comment
Share on other sites

εγω παντως δεν θα εχω προβλημα με ιους γιατι κατεβαζω με το macintosh και δεν βγαινουν ιοι για το λειτουργικο του. τωρα ετοιμαζομαι να αλλαξω και το σταθερο pc να το κανω macintosh οποτε θα ειμαι οκ και χωρις φοβο!

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι αν προσέχεις δεν κολάς έτσι εύκολα ιούς, τουλάχιστον εδώ και.... 1,5 χρόνο που έχω aDSL και πολλά χρόνια γενικότερα που έχω Internet. Βέβαια αποφεύγω το άνοιγμα αρχείων κλπ που δεν γνωρίζω την προέλευση τους, χρησιμοποιώ Antivirus και καθημερινή αναβάθμιση τόσο στο Antivirus όσο και στα Λογισμικά που χρησιμοποιώ.

Χωρίς να χρησιμοποιώ άλλα λογισμικά όπως antispyware κλπ που συνήθως προκαλούν πιο πολλά απο ότι αυτά που επιλύουν. Και φυσικά έχω κάνει αρκετή δουλειά στις ρυθμίσεις του λειτουργικού (πχ κλείσιμο άσκοπων services κλπ).

Link to comment
Share on other sites

------------->ΤΟ ΝΕΟ<------------

πηρα σημερα την vivodi οπου εχω κανει αιτηση για adsl και γραμμη τηλεφωνου.μετα απο 3,5 μηνες μου ειπαν οτι επιτελους η γραμμη μου παραδωθηκε απο τον πΟΤΕ και την αλλη εβδομαδα θα εχω adsl.μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα χαρουμενος.

Link to comment
Share on other sites

------------->ΤΟ ΝΕΟ<------------

πηρα σημερα την vivodi οπου εχω κανει αιτηση για adsl και γραμμη τηλεφωνου.μετα απο 3,5 μηνες μου ειπαν οτι επιτελους η γραμμη μου παραδωθηκε απο τον πΟΤΕ και την αλλη εβδομαδα θα εχω adsl.μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα χαρουμενος.

Εγώ έκανα χτες αίτηση στον ΟΤΕ για να μου κάνουν την γραμμή ADSL και ακούστε την απάντηση του τεχνικού: "το πολύ μέχρι την άλλη εβδομάδα θα σας την έχουμε ενεργοποιήσει". Παιδιά τρελάθηκα!!!! Τόσο γρήγορά δεν περίμενα να γίνει. Βέβαια μέχρι να πραγματοποιηθεί αυτό που μου είπαν, υπάρχει μια αμφιβολία. Πάντως όταν με το καλό γίνει θα σας ενημερώσω

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas
------------->ΤΟ ΝΕΟ<------------

πηρα σημερα την vivodi οπου εχω κανει αιτηση για adsl και γραμμη τηλεφωνου.μετα απο 3,5 μηνες μου ειπαν οτι επιτελους η γραμμη μου παραδωθηκε απο τον πΟΤΕ και την αλλη εβδομαδα θα εχω adsl.μπορω να πω οτι ειμαι αρκετα χαρουμενος.

Εγώ έκανα χτες αίτηση στον ΟΤΕ για να μου κάνουν την γραμμή ADSL και ακούστε την απάντηση του τεχνικού: "το πολύ μέχρι την άλλη εβδομάδα θα σας την έχουμε ενεργοποιήσει". Παιδιά τρελάθηκα!!!! Τόσο γρήγορά δεν περίμενα να γίνει. Βέβαια μέχρι να πραγματοποιηθεί αυτό που μου είπαν, υπάρχει μια αμφιβολία. Πάντως όταν με το καλό γίνει θα σας ενημερώσω

ΟΛΕ... ΟΛΕ... ΟΛΕ :thumbsup:;):D

Link to comment
Share on other sites

:thumbsup: να ρωτήσω κάτι κι εγώ μπας κι εκσυγχρονιστώ; :blink:

για να γίνει η γραμμή adsl χρειάζεται να αλλάξει και το καλώδιο ή είναι το ίδιο; (εννοώ αυτό που έρχεται από την κολώνα και φτάνει μέσα στο σπίτι). ;)

εκτός από άλλο modem χρειάζεται κάτι επιπλέον; :blink:

πώς θα ξέρω αν χρειάζομαι φίλτρο ή splitter; :D

thanx προκαταβολικά. :xmas:

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Όχι αυτό το καλώδιο δεν αλλάζει. Εκεί που γτάνει το καλώδιο θα πρέπει να μπει ένα splitter. Από τη μία έξοδο θα πηγαίνει στο τηλέφωνο και από την άλλη στο modem. Αν το splitter είναι σωστό τότε δεν χρειάζεσαι και φίλτρο στο τηλέφωνο. Αν η γραμμή σου είναι pstn τότε θες modem και splitter over PSTN (ANNEX A), ενώ αν έχεις ISDN τότε θες over ISDN (ANNEX :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.