Jump to content
bog

Τα πάντα για τις Dsl

Recommended Posts

Οπως και η ON και η HOL θα πει ότι ψέμματα γουστάρεις να ακούσεις για να κλείσεις συμβόλαιο μετά θα σε γράψουν (αυτό εννοώ). Τπτ ελπίζω όταν μετακομίσω κοντά σου (Χαλάνδρι) να είναι καλύτερα τα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ ένα θα σας πώ και ψάξτε λίγο να διτε τί είναι και τί προσφέρει. AWMN. Και εγώ ακόμα ψάχνω λεπτομέριες.

Δωρεάν ίντερνετ για πάντα και συμετρικό 24/24mbps

Εγώ αυτό ψάχνω να βάλω αν μου καλύπτει κάποιες απαιτήσεις εξοπλισμού

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas
Οπως και η ON και η HOL θα πει ότι ψέμματα γουστάρεις να ακούσεις για να κλείσεις συμβόλαιο μετά θα σε γράψουν (αυτό εννοώ). Τπτ ελπίζω όταν μετακομίσω κοντά σου (Χαλάνδρι) να είναι καλύτερα τα πράγματα.

Εγώ μετακόμισα Χαϊδάρι (κέντρο Αιγάλεω) και χρονίζω μέχρι τα 19Mbps :D

Link to comment
Share on other sites

κωστα δεν θελει να κρατησει κοσμο εχει κοσμο καθως και πολλους πελατες που επιστρεφουν σε αυτους αφου εφαγαν τα μουτρα τους αλλου

1. καμια εταιρεια δεν εχει ιδιοκτητο δυκτιο ολες περνανε μεσο οτε

2. ολες τους οταν εχουν προβλημα τα ριχνουν στον οτε [εχω προσωπικη μου εμπειρια καθως και απο φιλους μου]

3. καποιος μου ελεγε πως πληρωνει 50 ευρο το μηνα και εχει και δωρεαν κλησεις σε ολα τα σταθερα εγω εχω 90 ευρο παγιο μιλαω σε ολη την ελλαδα και πληρωνω και παγια αλλα το δημινο [50/μηνα στους 2 μηνες=100]

Νίκο είσαι λάθος (και όπως ξέρεις δουλεύω σε πάροχο και δούλευα από το 2000 σε άλλο πάροχο), 1ον ο ΟΤΕ σίγουρα έχει κόσμο αν όμως δεις (δεν έχεις πρόσβαση ως απλός user) τη βάση της φορητότητας του ΟΤΕ, θα καταλάβεις ότι χάνουν και μάλιστα πολλούς πελάτες!

Όσον αφορά τα 3 θέματα που θίγεις:

1. Όταν λέμε ιδιόκτητο δίκτυο ΔΕΝ εννοούμε το end-to-end (a.k.a. last mile / customer premises) δλδ δεν εννοούμε στο άκρο του πελάτη. Εκεί εννοείται πως είναι "νοικιασμένος χαλκός" από τον ΟΤΕ, ειδάλλως θα έπρεπε ο κάθε πάροχος να περνάει καλώδια μέχρι την κάθε πολυκατοικία, το κάθε σπίτι, άρα πανάκριβο.

Οι πάροχοι έχουν δικό τους ιδιόκτητο δίκτυο (backbone) και μεταξύ των κόμβων τους, με δικά τους DSLAMs.

Αυτό εννοούν ιδιόκτητο δίκτυο, τώρα τα Interconnections μεταξύ DSLAMs (DSL κέντρα) είναι είτε με ιδιόκτητη οπτική ίνα από κόμβο σε κόμβο ή με μισθωμένο δίκτυο από εταιρίες όπως Αττικές Τηλεπικοινωνίες, OTEGlobe etc.

2. Δεν λέμε ότι οι εταιρίες δεν φταίνε αλλά δυστυχώς εφόσον η καλωδίωση που τερματίζει σπίτι σου είναι υπευθυνότητα του ΟΤΕ, ε όλοι κρέμμονται από εκεί. Βέβαια παίζει ρόλο και ανα περιοχή τι φόρτος υπάρχει στα κέντρα ΟΤΕ ώστε να γίνονται γρήγορα ή όχι οι μεταφορές πελατών... και ας μη ξεχνάμε πως θέλει να κρατήσει πελάτες οπότε καθυστερεί όσο μπορεί για να καβατζώνει πάγια.

3.Όλοι οι εναλλακτικοί με πολύ λιγότερα χρήματα σου δίνουν απεριόριστες. Π.χ. σπίτι έχω HOL Double Play 24Mbps (η γραμμή παίζει στα 18 περίπου) και απεριόριστα σταθερά σε όλη την Ελλάδα με 34 ευρώ το μήνα (αν δε κάνω λάθος).

