Jump to content
bog

Τα πάντα για τις Dsl

Recommended Posts

βασικα δε πληρωνω για συνδρομη για νετ γιατι εχω απο το πανεπιστημιο δωρεαν,συνεπως θα πληρωνω το παγιο οτε 35 μετα το παγιο adsl 20 to mina κ μετα το αλλο τι ακριβως θα ειναι ???

Το άλλο δεν θα το πληρώναις γιατι έχεις δωρεάν σύνδεση από το Πανεπιστημιό σου. Αλλιώς θα πλήρωνες σε μία εταιρία (HOL, OTENET, FORTHNET Κλπ) για να σου δώσει κωδικούς για ton internet).

Απο οτι κατάλαβα δεν νομόζω να σε συμφαίρει ακόμα αφού έχεις τσάμπα συνδρομή για το internet.

Link to comment
Share on other sites

Το δωρεάν Internet του πανεπιστημιού είναι για dial uo αν δεν κάνω λάθος. Σε εσάς έχουν δώσει κωδικούς? Σε εμάς οι μαλάκες δεν έχουν δώσει!!!

Μπάααα... Ούτε σε μας... Βέβαια άμα θες στο δικό μας βρίσκεις από τα κόμματα :(

Link to comment
Share on other sites

Εχει κανεις to adsl in -a - box της forthnet  να μας πει την γνωμη του? γιατι σκεφτομαι να το παρω! :(

Εγω δεν έχω το adsl in -a - box της forthnet. Έχω 3 φίλους που έχουν ADSL με την FORTHnet και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Όπως επίσης έχω και αρκετους φίλους που έχουν ADSL με την OTEnet και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Απο ότι έχω ακούσει μέσα στους επόμενους μήνες θα πέσει πολύ η τιμή του ADSL αν έχεις την πολυτέλεια να περιμένεις πιστεύω οτι θα βγείς κερδισμένος αλλιώς καλό σερφάρισμα στον απέραντο κόσμο του internet.

Link to comment
Share on other sites

Σπύρος Posted Today, 02:13 AM

Εγω δεν έχω το adsl in -a - box της forthnet. Έχω 3 φίλους που έχουν ADSL με την FORTHnet και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Όπως επίσης έχω και αρκετους φίλους που έχουν ADSL με την OTEnet και είναι πολύ ευχαριστημένοι. Απο ότι έχω ακούσει μέσα στους επόμενους μήνες θα πέσει πολύ η τιμή του ADSL αν έχεις την πολυτέλεια να περιμένεις πιστεύω οτι θα βγείς κερδισμένος αλλιώς καλό σερφάρισμα στον απέραντο κόσμο του internet.

Ευχαριστω πολυ!Μαλλον θα περιμενω!

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πέσουνε οι τιμές τους αμέσως επόμενους μήνες και ακόμα περισσότερο σε 1-2 χρόνια. Έχω φίλους που σπουδάζουν στην Γαλλία που πληρώνουν για σύνδεση ADSL 1024 ΚΒ/Sec 30 Ευρώ τον μήνα ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΟΝΟ. Έτσι θα γ'ινει και στην Ελλάδα σε λίγα χρόνια.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα πέσουνε οι τιμές τους αμέσως επόμενους μήνες και ακόμα περισσότερο σε 1-2 χρόνια. Έχω φίλους που σπουδάζουν στην Γαλλία που πληρώνουν για σύνδεση ADSL 1024 ΚΒ/Sec 30 Ευρώ τον μήνα ΣΥΝΟΛΙΚΑ ΜΟΝΟ. Έτσι θα γ'ινει και στην Ελλάδα σε λίγα χρόνια.

Στην Ελλάδα φίλε μου, τα πράγματα δυστυχώς αργούν να έρθουν πάαααααααααρα πολύ!!!!!! thumbsdown.gifthumbsdown.gifthumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην Ελλάδα φίλε μου, τα πράγματα δυστυχώς αργούν να έρθουν πάαααααααααρα πολύ!!!!!!  thumbsdown.gif  thumbsdown.gif  thumbsdown.gif

Συμφωνώ μαζί σου φίλε nt7561 για αυτόν τον λόγο σου είπα σε λίγα χρόνια. Που θα πάει θα έρθει και αυτή η στιγμή και για εμάς.

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ μαζί σου φίλε nt7561 για αυτόν τον λόγο σου είπα σε λίγα χρόνια. Που θα πάει θα έρθει και αυτή η στιγμή και για εμάς.

Από το στόμα σου και στου ΟΤΕ το αυτί. Πάντως εγώ πιστεύω ότι μόνο αν απελευθερωθεί το ''εμπόριο'', θα πέσουν πολύ οι τιμές. Όπως έγινε και με τα κινητά δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Η σταθερή τηλεφωνία απελευθερώθηκε από 01/01/2005. Πλέον μπορείς να βάζεις από όποια εταιρεία θέλεις τηλέφωνο. Απλά δενυπάρχουν ακόμα εταιρίες που να έχουν φτιάξειθ υποδομή για να το προσφέρουν αυτό ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

Είναι κι αυτό μια αρχή πάντως. Εξάλλου, όπως λέει και η παροιμία, αγάλι αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι!!!

