Jump to content
bog

Τα πάντα για τις Dsl

Recommended Posts

Ναι, κάποιο 15νθήμερο παίρνει για να ενεργοποιηθεί! Αργεί πολύ ο ΟΤΕ γενικώς!
Μπα δε νομιζω..Εξαρταται απο τι αιτησεις εχουν κατατεθει εκεινη τη περιοδο και αρα τι φορτος υπαρχει.Ξερω περιπτωση που του ενεργοποιηθηκε την αλλη μερα!Το συνηθισμενο χρονικο πλαισιο καθυστερησης ειναι οι 7 -10 μερες.Λιγο πανω,λιγο κατω.
εμένα πήρε μετά βιας μια εβδομάδα και αυτό γιατί έπεφτε τρίημερο ενδιάμεσα.

Παίδες ο Π-ΟΤΕ-Σ συνδέει πιο γρήγορα τα δικά του πακέτα...ConneX, OnDSL Kit και γενικότερα της κόρης του Π-OTENET...

¶ρα λογικό είναι άλλωτε να κάνει 3 εργάσιμες και άλλωτε 3335354364333 εργάσιμες να συνδέσουν τη γραμμή σας tongue.giftongue.giftongue.gif<_<

Link to comment
Share on other sites

Παντως δεν το βλεπω να κρατανε οι υψηλες ταχυτητες για πολυ! Μεχρι το καλοκαιρι θα φορτωσει πολυ το δικτυο!

Εξαρτάται σε τί ταχύτητες έχεις κάνει συμβόλαιο....αν δεν είσαι φοιτητής ή δεν θες φοιτητικό καλίτερα μακριά από 384. Όταν κάποιος επιλέγει ταχύτητα μπαίνει και σε άλλο DSLAM, γιατί αυτό το πράγμα έχει "πόρτες". Όσοι επιλέξουν 384, μπαίνουν σε συγκεκριμένες πόρτες, και ούτο κάθε εξής για τις 512 και 1024...Λοιπόν φανταστείτε τώρα με το φοιτητικό τί έχει να γίνει στις πόρτες των 384....της καγκελόπορτας η ιδιοκτήτρια...όσοι έχετε 384 αλλάξτε τη σε 512 ή 1024...Asap όμως, γιατί οι διψασμένοι αδαής φοιτητέ περιμένουν ήδη ενεργοποιήσεις (από 27/3 ξεκίνησαν οι αιτήσεις)......

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ρε συ με τα φοιτητικα τι εγινε? Ανακοινωθηκε τιποτα?

Σπουδαστης ειμαι κι εγω, ασε κιολας που εχω ΗΔΗ 384 για 6 μηνες (και το μαξιμουμ αυτη τη στιγμη που φτανω ειναι 270 περιπου-φαντασου τι εχει να γινει μεχρι το καλοκαιρι) !

Link to comment
Share on other sites

Αληθεια ρε συ με τα φοιτητικα τι εγινε? Ανακοινωθηκε τιποτα?

Σπουδαστης ειμαι κι εγω, ασε κιολας που εχω ΗΔΗ 384 για 6 μηνες (και το μαξιμουμ αυτη τη στιγμη που φτανω ειναι 270 περιπου-φαντασου τι εχει να γινει μεχρι το καλοκαιρι) !

Πάντα οι εταιρίες στην Ελλάδα λένε στα ψιλά γράμματα των συμβολαίων : Μέγιστη ταχύτητα πχ 384...384Κbps=384.000b/s

8b=1B ¶ρα: 384.000/8=48.000Β/s

1KB=1024B ¶ρα 48.000/1024=46,875ΚΒps

Όσοι έχουν 384 κανονικά πρέπει να κατεβάζουν με την ταχύτητα που γράφω επάνω...Αλλά επειδή η ημημάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας άμα ρωτήσεις κάποιον θα σου πεί:«Ε 384 το πολύ με 38-39 πρέπει να κατεβάζεις...».

Οι εταιρίες αυτό το έχουν ψηλιαστεί....Γι'αυτό δίνουν λιγότερο bandwith ανα χρήστη (τόσο όμως που να νομίζει πως ότι πλήρωσε απολαμβάνει)...Εγώ που έχω 512 μου λέει 484/112 (download/upload).