Προβλήματα? Κανένα, κατεβάζω όλη μέρα με την γραμμή σο φουλ (2,2MB/sec)

δεν είναι πιλοτικό.. παρέχεται ήδη.. Metro E-Line Ethernet λέγεται η υπηρεσία

απευθύνεται όμως σε wholesale πελατεία..

για να σκάψουν να βάλουν ίνες μέχρι τον τελικό πελάτη πρέπει να ζητήσει ταχύτητα τουλάχιστον 10Mbit

και αυτό είναι μόνο το κύκλωμα όχι η σύνδεση στο Internet

edit:

μιλάω προφανώς για μισθωμένη γραμμή με συμμετρικό up/down όχι για DSL :)

-_- Σωστός! End-Line Ethernet ;) Υπηρεσία που απευθύνεται σε μεγάλους πελάτες κλπ κλπ Το κόστος της για τους home users είναι απλησίαστο.

ΕΘ(Τελευταίο): Hellas Off Line

Doggy τα ίδια άκουσα και εγώ για full llu μέσα σε 10 μέρες. @@ Αντί για 12 το πολύ max. 3.5 mbps (στο μTorrent max speed 300) speedtest.net 2.8mbps

- απάντηση τεχνικού (Είναι θέμα απόστασης από το κέντρο και ποιότητας καλωδίων ο τεχνικός μας σέταρε την κάρτα σας με όλους τους πιθανούς συνδιασμούς και η γραμμή δεν σήκωνε πάνω 3 mbps)

- Μπορώ να μιλήσω με τον τεχνικό παρακαλώ;

- Δεν ξέρω ποιος από όλους το κοίταξε και το συγκεκριμένο τμήμα δεν παίρνει κλήσεις κοινού

- Αφού με διαβεβαιώσατε στην αίτηση και σε όλον τον χρόνο ενεργοποίησης (3 1/2 μήνες) ότι και χαμηλή να είναι η ταχύτητα μας αφού όντως είμαι στο δίκτυο σας μπορείτε να το ρυθμίσετε γιατί τώρα μου λέτε κάτι τέτοιο

- Δεν είναι δυνατόν να επέμβουμε στις καλωδιώσεις αυτό το ξέρουν όλοι στον χώρο της HOL

- Αποφεύγετε την ουσία του συμβολαίου μας η μήπως δεν εξέφρασα σωστά την ερώτηση πρίν απο 2 sec?

- Καταλαβαίνω την αγανάκτηση σας αλλά το μόνο που μπορούμε να κάνουμε είναι υποβάθμιση της σύνδεσης σε 6mbps για να μην πληρώνετε άδικα (κλπ κλπ κλπ)

Σάββα, αυτό παίζει ρόλο, υπολογίζεις maximum απόσταση για να λειτουργήσει η DSL σου τα 3 χιλιόμετρα (καλωδιακά και όχι σε ευθεία) από το κέντρο του παρόχου. π.χ. η HOL κάνει συνεγκαταστάσεις στα κέντρα του ΟΤΕ, οπότε πες μου αν θες την απόστασή σου από το Κέντρο του ΟΤΕ της περιοχής σου (σε ευθεία) ώστε να υπολογίσουμε στο περίπου το καλωδιακό κομμάτι. Λογικά σε όποιο πάροχο και να πας δε θα δεις μεγάλες διαφορές.

Εγώ ένα θα σας πώ και ψάξτε λίγο να διτε τί είναι και τί προσφέρει. AWMN. Και εγώ ακόμα ψάχνω λεπτομέριες.

Δωρεάν ίντερνετ για πάντα και συμετρικό 24/24mbps

Εγώ αυτό ψάχνω να βάλω αν μου καλύπτει κάποιες απαιτήσεις εξοπλισμού

new_rtfm.gif

Athens Wireless Metropolitan Network... δωρεάν δίκτυο για κίνηση μεταξύ των μελών / χρηστών του, και ΟΧΙ δωρεάν παροχή internet. Αυτό που λες doctor δεν ισχύει. Εκτός εάν κάποιος στη περιοχή σου μοιράζει Internet από την DSL του (και σου δώσει gateway ip κλπ), ειδάλλως το concept του free internet ξέχνα το.

Link to comment
Share on other sites

Νίκο είσαι λάθος (και όπως ξέρεις δουλεύω σε πάροχο και δούλευα από το 2000 σε άλλο πάροχο), 1ον ο ΟΤΕ σίγουρα έχει κόσμο αν όμως δεις (δεν έχεις πρόσβαση ως απλός user) τη βάση της φορητότητας του ΟΤΕ, θα καταλάβεις ότι χάνουν και μάλιστα πολλούς πελάτες!