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση που με καει? Με ADSL 384 θα μπορω να παιξω π.χ. Call of duty on-line χωρις να σερνομαι????!

Δεν ξέρω φίλε Ximikos τι παιχνίδι είναι το Call of duty πάντως το σίγουρο είναι οτι η ADSL δεν σέρνεται

Link to comment
Share on other sites

Να κανω μια ερωτηση που με καει? Με ADSL 384 θα μπορω να παιξω π.χ. Call of duty on-line χωρις να σερνομαι????!

Να σου πω. Εγώ που έπαιξα το Need For Speed Underground online από τον υπολογιστή του αδερφού μου, πήγαινε αρκετά καλά!! Με 384 σύνδεση

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις. Στο σημείο αυτό να προσθέσω καποιες πληροφορίες για την DSL στον ΟΤΕ, ο οποίος τις τελευταίες μέρες έχει ερχίσει και μειώνει το bandwidth ,μειώνοντας σταθερά την προσφερόμενη ταχύτητα, για να μπορεί απλα να κάνει πιο πολλα νεα συμβόλαια.

Link to comment
Share on other sites

...Στο σημείο αυτό να προσθέσω καποιες πληροφορίες για την DSL στον ΟΤΕ, ο οποίος τις τελευταίες μέρες έχει ερχίσει και μειώνει το bandwidth ,μειώνοντας σταθερά την προσφερόμενη ταχύτητα, για να μπορεί απλα να κάνει πιο πολλα νεα συμβόλαια.

Τι ακριβώς εννοείς? Ότι μειώνουν την ταχύτητα και έτσι τους ''μένουν'' περισσότερες συνδέσεις για να δώσουν? Δεν το πολυκατάλαβα αυτό!! :cry: Δεν μας το εξηγείς λίγο?

Link to comment
Share on other sites

Guest Stoilas

Το dsl βασίζεται στο bandwidth sharing. Αν πολλαπλασιαστούν οι χρήστες χωρίς να αυξηθεί το συνολικό bandwidth τότε τί έχουμε?

Link to comment
Share on other sites

Το dsl βασίζεται στο bandwidth sharing. Αν πολλαπλασιαστούν οι χρήστες χωρίς να αυξηθεί το συνολικό bandwidth τότε τί έχουμε?

ΟΚ κατάλαβα! Ευχαριστώ Κώστα!! :cry:

Link to comment
Share on other sites

μολις ειδα διαφημιση τελλας κ λεει 512 80 το μηνα adsl αλλα τοποθετηση κ λοιπα ολα δωρεαν

Πολλά μου φαίνονται φίλε super sayian βάλε και 20 τον μήνα στον ΟΤΕ για το ειδικό πάγιο ADSL πάμε αμέσως-αμέσως στα 100 Ευρώ τον μήνα. Εμένα μου φαίνονται πάρα πολλά για να μπαίνω στο internet. Τώρα δίνω 20 ευρώ και μπαίνω γύρω στις 6-7 ώρες κάθε μέρα.

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

αν δε κανω λαθος ειναι 34,95 γραμμη adsl κ ιντερνετ 39,95 συνολο 74,90 χωρις φ.π.α οποτε γυρω στα 85 αλλα λεει ενεργοποιηση γραμμης adsl δωρεαν

κ εξοπλισμος(adsl modem,splitter,kalwdia)δωρεαν για ταχυτητα 512/128 κ αν κρατησεις και πανω απο ενα χρονο τον επομενο με τα ιδια λεφτα περνασ κ εχεις 1024/256 αυτα χωρις τηλεφωνο για κλησεις

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή αν βάλεις ADSL θα ΠΛΗΡΩΝΕΙΣ:

1) Πάγιο για την γραμμή σου ΟΤΕ 35 αν κρατήσεις την ISDN ή κάπου 29 αν την κάνεις απλή (PSTN)

2) Θα πληρώνεις πάγιο στον provider που θα επιλέξεις να κάνεις την ADSL.

3) Θα πληρώνεις ΕΙΔΙΚΟ πάγιο ADSL που θα ενσωματώνεται στον λογαριασμό σου ΟΤΕ, αλλά δεν έχει καμία σχέση με το πάγιο που πληρώνεις για την τηλεφωνική σου γραμμή,  που είναι περίπου 40 ¤ το δίμηνο (20 ¤ τον μήνα)

Σύμφωνά με το παραπάνω post που σου είχα γράψει πληρώνεις αυτά που λες τα 85 + το ειδικό πάγιο τέλος ADSL. Εκτός και αν δεν κατάλαβα εγω καλά κάτι από αυτά που λες.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.