Tα φοιτητικά ξεκίνησαν, αλλά υπάρχουν μόνο 2 εταιρίες που έχουν βγάλει προσφορά, η HOL και η ΤΕΕ, που την δεύτερη μπορούν μόνο άτομα πολυτεχνικών σχολών να επιλέξουν...¶κουσα πως μέσα του Απρίλη θα πέσουν κιάλλο οι τιμές, με χαρακτηριστική φράση πωλητή« Στις προπληρωμές θα πληρώνετε ουσιαστικά 9Ε το μήνα...»....Παίδες αυτά περί συνδέσεων όταν έχω νέα θα ξαναγράψω...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για τις συνδεσεις του ΤΕΕ ,γιατι με ενδιαφερει αμεσα.

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

512Kbps και εγω!!!!μετα απο δωρεαν προσφορα για τους παλιους χρηστες η Tellas!!!!καλη φαση!!!!!!!!!

Θα δω γενικα τι παιζει και θα σας πω εντυπωσεις για την αναβαθμιση σημερα ειναι η πρωτη μερα!!!!!

Montoya.

Link to comment
Share on other sites

εδω και 6 μηνες η vivodi μου ειχε κανει δωρεαν την 384 -> 512 λογω οτι ημουν παλιος χρηστης. τωρα την εκοψα λογω του οτι θα φυγω απο αθηνα και εκανα καινουρια αιτηση στο ηρακλειο κρητης, για 1024 με vivodi δικτυο παλι. ελπιζω να μου βγει καλη οπως αυτη που ειχα αθηνα.

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να δωσεις περισσοτερες πληροφοριες για τις συνδεσεις του ΤΕΕ ,γιατι με ενδιαφερει αμεσα.

Ευχαριστω

Όσοι είναι φοιτητές Πολυτεχνιακών σχολών ή ΤΕΙ μπορούν να ακολουθήσουν το παρακάτω link για περισσότερες πληροφορίες...

http://diodos.gsrt.gr/PackagesISP.aspx?isp=19

Το site αυτό είναι για την εγγραφή σας στο πρόγραμμα δίοδος, και για να μπορέσετε να κάνετε αίτηση για συνδρομή ADSL...Όταν κάνετε την αίτηση χρειάζονται και κάποια άλλα χαρτιά για να ολοκληρωθεί η αίτηση (τα οποία αποστέλλονται στον επιλεγμένο από εσάς φορέα)...

Προσωπική συμβουλή: Περιμένετε όσοι θέλετε να γραφτείτε μέχρι και τέλος Πάσχα.Μπορεί να πέσουν κατακόρυφα οι τιμές...

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti
Δειτε λιγο τις νεες προσφορες της Vivodi για το Πασχα.......

Δεν ξέρω για την vivodi αλλά η otenet έδινε την 1024 με συνδρομή+πάγιο 50 ευρώπουλα τον μήνα, τα μισά από την 512................ :heart:

Link to comment
Share on other sites

Είδα τη φοιτιτική προσφορά της Vivodi, αλλά δεν περιλαμβάνονται πάγια....Εξαιρετικά δελεαστική, μιας και έχει 129 Ευρώ το 512!!!!

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια περιοχή βρίσκεσαι;;; Άμα περιμένεις για πόρτα....καλό μετά το Πάσχα.....

Και κάτι άλλο, αίτηση στον Π-ΟΤΕ έχεις κάνει για να είσαι σε προτερεότητα;;;

Edited by skaraviaios
Link to comment
Share on other sites

1KB=1024B Άρα 48.000/1024=46,875ΚΒps

Ακριβως! Το ηξερα αυτο. Για αυτο λεω οτι οι ταχυτητες που πιανω ειναι μικρες.Κανονικα ολοι μας με 45 μεσο ορο πρεπει να κατεβαζουμε Βιαιε!

Edited by koukouroukou
Link to comment
Share on other sites

Κοίτα για να κάνεις σωστά τη δουλειά σου και πάνω από όλα γρήγορα παίξτο ψώνιο και επαγγελματίας...Σκίζονται για κάτι τέτοιους...