Όσον αφορά τα 3 θέματα που θίγεις:

1. Όταν λέμε ιδιόκτητο δίκτυο ΔΕΝ εννοούμε το end-to-end (a.k.a. last mile / customer premises) δλδ δεν εννοούμε στο άκρο του πελάτη. Εκεί εννοείται πως είναι "νοικιασμένος χαλκός" από τον ΟΤΕ, ειδάλλως θα έπρεπε ο κάθε πάροχος να περνάει καλώδια μέχρι την κάθε πολυκατοικία, το κάθε σπίτι, άρα πανάκριβο.

Οι πάροχοι έχουν δικό τους ιδιόκτητο δίκτυο (backbone) και μεταξύ των κόμβων τους, με δικά τους DSLAMs.

Αυτό εννοούν ιδιόκτητο δίκτυο, τώρα τα Interconnections μεταξύ DSLAMs (DSL κέντρα) είναι είτε με ιδιόκτητη οπτική ίνα από κόμβο σε κόμβο ή με μισθωμένο δίκτυο από εταιρίες όπως Αττικές Τηλεπικοινωνίες, OTEGlobe etc.

2. Δεν λέμε ότι οι εταιρίες δεν φταίνε αλλά δυστυχώς εφόσον η καλωδίωση που τερματίζει σπίτι σου είναι υπευθυνότητα του ΟΤΕ, ε όλοι κρέμμονται από εκεί. Βέβαια παίζει ρόλο και ανα περιοχή τι φόρτος υπάρχει στα κέντρα ΟΤΕ ώστε να γίνονται γρήγορα ή όχι οι μεταφορές πελατών... και ας μη ξεχνάμε πως θέλει να κρατήσει πελάτες οπότε καθυστερεί όσο μπορεί για να καβατζώνει πάγια.

3.Όλοι οι εναλλακτικοί με πολύ λιγότερα χρήματα σου δίνουν απεριόριστες. Π.χ. σπίτι έχω HOL Double Play 24Mbps (η γραμμή παίζει στα 18 περίπου) και απεριόριστα σταθερά σε όλη την Ελλάδα με 34 ευρώ το μήνα (αν δε κάνω λάθος).

Προβλήματα? Κανένα, κατεβάζω όλη μέρα με την γραμμή σο φουλ (2,2MB/sec)

1. εχω προσβαση και το γνωριζω αυτο που λεω [μην ρωτησεις πως]

2. αυτα τα λενε οι εταιριες δεν ειναι ομως ετσι [και το ξαναλεω εχω και προσωπικη εμπειρια σε αυτο] ο φορτος δεν ειναι προβλημα του οτε και μην ξεχνας πως αν κλαταρει απο φορτο ο οτε τοτε κανεις δεν θα εχει ιντερνετκαι τηλ.

3. σε αυτο μπορει να εχεις δικιο αλλα εγω πληρωνω και παγιο σε αυτα τα λεφτα σιγουρα δεν εχω τετοιες ταχυτητες ομως πληρωνω ανα 2 μηνες κι οχι ανα μηνα :)

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Με βάση το ρητό "'Οποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται", όποιος δεν γουστάρει μεγαλύτερες ταχύτητες και πρωτοποριακές υπηρεσίες με κόστος τον κίνδυνο να μείνει χωρίς αυτές για κάποιες μέρες, απλά μένει στον ΟΤΕ, με 2, άντε 4Mbit και end of story.

Link to comment
Share on other sites

άντε στη καλύτερη 8Mbps (max adsl speed) αν έχουν αναβαθμίσει το κέντρο τους.

@polotsik

1. θα επιμείνω σε αυτά που λέω και στάνταρ τα ξέρω πολύ καλύτερα απ'όσο νομίζεις. και δεν τα λέω από την πλευρά των εταιριών γιατί δε με ενδιαφέρει να διαφημίσω κάτι/κάποιον.

Μπορώ να σου φέρω άτομα μέσα από τον ΟΤΕ να επιβεβαιώσουν αυτά που λέω

2. Δε κατάλαβες τι εννοώ, όταν λέω φόρτο, δεν εννοώ data flow/ traffic, κίνηση στο δίκτυο, αναφέρομαι στο φόρτο δουλειάς που έχουν οι τεχνικοί τους.

3.Δεν έχεις όμως όλα τα σταθερά παντού σε όλη την ελλάδα δωρεάν. Τώρα αν δε μιλάς και τόσο στο τηλέφωνο, τότε καλά κάνειςκαι δεν αλλάζεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Με βάση το ρητό "'Οποιος φοβάται, πέφτει και κοιμάται", όποιος δεν γουστάρει μεγαλύτερες ταχύτητες και πρωτοποριακές υπηρεσίες με κόστος τον κίνδυνο να μείνει χωρίς αυτές για κάποιες μέρες, απλά μένει στον ΟΤΕ, με 2, άντε 4Mbit και end of story.

το για καποιες μερες ειναι σχετικο οταν αυτο επαναλαμβανετε

άντε στη καλύτερη 8Mbps (max adsl speed) αν έχουν αναβαθμίσει το κέντρο τους.

@polotsik

1. θα επιμείνω σε αυτά που λέω και στάνταρ τα ξέρω πολύ καλύτερα απ'όσο νομίζεις. και δεν τα λέω από την πλευρά των εταιριών γιατί δε με ενδιαφέρει να διαφημίσω κάτι/κάποιον.

Μπορώ να σου φέρω άτομα μέσα από τον ΟΤΕ να επιβεβαιώσουν αυτά που λέω

2. Δε κατάλαβες τι εννοώ, όταν λέω φόρτο, δεν εννοώ data flow/ traffic, κίνηση στο δίκτυο, αναφέρομαι στο φόρτο δουλειάς που έχουν οι τεχνικοί τους.

3.Δεν έχεις όμως όλα τα σταθερά παντού σε όλη την ελλάδα δωρεάν. Τώρα αν δε μιλάς και τόσο στο τηλέφωνο, τότε καλά κάνειςκαι δεν αλλάζεις. :)

1. δεν μπορω να σου πω περισοτερα εδω

2. ο οτε ακομα [λεω ακομα γιατι πολλα πραγματα αλλαζουν] μπορει να ανταποκριθει σε αυτον τον φορτο οι ιδιωτες ακομα οχι και ειναι λογικο

3. εχω για ολη την ελλαδα σε ολα τα σταθερα

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Μεμονωμένες περιπτώσεις δεν είναι ο κανόνας. Παίζω 24/7 με 1,4ΜΒ download, μόλις έκλεισα το τηλέφωνο που μίλαγα για μία ώρα με φίλου μου στην Αγγλία και τώρα πάω να δω μια χτεσινή εκπομπή στην τηλεόραση που την έχασα ;)

Κι ένα screen με λίγο πεσμένη ταχύτητα... tongue.gif

clipxk5.jpg

Edited by dubbeR_Stoilas
Link to comment
Share on other sites

βοηθειστε κ μενα.ειμαι σε επαρχιακο μερος εξω απ την θηβα.εδω λεει ο οτε δεν υπαρχει κομβος για adsl κ εγω μπαινω με free συνδεσεις απο καναλια περιοδικα κτλ.η ανωτερη ταχυτητα που εχω (σπανια)ειναι 50.6κbit δευτερ.επομενως οπως καταλαβαινετε δεν εχω δει ποτε video στο ps μου κ το τηλ παντα μιλαει οταν ειμαι μεσα εγω ετσι με τα υπολοιπα μελοι υπαρχει προβλημα.τι προτινεται εχω 3g δυκτιο κινητης τηλ να κανω τιποτα με την vodafon?τι αλλο δεν παλευται αλλο αυτη η κατασταση

Link to comment
Share on other sites

ξέρω πως HOL και forthnet επεκτείνονται με δικούς τους κόμβους κοίτα στις σελίδες

www.hol.gr & www.forthnet.gr στην επιλογή για διαθεσιμότητα, αν δε σου πουν ότι έχουν ιδιόκτητο δίκτυο, τότε παραμένεις ως έχεις (η κάνεις μια απλή συνδρομή κάπου για 56Kbps) ή βάζεις isdn γραμμή ΟΤΕ ή τέλος τα σκας κανονικά στη Vodafone... (ακριβή λύση αλλά γρήγορη).

Link to comment
Share on other sites

βοηθειστε κ μενα.ειμαι σε επαρχιακο μερος εξω απ την θηβα.εδω λεει ο οτε δεν υπαρχει κομβος για adsl κ εγω μπαινω με free συνδεσεις απο καναλια περιοδικα κτλ.η ανωτερη ταχυτητα που εχω (σπανια)ειναι 50.6κbit δευτερ.επομενως οπως καταλαβαινετε δεν εχω δει ποτε video στο ps μου κ το τηλ παντα μιλαει οταν ειμαι μεσα εγω ετσι με τα υπολοιπα μελοι υπαρχει προβλημα.τι προτινεται εχω 3g δυκτιο κινητης τηλ να κανω τιποτα με την vodafon?τι αλλο δεν παλευται αλλο αυτη η κατασταση

Αν είσαι φοιτητής δες αυτό:

WIND από δίοδος

Ελπίζω μόνο να έχεις 3G κάλυψη στην περιοχή σου γιατί αλλιώς ταχύτητες θα είναι ίδιες και χειρότερες!