Link to comment
Share on other sites

Τώρα και ADSL2 με 4Mbit/sec ταχύτητα για συγκεκριμένες περιοχές!

Δείτε τους καλυπτόμενους τηλεφωνικούς αριθμούς,sto 2o link

http://www.eshop.gr/show_tel.phtml?id=TEL.001534

http://www.e-shop.gr/images/HOL-4mbps-OFFER.gif

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά, αν μπορείτε βοηθήστε με να βρώ μια λύση. Τόσο καιρό σας γράφω απο το γραφείο μου, όπου έχω ADSL 384 με παροχέα τη Forthnet (μετά το τέλος της Sparknet). Κατεβάζω με 38,5 πάντα και ποτέ λιγότερο. Επειδή θα μεταφέρω την επιχείρησή μου σε άλλη περιοχή και δεν θα χρειάζομαι internet εκεί, έκανα αίτηση στον ΟΤΕ για Adsl στο σπίτι, σε νεόδμητη περιοχή στην Αμφιάλη. Μου είπαν οτι για τον επόμενο χρόνο (!!) δεν υπάρχει περίπτωση να έχω adsl γιατί είμαι συνδεδεμένος με PCM σε εναέριο δίκτυο και δεν υπάρχει πρόβλεψη για αναβάθμιση, ούτε υπάρχουν ελεύθερες γραμμές. Επικοινώνησα με Vivodi, μου απάντησαν οτι αφού ο ΟΤΕ δεν μπορεί, δεν μπορούν ούτε εκείνοι να μου προσφέρουν Adsl και με απέτρεψαν απο το να κάνω αίτηση σ'αυτούς. Αυτό που με ξενίζει είναι οτι στο ίδιο στενό που μένω, μένουν και συγγενείς μου (3 οικογένειες), και έχουν και οι τρείς adsl, άλλοι με Vivodi και άλλοι με ΟΤΕ. Επίσης, στη σελίδα του OTE μου βγάζει οτι υπάρχει διαθεσιμότητα ADSL για τον αριθμό μου. Παρόλα αυτά, μου απάντησαν απο τον ΟΤΕ οτι δεν υπάρχουν διαθέσιμες γραμμές, και μόνο αν απελευθερωθεί γραμμή (αν διακόψει κανείς τη σύνδεσή του) ίσως μπορέσω να έχω adsl.

Ακούστε και το καλύτερο. Ο προϊστάμενος των τεχνικών του καταστήματος του ΟΤΕ που συνεργάζομαι, μου είπε κατάμουτρα το εξής: Ακούστε να δείτε: Εσείς κάνετε μια αίτηση για ADSL και εμείς την καταχωρούμε δίνοντάς σας αριθμό πρωτοκόλου. Ωστόσο, τη στιγμή που κάνετε την αίτηση εμείς κοιτάμε αν υπάρχει. Αν δεν υπάρχει, μην νομίζετε οτι ξανακοιτάμε το αρχείο. Θα πρέπει να έρχεστε κάθε εβδομάδα να μας ρωτάτε ξανά, και ίσως να κάνετε καινούργια αίτηση απο την αρχή. Παρεπιπτόντως να σας πώ οτι η σύνδεσή μου είναι PSTN, και μετά βίας μου έβαλαν αναγνώριση κλήσεων γιατί έτυχε το κουτάκι της PCM να το υποστηρίζει. Επίσης να σας πώ οτι όταν παραπονέθηκα στον προϊστάμενο του καταστήματος για την ταλαιπωρία, μου απάντησε : "η γραμμή κύριε απο τον ΟΤΕ είναι για να έχετε Τ Η Λ Ε Φ Ω Ν Ο!! Όλα τα υπόλοιπα είναι πρόσθετες υπηρεσίες. Άρα δεν μπορείτε να πείτε οτι δεν σας ικανοποίησε ο ΟΤΕ. Αν δεν σας αρέσει, διακόψτε τη γραμμή σας!!"

Για ποια προτεραιότητα μιλάτε όλοι σας, και τι ακριβώς εννοείτε;

Παρακαλώ για τις απόψεις σας σχετικά με το τι μπορώ να κάνω (σοβαρά)

Edited by Britair
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.