Τουλάχιστον όμως δε θα μιλάει το τηλ! (μπορείς βέβαια να βάλεις και ISDN γραμμή σπίτι για το λύσεις αυτό το πρόβλημα)

Link to comment
Share on other sites

Μαζί με το πάγιο πόσο βγαίνει?

Αν σκεφτεις οτι το παγιο εχει 15 + 30 το internet 45.Και αν βαλεις και το πακετο με τις απεριοριστες αστικες και υπεραστικες + 15 εισαι στα 60

Την Δευτερα θα ξερω σιγουρα και θα ενημερωσω.

Παντως απο οτι ενημερωθηκα απο αντιστοιχα site ο κοσμος ειναι αρκετα ευχαριστημενος με την 24αρα,γιατι οχι μονο πιανει αρκετα(καπου 19 με 20 mbit)αλλα η πλειοψηφεια λαμβανει την αναβαθμιση της 3 ωρες μετα την αιτηση τους.

Απλα ειναι το πρωτο Σ/Κ που βιαζομαι να φυγει ωστε να παρω τηλ για αναβαθμιση ;);)

Link to comment
Share on other sites

post-4873-1200492747_thumb.png

εγω εδωσα πουλο στον οτε και εβαλα on telecom. ειμαι απολυτα ευχαριστημενος οπως δειχνει και η ταχυτητα μου(εδω ειναι μετρημενη με ασυρματη συνδεση.με καλωδιο δικτυου ειναι ακομα μεγαλυτερη).

με τα ιδια λεφτα στον κλεφτοτε ειχα connex 0.768 . τωρα εχω πραγματικη ταχυτητα 16m , ψηφιακη τηλεοραση και τζαμπα τηλεφωνα.η ψηφιακη κραταει στην μνημη και το προγραμμα των 3 τελευταιων ημερων.γυρναω σπιτι και δεν ειμαι υποχρεωμενος να δω λαμπιρη.βλεπω το ποδοσφαιρο,την ταινια,την σειρα γενικα οτι γουσταρω απο οτι εδειχναν τα καναλια απο προχτες.

στην σταθερη τηλεφωνια παιρνω τζαμπα οσα τηλεφωνα θελω στην ελλαδα και 15 ακομα χωρες οπως γερμανια,βελγιο,ολλανδια,ιταλια,γαλια,αγγλια, .......... καθως επισης αμερικη και καναδα.στην αμερικη και τον καναδα παιρνω τζαμπα και στα κινητα!!! ολα αυτα με 35€ τον μηνα!!!

οσο ειχα κλεφτοτε ολα αυτα ηταν για μενα ανεκδοτο.

εαν δεν ειχαν βγει στην αγορα οι ιδιωτικες εταιρειες ακομα ο οτε θα αυξανε το παγιο!!! 150€ θα το ειχε φτασει!!! ενδεικτικα τα κινητα ειχαν γινει πιο φθηνα απο τα σταθερα!!!

αυτην την στιγμη ο οτε ειναι στην αγορα και κονομαει εδω και τοσα χρονια. ειναι το αφεντικο του δικτυου και ομως δεν ειναι αυτος που θετει τα στανταρ του ανταγωνισμου!!! αν ειναι δυνατον!!! πρωτα κατεβαζει τις τιμες η on και η χψω και μετα ο οτε. πρωτα δινει τεχνολογια η on και η χψω και μετα ο οτε.

ετρεμε το χερι μου να παρω ενα τηλεφωνο στην ... κορινθο λογω υπεραστικης χρεωσης και ερχονται οι .... "χθεσινοι" (on telecom) και μου λενε ποια κορινθο??? παρε οπου γουσταρεις !!!

αντι να κοιταξουν οι κομπλεξικοι πως θα δωσουν τιμες και τεχνολογια, κοιτανε να σαμποταρουν τις υπολοιπες εταιρειες !!! τοσο ξευτιλες ειναι και μεχρι εκει φτανει το μυαλο τους !!!

οι πωλητες του οτε δεν μιλανε ουτε για καλες τιμες ουτε για τεχνολογια!!! λενε μονον οτι με αλλη εταιρεια δεν θα εχεις ουτε τηλεφωνο!!! αν ειναι δυνατον !!

Link to comment
Share on other sites

post-4873-1200492747_thumb.png

εγω εδωσα πουλο στον οτε και εβαλα on telecom. ειμαι απολυτα ευχαριστημενος οπως δειχνει και η ταχυτητα μου(εδω ειναι μετρημενη με ασυρματη συνδεση.με καλωδιο δικτυου ειναι ακομα μεγαλυτερη).

με τα ιδια λεφτα στον κλεφτοτε ειχα connex 0.768 . τωρα εχω πραγματικη ταχυτητα 16m , ψηφιακη τηλεοραση και τζαμπα τηλεφωνα.η ψηφιακη κραταει στην μνημη και το προγραμμα των 3 τελευταιων ημερων.γυρναω σπιτι και δεν ειμαι υποχρεωμενος να δω λαμπιρη.βλεπω το ποδοσφαιρο,την ταινια,την σειρα γενικα οτι γουσταρω απο οτι εδειχναν τα καναλια απο προχτες.

στην σταθερη τηλεφωνια παιρνω τζαμπα οσα τηλεφωνα θελω στην ελλαδα και 15 ακομα χωρες οπως γερμανια,βελγιο,ολλανδια,ιταλια,γαλια,αγγλια, .......... καθως επισης αμερικη και καναδα.στην αμερικη και τον καναδα παιρνω τζαμπα και στα κινητα!!! ολα αυτα με 35€ τον μηνα!!!

οσο ειχα κλεφτοτε ολα αυτα ηταν για μενα ανεκδοτο.

εαν δεν ειχαν βγει στην αγορα οι ιδιωτικες εταιρειες ακομα ο οτε θα αυξανε το παγιο!!! 150€ θα το ειχε φτασει!!! ενδεικτικα τα κινητα ειχαν γινει πιο φθηνα απο τα σταθερα!!!

αυτην την στιγμη ο οτε ειναι στην αγορα και κονομαει εδω και τοσα χρονια. ειναι το αφεντικο του δικτυου και ομως δεν ειναι αυτος που θετει τα στανταρ του ανταγωνισμου!!! αν ειναι δυνατον!!! πρωτα κατεβαζει τις τιμες η on και η χψω και μετα ο οτε. πρωτα δινει τεχνολογια η on και η χψω και μετα ο οτε.

ετρεμε το χερι μου να παρω ενα τηλεφωνο στην ... κορινθο λογω υπεραστικης χρεωσης και ερχονται οι .... "χθεσινοι" (on telecom) και μου λενε ποια κορινθο??? παρε οπου γουσταρεις !!!

αντι να κοιταξουν οι κομπλεξικοι πως θα δωσουν τιμες και τεχνολογια, κοιτανε να σαμποταρουν τις υπολοιπες εταιρειες !!! τοσο ξευτιλες ειναι και μεχρι εκει φτανει το μυαλο τους !!!

οι πωλητες του οτε δεν μιλανε ουτε για καλες τιμες ουτε για τεχνολογια!!! λενε μονον οτι με αλλη εταιρεια δεν θα εχεις ουτε τηλεφωνο!!! αν ειναι δυνατον !!

Είσαι ΟΝ, δηλαδή! :rolleyes:

Φιλαράκι, σορρυ αν σε στεναχωρήσω, αλλά τα τεστ με το site που παρουσιάζεις δε λένε τίποτα.

Αν θες πραγματικά να καταλάβεις τι κάνει η γραμμή σου σε ταχύτητα, βάλε να κατεβάσεις ταυτόχρονα 3-4 αρχεία με download manager από ftp.ntua.gr ή από openoffice.org και πες αποτελέσματα.

Και κάτι άλλο...Multi games παίζεις καθόλου?Για πες καθόλου pings...Γιατί εκεί έχω ακούσει δεν τα πάει καθόλου καλά η ΟΝ..

Link to comment
Share on other sites

Και κάτι πολύ βασικό...

το speedtest.net έχει server ΜΕΣΑ στο δίκτυο της ON. Οπότε όταν το τρέχεις και διαλέγεις ON ουσιαστικά περνάς πάνω από το δίκτυο της ON και δεν γίνεται χρήση "ξένων carriers". Ουσιαστικά μένεις μέσα στο δίκτυο της ΟΝ.

Αν το ίδιο τεστ το τρέξεις -πάλι επιλέγοντας Ελλάδα- από οποιονδήποτε άλλο ISP με την ίδια γραμμή ακριβώς, θα δεις μια κατάσταση χάλια μαύρα.

Οι λόγοι:

ενδεχόμενος φόρτος και το ίδιου του παρόχου σου στα διεθνή κυκλώματα ή στο ΑΙΧ (Athens Internet Exchange).

Δεδομένου ότι η ON Telecoms ΔΕΝ έχει καλή σύνδεση με ΑΙΧ (34Mbps I think) και δεν έχει "peering" με κανέναν άλλον πλην της ΟΤΕΝΕΤ, ήταν λογικό να το βλέπεις πατωμένο καθότι και η γραμμή του ΑΙΧ της ΟΝ είναι πατωμένη και δεν έχει bw να εξυπηρετήσει.

Ο οποιοσδήποτε άλλος πάροχος στην Ελλάδα για να φτάσει στο speedtest.net επιλέγοντας GREECE, κάνει το γύρο του κόσμου καθώς περνάει από διεθνής carriers για να φτάσει στην ON.

Οπότε με οποιαδήποτε άλλη εταιρία να έπαιζες... θα ήσουν "δυσαρεστημένος" με αυτό το κριτήριο.

Θα σου πρότεινα δοκιμή για download από σταθερούς servers επάνω στο δίκτυο του εκάστοτε παρόχου ή από το ftp.ntua.gr που ξέρουμε ότι έχει πολύ καλό backbone και θα είσαι σίγουρος για την απόδοση της γραμμής σου.

Ή speedtest.net αλλά επιλέγοντας Αγγλία / Φρανκφούρτη κλπ.

Εκεί πρέπει να είσαι ελαστικός στα αποτελέσματα καθώς η διαδρομή μέχρι εκεί είναι μεγάλη και αν ένα ενδιάμεσο σημείο έχει traffic η απόδοση θα πέσει :)

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια μαλλον δεν καταλαβατε τι ειπα. δεν ειπα οτι εχω την καλυτερη συνδεση του κοσμου. ειπα οτι ειμαι πολυ ικανοποιημενος για αυτο που δινω και αυτο που παιρνω.

το speedtest οπως και ολα αυτα τα τεστ για μενα ειναι κατι μεταξυ σοβαρου και αστειου.

ΟΜΩΣ: οσο ειχα οτε εγραφε 700.τωρα 11000.την διαφορα αυτην την βλεπω και στην πραξη ειτε ανοιγω σελιδες ειτε κατεβαζω.γι αυτο και παραθεσα το τεστ.

αυτο που λεω ειναι καντε ελευθερα την επιλογη σας χωρις να μασατε σε ηλιθιους εκβιασμους οτι δεν θα εχετε ουτε σταθερο.

οταν εμαθαν οτι αποφασισα να τους δωσω τον πουλο με πηραν τηλεφωνο να με μεταπεισουν.ρωτησα τον πωλητη κατι πολυ απλο. ειπα: η on telecom μου δινει 16m ιντερνετ,ψηφιακη τηλεοραση και τζαμπα τηλεφωνηματα.εσεις τι μου δινατε ως τωρα και τι θα μου δωσετε για να αλλαξω γνωμη? και πηρα την απαντηση: κυριε το ξερετε οτι και αλλοι συνδρομητες μας που αλλαξαν παροχο εμειναν χωρις ιντερνετ και σταθερο για 3-4 μηνες? του μιλαγα για τεχνολογια και μου απαντουσε με λασπη και ψευτοδιλληματα.

τι αλλο να πει? αφου ειναι ξευτιλες. ειναι αποκλειστικα υπευθυνοι που εν ετει 2008 ειμαστε ακομα με pstn. με free user και κωδικο τα τετοια μου κουνιουνται και αστικη χρεωση! εχουμε dsl με ταχυτητα 0.768 και δωρο στους συνδρομητες μας 1.024 στην τιμη των 0.768. με παζαρια και καραγκιοζιλικια προσπαθουν να μας πιουν το αιμα. εχετε δει τι γινεται στο εξωτερικο? τρεχουνε με porsche κι εμεις εδω γρασαρουμε την αλυσιδα του ποδηλατου.

ετσι κι αλλοιως ολοι εχουμε απο 5 κινητα.και τι εγινε αν μεινουμε για λιγο χωρις σταθερο στην χειροτερη περιπτωση? θα υποκυπτουμε και θα τους κατσουμε?

εγω παντως δεν ειχα τετοιο προβλημα.οπως μου ειχαν πει εγινε.δεν ειχα την ημερα της συνδεσης για κανα-δυο ωρες τηλεφωνο.στο καπακι απεκτησα την φυσιολογικη ταχυτητα των 16m.ναι φυσιολογικη ειναι. γρηγορη ειναι γι αυτους που ειναι 800 χρονια πισω και χρεωνουν 800 χρονια μπροστα.

ταυτοχρονα το τηλεφωνο μου καλει οποιον θελει, οποτε θελει, οπου και αν ειναι αυτος στην ελλαδα ή σε αλλες 15 χωρες χωρις επιπλεον χρηματα!!!

η τηλεοραση μου εχει ψηφιακο σημα μνημη 3 ημερες και αντι να παω στο video club νοικιαζω την ταινια μεσα απο την τηλεοραση.

μπαινω στο ιντερνετ και βλεπω αναλυτικοτατα τον λογαριασμο μου.

το router που μου εδωσαν εχει 4 υποδοχες για καλωδιο δικτυου, μια usb και μια ασυρματη.ανοιγω το laptop και συνδεομαι.δεν χρειαζεται να ξεκουμπωνω το βυσμα απο τον σταθερο για να κουμπωσω στο αλλο και παει λεγοντας.ειναι και δικτυο για να συνδεονται και μεταξυ τους.

καποια απλα πραγματα που ηταν απιαστο ονειρο.

αυτο θελω να πω.οτι μολις εδωσα ποδι στον κλεφτοτε ... ξημερωσε!!!

και προτρεπω ολους να κανουν το ιδιο.να κανουν την συνδεση της αρεσκειας τους και μην μασανε απο ηλιθιους εκβιασμους. οσοι πειθονται απο τα επιχειρηματα του πωλητη, που ανεφερα πιο πανω, μια χαρα ειναι εκει που ειναι. οι υπολοιποι να ξερετε οτι αξιζει τον κοπο. ακομα και αν μεινετε τελικα χωρις τηφωνο για κανα κανα-δυο μηνες.

να δουλεψει και λιγο ο υγιης ανταγωνισμος για να οφελειθουμε ολοι μας.

Link to comment
Share on other sites

post-4873-1200898696_thumb.png

post-4873-1200898644_thumb.png

σας παραθετω και τεστ απο λονδινο και φρανκφουρτη. δεν νομιζω οτι υπαρχουν διαφορες.

αυτο το ntua.gr που μου ειπατε δεν καταλαβα καλα τι ειναι. προσπαθησα να μπω στο site αλλα δεν βρηκα κατι. η αληθεια ειναι οτι περιμενα να ειναι σαν τα υπολοιπα site που εχουν συνδεσμους για να κατεβασεις διαφορα. επειδη με ενδιαφερει να μαθω τι ειναι, οχι για ενα τεστ της συνδεσης, αλλα για αρχεια που μπορει να με ενδιαφερουν, οποιος μπορει ας κανει τον κοπο να στειλει ενα πμ (να μην ζαλιζουμε και τους υπολοιπους) και να μου εξηγησει πως γινεται εκει το παρε-δωσε και τι περιεχει.

Link to comment
Share on other sites

τα 2 τεστάκια αυτά μάλιστα, ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα δεδομένου ότι μετράς και μέσα από το backbone της ON και βγαίνεις εκτός δικτύου τους να δεις τι χρόνους / ταχύτητες έχεις.

Πολύ καλή η γραμμή σου :lol:

Όσο για το NTUA = πανεπιστήμιο Αθηνών. Έχει mirrored κυρίως linux distributions etc.

Για να τα δεις πρέπει να μπεις με ftp client στο ftp.ntua.gr (μπορείς και με explorer αλλά δε προτείνεται).

Link to comment
Share on other sites

τα 2 τεστάκια αυτά μάλιστα, ανταποκρίνονται στη πραγματικότητα δεδομένου ότι μετράς και μέσα από το backbone της ON και βγαίνεις εκτός δικτύου τους να δεις τι χρόνους / ταχύτητες έχεις.

Πολύ καλή η γραμμή σου :unsure:

Όσο για το NTUA = πανεπιστήμιο Αθηνών. Έχει mirrored κυρίως linux distributions etc.

Για να τα δεις πρέπει να μπεις με ftp client στο ftp.ntua.gr (μπορείς και με explorer αλλά δε προτείνεται).

Μπα 1 χαρά μπαίνει και με explorer.

Εγώ πάλι έκανα 1 τεστ για να δω ποιος είναι ο καλύτερος download manager ανάμεσα στον Internet Download Manager και τον Download Accelerator Plus.Τις ταχύτητες τις τσέκαρα με το netlimiter και κατέβασα το ίδιο αρχείο μεγέθους 200+mb που ξέρω ότι τελικιάζει την ταχύτητα.

Λοιπόν και τα 2 προγράμματα βγάζαν στο Netlimiter ακριβώς την ίδια ταχύτητα γύρω στο 1640.

Ωστόσο η διαφορά τους ήταν στο ότι το IDM βγάζει μεγαλύτερη εικονική ταχύτητα.Έβγαζε συνέχεια 100-150kb παραπάνω ότι κατέβαζε, κάτι που δεν ίσχυε.Ενώ ο DAP έβγαζε σχεδόν ακριβώς την ίδια ταχύτητα με το netlimiter.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.